„'t is beter laat als nooit". 4 dig persoon te doen sorteeren, om op die wijze ieder, die zulks verlangt, in de gelegenheid te stellen, het voor hem belangrijke in een goed geordend archief met weinig moeite te vinden. Schiedam, dat in den Jonker-Fransen-oorlog zulk een belangrijke rol gespeeld heeft, en later door ziin bloeiende koophandel en visscherij met de overige Hollandsche steden kon wedijveren, kan niet bogen op het bezit van een nauw keurige beschrijving van al hetgeen er gedurende de eeuwen van zijn bestaan binnen zijne muren heeft plaats ge grepen. Enkele beoefenaars van Schiedam's historie zijn in het bezit van belangrijke brochures, pamfletten, wapen- kaarten enz., op de geschiedenis onzer stad betrekking hebbende. Ook ik ben zoo gelukkig er eenige te bezitten, en daaronder is er éen, waarvan ik den inhoud, aanmer kelijk verkort, den lezers van het «Jaarboekje" wil aan bieden. Het is getiteld SCHIEDAMSCHE GEDENKSCHRIFTEN betreffende de jaren 1780 tot 1700, ONDEB DE ZINSPREUK: De auteur van deze merkwaardige gedenkschriften is mij onbekend, evenals de drukker en uitgeveralleen wordt er onder aan het titelblad vermeld, dat dit werk te verkrijgen is te Amsterdam, Leiden, Rotterdam, 's-IIage, Dordrecht, Schiedam, Delft en Utrecht, dus ongeveer op dezelfde wijze als de hedendaagscho Fransche uitgevers werken van min of meer verdachten inhoud onder ver melding van »Chez tous les libraires" in den handel bren gen. De heeren P. J. van Dijk van Matenesse, te Schiedam, A A. van Pelt Lechner, te Aarlanderveen, en W. Drektraan te Schiedam.

Schiedams Jaarboek | 1891 | | pagina 128