24 waaraan wij speelden, stond op eenigen afstand van hem, dieper in de kamer en min of meer in de schaduw. De eerste partij had Vidor gewonnenmaar de overwin ning was niet gemakkelijk geweest, waarschijnlijk dat hij zeer opgewonden was. Hij had het er op gezet om ook de tweede partij van me te winnen. Ik weerde mij met al mijn kracht. Mijn dwaze ijdelheid kwam weer boven. Dit maal mocht en zou hij het niet winnenNeen, ik zou niet zwichten voor zijne overmacht! Als twee doodsvijanden zaten wij tegenover elkander. Terwijl mijn oogen in de grootste spanning iedere bewe ging der stukken volgden, vergat ik alle ellende, die ze reeds in de wereld hadden gebracht. Plotseling werd hij geroepen: er was iemand die hem noodzakelijk moest sprekeneen der opzichters, meen ik. Zeer tegen zijn zin en brommend stond hij op en ging naar de deur. Maar voor hij de kamer verliet, riep hij me toe Gij moet zetten! Nooit zal ik den wantrouwenden blik vergeten, dien hij naar het tafeltje wierp. Ik bleef nog een oogenblik zitten en dacht na over mijn volgenden zet. Daar be dacht ik me plotseling dat ik iets vergeten had, dat op de huishouding betrekking had. Ik stond op en verliet de kamer. Toen hij terngkwam, zat ik alweer voor het tafeltje. Het is uw beurt! zeide hij nog buiten adem. Schaak aan de koningin! riep ik eensklaps uit. Toen ik mijn paard verzet had, zag ik pas dat zijn koningin voor den koning schaak stond door den raads heer en dus verloren was. Ik kan op mijn weord ver klaren, dat ik dezen zet nog niet had gezien en vandaar waarschijnlijk, dat ik dat „schaak aan de koningin!" wat al te opgetogen uitriep. Wat bedoelt gij Waarom „schaak aan de koningin", bulderde hij letterlijk uit. Een oogenblik bleef hij op de stukken turen. Plot seling werd hij vuurrood. Hij strekte zijn hand uit en tikte een paar maal met zijn wijsvinger op den kop van een pion. Deze heeft daar straks niet hier gestaanzeide hij toen langzaam, op stelligen toon, maar met dien kouden,

Schiedams Jaarboek | 1896 | | pagina 162