9 volgden De grondvesten van den Staat dreunen nog bij deze herdenking. Wie schrikt niet onder de beseffen, dat de beste Staats mannen, de liefderijkste Burgervaders gewelddadig wierden aangevallen, tot omkeering hunner Mannelijke besluiten terwijl anderen, van derzelver aanzienlijke Eeregestoeltens wierden afgebonst, en de Aterling met geweer en bajonet, in derzelver plaatzen ingedrongen. Wie zou niet sidderen indien wij tans, op de herstelde wanden van 't heerlijk Staatsgebouw, de naar het leven geschetste aanleggers en uitvoerders van dusdanig schro melijk Toneel, eens met echte kleuren, wilden afschilderen Op dat verwoed Toneel, 't welk helaasin verre de meeste plaatsen der Hollandsche Provinsie vertoond wierd, is ook door een menigte ontaarde Schiedammers, geen geringe Rol gespeeld, en in al deszelfs misleidende ver bijstering, volvoerd. Wat is er tusschen uwe Muuren, 6 Schiedam 1 niet al omgegaan! Welke tortuuren hebben de oprechte Vader landers niet moeten doorstaan Met geweld wierden de Raadsbesluiten der beste Regenten omgekeerd spion bij spion 1 omringde de wooningen der Braven, pasquil, op pasquil besloeg de deuren hunner huizen, en zoude hunne glasruiten het ook niet betaalen, ja die bleeven niet veilig; Oranje wierd verdoemd! De ontzaggelijkste Alarmkreeten wierden aangeheven te Wapen te Wapen was dagelijks het Bulderend geroep. Aanspraak op Aan spraak die het eerlijk Burgerhart deed lillen, wierd ter aanmoediging opgebazuind in de ruime lustwaranden Markt en Straaten, bij het vrolijkst uchtendkriekenen in 't vallen des dagenraads. De weerklank schaterd nog door onze ooren. Vergaaderd Vergaaderd 1 was de weerslag die 't zelve geroep vervinggij Mannen des bloeds 1 en beraadslaagd in uwen Tempel, hoe uwe Mede-

Schiedams Jaarboek | 1891 | | pagina 133