Eclipsen in het schrikkeljaar 1896. In het jaar 1896 zullen twee zons- en twee maansver duisteringen plaats hebben, van welke de eerste niaans- en de tweede zonsverduistering in ons land te zien zullen ziju. De eerste is eene bij ons onzichtbare ringvormige zons verduistering, voorvallende op den 13dcn Februari. Do verduistering zal in de zuidelijke poolstreken, aan de zuidpunt van Zuid-Amerika en gedeeltelijk in westelijk Zuid-Afrika te zien zijn. De tweede is eene gedeeltelijke maansverduistering voorvallende op den 28sten Februari. Het begin heeft plaats des namiddags ten 6 ure 36 minutenhet midden ten 8 ure 5 minuten en het einde ten 9 ure 35 minuten. Do grootte is 0.87 in deelen van de maansmiddellijn. Overigens zal zij waargenomen kunnen worden in de westelijke helft van den (irooten Oceaan, in Australië, Azië, Europa, Afrika, oostelijk Brazilië, en op de oostelijke helft van den At- lantischen Oceaan. De derde is eene totale zonsverduistering, voorvallende in den morgen van 9 Augustus, waarvan alleenlijk het laatste gedeelte bij ons zichtbaar zal zijn, daar do zon 16 minuten voor het einde der verduistering eerst opkomt. Het einde heeft plaats des morgens ten 4 ure 52 min. Overigens is de verduistering te zien in het noordelijk en middengedeelte van Azië, in het grootste oostelijk deel van Europa, in noordwestelijk Noord-Amerika en in de noordelijke poolstreken. De vierde is eene bij ons onzichtbare gedeeltelijke maansverduistering, voorvallende in den vroegen morgen van den 23sten Augustus. De verduistering zal waarge nomen kunnen worden in westelijk Europa en Afrika, op den Atlantischen Oceaan, in Amerika, op het grootste deel van den Grootcn Oceaan en in oostelijk Australië.

Schiedams Jaarboek | 1896 | | pagina 17