7 invloed en de hulp der prinsgezinden den stadhouder weder in eere te herstellen. Zij werd echter te Goejan- verwellesluis door patriotten aangehouden, en toen men haar vroeg, wat het doel van haar reis was, en zij ten antwoord gaf, dat zij naar 's-Hage wilde reizen, omdat de prins zelf niet komen kon, werd zij beleefd aange maand van haar plan af te zien en den terugtocht naar Nijmegen aanvaarden. Dit was te veel voor de trotsche vrouw. Zij gaf den koning van Pruisen van het ge beurde kennis, die daarop door een gezant voldoening voor de gedane beleediging deed vragen. Die voldoening bleef uit, en het gevolg hiervan was, dat een leger van 20.000 man onder den hertog van Brunswijk het land binnenrukte. Zeven dagen na het binnentrekken der Duitsclie troe pen was de prins weder te 's-Hage, waar hij door het oranjegezinde volk met vreugde ontvangen en in al zijn waardigheden hersteld werd. Om nu voor het vervolg de vorstelijke familie te vrijwaren voor gebeurtenissen als hier te voren beschreven, werd er tusschen Engeland en Duitschland een «acte van garantie" opgemaakt waarbij door beide staten het stadhouderschap ge waarborgd werd. Het hier ingevoegde stukje geschiedenis meende ik te moeten aanhalen tot goed begrip van de bedoelingen des schrijvers. Zooals ik te voren reeds zeide, is het boekje geschreven door een warm aanhanger van den stadhouder. De uitdrukkingen, die hij tegenover de patri otten bezigt in het algemeen en die van Schiedam in het bijzonder, getuigen dikwijls van een onverzoenlijken haat, maar geven juist daardoor zeer nauwkeurig de verhouding tusschen beide partijen weer. Om een bewijs van dien haat te geven, citeer ik enkele bladzijden.

Schiedams Jaarboek | 1891 | | pagina 131