I Gemeente wil uitbreiding van haar kantoorruimte m Brand bij Unique: tonnen schade Open Dag bij glazeniers Schiedams Nieuwsblad HOLLE PINKEL Informatie-avond dienstplichtigen De avonturen van w KREUGER Carrousel nadert perfektie In gebouw aan 9s Gravenweg: Kursussen KIP-WEEKEND KIP-TOURIST KIP-DE LUXE Westlandse caravan centrale b.v. Schiedams Politienieuivs w rW' Reputatie Dure grap ram tam tarn mmm Overleg Gemeente met Wijkcentrum Bedrijfsongevallen Schiedam verslaapt zich Inbraken Drank en auto WOENSDAG 20 OKTOBER 1976 43-515 door Han van der Horst SCHIEDAM - De gemeente zal een vooistel aan de raad indienen 0111 een krediet te verkrijgen voor de liuisvesting van een deel van het ge- meentelijk apparaat in het kantoorgebouw, dat door Muijs en de Win ter aan de's Gravelandseweg gbouwd wordt: De gemeente wil zes verdiepingen huren. Aangezien voorlopig slechts vijftig procent van de beschikbaar komende kantoorruimte door de gemeente in gebruik zal worden genomen, wil zij de overige ruimten aan derden verhuren. door Marten Toonder - Zomaar een plaatje dat onze fotograaf maakte, toen hij langs de Schiedamse Lange Haven reed. Een echte" speed boot in Schiedam's wateren: dat zie je niet veel. vN Kreuger heeft nu voor u mannelijke pakken voor een werkelijk komfortabele herfst...! BROERSVEST 6 VAN SCHIEDAM Aan het strand valt niet mee SCHIEDAM/VLAARDINGEN De haarlok op het voorhoofd van komponist/ dirigent Dick Borst deelt zich in tweeen. „Het is gebruikejijk, dat je na de vierde regel de vijfde zingt", roept hij. Het koor minstens vijftig man— zwijgt bedremmeld. Borst zucht. Dan gaan zijn armen omhoog. „AIlemaaI eenstemm- mig: We koesteren de nachten. Dan de liefde mannen daaraa: dankzij je droom". De regel komt er moeizaam uit. „Zangtechnisch fout", legt Borst uit, „anders ademhalen. Een liedje staat of valt met de voordracht. AJs de voordracht er niet uitkomt, wat je in de tekst verklaart, dan komt het hele lied er niet uit". Dinsdagavond half negen, oude Hof- singel Ziekenhuis in Vlaardingen. Daar komen de medewerkers van de musi cal Carrousel bijeen om hun nieuwe produktie in te studeren. In afgeladen zaaltjes wordt gezongen, gedanst, nog eens overgedaan en getranspireerd. Want deze maand nog moet de Car- rousselploeg zijn kurrnen in echte zalen met echt publiek laten zien. Er zijn voorstellingen gepland in de Vlaarding- se Stadsgehoorzaal en het Schiedam- se Passagetheater en de spelers weten: ,,Daar zit straks de hele straat te kij- ken, wat ik er van maak", want de meesten komen uit Vlaardingen of Schiedam. Idee en tekst van Carroussel komen -natuurlijk, kan men onderhand wel zeggen- van de heren Ed Verkade en Chris Bezooyen, die zich inmiddels een goede reputatie hebben opgebouwd als verzinners van revue en musical. Vorig jaar liep Schiedam in grote getale uit om Chrijgh de Claere te zien, hun produktie, ter gelegenheid van het zevenhonderdjarig bestaan dier stad en de Vlaardingers verdrongen zich voor een dergelijke show toen zij jubileer- den. Chris Bezooyen: ,,We hebben mekaar twaalf-dertien jaar geleden al leren kennen als buren in Vlaardingen. Op een gegeven moment houdt de TROS in samenwerking met Gerrit den Braber een liedjeswedstrijd. Van de meet dan tienduizend inzendingen kwam de onze in aanmerking voor de aanmoedigingsprijs. Toen dachten wij: ,,He, we kunnen het zeker een beet- je". En dan loop je als Vlaafdinger vrij snel tegen de nuziekleraar Dick Borst aan, in de avonduren enthousiast diri gent van amusementsmuziek. Alle muziek uit de produktie van Verkade en Bezooyen is door hem verzonnen. Een musicalproduktie is natuurlijk.een dure grap. Waar halen de medewerkers het geld vandaan, als zelfs NCRV televisiechef Willem van Maanen op de buis verzucht: „TV-musicals? We zouden het graag doen, maar de centjes he. Natuurlijk wordt niemand wijzer van Carroussel. Inte- gendeel, de spelers storten allemaal maandelijks een tientje. Even natuurlijk werken Ed, Chris, Dick Borst en dekorontwerper Dirk Brouwer geheel belangeloos mee. Ze storten dat tientje ook. De Vlaardingse Culturele Raad schraapte uit zijn bijna lege pot nog zeventienhonderd gulden en Chris Bezooyen hoopt, dat ool Skol over de brug komt. Voor de pauze speelt Carroussel namelijk een Bruin Cafe. Alles bij elkaar hoopt hij dat de musi cal er op die manier financieel precies uitspringt. En dus maken de spelers zich weinig zorgen over de centen, als zij zich elke dinsdagavond op de repetitie in het zweet werken. „Nog een keer", roept Dick Borst ge- agiteerd: ,,Aan het strand". Daat gaat- ie en het koor zingt: ..Aan het straand, aan het straand". Het is niet goed. Over. ,,Onzuiver, recht op z'n kop treffen" en na een half uurtje zegt Dick Borst zachtjes: ,,Ja, dat is 't. Nooit meer vergeten". I^a de repetitie legt de dirigent uit, hoe en wat hij komponeert: „Ik moet het verhaal in me opnemen om de mu ziek in de juiste sfeer te brengen. Dat betekent: eerst de teksten en dan de muziek en daarna het arrangeren. Ik komponeer harmonieuze en melo- dieuze melodieen met een uitgebreid schema van tonen. Misschien kun je de stijl van Carroussel een mengvorm noemen van de Amerikaanse en de Duitse musical-traditie. De muziek mag niet zo simpel zijn als de Vader Abraham-stijl, maar moet toch een lekkere melodie hebben, omdat we maar een paar voorstellingen doen. Dus: een bepaald niveau, maar toch lekker in het gehoor". Een zaaltje verderop traint balletlera- fes Anneke van Gelderen de dansploeg. Klein en beweeglijk, met een gezicht vol emoties, doet zij de passen voor. „Niet te dicht op elkaar, een, twee, drie, vier, vijf, ene, ene, tam tam tam. Nu de tweede rij. Marjan hier, Joke daar. Jongens denk erom, jullie hebben ontzettend mooie kostuums. En dan kijken we hoog en dan kijken we laag". Zo zonder muziek is het net Riek Vas- tenhout van de ochtendgymnastiek; verbazingwekkend lijkt alleen het Omhoog, even vasthouden en gracieus blijvcn. Gelukkig is ze licht. enorme aantal verschillende passen, dat door de danser schijnbaar moeite- loos wordt uitgevoerd. Hebben zij een schema uit het hoofd geleerd? Karin van Dam en Ellen Meijer zeggen van nee. ,,We kijken, hoe Anneke het voor- doet en dan zijn wij aan de beurt. Een of ander geschreven schema is er niet. Je oefent gewoon. Eerst zet je de pas sen als het ware in de grondverf en dan komt de perfektie. Je probeert het to- taal goed te onthouden". Verleden week vrijdag hielden de men- sen van Carroussel weer een grote repe titie. De balletgroep wervelde op het toneel. Dick Borst dirigeerde zijn mu- sicalkoor; de hoofdrolspelers zongen hun liedjes en de belichting deed haar best om het geheel zo goed mogelijk te laten uitkomen. Wat de perfektie be- treft, daar begint het al aardig op te hjken. Niemand ziet de premiere met zorg tegemoet. Met de ingebruikname van het Stads- kantoor in ianuari 1973 was de huis- vestingsnood slechts voor een deel gelenigd. Voor de gemeentelijke so- ciale dienst en het bureau huisvesting bleef de situatie nagenoeg ongewijzigd. *De gemeente wil uitbreiding van haar kantoorruimte. Het gebouw dat aan de 's Gravelandseweg wordt gebouwd lijkt d-aar geschikt voor. De sociale dienst betrok weliswaar de vrijgekomen panden aan de Nieuw- straat, maar van enige verbetering was nauwelijks sprake. Onlangs verhuisde de directie en een gedeelte van de administratie opnieuw en vormt een pand aan de lange Kerkstraat het decor. Het gebouw Korte Haven 27, waar het bureau Huisvesting is gesitueerd, vol- doet volgens de gemeente niet aan de anr-^ S n r W f. «®ssv t. - w* Ed Verkade geeft de laatste instrukties. Straks gaan ze er tegeneen. SCHIEDAM Weinig Schiedammers hebben het gemerkt, maar in de nacht van zondag heeft bij Unique onder de Horvathweg een zware brand gewoed. Het vuur was nauwelijks te zien, maar zware rookwolken kolkten uit Unique langs de flat van de Rijnmondraad om hoog. Het roet zat precies tot aan de centrale meld- en regelkamer, die de milieuvervuiling registreert. De brandweer trof een brandend kan- toor aan en komalleen maar met pers- lucht binnenkomen. Er hing een ver- stikkende atmosfeer in het brandende gebouw, terwijl de Horvathweg erbo- ven als oven werkte. De temperatuur steeg zodanig, dat de betonnen over- kapping tien centimeter diep inbrand- de. Er kwam een scheikundig proces op gang, waardoor bijtende zuren ge- staag uit het plafond neerdruppelden op de auto's daaronder. Achtenvijftig auto's zijn beschadigd, waarvan er twee in brand zijn geraakt. Van de andoren is de lak vernield. Bo- vendien smolten talloze achterlichten. Toen de Drandweer zijn gevaarlijk werk had gedaan, ging de politie op speurtocht. De rechercheurs troffen opengebroken kasten en bureaus aan. De inhoud lag grotendeels ver- brand - op de grond. Ook was een geldkistje opengebroken. Toen was de konklusie duidelijk: of er is sprake van brandstichting, of van een uit de hand gelopen, niet vakkundig uitge- voerde inbraak, Deskundigen van de gemeente waren op het moment, dat onze krant sloot bezig met een onderzoek naar de boven Unique gelegen Horvathweg. De mogelijkheid bestaat, dat de brand de weg zo heeft beschadigd, dat die ver- binding met Rotterdam en de drukste verkeersweg van Schiedam moet wor den hersteld. Dat zou een enorm kar- wei zijn. En Unique schat de schade zo al op tonnen. Bij de brand van Unique is ,,perslucht- alarm" gegeven. Dat betekent: zuur- stofflessen meenemen. Door een mis- verstand gaf de Rotterdamse brand weer echter ,,persalarm" en dat is weer iets heel anders. Dan worden de journalisten gewaarschuwd en zo kwam het dat de aktiviteiten van de brandweer door een reeks verslagge- vers nauwlettend werd gevolgd. VLAARDINGEN - Vanavond, woens- dag 20 oktober, om 20.00 uur zal in het wijkcentrum „De Heipaal", Reiger- laan 49 weer het drie-maandelijks wijk- overleg met het gemeentebestuur plaatsvinden. SCHIEDAM ,,Ik doe het nou wel zo makkelijk, maar in werkelijkheid valt het niet mee", verzuchtte meester-gla- zenier Andre Hendericx zaterdagmid- dag op zijn atelier. ,,Er komen veel ta- lentvolle jongelui van de akademie maar als ze iets op glas willen zetten, dan gaat het mis. Ik ben bang, dat het glazeniersvak een uitstervende zaak is". Ondertussen schetst hij met vaar- dige hand een profetenkop op een stuk glas of liever gezegd: hij penseel- de hier en daar stukies glasverf weg om de kop beter te doen uitkomen. Zaterdag hield het bekende glazeniers- duo Frits en Theo Hendericx een open dag op hun atelier aan de Oude Sluis. Tientallen belangstellenden volgden ge- boeid een lezing van Frits Hendericx over zijn vak en even geboeid zagen zij later broer Andre aan het werk. „Vijfduizend jaar glas" was het motto van de open dag, want zo lang gebruikt de mensheid dit materiaal al als kunst- vorm. Aanvankelijk werkte men slechts met kleihe gekleurde stukjes, om daarmee mozaieken samen te stellen, pas in de middeleeuwen leerde men grotere stukken glas tegelijk kleu- ren en doorzichtig houden, zodat het glas-in-loodraam een vast onderdeel kon worden van elke kerk. De uitvinding van de boekdrukkunst betekende een zware slag voor de gla zeniers. Glas in loodramen geven een onvergelijkelijke sfeer, maar laten on- voldoende licht door om in een kerk- boek te lezen. Gevolg: dominees en pastoors gingen er toe over hun kerk- ramen van gewoon vensterglas te voor- zien. Eigenlijk is het beschilderde kerkraam pas in de negentiende eeuw in ere hersteld. Toen brachten archi- tekten hun bewondering voor de mid- deleeuwse bouwkui^t in praktijk door die stijl te imiteren. In Schiedam was de Frankelandse Kerk daar een voorbeeld van. Toen die honderd jaar bestond, brachten de gelovigen anderhalve ton bijeen, voor welk bedrag de gebroeders Hendericx de kerk voorzagen van een aantal enor me gebrandschilderde ramen. Met bit- terheid herinneren zij zich, hoe die tij- dens de sloop van de kerk zijn ver nield. Het zou twintigduizend gulden kosten om de ramen te demonteren en dat had men er toen niet voor over. Frits Hendricx besloot zijn lezing met het tonen van modern werk uit eigen atelier. Overigens zijn de gebroeders Hende ricx lang niet alleen glazeniers. ,,Monu- mentale kunst" staat er terecht op hun atelier, want zij zijn ook als beeldhou- wers bekend. De poppen uit de TROS- serie Suske en Wiske stammen even- eens uit hun atelier. (onderdeel van de RijnmondWest Combinatie, waarin ook het Maas- sluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opge- nomen) verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vlaar dingen. Telefoon: 010-34.67.11 Agentschap: Eurotyp, Rotterdam- sedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schiedam. Hoofdredakteur: E.J. Mathies. Redakteur: Paul Houkes, tel. prive 01804-19405. Sportmedewerker: Peter Spek, tel. 010-35.37.84. Medewerker: Han van der Horst. Klachten over bezorging kunnen uitsluitend worden doorgegeven via tel. 010-34.67.11 De bladen van Rijnmond West Combinatie verschijnen in combi natie met de woensdag-uitgave van De Havenloods. Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone ad- vertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiterlijk maandag 17 uur binnen te zijn. SCHIEDAM - De stichting huishoude- lijke- en gezinsvoorlichting organiseert ook .dit jaar een aantal kursussen. Naaien: 8 lessen a f 30.- op maandagavond, maandagmiddag, dinsdagavond, woens- dagmorgen en woensdagavond, don- derdagmiddag en donderdagavond. Koken: dinsdagavond in de Huishoudschool, B.v. Haarenlaan 1155, 8 lessen a f 40.- Indisch koken: 8 lessen a f 40.- op woensdagavond in de Huishoudschool, B.v.Haarenlaan 1155. Bloemschikken: 8 lessen a f 40.- op maandagavond en dinsdagmiddag. Uiterlijke Verzorging: 5 lessen a f 25.- en f 5.- preparatengeld op donderdagavond en dinsdagmiddag. Kreatief handwerken: 8 lessen a f 40.- op dinsdagmorgen, dinsdagavond en donderdagmorgen. Stoelen bekleden: 8 lessen a f 55.- (max. 8 cursisten) op woensdagavond. Gast/gastvrouw: 4 lessen a f 20.- op donderdagmiddag en donderdagavond (ingred.geld f 7.50) totaal. Wandkleden: 8 lessen a f 40.- op maandagavond en woensdagmorgen. Poppen maken: 8 lessen a f 40.- op woensdagmorgen en maandagavond. Gymnastiek: 8 lessen a f 27.50 op maandagavond en donderdagmorgen in "de Kreek", Lange Haven 92. Afslanken: 12 lessen a f 60.- op woensdagmorgen Macrame: 4 lessen a f 20.- op dinsdagavond in het Kruisgebouw in Groenoord. Naaien: in Groenoord in het Kruisgebouw 8 lessen a f 35.- op dinsdagmiddag en woensdagavond. Voor verdere inlichtingen kan men telefonisch terecht onder nr.264781. nu reeds de nieuwe 1977 modellen Middelbroekseweg 15 Honselersdijk 01740-24733 Speed boot eisen die men aan een gebouw, waar publiek ontvangen wordt, mag stellen De woningdienst is momenteel ver- spreid gehuisvest in het stadskantoor, de voormalige HBS aan de Overschie- sestraat en een pand in de Boterstraat. Daardoor gaat niet alleen veel tiid ver- loren, maar ontstaan er ook communi- catieproblemen. Bovendien laat in de ze panden ook de huisvesting te wen- sen over. Tenslotte heeft ook de sekretarie met ruimtenood te kampen, waardoor op enkele afdelingen het werkklimaat on- gunstig wordt beihvloed, aldus de ge meente. Met de aankoop en de inrichting van het kantoorpand is naar ranting een be drag van ruim achttien miljoen gulden gemoeid. SCHIEDAM Vrijdag vonden in Schiedam twee bedrijfsongevallen plaats. Rond vier uur klom magazijn- bediende P.M. van Euro Continental in de Calandstraat op de laadklep van een cplegger. Zo'n laadklep hoort door twee kettingen op zijn plaats gehouden te worden. Een daarvan ontbrak, de ander - in slechte staat - brak af en P.M. kwam op de straat terecht, een meter dertig daaronder. Hij ligt met rug- klachten in het Dijkzigt-ziekenhuis. Een uur eerder raakte de 49-jarige scheepsbeschieter W.F. uit Schiedam, werkzaam bij Wilton Fijpnoord met zijn hand beldemd in een lijmmachine. Zo'n apparaat bestaat uit vier belijmde rollen, waartussen platen board wor den geperst. W.F. wilde snel een onge- rechtigheid van zo'n rol wegvegen en zijn hand werd meegetrokken. Een col lega schakelde het apparaat snel uit, maar W.F.'s hand was ernstig gewond. Wat een scheepsbeschieter op de hout- afdeling van een scheepswerf te doen is niet duidelijk. Talloze bewoners van Schiedam West en Nieuwland hebben zich zaterdag- ochtend verslapen. Tenminste als zij elektrische klokken in huis hebben. In het transformatorhuisje bij de hoge Nieuwe Damlaanflat raakten 's-mor- gens om half vier enige hardboardpla- ten in brand, waardoor de beide wij- ken met ernstige stroomstoringen te kampen kregen. Ook de straatverlich- ting doofde op veel plaatsen. In1 de nacht van veertien op vijftien oktober werd ingebroken bij distel- leerderij Nolet op de Hoofdstraat. Een tralie is doorgezaagd, een glas-in- lood-raam vernield. Nolet mist een re- kenmachine en een goudkleurig tafel- klokje. Schade alles bij elkaar negen- honderd gulden. Op vrijdagmiddag bezochten ongenode gasten de Country Inn op de Hoog straat. Uit een kast verdwenen achten- dertighonderd gulden. De politie vraagt zich af, hoe men is binnenge- drongen. Zondagavond reed de achtentwintig- jarige A.C.R. met duizelingwekkende snelheid over de Horvathweg. De Schiedamse politie zette de achter- volging in en pas op de Aelbrechtskade kilometers diep in Rotterdam kon de coureur tot staan worden gebracht. Hij mocht op het bekende ballonnetje bla- zen, dat prompt verkleurde. Een bloedproef op het bureau weigerde A.C.R. Omdat het niet de eerste keer is, kon hij rijbewijs en wagen op het bureau achterlaten. Zaterdagmiddag merkte de 28-jarige da dakbedekker G.B., hoe gevaarlijk to ken achter het stuur kan zijn. Toen hij de bocht Burg, van Haarenlaan 's-Gra- velandseweg nam, viel een vonk op zijn broek. Met een snelle handbeweging redde hij het textiel, maar verloor de macht over het stuur. De wagen kwam tegen een paal aan. Zowel paal als auto werden zwaar be schadigd. En de politie konstateerde dronkenschap. G.B.'s verkreukelde wa gen stond maandag nog op het bureau in de Lange Nieuwstraat. VLAARDINGEN - Gezien het succes bij de opkomst van de voorgaande in- fiurgeweester.ditiseenhoocjtjj-dag lEF'Een Graaff.'Mee maar, voor Uwdotpl Ik.cjraaF Balthazar de EIFde7\wateeneervooron5!Watl Ilaafete telguit lietroemrjjkgpslacht Bulldog]kunnen wjvoorUdoen. kvereer U met een bezoek Zoie't.'Een bezoek1 Uwe Hoogheid^j Niets, vrees ik,. Heel het "Vhaar wat j wel Keen vraag!' land heb ikaPgeneisd..enwat izoekt udano een Edelman9 koem! Eer! ikelder5 tevergeels rochtzal Het ndderi'jkavontuur! .ikhierookwel nietvinden'.. J EX E? YPv 'Oenobelestrjd formatie-avonden, houdt de Militaire Dienstgroep van het J.A.C. op 26 ok tober 1976 om 20.00 uur in de P.K. Drossaartstraat 201, weer een informa tie-avond. Deze avond wordt gehouden voor jon- geren die binnenkort in dienst moeten en andere gei'nteresseerden. Op deze avond wordt er informatie ge geven over wat er in de diensttijd te wachten staat. Dit gebeurt aan de hand van een diaserie. De onderwerpen die op deze avond aan de orde komen zijn o.a. de rechten en plichten die men in dienst heeft. Ook geeft men informatie over de stu- die mogelijkheden in dienst, kostwin- nersvergoeding, dienstweigering, S-5 en de gevolgen daarvan. U /iet no heel 1/aaie kostuums in andere modellen Apart, dat wel. maar /onder poespas Dikwijls met een vest I )ragen soepel en gemakkeli|k door do Ik hte binnen verwerking. Stotten, vraagt U;' 1 weeds, thornprools en vooral flannels. ii. tn (extra tip voor u rure,/uivere st heerwol ook de opgesneden rovers /ijn nu weer heel modern Wat nostalgisc h wellk ht maar volledig atgestemd op de maak van de moderne man. In uni eh traaie dessins, b.v. in kri|tstreep- tlannel. Fn uiteraard in de 7b/7 rpodekleuren lassu grey en mare-brdwn DE HERENMODEZAAK

Schiedams Nieuwsblad | 1976 | | pagina 3