23 zijn en eindelijk brak de tijd aan dat het hem moeite kostte nog een enkele maal te zegevieren. Het was voor beiden eigenlijk een marteling. Zij ver heugde zich niet in haar overmaeht, en wanneer hij ver loor, kon hij soms in zulk een, aan vele schaakspelers eigen, onstuimige woede losbarsten, dat hij een krankzin nige gelijk was. Hij vergat zich dan zelfs zoo ver, dat men in hem ternauwernood den edelman kon herkennen en hij de ruwste uitdrukkingen gebruikte. Eens, dat zij verloren had. maar in een opwelling van plaaglust de onvoorzichtigheid had hem spottend voor de voeten te werpen dat zij zich opzettelijk had blootge geven om hem te laten winnen, barstte hij in zulk een woede los en volgde er zulk een hevige scène, dat zij zich beiden voornamen in het vervolg dat gevaarlijke terrein te vermijden. Maar de strijdlust was bij geen van beiden uitgedoofd. Er was immers nog geen beslissing gevallen. Nu zij zei ven deze wapens hadden neergelegd, bleven op menig ander gebied kleine en groote botsingen niet achter wege. Neen, haar huwelijk was niet gelukkig geweest. Het is zeer pijnlijk om mama daarvan zoo uitvoerig te hooren vertellenEn waarom moet zij nu dat jonge, in de toekomst vertrouwende schepseltje bekendmaken met de schaduwzijde van het huwelijksleven? Waartoe is dat nu noodig? En nu zelfs de groote scène! Moet die nu ook al in al hare bijzonderheden worden opgebiechtMisnoegd wierp graaf Alexander zich in zijn stoel terug. Hij wou er niet naar luisteren. Waartoe die oude geschiedenis weder opge haald? Toch luisterde hij ondanks zichzelven ving hij ieder woord op. Eindelijk werden de schaakstukken toch weder voor den dag gehaald, ging gravin Vidor voort. Wij schaam den ons voor elkander, dat wij den moed niet meer hadden het spel te hervatten. Het is en blijft toch altijd maar een spel en wij waren immers geen kinderen meer! Het was op een avond vóór Kerstmis. Alex was nog op en zat aan de groote tafel in een prentenboek te bladeren. Het scheen hem niet bijzonder te boeien; veel liever zou hij met onze schaakstukken hebben gespeeld. Het tafeltje,

Schiedams Jaarboek | 1896 | | pagina 161