Maar f.3000.- tekort r hak Haar problemen? Deze week OPROEP Instuif houdt groot bier- en wijnfeest Archief is weer open Poppentheater voor ouders en kinderen Half miljoen voor huisvernieuwing Onze koers 86 mille schade aan scholen Kollektanten gezocht Cor Standaart: groot artiest nu ook in VLAARDINGEN Schiedams Nieuwsblad strooide rijksdaalders Uitslag van onze loterij LET OP! ONZE VERBOUWINGSADVERTENTIE ELDERS IN DEZE KRANT! Oogje Geen vazen KANTTEKENING Fijne sfeer om kleding te kiezen WOENSDAG 13 OKTOBER 1976 le JAARGANG NO. 2 B0EKH0UDINGEN ADMINISTRATES BELASTINGEN vrii entree Dij Groothandel Dames- tieren- en kinderkieding BIOSCAL NEMEN! *Eet smakelijk! Een rubriek met tips voor een goede maaltijd, samengesteld door medewerkers van het Schie damse Novotel. *Maasbach in de Havenkerk *Onze rijksdaalder-aktie *Zwa!uwen op middenmoot weg naar de POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. ams Nieuwsblad In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Losse Groeven was daverend sukses SCHIEDAM "Voor het volgende nummer heb ik een dame nodig." roept Nico Haak en pardoes trekt hij mevrouw Frieda den Uijl uit Groenoord het toneel op. Hij gaat zijn grote kuslied brengen: binnen drie minuten wordt mevrouw Den Uijl wel twintig keer gezoend. In de kleedkamer leunt Chiel Montagne tevreden achterover. Zijn TROS Losse Groeven theatershow krijgt ook Schiedam plat. Mevrouw Den Uijl later, een beetje beduusd: "Hoe hij zoent? Nou ja, gewoon. Nee, toch niet. Hij zoent lekker. Het overvalt je gewoon, zo iets. Ik stond daar met mijn mond vol tanden." Ook de zevenjarige Astrid Boon van de Broersvest had met Nico Haak op het toneel gestaan. Ze zat enthousiast mee te klappen en te zingen en toen mocht ze ineens met de grote artiest Foxy Foxtrot zingen. Dat deed ze met veel verve maar na haar theaterdebuut werd ze ineens verlegen. "Thuis draait ze de platen van Nico Haak altijd." vertelt moeder Boon. Dit was maar een hoogtepunt uit de Losse Groevenshow, verleden week donderdag in het Passagetheater. Voor een afgeladen zaal presenteerde Chiel Montagne-met-het-maatpak een keur van Nederlandse artisten en het Schie- damse publiek liet meteen merken: "We maken er een dolle avond van." Frank en Mirella, die het programma openden, stonden er verbaasd van. Als eerste optreden is altijd moeilijk, want - zo weet elke artist - dan moet je eerst de zaal nog opwarmen. Welnu, de Schiedammers hoefden helemaal niet opgewarmd. Die zongen en klapten meteen mee. Het gejuich en de ovaties klonken als muziek in de oren van SG-direkteur Ruud Pillard, die de Losse Groeven show naar Schiedam had gehaald. Hij hield die avond in de buurt van de foyer en de kleedkamers een oogje in het zeil, maar kon toch niet nalaten steeds de zaal in te lopen. Op donderdagochtend, voor de show, legde hij uit: "Er moet vanavond dik drie mille bij. Dat betalen we uit de subsidie van de gemeente. Met deze prijzen - vijftien gulden, twaalf vijftig en een tientje - is de maximale recette f 6.250. Een gemiddelde show met publiciteit en alles kost je toch tien mille. Wat de bezoekersaantallen be- treft, die liggen iets boven de verwach- tingen." Voor die tien mille wordt wel wat ge- boden. Bij de Losse Groeven theater- show doen ze niet aan play-back. Chiel Moniagne levert een zevenmansorkest, de Royal Showband uit Eindhoven, die alle begeleiding voor zijn rekening neemt. Het aantal artisten wisselt. Dat is een kwestie: wie kan op die en die avond om zo laat daar en daar zijn en hoe doet hij of zij het in de hitparade? Schiedam kreeg voor zijn tien mille Frank en Mirella, Astrid Nijgh, Nico Haak, Marty met de gouden trompet en als onbetwiste klapper de Zangeres Zonder Naam. Geen wonder dat het publiek de zaak afbrak. "Die driedui- zend gulden zijn goed besteed" riep Ruud Pillard in de foyer. "Je zou eigenlijk eens een paar gemeenteraads- leden moeten uitnodigen om dit alle- maai mee te maken. Maar nou ga ik weer even kijken, jongens!" En hij holt met een paar huppelpasjes de zaal in, waar even later de Zangeres Zonder Naam met een daverend applaus wordt verwelkomd. IN de afgelopen dagen hebben ons enkele vragen over het karakter van het Schiedams Nieuwsblad be- reikt. In het algemeen kwamen deze vragen neer op: is dit een rechtse, een linkse of een neutrale krant? Is de redactie voor of tegen het huidige gemeentebestuur, of wil zij helemaal geen mening heb ben? Welnu: het Schiedams Nieuwsblad is noch een rechtse noch een link se krant. Maar neutraal in de zin van kleurloos is deze krant even- min. We laten de zaken niet blauw-blauw, de wijze waarop de Schiedamse zaken worden aange- pakt is voor ons geen lood-om- oud-ijzer. Onze redactie zal de woorden en daden van het ge meentebestuur maar ook van an deren die met en in Schiedam be- zig zijn kritisch volgen. Ons criterium daarbij is of deze woorden en daden werkelijk in het belang van de Schiedamse ge- meenschap zijn. Als we het met een bepaalde ontwikkeling niet eens zijn zullen we daarover in de ze rubriek niet zwijgen, maar ook zullen we er geen geheim van ma ken als er sprake is van een naar onze mening fijne ontwikkeling. We zullen het bijzonder op prijs stellen wanneer u als inwoner van Schiedam wilt reageren, zomaar met een telefoontje, maar ook met een brief-ter-plaatsing, want wij vinden de mening van de Schiedammers erg belangrijk. Nogmaals zouden wij ook langs deze weg een beroep willen doen op alle Schiedamse verenigingen, instellingen etc. om ons hun be- richten ter publikatie door te ge- ven. Alleen zo kan deze krant aan haar doel beantwoorden. In onze visie moet een krant de weerslag zijn van een veelrichtingsverkeer, moet er een stuk uitwisseling in tot uiting komen. En we zullen graag de publiciteit van een actie voor een goed doel bevorderen. Onze brievenbus staat wagenwijd open! E.J.M. Cliiel mag nog's komen in Schiedam. VLAARDINGFN - Maandagavond 18 ok- tober zal wethoudcr B. Goudriaan aanwe/ig zijn op een vcrgadering voor de bewoners van de mogclijkc sloopgebieden uit de VOP. De vcrgadering bcgint om 8 uur en wordt gehoudcn in de keet aan de Zomerstraat. SCHIEDAM Zesentachtigduizend gulden op de kop af. Dat kapitale be- drag had Schiedam in 1975 nodig om de schade aan scholen te herstellen. Dit jaar zijn de scholen naar verhouding gespaard. De gemeente denkt met f 84.000,- gulden uit te kunnen ko men. Dat is dus tweeduizend gulden minder. VLAARDINGEN Ter gelegenheid van het 5 jarig bestaan van het folkcentrum Assurancetourix wordt er zaterdag 16 oktober een receptie in de societeitsruimte aan de Hoflaan 12, van 19-00-20.00 uur, gegeven. Alle artisten kregen zonder uitzonde- ring van het publiek bloemen, maar de Zangeres Zonder Naam kon het haast niet meer bijbenen. Na elk nummer klommen kinderen met prachtige boe- ketten het toneel op. De Zangeres zonder Naam nam ze allemaal in ont- vangst en met een daverend gezongen "Mexico" werd de avond besloten. "Het hele huis staat straks vol bloe men." zei ze, "Ik heb geen vazen ge- noeg." In het Passagetheater had de Zangeres zonder Naam geen echte smartlappen gezongen. Zij slingerde vijf vrolijke iie- deren een hevig meedeinende zaal in. Verandert ze van repertoire? "Nee, het zijn gewoon de laatste vijf nummers die hoog staan in de hitparade. Ik blijf gewoon mijn droevige liedjes zingen. Kijk het gaat bij ons zo: In de zomer brengen wij een zomers getint liedje en in de winter weer wat anders. In elk liedje leef je je natuurlijk helemaal in, maar bij zo'n droevig nummer vertel je echt een verhaal. Daar zijn prachtige oude ballades bij van heel vroeger, die nu nog precies zo uitgevoerd worden en die blijf ik zingen, maar je bent 'na- tuurlijk gesprecialiseerd op je laatst opgenomen nummers en dan vooral op de a-kanten van je plaat." Het was al ver na elven, toen de zaal leegstroomde. Heel wat Schiedammers gingen toch nog niet naar bed. Geruime tijd bleef het gezellig druk in de cafes rond de Koemarkt. Een ding was duidelijk: van Schiedam mag Chiel nog eens terugkomen met zijn Losse Groevenshow. HAN VAN DER HORST schoenreparatie klaar terwijl u wacht SLEUTELS SLIJPEN: GRAVEREN: Copieren Messen Naamplaten Scharen Rotterdamsedijk 443 Centrum-Schiedam ROTTERDAM Groothandelsgebouw hoofdmgang 4e etage Parkeergarage iti kelder via erkende handel Een Fins wctenscliappelijk team van de Universiteit te Helsinki is er na ruim 10 jaar onderzoek in geslaagd een middel samcn te stellen dat uitstekende resul- taten gceft bij sterke haaruitval en roos, dunnend en slap haar etc. Het middel dat onder de naam Bioscal wordt uitgebracht is in N.-dcrland ver- krijgbaar bij drogisten, spcc'aalzaken en kappers. Het bestaat uit een elixer. welke bij voorkeur in combinatie met de Bioscal Speciaal Shampoo dicnt te worden gebruikt om optimalc rcsul- tatcn te kunnen verwachten. Voordes- kundigen is er wetenschappelijke litera- tuur beschikbaar. Inl. bij BIOSCAL (Ned.) Tel. 070-608182 Postbus 1140 Den Haag. Ieder kind dat op 6 oktober 1976, de eerste verschijningsdag van deze krant, geboren is in Schiedam krijgt, zo kondigden we vorige week aan, een spaarbank- boekje. Het duurt via de burger- lijke stand echter geruime tijd, voor de adressen van de borelin- gen worden vrijgegeven. Zo lang wfllen wij uiteraard niet wachten. Vandaar de oproep: belt u ons even als uw kind vorige week woensdag geboren is! SCHIEDAM - Kollektanten gezocht! Honderden, want zoveel zijn er nodig om elke Schiedammer te kunnen be- zoeken tijdens de grote aktie, ten bate van de vluchtelingen eind oktober. Wie wat wil doen voor de lijdende mensheid, kan zich opgeven bij de heer Drenth op het stadskan- toor. SCHIEDAM De vermaarde societeit de Instuif houdt volgende week zaterdag zijn bier- en wijnfeest. De organisatoren stellen zich er heel wat van voor getuige de volgende regels in hun maandblad: „Het instuifpubliek is altijd te porren ge- weest voor een gezellige avond met een lekker pilsje of een flessie wijn en veel dans-muziek. Zorg dus dat jullie er allemaal bij zijn op 16 oktober a.s. Wij van onze kant zullen de zaal een beetje aankleden met wat kraampjes en parasol- letjes, als alle geachte aanwezigen voor deze avond dan ook nog hun vrolijke £ezicht van huis ineenemen, hebben we het voor deze zaterdag weer helemaal voor mekaar, dachten wij zo." Zaterdagavond worden de feestelijkhe- den opgeluisterd door de band Extase en the party Sound Band, alsmede door D.J. Cor Hersbach. De instuif is Schiedams grootste societeit en Het Bestuur kijkt helemaal niet op, als er driehonderd man in hun hoofdkwartier, gebouw Arcade op de Lange Haven, verschijnen. Zoveel men- sen waren er ook afgelopen zondag, toen de Schiedamse popgroep the Flails optrad. The Flails betekent een* avond lang uiterst behoorlijke muziek. De bandle- den zijn goed op elkaar ingespeeld - SCHIEDAM In de jaren vijftig liep Willem Duijs, toen nog jour nalist bij het Vrije Volk, 's avonds graag over de Lange Haven. Tien tegen een dat er uit een boven- raam de prachtigste orgelmuziek klonk. Dat was Cor Standaart,, telg uit het befaamde Schiedams orgelbouwersgesiacht, die zo maar wat voor zich uit improviseerde. Cor standaart is verleden week overleden. Hij had onze stad al een jaar of vijftien geleden ver- laten om organist te worden in het Arnhemse theater. Vader Standaart bezat een van- ouds befaamde orgelbouwerij op de Warande. Na de oorlog droeg hij de zaak over aan zijn twee zoons, waarvan er een weldra naar Amerika vertrok. De ander, Cor, zette het bedrijf zo goed en zo kwaad als dat ging voort, maar rond 1955 werd Standaart orgels toch gesloten. Het bedrijf kon niet meer tegen de konkurrentie van de Hammondorgels op. Ham- mondorgels waarvan Cor Stan daart een eigen exemplaar thuis had staan. Daarop speelde hij 's avonds en verrukte de passan- ten, want - zo schrijft Willem Duijs in de Schiedamse gemeen- schap, hij had het apparaat „goeddeels" uit elkaar gehaald en er nog een stel ,,stemmen" aan toegevoegd. Trouwe bezoekers van het Passagetheater herinneren zich, hoe een groot musicus Cor Stan daart was, want daar bespeelde hij in de pauze het door zijn eigen bedrijf gebouwde orgel. In die dagen was Schiedam een muziek- stad van betekenis. Dolf van der Linden, dirigent van het Metro- pole-orkest, woonde er nog. Joop Walvis, leermeester van Cor, even- aarde zijn briljante student op het (heaterorgel. En dan was er nog Paul Bresser, die minstens even goed met het toetsenbord over- weg kon. En nu is Cor Standaart dood. Een gevoelig verlies voor Arnhem, zijn nieuwe vaderstad, maar ook voor de Nederlandse orgelfedera- tie, waarvan hij aktief lid was. HAN VAN DER HORST Het gemeente-archief van Schiedam. ZIE ACHTER PAGINA SCHIEDAM De vaste klanten van het archief uiten allemaal hun bewon- dering over de manier, waarop het nieuwe gebouw is ingericht. Het ge- meentearchief verhuisde al ruim een jaar geleden van het Oude Kerkhof naar een nieuwe behuizing op de Korte Haven 33, maar de verbouwing is pas deze maand helemaal voltooid. Het is wel een verschil met vroeger. Op het Oude Kerkhof werd de bezoeker ontvangen in een benauwd kamertje, waar men steeds de oude papieren van zijn buurman weg moest schuiven. De archiefbeheerders Aart De Voogt en Kees van Es hadden allebei een klein bureau in de hoek van datzelfde ka mertje. Nu zetelt Kees van Es achter de monumentale schrijftafel van de direk- teur van gemeentewerken, die vroeger in zijn nieuwe kamer verblijf hield. Ook voor Aart de Voogd is het beter geworden. Hij bewoont een geriefelijk soort hok, van waaruit hij zowel een oogje op de deur als op de studiezaal kan houden. Die studiezaal biedt plaats aan zeker twintig klanten. Gezeten in geriefe- lijke stoelen achter werkelijk ruime ta- fels kunnen zij hun historisch onder zoek doen. De meeste klanten van het gemeente- archief zijn bezig met het samenstellen van een familiestamboom. Dat is een heel karwei, waarvoor de archiefmen- sen een massa dokumenten, dikke doopboeken en soms zelfs gildereke- ningen moeten aanslepen. De stuk- ken komen uit een grote zaal, die wordt afgesloten door een brandkast- deur. Binnen heerst een temperatuur en een vochtigheidsgraad, die voor het bewaren van oude stukken ideaal is. Het is de ervaring van het gemeen- tearchief, dat stamboomkwekers vooral op de eerste en derde woens- dagavond van de maand op bezoek ko men. Aart de Voogd ziet mensen die andere historische inform atie zoeken, liever overdag verschijnen. Op de woensdagavonden heeft het archief- personeel het zo druk met de stambo- men dat aan anderen meestal niet de gewenste service kan worden geboden. Overdag is het archief dagelijks open van half negen tot kwart over twaalf en van kwart over een tot vijf uur. Mensen met vragen over vroeger hoe- ven geen drempelvrees te hebben. Een gemeentearchief is een instelling die ten dienste staat aan het publiek. SCHIEDAM - Robert Borremans zal zaterdagmiddag optreden in het Zol- dertheater in de Teerstoof met zijn programma „Peper en zout". Robert Borremans heeft zich in de af gelopen 12 jaar rcgelmatig beziggehou- den met het maken en spelen van pro- gramma's voor de jeugd in Nederland en Belgie. Hij werkte in schouwburgen, kulturele centra en op scholen en maakte verschillende tv programma's zoals o.a. hoelabaloe. Het programma „Pepcr en Zout" is afkomstig van het Amsterdams Jeugd- theater en stichtingen voor kunstzinni- ge vorming. Het is een programma van verhalen en liedjes. De verhalen wor den verteld door Robert Borremans die ook de liedjes zingt, waarbij hij op de gitaar door Wil Thuis begeleid wordt. Robert Borremans probeert de fantasie van kinderen en ouders te prikkelen. De doelstelling van het programma is het vertellen van verhalen thuis te sti- muleren. Het programma is gemaakt onder auspicien van de Commissie pro paganda van het nederlandse boek. Aanvang 14.30 uur. Kaartjes a f. 2,50 kunnen gereserveerd worden bij de VVV te Schiedam, tel. 010-266000 en vrijdagavond en zater dag vanaf 13.30 uur via het theater tel. 010-269455. wat belangrijker is - ze weten hun peperdure installatie behoorlijk af te stellen. Het programma is zeer gevarieerd. The Flails schrikken niet terug voor een razend moeilijk num mer als Summertime en evenmin voor een goeie ouwe stamper als Yu Na Na. Wie leadzanger Pefer Vrings daar zag staan tussen Summertime en Yu Na Na benijdt bandleden niet meer. In vijf seconden schudde hij een vreselijke vermoeidheid van zich af. Al de spieren in zijn gezicht trokken samen, zijn lichaam schudde. Toen was de glimlach terug en barstte Yu Na Na los waarin zowaar nog een couplet was opgenomen van Peter, de oude hit die door Neerlands Hoop weer nieuw ge maakt werd. The Flails hadden dan ook een ver- moeiend weekend achter de rug. De vorige avond stonden ze in Fijnaart, de hele zondag waren ze bezig geweest aan een demonstratieband voor een platenmaatschappij. SCHIEDAM - Afgelopen donder- dagavond was, zoals beloofd, een ploeg van deze krant in de diverse 1 winkelcentra van Schiedam aan- 3 wezig, om uit te kijken naar men- sen die duidelijk zichtbaar rondlie- I pen met een exemplaar van dit blad. Een aantal gelukkigen kregen als beloning tien knaken. Mevrouw Boelsen uit de Villa- straat was een van die gelukkigen. Haar tien knaken worden besteed aan een plaatje voor de gezellige avondjes. Op een van de binnenpagina's vindt men nog meer over deze overrompelende aktie van dit blad. awl SCHIEDAM De woningbouwvereni- gingen „Volkshuisvesting" en „Onze woning" weten nu zeker, dat hun plan- nen om huurhuizen te gaan verbeteren worden uitgevoerd. De gemeente had ze daarvoor al meer dan een half mil joen toegezegd, maar om dat bedrag ook uit te keren is toestemming nodig van het provinciaal bestuur in Den Haag. Gedeputeerden, zeg maar B W van heel Zuid-Holland hebben het licht nu op groen gezet. Woningbouwverenigingen zijn in het eerste. kwart van deze eeuw opgezet om betaalbare huizen voor de gewone man neer te zetten. Aan gemeentewo- ningbouw werd in die dagen niet ge- daan en het enige, wat de toenmalige vroede vaderen wilden, was instaan voor het financieel beleid van de wo ningbouwverenigingen. Er is toen veel tot stand gebracht. Het Fabriplein, de Antonie Muysstraat, de Havendijk en nog tientailen andere straten werden gebouwd. De woning bouwverenigingen zetten voor die tijd bijzonder komfortabele huizen neer. Tegenwoordig eist de Schiedammer echter meer. De woninkjes aan de van Swindenstraat bijvoorbeeld waren voor gezinnen bestemd. Tegenwoordig zou den we ze nauwelijks groot genoeg vin den voor een vrijgezel. En hoeveel gemeten naar de standaarden van 1976 aan het oudere woningbestand der bouwverenigingen ontbreekt, blijkt wel uit het feit, dat zovele huurders zelf in de weer zijn om hun huis wat gerieflijker te maken. SCHIEDAM Vele honderden jongens en meisjes hebben afgelo pen zaterdag gratis een lot gekre- gen, waarmee ze konden meedin- gen naar de vele prijzen in de grote loterij die het Schiedams Nieuwsblad op touw heeft gezet. In geheel Schiedam zijn de loten pitgedeeld, terwijl ook enkele ver- tegenwoordigers van de plaatselij- ke middenstand vele loten aan jeugdige klanten uitdeelden. De uitslag van de loterij, zo heb ben we beloofd, zouden we in de krant van vandaag bekendmaken. Wel, dan doen we dan ook! De twee hoofdprijzen bestaan uit een jongens- en een meisjeshorloge van het merk Seiko en deze schit- terende prijzen zijn gevallen op de nummers 705 en 1922. Maar ook de overige prijzen zijn zeer fraai. De eigenaar bijvoorbeeld van lot 2230 krijgt een diaprojektor en voor de loten 754 en 1555 is een tekenset beschikbaar. Pasteldozen zijn er voor de eige- naars van lotnummers 401, 1328 en 1671. Op de volgende num mers is een kinderstofzuiger geval len: 92, 188, 227, 319, 455, 51 1, 601, 799, 1604 en 1976. Een kleurschilderij krijgen de kin deren die het volgende lot inleve- ren: 144, 586, 697, 1492, 1563, 1732, 1862, 2001, 2604, 2858. Kindertasjes: de nummers 52, 193, 343, 642, 725, 966, 1171, 1214, 1344, 1414, 1648, 1807, 2218, 2278, 2372, 2488, 2525, 2634,2707,2975. Houten puzzel zijn er voor de vol gende loten: 43, 852, 1377, 1481. En dan tenslotte de troostprijzen die zijn gevallen op de volgende lotnummers:4, 15, 25, 125, 182, 204, 283, 364, 436, 576, 653, 733, 861, 871, 998, 948, 996, 963, 1033, 1021, 1013, 1117, 1142, 1218, 1226, 1243, 1354, 1361, 1435, 1483, 1507, 1582, 1628, 1713, 1740, 1751, 1823, 1891, 1912, 2053, 2137, 2232, 2240, 2314, 2375, 2397, 2503, 2616, 2747 en 2828. De prijzen kunnen morgen, don derdag 14 oktober, tussen 14 en 17 uur worden afgehaald bij het agentschap van het Schiedams Nieuwsblad, Eurotyp aan de Rot terdamsedijk 238 in Schiedam. De hoofdprijswinnaars echter worden verzocht, pas na 16 uur te komen, omdat hen nog een extra verras- sing wacht in de vorm van onze fotograaf, die ze graag voor de vol gende editie van dit blad wil ver- eeuwigen! BROERSVEST 58, SCHIEDAM. J

Schiedams Nieuwsblad | 1976 | | pagina 1