Eclipsen in het jaar 1891. In dit jaar znllcn twee zons- en twee maansverduiste ringen plaats hebben. De eerste is eene totale maansverduistering op den 2'in Mei. De eerste aanraking met de schaduw heeft plaats 's avonds ten 5 ure I min., het begin der geheele verduis tering ten 6 ure 9 min., het midden ten 6 ure 4') min., het einde van de totale verduistering ten 7 ure 29 min. en de laatste aanraking met de schaduw ten 8 ure 37 min. De grootte der verduistering in deelen van de maansmiddel- lijn is 1,30. De maan komt eerst op ten 7 ure 59 min., zoodat alleenlijk het laatste gedeelte der verduistering alhier kan worden waargenomen. De verduistering is zicht baar in het westelijk deel van den grooten Oceaanin Australië, Azië, Afrika en Europa. De tweede is eene totale ringvormige zonsverduistering, bij ons als gedeeltelijke verduistering zichtbaarvoorval lende op den (in Juni. Het begin heeft plaats's avonds ten 5 ure 18 min., en het einde ten 6 ure 45 min. De grootte in doelen van de zonsiniddellijn bedraagt 0,29. Do ver duistering is zichtbaar in Noord-Amerikabehalve het zuidoostelijk deel, in Europa behalve Portugal en bijna geheel Spanje, in de noordelijke kuststreken van Azië en in de Noordpoolstreken. De derde is eene bij ons zichtbare totale maansverduis tering, die voorvalt in den nacht van 15 op 10 November. De eerste aanraking met de schaduw heeft plaats op den 15n 's avonds ten 10 ure 54 min., het begin van de algo- heele verduistering 's avonds ten 11 ure 57 min., het mid den op den 1 Gn 's morgens ten 0 ure 38 min., het einde van de totale verduistering 's morgens ten 1 ure 20 min. en de laatste aanraking met de schaduw 's morgens ten 2 ure 23 min. De grootte in deelen van de maansmiddcllijn bedraagt 1,39. De maan komt op 's avonds ten 3 ure 56 min. De verdnistering zal waargenomen kunnen worden in Azië, behalve het oostelijk deel, in Europa, Afrika, op den Atlantischcn Oceaan en in Amerika. De vierde is eene bij ons onzichtbare gedeeltelijke zons verduistering, op 1 December. De verduistering is te zien in de zuidelijke Zuidpoolstrcken en op de zuidspits van Zuid-Amerika.

Schiedams Jaarboek | 1891 | | pagina 17