Telegramzegels. 16 gevestigd. Yoor eenige landen geschiedt dio bezorging alleen per post, voor de meeste kan evenwel ook gebruik gemaakt worden van bezorging per bode (expresse). De postbezorging geschiedt door geheel Europa kosteloos. "Wenscht de afzender de bodekosten voor zijn rekening te nemen, zoo is hij tevens verplicht de aanwijzing „ontvangbewijs betaald" voor te schrijven. Bij de mededeeling van het tijdstip waarop zijn telegram aan den geadres seerde is afgeleverd, ontvangt liij dan tevens opgaaf der verschuldigde kosten voor de bezorging buiten de lijn. B. Buiten-Europa. In het Buiten-Europeesch verkeer mag één woord niet meer dan 10 letters bevatten; een getal mag hoogstens uit 3 cijfers bestaan. De Buiten-Europeesche Staten zijn niet verplicht tot kostelooze ambtelijke mededeeling van den dag en tijd van aanbieding der telegrammen. Daar het meerendeel der telegrammen voor Buiten-Europa bestemd is voor de Yereenigde Staten van Noord-Amerika en Nederlandsch Oost-Indië, zoo volgt hier slechts een opgave der tarieven en verzendingswegen voor die twee Staten. IVoord-Amerika. Telegrammen kunnen verzonden worden langs een der volgende wegen Anglo-American Telegraph Company (via Brest of Yalentia). Direct United States Company (via Direct Cable). Compagnie framjaiBe de Paris k New-York (via P. Q.). Commercial Cable Company (via Havre). "Western Union Telegraph Company. De prijs per woord is langs ieder dezer wegen dezelfde en wisselt af van ƒ0.80 tot ƒ1.28 per woord naar gelang van den Staat waarin de plaats van bestemming gelegen is. Nederlandsch-Indië. Een telegram voor Nederlandsch Oost-Indië kan langs een der volgende wegen verzonden worden: 1°. Over Ëusland en de Perzische golf (via Myslowitz Djoulfa). 2°. Over Frankrijk, Algerië en Malta (via Marseille-Bona-Malta). 3°. Over Frankrijk, Italië en Malta (via Mont-Cénis-Malta). 4°. Over Frankrijk, Italië, Zante en Candia (via Mont-Cénis-Otranto-Candia). 5°. Over Engeland en Malta (via Falmouth-Malta). 6°. Over Duitschland, Oostenrijk, Turkije en do Perzische golf (via Dul- cigno, Gradisca of Pristina). 7°. Over Rusland en Siberië (via Polangen-Amur). De prijs per woord is als volgt: Yoor Java 3.14 per woord, voor de overige eilanden 3.73. De meest aanbevelenswaardige verzendingsweg is via Marseille-Bona-Malta. De vooruitbetaling der overbrengingskosten voor binnenlandsche tele grammen en voor buitenlandsclie telegrammen met bestemming binnen Europakan geschieden door middel van telegramzegels. De telegramzegels zijn verkrijgbaar bij alle Rijkstelegraaf kantoren tegen betaling van de daarop uitgedrukte geldsommen. Er zijn 11 soorten van telegramzegels: van 1, 3, 5, 12.5, 15, 20, 30, 50 en 60 cent en van 1 en 2 gulden.

Schiedams Jaarboek | 1898 | | pagina 18