28 uitgesproken. Van vergiffenis behoefde dus niet eens sprake te zijn. Het is waar, hij had later zijn zonde kun nen bekennen, maar het was ook weer geen wonder dat het kind zich daarvoor schaamde. Bovendien, gravin Vidor verzekerde Elsa zoowel als haren zoon dat, ook al hij toen schuld bekend, de scheiding toch onvermijdelijk was in die dagen. Tusschen Elsa en graaf Alexander werd er over de onbelangrijke zaak geen woord gewisseld. En toch zou éen enkel woord de donkere wolk hebben verjaagd, die nu zoo dreigend boven hun hoofd hing. Dat enkele woord zou van zijn kant door een vurige liefdesverklaring zijn gevolgd. Zij zou dan vernomen hebben waarom hij nu juist die bekentenis had gedaan, terwijl hij toch zoo lang had gezwegen. Hij had dat gedaaan omdat hij haar liefhad, innig liefhad en omdat het kwaad hom nu zoo groot toescheen, dat hij zich harer onwaardig achtte en met zulk een bezwaard geweten niet voor haar durfde verschijnen. Ieder woord van liefde uit zijn mond zou door de herin nering aan het kwaad ontwijd zijn geworden. Verder zou zij vernomen hebben hoe loodzwaar het ge heim hem in zijn kinderjaren had gedrukt. Hij herinnerde zich nog precies hoe het gebeurd wasdie mooie fijn gesneden ivoren poppetjes en figuren hadden het kind altijd onwcderstaanbaar aangetrokken, vooral omdat hem steeds verboden werd er mede te spelen. Toen hij een oogenblik alleen was, had hij zich van zijn stoel laten glijden. Hij was naar liet tafeltje geslopen en had zich verlustigd in de aanschouwing van het verboden speelgoed. Daarbij had hij zijn handje uitgestrekt en geen weerstand kunnen bieden aan de verzoeking om een van die stukjes, zij het dan ook slechts éen plaats te verschuiven. Toen zijn misdaad uitkwam en van zoo groot gewicht bleek te zijn, had de schrik in het eerste oogenblik zijn tong verlamd. Later, toen men hem, hetzij door zachtheid, hetzij door bedreigingen, tot bekentenis had willen bren gen, was het zijn trots geweest, die hem in het kwaad deed volharden. En zoo groeide hij op onder den druk van dat geheim, dat hem menig gelukkig oogenblik van zijn kinder- en jongelingsjaren vergalde. Hij was getuige geweest van een zeer heftige woordenwisseling tusschen zijn ouders. Hij had do scheiding van zijn vader en moedor

Schiedams Jaarboek | 1896 | | pagina 166