16 belastingen en van alle kinderen en stiefkinderen beneden de 18 jaar maar deze laatsten had hij tot zijn spijt niet zijn jongste was de week te voren net den aan- valligen leeftijd van 19 ingetreden), gesteld dus dat hij een belastbaar inkomen van f 10.000 bad, dan had de heffing maar tot 1 °/0 te klimmen en f 100 gleden jaarlijks uit zijn zak in die van de gemeente. Doch dat spreekt, bij dat ééne pereentje zou het niet blijven. Hij zag hot oogenblik al daar, dat het 5 werd. Vijf percent, dat zou dan zijn f 500„Maar zijn de kerels heelemaal gek 1" had hij bij die ontdekking uitgeroepen. Vijfhonderd guldenEn hoeveel betaalde hij buitendien al aan ge meente en rijk, of op hoeveel zouden de nieuwe wetten van dien meneer Pierson hem wel te staan komen Driftig had hij de kamer op en neer gcloopen, en wie al den onzin gehoord had, dien hij onder het heen en weer stappen uitstiet tegen den lammen tijd, waarin wij leven, en waarin men iemand, die (wie weet hoe bloedig) een duitje heeft opgespaard, het vel letterlijk over de ooren haalt (in zijn verontwaardiging vergat hij blijkbaar, dat minstens driekwart van zijn vermogen hem zoo maar bij erfenis in den schoot was gevallen), nu, wie dat alles had moeten aanhooren, die zou hem misschien hebben uitge lachen. Maar er was behalve hem niemand iu het vertrek, en zijn vader en moeder die hem met hun oogen al maar van den eencn hoek naar den ander schenen te volgen, konden hem uiet hooren en ook niet uitlachen, want dat waren nu maar twee portretten, die aan den wand hingen, heel sprekend met olieverf op de manier van voor 30 jaar „uitgeschilderd". Eindelijk toch was hij met zijn wandeling door de kamer gereed en het leek zelfs of die beweging hem goed had gedaan. Zijn gedachten hadden zich verzameld, er was een besluit in hem gerijpt en met de pen in de hand zette

Schiedams Jaarboek | 1895 | | pagina 150