11 Geboren bij 1578 28 Jan. zij 1579 gestorven bij 1654 12 Aug. zij 1655 24 Juli Moge de aarde voor beiden liebt zijn die niemand tot last waren voor allen goed ter gedachtenis geplaatst (door) beider gemeenschappelijke erfgenamen in het jaar onzes Heeren 1656. Wagenaar, Vaderlandsche Historie, dl. X bl. 48, meldt omtrent Cornclis Haga bet volgende De Turksche Admiraal Bassa hadt den Staatcn, reeds te vooren, in eenen Brief, te verstaan gegeven dat de Groote Heer gezind was, een verbond van vriendschap en vrijen koophandel met hen te sluiten. De Staaten zagen voordeel in zulk een verbond, waardoor hun de Handel op de Levant stondt geopend te worden. Zij beslooten, hierom, Kornelis I laga van Schiedam, tegen den winter, af te vaardigen naar Konstantinopolc, om een verbond te bewerken. Doch deez', in den aanvang des volgenden jaars, aldaar, aangekomen, vondt de zaaken anders gesteld, dan hij gehoopt hadt. De Admiraal Bassa, die den Staaten de eerste opening tot een verbond gegeven hadt, was van zijn ampt verlaaten: de vreemde Gezanten, die zig aan het Turksche hof onthiel den, zelfs do Franschen en Engelsehen, hadden nadeelige gerugten verspreid van de vereenigde Nederlanders, dezel- vcn uitmaakende, voor eenen hoop zeeschuimers en weér- spannelingen, om geen andere reden, dan omdat zij hun den handel in het Turksche Rijk misgunden. Men wilde Haga, hierom, slegts als een bijzonder Persoon, niet als een Gezant van eenen vrijen en onaf hangkelijken staat, gehoor verlecnen. Doch hij weigerde dit so bestendig, dat hij, ein delijk, een plegtig gehoor verwierf. Ook slaagde hij geluk kig! jk in zijne handeling. In Hooimaand des jaars 1612, sloot hij een voordeelig verbond van vriendschap en koophandel met den Sultan, Achmct Chan, bestaande uit vijf en zestig punten. De voorrcgt.cn, aan de Fransehen en Engclschen

Schiedams Jaarboek | 1893 | | pagina 143