22 levendige schepseltje een hartstocht voor het spel, grooter dan voor haar prikkelbaar zenuwgestel dienstig was. Nauwelijks vier weken nadat zij den eersten paarden sprong had geleerd, braeht zij hem de eerste nederlaag toe. Éen overrompeling, een verrassingen zij vonden het beiden alleraardigst, hij, dat hij daardoor verloren had en zij, dat zij gezegevierd had. Maar in hare schitte rende oogcn stond op het oogenblik reeds te lezen, dat zij de volgende overwinning niet te danken zou hebben aan een onoplettendheid van zijn kant, maar aan haar eigen, steeds toenemende kracht. Die volgende overwinning had plaats drie weken na die zoogenaamde overrompeling. Hij had zich als een wan hopende verdedigd. Het gevoel dat deze nederlaag het symbool van zijn huwelijksleven zou kunnen worden, deed hem zijn uiterste krachten inspannen om meester van het terrein te blijven. Doch tevergeefs, hij verloor. Met een hoogroode kleur stak hij haar, over het schaak bord heen, zijn brecde hand toe en zeide, schijnbaar edel moedig Ik feliciteer je! Gij zijt waarlijk verbazend sterk! Maar tot haar schrik zag zij, dat er in zijne zonder ling schitterende oogen een uitdrukking lag, welke zij tot nog toe nimmer daarin had gelezen, een uitdrukking van haat. Welk een schande voor hem, die zich een meester waande, om door zijn leerling geslagen te worden! En dan nog wel door zijne vrouw door haar, die ook op geen ander gebied zich bekommerde om zijne meerdere ervaring en betere inzichten. Zij daarentegen wond zich al meer en meer op voor het spel en bij iedere overwinning scheen ook haar kracht grooter te worden. Nog een paar maal versloeg zij hom, doch daarna meende de doctor haar die sterke aandoeningen te moeten ver bieden. Zij verwachte haar eerste kind. Een halfjaar na de geboorte van een zoontje, zetten zij zich weder voor de eerste maal tegenover elkander aan het schaakbord neder. Maar ook al had zij zich in langen tijd niet geoefend, haar talent was niet verminderd. Het duurde niet lang of zij overwon hem weder, eerst bij uitzondering, maar daarna bleek zij van gelijke kracht te

Schiedams Jaarboek | 1896 | | pagina 160