II. Het liep tegen Sint Nicolaas en ze hadden hem een aardige surprise thuis bezorgd. Of eigenlijk was het geen surprise, want er was lang en breed in het openbaar over geredeneerd en zelfs gekibbeld, zoodat hij het dus al weken van te voren had kunnen zien aankomen. En dan, aardig was het óók niemendal, wat ge meteen kondt opmaken uit den aanhef, luidende aldusUitgegeven aan. enz. den zooveelsten van 1892. No. zooveel. Gemeente Schiedam, wijk zóó, No. zus. Dienstjaar 1892. Beschrijvingsbiljet voor de plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Nu kan iemand de rest wel denken. Alles even vervelend. En toch, neen, aan het slot nog het onpleizierigst. Want daar vond men een lijstje (een heel net lijstje overigens) aanwijzende 36 klassen, waaruit men maar te kiezen had. En hoe hooger men koos (of, wel zoo juist, hoe meer naar beneden op de lijst), des te grooter werd ook het „belastbaar be drag", gelijk het in de 5de kolom heette, en des te zeker der het vooruitzicht van voor een flinke som ten behoeve van de gemeentekas te zullen worden aangesproken. De man van wien ik u vertel (hij behoorde ongelukkig tot degenen, die zich alvast geen oogenblik hebben op te houden bij de onnoozele eerste twaalf klassen, ja, hij be hoefde maar eens even op zijn vingers de voornaamste posten van zijn inkomen na te gaan of hij was al tusscheu de 15de en de 20ste), de held van mijn verhaal had alzoo zeer gegronde reden tot ontevredenheid. Gesteld toch dat (na aftrek natuurlijk van alle overige door hem te betalen

Schiedams Jaarboek | 1895 | | pagina 149