Hetkaart- spel Black Jack.te ver- gelijken met ,,21-en", is in het Zand- voortse casi no een grote trekpleister. De Gelderse VVV-directeur (foto links in het midden) Jaap Vet: ,,De groene speeltafel een noodzakelijk onderdeel van het toeristisch pakket" De Gelderse VVV-directeur Jaap Vet nestelt zich met enige zorgvuldigheid aan de Zandvoortse roulettetafel en verdeelt zijn jetons haast zonder enige aarzeling over het groene veld met de fel gele nummers. Zijn manier van doen verraadt ervaring. die hij even later zelf bevestigt: Ja, ik ken de Europese casino's...". Nico de Rooij, directeur van de Nationale Stichting Casinospelen, neemt even de tijd om Vets verrichtingen aan de tafel te volgen en concludeert dan: ,,Hij is een kenner. Hij zal U alles over de casino's weten te vertellen...." t WOENSDAG 20 OKTOBER 1976 43-517 g LANGE STRIJD CHAOS HOE VER GAAN WE? TOCH DE NSC TOEKOMST HET ZANDVOORTSE MAAR EEN BEGIN Jaap Vet is evenwel niet zo zeer naar Zandvoort gekomen om weer eens een avond de sfeer van de driftig draaiende roulette te proeven. Zijn aanwezigheid is ook bedoeld om gestalte te geven aan zijn uitdrukkelijk verlangen over een paar jaar ook in de Gelderse hoofdstad een casino te kunnen openen. ,,Arnhem heeft daar zonder meer recht op", zegt hij tegen wie het maar horen wil. En hij baseert dat op de ligging van deze stad vlak bij de Duitse grens en op de hoge investeringen, die jaarlijks in en vooral rond Arnhem in de hotelaccommodatie worden gedaan. Ook Jaap Vet ziet, zoals elke voorstander van de roulette dit doet, de groene speeltafel als „een noodzakelijk onderdeel van het toeristisch pakket". Gevaren zijn er niet, meent hij. ,.De mensen, die hier komen, weten doorgaans heel goed wat ze doen. Het is gewoon belangrijk, dat geld dat eerst naar het buitenland ging nu in eigen land blijft en dat er bovendien van over de grens een flinke financiele injectie wordt gegeven...." A1 te optimistisch over de kansen op een casino voor Arnhem mag de provinciale WV-directeur niet zijn. Volgens de plan ning van de Nationale Stichting Casinospe len zal er volgend jaar mei een tweede casino in Valkenburg geopend kunnen worden. Daarna volgt Scheveningen. De volgende kanshebbers zijn dan Arnhem, Eindhoven en Breda. Maar het kan ook best een andere plaats zijn, want er is keus genoeg. Bij de stichting hebben zich tot dusver vijftig gemeenten aangemeld die graag een casino binnen de grenzen willen hebben. Niets is dus nog zeker, een constatering die geheel van toepassing is op het roulet- te-spel zelf en de entourage daarvan. Zo was het sinds jaar en dag uitermate onduidelijk wat er uiteindelijk in ons land met dit kansspel zou gaan gebeuren. De roulette draaide tot 1 oktober 1976 illegaal in Neder- land en welhaast elke poging om het ,,gere- glementeerd publiek hazardspel" een wette- lijke basis te geven, strandde op factoren als machtsstrijd, verdachtmakingen, steekpen- ningen en naijver. De regering-Colijn reageerde in het begin van de jaren dertig niet eens op een verzoek van de Exploitatie Maatschappij Scheve ningen om het hazardspel (hazard is een Arabische term uit het dobbelspel en wordt nu gebruikt om kansspelen in algemene zin aan te duiden) toe te staan. In die tijd wilden de protestantse volks- vertegenwoordigers geen enkele concessie doen op grond van hun religieuze overtui- ging. Ook de socialisten wilden toen niet toegeven, zij het op andere gronden. Zij hanteerden het motief dat het zonder meer verwerpelijk is om zonder werken geld te verdienen. De aandrang, vooral uit Scheve ningen, bleef, maar het zou nog tot het midden van de jaren zestig duren, voordat ons parlement ?ich weer over de kans- spel-problematiek boog. Daartoe werd men wel gedwongen want de chaos op dit terrein werd toentertijd steeds groter. Allereerst kreeg men te maken met invloedrijke goksyndicaten (met nog steeds de Exploitatie Maatschappij Scheveningen als belangrijke spil) en anderzijds onstond er een steeds groter wordende behoefte om ordenend op te treden ten aanzien van allerlei prijsvragen. reclame-acties en gok- spelletjes. Zo werd de Wet op de Kansspelen geboren (oktober 1964) Het gereglementeerde casi- nospel hield men echter nog buiten de deur of om met de toenmalige CHL'-minister Y. Scholten te spreken: ..Wij achten de gevaren voor de geestelijke volksgezondheid, die roulette en dergelijke kansspelen met zich meebrengen, zodanig groot, dat wij, alle aandrang uit met name de vreemdelin- gen-industrie.ten spijt. tegen het mogelijk maken daarvan ons krachtig willen verzet- ten". Dan begint de chaos pas goed. De goksyn dicaten. ener^ijds de Stichting Behendig- heidsspelen en anderzijds de Stichting Gere glementeerde Kansspelen. laten het er niet bij zitten. Zij krijgen veel steun uit de liberale hoek (Haya van Someren-Downer) en gaan tot de aanval over. Maar dan blijkt wat voor vlees men in de kuip heeft. De stichtingen komen veelvuldig negatief in de publiciteit. Zo gaat de Stichting Behendig heidsspelen (met als belangrijke pionnen enkele toeristische directeuren) in zee met een Rotterdamse nachtclubeigenaar, die sa- men met een Bredase brouwerij gokautoma- ten plaatst. De stichting exploiteert dpze automaten en zorgt indirect voor de vergunningen door de betrokken gemeentebesturen mee te de- len dat ,,er voldoende waarborgen zijn om deze door de wet geoorloofde kansspelen aan naar het casinogedeelte van hotel-Bouwes zullen verdwijnen met daarbij de mogelijk - heid dat dit ,,wit" gemaakt wordt. Niemand die tijdens de opening van het casino ook maar met een woord over dit soort zaken repte. Hoogstens werden er in onder-onsjes aan de roulettetafel schampere opmerkingen gemaakt aan het adres van ,,ome Joop", die als lachende derde de winst kan tellen. Daar tegenover staat dan weer de verklaring van Nico de Rooij die na enkele dagen spelen de pers wist te melden, dat de bank van de spelers had verloren. Veel valt er dus, afgaande op zijn woorden, nog niet te tellen... De opening van een casino in Nederland houdt niet in, dat het gokken als geheel nu maar ongelimiteerd bedreven kan worden. Ten aanzien van het spelen met fruitauto- maten in cafes en dergelijke is niets veran- derd. De exploitatie van dergelijke automa ten blijft gebonden aan een vergunning van B en W, automaten die geld uitbetalen zijn wettelijk verboden. Overigens blijft het de vraag wat het nieuwe artikel van de Wet op de Kansspelen bedoelt met ,,gemeenschappelijk beoefende kansspelen" oftewel de casinospelen, die dus nu onder de door de wet gestelde voorwaar- den zijn toegestaan. Valt een geld betalende fruitautomaat dan toch ook onder deze categorie? Dat lijkt een vraag die opnieuw aanleiding zal kunnen geven tot politiek en juridisch gehakketak en geharrewar. Nu we de miljoenendans legaal begonnen zijn is het eind daarvan nog niet in zicht. De geschiedenis van het gokwezen is daar helaas het trieste bewijs van. JAN BEIJER te bevelen". Deze aarfbeveling berust niet op waarheid en als dan bovendien blijkt dat de nachtclubeigenaar miljoenen achterover heeft gedrukt, (hij wordt veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en een boete van circa een kwart miljoen) is er geen enkel toekomst-perspectief voor deze stichting meer over. Daarom klampt men zich vast aan de andere strijder aan het roulettefront, de Stichting Gereglementeerde Kansspelen van oud-gerteraal Kruls en oud-EMS-di- racteur mr. Adama Zijlstra, ,,een man met eemnauwelijk.s te evenaren schat aan kennis van de gecompliceerde casinowereld", zoals het voorwoord van het door hem zelf ge- schreven dezer dagen verschenen boekje ..Succes in het Casino" zegt. De Stichtingen fusioneren en gaan op in de Nationale Stichting tot Exploitatie van Casinospelen. De EMS heeft weer een belangrijke vinger in de pap; Adama Zijlstra en oud-minister Veldkamp, toentertijd pre- sident-commissaris van de EMS, zijn be- stuursleden, zoals de huidige casino-direc- teur Nico de Rooy, die destijds adjunct-di- recteur van het Nationaal Bureau voor Toerisme was. De nieuwe stichting krijgt weer steun van de iiberalen, maar ook van de kathoiieken, waaraan de invloed van Veldkamp niet vreemd zal zijn. Het gevolg is dat de Kamerleden mr. A. Geurtsen (WD) en dr. Th. van Schaik (KVPj in 1971 een initia- tief-voorstel tot wijziging van de Wet op de Kansspelen bij de Tweede Kamer indienen. Het voorstel haalt de eindstreep; 69 stem- men voor en 57 tegen. De Eerste Kamer is nog positiever; 44 tegen 19. Het zal dan nog een jaar duren voordat de wetswijziging in het Staatsblad wordt afge- kopdigd. Oorzaak; de nu pas goed op gang gekomen strijd om de exploitatie van de casino's. De Nationale Stichting Casinospe len werpt zich uiteraard op als allereerst in aanmerking komende kandidaat. Heeft deze stichting niet het baanbrekende werk verricht en de daaruit voortvloeiende kosten voor haar rekening genomen?", zo wordt van de daken geschreeuwd. Toch dienen nog 45 andere belangengroepen een concessie-aan- vraag in. Alle aanvragen worden keurig behandeld, zo heet het. door de wettelijke ingestelde Raad voor de Casinospelen met aan het hoofd oud-kamervoorzitter mr. F. van Thiel. Dan spreekt de raad het verlos- sende woord; de NSC krijgt de begeerde vergunning en wordt de enige officiele ex- ploitant van casino's in ons land. Deze beslissing lokt tal van readies uit. is nu al, zo beweren de andere aanvra- gers, vals spel gespeeld. Veelvuldig wordt daarbij de relatie van Van Thiel met NSC-bestuurder Veldkamp aangehaald of de vriendschap van KLM-onderdirecteur Vogels (lid van de Raad) met de nieuwe NSC-voorzitter Ritmeester van der Kamp, ex-KLM-directeur. Het helpt allemaal niet. De nieuwe concessiehouder blijkt financieel tot zo veel in staat te zijn. dat de anderen het moede hoofd maar laten rusten. De NSC weet zelfs te zorgen voor de kredietgarantie van acht miljoen van de Oostenrijkse Spiel- banken AG. Toch zijn alle stormen dan nog niet geluwd. NSC-voorzitter en oud-KLM-di- recteut drs. J. Ritmeester van der Kamp laat zich nogal lovend uit over de ,,levendige sfeer" van de gokpaleizen in Las Vegas. Deze speelholen met hun Mafia-praktijken zou hij willen projecteren op onze toekomsti- ge casino's. Andere bestuursleden haasten zich te verklaren dat daar niets van in komt. Bovendien is er de overheid nog, die er wel Zo draait Nederlands eerste casino nu. NSC-directeur De Rooij zei bij de opening jaarlijks op 125.000 bezoekers te rekenen, maar dat aantal zal wel eens aanzienlijk hoger kunnen zijn. Vooral als men er in zal slagen de illegale gokwereld (alleen al in Amsterdam zijn bijna vijftig illegale speel- huizen) voor het ,,cleane" Zandvoortse casi no te interesseren. De organisatoren zijn tot dusver zelfverze- kerd aan de slag gegaan. ,,We werken hier zodanig dat iedere bedenkeiijke invloed van buitenaf op het casino uitgesloten is", aldus De Rooij. Tegelijkertijd blijven de vraagte- kens. Casino-winst is belastingvrij. Wie een flinke som van de groene tafel kan opstrij- ken hoeft niet bang te zijn, dat de fiscus hem daarbij op de vingers kijkt. Vandaar dat voornamelijk bij de tegenstanders van het casino (zoals de minister van sociale zaken drs. Jaap Boersma er een is) de vrees bestaat dat grote hoeveelheden zwart geld voor gezorgd heeft (je financiele vruchten van die hele casino-ontwikkeling te plukken. Tot groot verdriet van de stichting namelijk diende mevrouw Haas-Berger (PvdA) bij de behandeling van het initiatief-voorstel tot wijziging van de Wet op de Kansspelen een motie in, die voorkwam dat de casino-op- brengsten ergens in het niet zouden verdwij nen. Het geld vloeit nu regelrecht in de staatskas. Een reden voor staatssecretaris van econo- mische zaken Th. Hazekamp om tijdens de opening van het Zandvoortse casino op te merken; ..Roulette blijft een spel der onze- kerheden. De grootste zekerheid is er hier voor de man op de achtergrond, namelijk de beheerder van's rijks schatkist".

Schiedams Nieuwsblad | 1976 | | pagina 7