20 Van een harer oppassters had zij wat boekbinden geleerd en de uitgever meent met zekerheid te kunnen zeggen dat liet handschrift door haar zelve gebonden is. Ver schijnt zij het echter er niet in gebracht te hebben. In 1676 werd door den slotvoogd iemand tot hulp genomen die allerliefst voor haarwas en over wien zij altijd spreekt als den vriend, door wien zij hare geschriften na haren dood aan hare kinderen wil doen toekomen. Toen zij de gevangenis ver liet, ging hij met haar en bleef bij haar tot zij overleed. In dezen tijd gevoelde zij zich zeer zwak en hield zich bezig met het vervaardigen van haar lijkgewaadhet was grootendeels van garen geknoopt en met zijde gevoerd. Op het hoofdkussen, dat zij met haar eigen prachtig haar opgevuld had, borduurde zij op den eenen kant een rijmpje, ongeveer van den volgenden inhoud Hoe vele gedachten en zuchten zijn te zamen geknoopt in dit bruidskussen en op den anderen kant Als mijn hoofd hier op mijn haar rust, dan zijn mijne aardsche banden losgemaakt en is mijne ziel in vreugde. De eene dag ging voorbij als de andere en Leonora twijfelde er niet aan of zij zou in de gevangenis blijven tot haren dood. »Wij schreven 1683 en mijne bijna twintigjarige ge vangenschap had het hart van mijne schoonzuster nog niet vermurwd. Wat was de reden van hare vijandige gevoelens jegens mij Ik weet het niet en zal het ook wel nooit te weten komen. Mijn genadige koning liet gedurig in de laatste jaren door zijne ministers aan de koningin-weduwe verlof vragen om mij vrij te laten. Haar antwoord was zeer hard met den titel van ver raders en nog meer mooie namen wees ze hun de deur. Al het goede dat de koning mij bewees en vooral de lieve hartelijkheid der jonge koningin ergerde haar en zij was er woedend om." De gevangene begon nu druk aan een werk te schrij ven, waarvan het eerste gedeelte in handschrift te Kopen-

Schiedams Jaarboek | 1890 | | pagina 140