24 gereed was. Hij zal de meest geliefde meubels bewaren, op den zolder bij den dokter, en de rest verkoopen. Kom ik dan later terug, dan kunnen wij alles wel weer koopen." Ma zei niets, pa dacht zooveel te meer. Dat plotselinge vertrek, die gejaagdheid bij Stoel, dat alles beviel haar maar half. Zij wachtte zich echter wel, iets van haar onrust te doen blijken en schijnbaar opgeruimd kwamen allen thuis. I)o twee maanden vóór do groote gebeurtenis gingen kalm voorbij. Ma putte uit haar ondervinding endieharer kennissen om Marie op haar gemak te brengen, en toen de groote dag aanbrak, liep alles in de gewenschte orde af. Een flinke zoon werd geboren, en moeder en kind waren zeer wel. Dat bleef zoo, waardoor Marie al spoedig het denkbeeld opperde, reisgelegenheid te zoeken voor den terugkeer. Pa was dat met haar eens, maar Ma maakte nogal tegenwerpingen. „Waarom zoudt gij zooveel haast maken. De laatste berichten van Stoel waren zeer goed, opgeruimd zelfsvoor hem behoeft gij u niet zoo te reppen!" „En toeh doe ik het om hem, en om hem alleen. Het stille leven bier bevalt mij best, en ik zou er niet tegen hebben, hier te blijven. Maar Stoel hoeft ons kind nog nooit gezien; ik mag nu niet langer toeven. Pa zal wel alles voor mij in orde willen maken." Ma begreep wel, dat aan dat plan niets te veranderen zou zijn en toon pa den volgenden dag aan do voorbe reidende maatregelen begon, had hij in zijn vrouw een beste hulp. Weder verliet Marie het stille dorpje; rondom het rijtuig stond een groote menigte vrienden en kennissen, die haar alles goeds toewenschte. Opgeruimd en blijde vertrok de moeder met haar kind, waarop haar echtgenoot zeker niet weinig trotsch zou zijn. Is ooit iemand na een prettigen droom onaangenaam gestemd geweest, als de werkelijkheid zoo geheel en al verschilde met wat de droom gegeven had, zeker heeft Marie die onaangename gewaarwording in veel sterker mate ondervonden, toen zij in Iudië aan wal kwam. Haar

Schiedams Jaarboek | 1893 | | pagina 156