21 leeren, niets te vormen en de kleine, levendige jonge vrouw toonde niet den minsten lust om op militaire wijze gedrild te worden. Haar trots kwam daartegen op en zij was er meer op gesteld kaar vrijheid en zelfstandigheid te handhaven, daar zij haar hart slechts ten offer had gebracht ter wille van haar vader, dien zij innig liefhad. Het was uitsluitend om hem genoegen te doen en te ge hoorzamen, dat zij graaf Vidor trouwde. Deze was van hoogcn adel en zeer rijk, terwijl zij als de dochter van een hooggeplaatst staatsman zonder eenig fortuin geen recht had zelve eene keus te doen en haar hart te volgen. Haar huwelijk was niet gelukkig. Talloos waren de botsingen, nu eens van weinig beteekenis, dan weder van ernstigen aard, tusschen die twee zeer uiteenloopende karakters. Graaf Yidor was een hartstochtelijk schaakspeler, maar het was geen edele hartstocht voor het spel die hem bezielde. Hij bleek slechts een middelmatig speler te zijn, terwijl zijn ijdelheid er in de eerste plaats mede gemoeid was. Iedere nederlaag stond voor hem gelijk met een pijn lijke wond. Yelen zijner vroegere partners wilden niet meer met hem spelen, omdat hij het „schaakmat" eigenlijk als een hem persoonlijk aangedane beicediging beschouwde. Op het gevaarlijk effen terrein van het schaakbord zou ook het lot van het huwelijk beslist worden! In de zorgvuldige opvoeding der jonge gravin was slechts éen leemte, namelijk dat zij niet had leeren schaken. Schertsend beloofde zij het spel zoo spoedig mogelijk te zullen leeren. Zij dreigde haar toekomstigen echtgenoot er zelfs mede, dat hij wel op zijn hoede mocht zijn, daar spoedig de dag zou aanbreken, dat zij hem zou ver slaan Zoo! zoo.! we zullen zien! riep hij lachend uit, maar het feit zelf hield hij voor een onmogelijkheid. Reeds sedert meer dan een kwarteeuw had hij zich immers in het spel geoefend. Hij werd haar leermeester en het verheugde hem, dat zij tenminste in dat eene opzicht zijne leerlinge wilde wezen. Zij begreep het spel onmiddellijk en maakte ver bazende vorderingen. Reeds in het begin bemerkte hij welk een gevaarlijke partner voor zich zeiven hij bezig was te vormen. Bovendien ontstond er hij het jonge

Schiedams Jaarboek | 1896 | | pagina 159