k\ Je voelt de krachtvan de Heilige Geest Schiedams Nieuwsblad Herfstaktiviteitenwijkverenigingen Uitsmijter breekt arm van klant Kabaret Vangrail met "Nieuwe avonturen" Eet smakelijk F Vandalen in Thurlede: voor duizenden schade HOLLE PINKEL n)s. Maasbach in de Havenkerk Kassetteschrik bleek zeventien Schiedams Politienieuws V Schooltuinen in elke wijk De avonturen van Glans Stoelen door L. Knoop en Ietie Mijinke (Novotel) Schiedammer toast Dessert Proosje door Marten Toonder WOENSDAG 13 OKTOBER 1976 42-514 111 I lit Hm. simpeie huisjes..eemoudig bosuolkjp.Het lijkt me niet de juiste plaab, Th'j5. .maar men kan nooit weten Zo i£>'tMen kan nooit weten heerGraaF... Zeg tegen deze goede liedendat ikhunfNouzeo die toonVbtil toch Holle1 fturgetneester wens te sprekenJbevaltmeheiemaal HetzgnheeldeFtiqe'1 rfieeg Jul I ie daar! Ga je &urge\ niet.hoor!'Wat een /g astmziejedatd&n aesferhalen !Gauw watT ^^^dnjkte^4niet9lkga welevenj Kmeee Sv DAN KRIJGT U VAN MI J TIEN KNAKEN... SCHIEDAM ,,Zie ik het goed,isdat een Schiedams Nieuwsblad? Dan krijgt U van mij tien knaken." Donderdaga- vond ging de ploeg van onze krant door de stad om deze en gene blij te maken. Deze en gene, want de toch al gezellige winkelcentra kregen nog een extra kleur door de rode streep onder de kop van het Schiedamse Nieuws blad. Letterlijk honderden liepen met het blad in de handen. Niet iedereen viel in de prijzen, uiter- aard. Wie waren er wel zo gelukkig? Mevrouw Brenkmart wist nog met, wat ze met het geld zou gaan doen. Ze is altijd op de koopavond te vin- den, want dan is 't zo gezellig. Mevrouw Borge liep met onze krant, omdat de kinderen het van de tien knaken hadden gelezen. Zc mogen het met zijn drieen delen. Dochter Gemma spaart voor een casettere- corder. Jaqueline van Tienen en Marina Zon- dag, allebei 14 zorgden ervoor, dat ze niet over het hoofd werden gez- zien. Mevrouw Schets gaf haar tien knaken aan dochter Carola. Jo v.d. Lee is twaalf en woont op het Meneer Wiegman uit de Loeffstraat liep op de mgr. Nolenslaan naar een overhemd te zoeken. Tien knaken rijker ging hij verder. Croenelaan: Cocky Vitlk stond hele- maal opgetuigd te wachten. Het pet- je leende zij van een bezorger. Sent Dresdenplein. Hij weet nog niet wat hij met het geld gaat doen, maar Cock Zon en Anja van den Arent gaan na het dansen op donderdag sl- tijd even de stad in. Het geld gaat naar de uitzct. Deelde Het Schie dams Nieuwsblad maar woningen uit. Rob Slavenburger (15) kwam net van de gitaarles. Het geld gaat na- tuurlijk naar een gitaarboek. de tien knaken zijn in ieder geval goed voor minstens twintig patat met. Herma Bouma van de Vlaardinger- dijk viel ook in de prijzen. Boezemvriendinnen Cobi v.d. Meer De heer Damme uit Honnerlage Gre- telaan is kontroL ur bezorging van het Nieuwe Stadsblad. Vol belang- - stelling leest hij de koppen in onze krant. De tien knaken gaan naar het gereformeerd jeugdwerk. en Els Lansbergen uit Nieuwland gaan iets speciaals kopen. Wat die 'Mevrouw Streefhals uit de Maria- straat. Zij ging van de tien knaken meleen pantoffels kopen voor haar man. Die is van de maand jarig. specialiteit was, dat wisten ze nog niet. SCHIEDAM - Terwjjl overal in Nederland de gelovigen het af laten weten en steeds meer godshuizen in de handen vallen van tapijthandelaren en andersoortige ondernemers, werd er in Schiedam hard aan de Havenkerk verbouwd. Johan Maasbach had het langzaamaan wormstekige bouwwerk van de katholieke paro- chie overgenomen om een nieuw centrum te stichten voor zijn opwekkingsarbeid. Vorige week woensdag werd de hon- derd vijfentwintig jaar oude kerk weer voor het publiek opengesteld en sinds- dien kan ieder er vanaf elf uur s och- tends terecht. Wat verdwaasd dwalen oude katholieken door hun vertrouw- de kerk. Waar vroeger gebarsten plavui- zen lagen, is nu over de hele breedte van de vloer een oosters tapijt gelegd en Johan Maasbach - naar eigen zeggen zetbaas, want de Baas is God - aarzelt niet om uit te roepen: ,,Is de tempera- tuur goed of vinden jullie het fris? Dan doen we de verwarming omhoog. Te warm is niet goed, maar te koud ook niet". Generaties katholieken liepen in de oude tijd op zondagochtend ach- ter de pilaren een verkoudheid op. Ja, de kerk is wel veranderd. Waar vroeger het pijporgel dreunend speelde waar de eeuwenoude Gregoriaanse ge- zangen opklonken vanuit het koor en pater Marcelis zijn hoge stem van de preekstoel zo liet galmen dat ieder hem verstond, daar spelen muziek- groepen, bekend van de EO, nu religi- euze pop en daar raken de leden van de pinkstergemeente in godsdienstige vervoering. Want in de Havenkerk wordt als eens te Jeruzalem in tongen gesproken. Een vreemde glans ligt in de ogen van velen als Johan Maasbach de zegen uitspreekt en zacht hoor je het lalalala van de ge lovigen, die dan de kracht van de Heili ge Geest voelen. Het doet denken aan de Derwisjen, die jaarlijks bij Bagdad een dergelijk gevoel in zich uitgestort krijgen van Allah de Almachtige, wanneer zij de moord op de schoonzoon van de profeet herden- ken. Een aan het heilige inzicht, dat de (onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maas- sluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opge- nomen) verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vlaar- dingen. Telefoon: 010-34.67.11 Agentschap: Eurotyp, Rotterdam- sedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schiedam. Hoofdredakteur: E.J. Mathies. Redakteur: Paul Houkes, tel. prive 01804-19405. Sportmedewerker: Peter Spek, tel. 010-35.37.84. Medewerker: Han van der Horst. Klachten over bezorging kunnen worden doorgegeven via tel. 010- 34.67.11. De bladen van Rijnmond West Combinatie verschijnen in combi natie met de woensdag-uitgave van De Havenloods. Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone ad- vertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiterlijk maandag 17 uur binnen te zijn. lndische God Krisjnah schenkt en aan de oude Grieken die dansten voor Or- feus, de goddelijke zanger. ,,Als kind van God voel je de kracht van de Heilige Geest," legt een meisje uit. ,,Er gaat een tinteling door je hele lichaam. Je wordt helemaal warm van binnen en wat je dan zegt, dat is de taal van God en die verstaat God alleen. God geeft zijn zegen via Maasbach." Eenjongen: ,,Dat ontvangje. Dat is ge- nade. Maar niet iedereen krijgt dat. Je moet ervoor bidden en de bijbel lezen. Niet gewoon, je moet biddend de bij bel lezen. Kom maar eens met ons mee naar Gouda, daar houden we ook op- wekkingsbijeenkomsten." Een ander legt uit, hoe de mens zijn hart moet openstellen voor Jezus, want buiten het geloof is er geen redding. „Iemand die alleen maargoede werken doet en niet gelooft, die gaat toch ver- loren. Als je gelooft, dan komen de goede werken vanzelf, uit de goede werken komt geen geloof voort, wat jij dus zit te beweren." hen thema, dat ook Johan Maasbach in zijn preken steeds weer aan de orde stelt: ,,We moeten allesafleggen.al wat hindert in de wedloop om de prijs te behalen. Ongeloorloofde dingen en ook geoorloofde dingen. Hoeveel mensen geloven, dat hun naam in het boek des hem els staat?" De halve kerk steekt zijn hand op. Maasbach roept ze om daar dan ook de konsequenties uit te trekken. Hij gaat te keer tegen kwaadsprekerij, achterklap en gierigheid. „Gierigheid dat is een zware zonde. En als je geld teveel hebt, nou dan gajenaardespaar- bank en dan stort je op onze rekening voor het opwekkingswerk." SCHIEDAM Dankzij de oplettend- heid van een burger is de „kassette- schrik" eindelijk gepakt. In de nacht van vrijdag op zaterdag rond tien over vier belde een bewoner van de Burge- meester van Haarenlaan de politie met de boodschap: ,,Er scharrelt er een aan auto's bij de Schimmelpenninckstraat. De politie raasde naar de bewuste plek en trof daar een bekende aan, die bezig was auto's open te breken. De buit, kassetterekorders, kleding enzovoorts, wierp hij zolang in het struikgewas. De kassetteschrik van Schiedam bleek een jongen van zeventien jaar, die vier jaar geleden begon met hetktpbouwen van een straflijst. In de afgelopen weken trok hij een spoor van opengebroken auto's door de stad. Zijn specialiteit: Opel Kadetts. Zijn voorkeur: Kassette rekorders. Op het politiebureau bekende de in- breker een veertigtal diefstallen uit au to's..De politie bezochtzijn ouderlijke woning en trof daar nog een stuk of vijf rekorders aan. Deze zullen met zijn buit van zondagochtend aan de eige- naars worden teruggegeven. De rest is in Ejen Haag aan helers verkocht. De kassettedief wordt deze week voor- gdlaidSDe kinderrechter zal wel bepa- len hoe hij moet worden gestraft en ge- holpen. Overigens zijn de auto's in Schiedam daarmee's nachts niet veilig. Heel wat onverlaten beoefenen de autodiefstal en dat is dit weekend weer gebleken. Van een wagen werd zelfs de voorruit verwijderd. De eigenaar mist voor meer dan duizend gulden materiaal. Wie kostbare dingen in zijn wagen laat, vraagt dan ook om moeilijkheden. Nog steeds. Geld is inderdaad een belangrijk onddr- werp tijdens de diensten van Johan Maasbach. Naast de piekfijn ingerichte Havenkerk drijft hij ook nog een Haagse bioscoop plus uitgebreid zendingswerk in de derde wereld. Je kunt dan ook stoelen kopen voor in de Havenkerk. Prijs slechts driehonderdvijfenzeventig gulden. Maasbach enthousiast: ,,We hebben toch minstens vijf mensen die zo'n stoel voor hun rekening willen ne- men. Durf Uw hand omhoog te steken, aha een, we kunnen er vijf hebben van- avond, dat is twee, en daar is drie Binnen een minuut heeft hij achttien- honderd gulden bijelkaargepraac. Maar er is meer, want een kwartiertje later onderbreekt hij een gloedvol betoog met: ..O ia. dat vergeet ik altijd te zeg gen, dat we van die blauwe enveloppen hebben. Daar kunt u Uw naam en adres op zetten en dan neemt U een stoel voor Uw rekening. U krijgt dan van ons een kwitantie en die is aftrekbaar van de belastingen." Ondanks de gulheid der gelovigen zit Johan Maasbach konstant in geldnood. Soms gaat het wel eens bijna mis, maar dan grijpt God in. „Als de mensen niet SCHIEDAM Tijdens de herfstva- kantie worden er verschillende aktivi- teiten voor de jeugd in de wijkver- eniging gehouden. ONTMOETINGSCENTRUM JORIS DOELE, Doeleplein 1 SINT is er een koffiebar volwassenen. IN HET CENTRUM Lange Haven 92. voor tieners en DE KREEK: Maandag 18 oktober: gevarieerd pro- gramma van 2 tot 4 uur voor kinderen van 2 tot 12 jaar;de peuterspeelzaal is van 14-16 uur geopend. Dinsdag 19 oktober: ,,Toer door Euro- pa". Dit is een spel met opdrachten dat door het hele clubhuis uitgevoerd wordt. De peuterspeelzaal is van 14-16 uur geopend. 's Avonds is er een bingo- avond voor personen boven de 18 jaar. Woensdag 20 oktober: Busreis naar Duinrel in Wassenaar, met daarbij een bezoek aan de dierentuin. Ook ou- ders kunnen mee. Opgeven voor 18 oktober. Van 19-20 uur is er instuif voor de jeugd van 9-12 jaar. Daarna tot 20 uur voor tieners vanaf 13 jaar. Vrijdag 22 oktober: van 14-16 uur is er een filmvoorstelling. Van 18.30- 20.30 uur een spel voor 9 tot 12 jari- gen. Om 20.30 uur societeit voor tieners vanaf 13 jaar. Zaterdag 23 oktober van 12.30-13.00 uur, handenarbeid voor kinderen van 6 tot 9 jaar. Om 13 uur bingo-middag voor kinderen van 9-12 jaar. Daarna Maandag 18 oktober. Van 10-12 jaar en van 14-16 uur Instuif. Er zal een groot herfstbos gemaakt worden van klei en hout. Woensdag 20 oktober: een bezoek aan de dierentuin in Antwerpen. Vertrek 9 uur. Men moet zich voor 18 oktober opgeven. Ook ouders kunnen mee. Dinsdag 19 oktober. Van 14-16 uur een spel, waarbij gebruik wordt ge maakt van dat bos dat in het begin van de week gemaakt is. Donderdag 21 oktober: Marionetten- theater van Jos Mens. Aanvang 14 uur. 20.30 uur. Hiervoor dient men zich voor 18 oktober op te geven. Ook ouders kunnen mee. Vrijdag 22 oktober: marionetten- theater van Jos Mens. Aanvang 10 uur. WIJKVERENIGING NIEUWLAND. Vrijdagavond 15 avond. Aanvang volwassenen). oktober: 20.00 uui bingo- (voor Vrijdag 22 oktober, slotfeest van 16 uur. 14- CENTRUM straat 53. OOST, Dr. Zamenhof- CENTRUM SCHIEDAM, Dinsdag 19 oktober. Voor 3-9 jaar, 's morgens van 10-11.30 uur herfstcol- iage maken. Om 13.30 uur, levend ganzenbord, zaklopen en poffertjes- bakken. Woensdag 20 oktober: voor 4-12 jaar een bezoek aan de dierentuin in Antwerpen. Opgeven voor 18 okto ber. Donderdag 21 oktober, voor 4-12 jaar een voorstelling van het poppen- theater van Jos Mens. Aanvang 13.30 uur. Vrijdag 22 oktober: voor volwasse nen. Jimmy West en de top 2000 dis co-show. Dinsdag 19 oktober: kreatieve dag. De kinderen kunnen van allerlei dingen doen, zoals: verven, timmeren, kleien en pannekoekenbakken. 's Morgens van 10-12 uur voor de kinderen van 4 tot 9 jaar en 's middags van 9-13 jaar. DE JEUGDHAVEN, 65-69. Albardastraat Woensdag 22 de dierentuin oktober: dagje uit naar in Antwerpen. Vertrek Zaterdag 16 oktober: filmvoorstel ling, aanvang 14.00 uur. Maandag 18 oktober: spelmiddag in het Beatrixpark, aanvang 14.00 uur. Woensdag 20 oktober: dagje uit naar de dierentuin in Antwerpen. Opge ven voor 18 oktober. Vrijdag 22 oktober: poppentheater van Jos Mens, aanvang 14.00 uur. ■ye-SS- Gisteren is Johan Maasbach be- gonnen met gebedsgenezen. Ook vanavond kan iedereen met kwa- len bij hem in de Havenkerk te recht. De heer Maasbach toonde afgelopen vrijdag een organist aan het publiek die door een zij- ner kollega's was genezen van een kippeborstje plus zware astma. ,.Ik ben zelfs goedgekeurd voor militaire dienst helaas." verklaarde de genezene onder gelach van de aanwezigen. over de brug willen komen, dan ga ik tot de grote baas en dan zeg ik tegen God: „Sommigen laten het liever op hun spaarbankboekje, ze hebben ver- stek laten gaan. God, wilt u alstublieft tot anderen spreken? En hij stelt nooit teleur. Stel op prinsen geen betrouwen daar men nimmer baat bij heeft". En zo wordt het onderhand tien uur. Maasbach geeft zijn zegen, de heilige geest daalt neer over de gelovigen en ten afscheid heft Johan Maasbach nog eenmaal een reeds getoonde kassette van het orgel. Slechts vijftien gulden. HAN VAN DER HORST WEST Th.P., portier bij Atlantic op de Rembrandtlaan, is naar zijn zeggen door een aanvaller gestoken. Voor zijn zaak kreeg hij zaterdagnacht voor half een moeilijkheden met de 22-jarige S.P. en de negentienjarige C.P. Daaruit resulteerde een vechtpartij, waarin de portier zou zijn gestoken. In ieder ge val wist hij de aanvallers het mes te ontfutselen en op de vlucht te jagen. Th.P. wapende zich met een eind hout en ging in het gezelschap van drie stamgasten achter zijn belagers aan. Voor het gemeenteziekenhuis kwam de wagen met gierende remmen tot stilstand en kon de wraakneming be- ginnen. Een van de twee vluchtelingen sloeg onmiddellijk op de vlucht; de andere maakte kennis met Th.P.'s stok. Krim- pend van pijn strompelde hij het zie- kenhuis in. Daar stelde men vast, dat zijn linkerarm gebroken was. De politie heeft het slachtoffer nog niet gehoord. Th.P. schijnt er geen of- ficiele aangifte van te willen maken. SCHIEDAM Kabaret Vangrail zal op 20 oktober in premiere gaan met een nieuw programma, getiteld „Nieuwe SCHIEDAM Krijgen al Schiedamse wijken eigen schooltuintjes? In mei al zocht de dienst gemeentewerken uit, wat er dan moet gebeuren en deze maand buigen de raadsleden zich over het advies, dat ze op de Emmastraat uitbrachten. Wie in Schiedam een schooltuintje wil, wordt meestal verwezen naar de Vijfsluizen, ongeveer op de grens met Vlaardingen. Voor de meeste kinderen^ van Schiedam betekent dat een hele reis. Het nieuwe plan maakt het voor zo'n kind heel wat gemakkelijker. De Ge meentewerken is op zoek gegaan naar stukjes land in de buurt van scholen en men is er inderdaad in geslaagd gunstig gelegen grond te ontdekken. Voor Nieuwland stelt men een veld naast het katholieke kerkhof voor; in de Gorzen is nog terrein open vlak bij het bejaar- dentehuis Francois Haverschmidt. De kinderen van Woudhoek Spaland kun nen al terecht bij boederij Landvreugd, maar Gemeentewerken vindt, dat er nog een tuin moet komen. Overigens is er ook in park Bijdorp nog ruimte. Alleen Schiedam-Oost valt buiten de prijzen. Er is daar te weinig groen. In Schiedam gaat men er vanuit, dat er per inwoner 0,3 - 0,5 in2 schooltuin beschikbaar moet zijn. Vergeleken bij Rotterdam is dat laag. Daar houden ze een vierkante meter per inwoner aan. Avonturen". Op 15 en 16 oktober geven zij hun laatste try-outs van dit programma in het Zoldertheater in de Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam, aanvang 21.00 uur. Vangrail is een formatie die in 1974 tot stand kwam, met de bedoelingom met een eigen kabaretvoorstelling mee te dingen op het Camaretten 1974, het jaarlijkse kabaret-festival in Delft. Het publiek en de pers kenden beiden de eerste prijs toe aan Vangrail en sindsdien geniet deze jongste professio- nele kabaretgroep al zoveel bekend- heid dat een groot aantal voorstellin- gen kon worden gerealiseerd in het af gelopen seizoen. Voor deze beide try outs kan men kaartjes a f. 6,50 en f. 5,- CJP-m 65 plus reserveren bij de VVV Schiedam tel. 010-2666000 en bij het theater vanaf vrijdagavond en zaterdag vanaf 13.30 uur, tel. 010-269455. mmvm, Eenmaal per maand zal de lezer van dit blad op deze plaats de rubriek „Eet smakelijk!" aantreffen. een rubriek die telkens een of meerdere tips geeft voor een voortreffelijk gerecht, dat toch niet moeilijk te bereiden is. De recep- ten, die in deze rubriek worden gege- ven, komen van de chef-kok van het Schiedamse Novotel, de heer L. Knoops, terwijl ook mevrouw Ietie Mijinke er het hare aan toevoegt. Na- mens hen inderdaad: eet smakelijk enmaak er iets lekkers van. Ingredienten voor 2 personen: 4 toast- jes, 2 paprika's (lrood, 1 groen), 100 gram champignons, 1 ui, 100 gram ham, 1 teentje knoflook, zout en pe- per, 1 klontje boter. Bereiding: Laat de boter in de koeke- pan bruin worden. Voeg daarna de in reepjes gesneden ui en paprika toe en laat dit goed doorbakken, maar niet te bruin worden. Dan de reepjes ham. Als laatst de champignons - knoflook, wat peper en zout naar smaak toevoegen. Als het geheel haast gaar is (dus nog vrij krokant) 2 borden klaarzetten met op ieder 2 toast. De koekepan van het vuur en de inhoud verdelen op de toastjes. Het geheel kan men garneren met wat tomaat en een takje peterse- lie. Dit gerecht is in plus minus 10 minuten klaar te maken. Doe in een ijscoupe of groot glas een borrelglaasje ,,Proosje van Schiedam", vul het glas tot 2/3 met ijs, hierbo- venop een halve peer uit blik, vervol- gens nog een scheutje ,,1'roosje van Schiedam", waarna het geheel wordt gegarneerd met slagroom, een wafeltje en eventueel gemalen hazelnoot. Wist U, dat een „Proosje" (in diep- vries bevroren) uitstekend smaakt als aperatief of als glaasje tussen diverse gerechten door? Nu de avonden van uitgaan en feestjes weer aanbreken, moet men zich 's a- vonds altijd haasten om op tijd klaar te zijn voor theater, film of party. Dit geldt in het bijzonder voor de werken- de vrouw, die meestel in een a ander- half uur tijd vele dingen te doen heeft. Een gerecht, zoals beschreven door onze chefkok, is snel en gemakkelijk klaar te maken en daardoor zeer ge- schikt als hapje vlak voor een avondje uit. Om bijvoorbeeld tijdens het weekend familieleden of kennissen eens te ver- wennen met een heerlijk dessert, geef ik U het volgend recept: De Schiedammer Toast, zoals het uiteindelijk moet worden. THURLEDE Voor verscheidene trotse bezitters van een volkstuin in het park Thurlede is de zondag grondig bedorven. Acht hobbyi'sten troffen grote beschadigingen in hun tuinhuisje aan. Deuren of ramen waren ingetrapt en binnen had men vernielingen aange- Ticht. In het geheel zijn er twee radio's en drie scheerapparatcn verdwenen. Bij een tuinbezitter is een tuinkabouter van 97 kilo stukgegooid. Het beeld kostte vijftienhonderd gulden. Bij de kantine van SFG is nog veel meer schade aangericht. Ook daar is in de nacht van zaterdag op zondag inge- broken, maar buiten viel er niet te ha- len. Men koelde dus zijn woede op het gebouw. De afvoer van de bar werd af- gesloten en de bierpomp opengezet. ,,Je hebt hier een roeiboot nodig", concludeerde de rechercheur die rap port op kwam maken. Schade driedui- zend gulden.

Schiedams Nieuwsblad | 1976 | | pagina 3