:-.- AUTO TEST BOVA Chrysler Simca 1609: AUTOSERVICE SNEL DOOR SPECIAL ISATIE Autoverkopen 8 procent meer APPARAAT SIGNEERT ON-EKONOMISCH RIJDEN AUTOVERHUUR B.V. TELEFOON 349082 Technische gegevens Voorlichting over schadeverzekering Beenruimte 10.000-sfe MITSUBISHI IN HOOGVLIET Keurig verzorgd Konklusie Wigvorming 10.000 P pi De Chrysler 160 en 180 zijn in het 1977-programma van Chrysler Ne derland verdwenen. De 180 wordt in het geheel niet neer in ons land ingevoerd: de vroegere 160 heeft een andere benaming gekregen. Dit model, dat verder enige verbeteringen heeft ondergaan, zal het ko- mende jaar door het leven gaan als de Chrysler Simca 1609. De wa- gen blijft intussen toch wat hij als „gewone" Chrysler 160 al was: een luxueuze, komplete sedan met een 4-cilindermotor van 1630 cc en met een mechanische bak met 4 versnellingen. De huidige Chrysler 2 Litres Automatique heet in 1977 overigens Chrysler Simca 2 Litres Automatic. Waarom „automatique" nu wel in het Engels vertaald is en Jitres" niet, is niet geheel duidelijk... De eerstgenoemde auto, de 1609 dus, om hem zo maar even te noe- men, stond model voor onze maandelijkse rij-impressie. door PAUL HOUKES WOENSDAG 3 NOVEMBER 1976 Luxe en bedrijfsauto's zonder chauffeur. Kornelis Speelmanstr. 16 (hoek Afrol) Ook voor langere termijnen - Leasing - We kunnen eigenlijk al meteen begin- nen met de slotkonklusie: het sturen van deze Chrysler Simca is erg plezierig geweest. En met dat begrip sturen" bedoelen we dan alles wat met auto- rijden te maken heeft, omdat juist het letterlijke sturen enige licht gefronste wenkbrauwen opleverde. Wat gaat dat, vooral bij parkeren, allemachtig zwaar... De wagen ziet er zeer plezierig uit. Het is een relatief forse automobiel, die toch in het stadsverkeer zeer goed han- delbaar blijft. Al te kleine parkeer- gaatjes kan men er natuurlijk niet mee vullen, maar in de praktijk valt dit na- deel eigenlijk best mee. Over het interieur kan met kort zijn: goed afgewerkt, zeer komfortabel en met een behoorlijke mate van luxe, zonder dat het allemaal wat te over- WWAVVWAVWWVVVVSW? dadig wordt. De wagen heeft vooral voorin zeer plezierige stoelen, die de rinzittenden alle steun bieden. Ze zijn goed verstelbaar, over voldoende af- stand en opvallend was, dat uw verslag- MOTOR: 4 cilinder lijn, voorin ge- plaatst, inhoud 1639 cc, boring x slag 83.4 x 75 mm, watergckocld, kompr. verh. 9,45 1, 5x gelagcrde bovcnl. nokkenas, 2-tr. karburatcur. Max. ver- m. (fabr. opg.) 190 DIN pk/5600 t/m. Max. koppel (fabr. opg.) 132 Nm/3000 t/min. TRANSM1SSIE: mech. 4 versn.bak, voll. gesynchr., enkelv. droge plaat- kopp. diafragmatype. Ovcrbr.verh.: 1 3,546; 2 2,175; 3 1,418; 4 1,000. Achtcruit: 3,226. ONDERSTEL: zell'dr. carr.,voorw.oph. Mc Pherson, schrocfveren, torsiestab. en hydr. tqlesk. schokd. Achter starre as, schroefv., torsiestab., hydr. telesk., schokd. REMMEN: Voor schijf, achter trom mel. Bekrachtiging, remkrachtverd., gesch. circ. parkecrrem mech. op ach- terw. BESTURING: Tandh.-rondsel. MATEN: lengte 4,527 m., breedtc 1,728 m., hoogte 1,448 m., wiclbasis 2,667 m., spoorbrcedte voor 1,4 m., spoorbreedte achter 1,397 m., draai- cirkel 10 m. GEWICHTEN: leeg gewicht 1090 kg., max. totaalgewicht 1505 kg., m. aan- hanger (geremd) 2405 kg. INHOUDEN: brandstoftank 65 liter (super), carter 4 liter, diffcrentieel 1,4 liter, koclsysteem 9,5 liter, kof- ferruimte 400 liter. UITRUSTING: 4 portieren, gelaagde voorruit, getint glas, verw. achterr., autom. choke, extra verstralers, ach- teruitrijlampen, hoofdstcunen, rug- leunverst., toerenteller, brandstof- meter, temp.meter, dagteller, rechter spicgel, clektr. ruitespr., 2 wisscrsnclh. en wiswas, traploos regelb. aanjagcr. dimspiegcl, afsl. handschoenenkastje,1 aansteker, ook overdag verl. koffer- ruimte, instclb. dashboardverl., kinder-1 slotcn, stuurslot. radiaalbanden,' vinyl i dak, rolgordels, 2 pt gordels achtcrin,1 armsteun achterbank, clektr. uurwerk. IMPORTEUR: Chrysler Nederland i B.V., Breevaartstraat 12, Rotterdam.1 Fnige tijd geleden is aan de Chris Ben- nekerslaan in Rotterdam een 1, 2, 3, Auto Servicestation geopend. Dit station maakt deel uit van een keten, die momenteel 9 en uiteindelijk 50 stations in Nederland zal omvatten. 1, 2, 3 Auto Service is gespecialiseerd in het snel repareren van uitlaten remmen en schokbrekers van perso- nenauto's. Dat betekent voor de auto- mobilist: snelle bediening door geschoold personeel, een vaste prijs vooraf en een uiteindelijke prijs, die beneden het tarief van een normaal garage bedrijf ligt. Ieder station beschikt over een aantal hefbruggen.een remmentestbank en een schokbrekertestapparaat. De prijs van de reparatie wordt vooraf ver-i strekt. Na afrekening ontvangt de klant een garantiebewijs. De garantie omvat niet alleen het vervangen onder- deel, maar ook het geleverde werk. De direkteur van 1 2, 3 Auto Service Nederland, de heer F.H. Tondei.r, ver- klaarde dat er de laatste tijd in de automobielwereld een trend is naar specialisatie. ,,In de Verenigde Staten is de specialisatie in de autobranche reeds op overtuigende wijz6 bewezen. Het autorijdend publiek vraagt tegen- woordig nu eenmaai een snellere en meer eenvoudige .servicetechniek", aldus de heer Tondeur, die nog vertel- de, dat het maken van een afspraak bij 1, 2, 3 Auto Service overbodig is. Alle stations zien er door hun aankle- ding van binnen en buiten gelijk uit en zijn gemakkelijk herkenbaar. Gezien de toenemende vraag van het publiek naar meer en uitgebreidere voorlichtende brochures met betrek- king tot schadeverzekeringen heeft het Bureau Voorlichting Schadeverzeke ring een aantal brochures het licht doen zien. De brochure ,,Met schade wijs" met als ondertitel ,,boekje open over scha deverzekering" bevat sleutelinformatie over de gehele bedrijfstak Inzicht wordt gegeven in onder meer struktuur, organisatie en werkwijze van het schadeverzekeringsbedrijf. De recente uitgave „Gezin en verze- kering" verstrekt basis-informatie over die verzekeringen waarmee de particu- lier in de praktijk van alledag te ma ken krijgt. De mogelijkheden van de verschillende schadeverzekeringsvor- men, waarmee men zowel als alleen- staande als in gezinsverband wordt gekonfronteerd, worden uiteengezet. Na een korte inleiding met algemene informatie worden onderwerpen behandeld als gezondheid en verzeke- ring, verzekering van huis en haard, het probleem van onderverzekering, ver- zekering van verkeersrisiko's enz. De brochure bevat tevens een inventaris- lijst voor de inboedel, die als hulp- middel kan worden gebruikt voor het vaststellen van het verzekerd bedrag voor de inboedelverzekering. Inmiddels is de derde druk verschenen van de brochure „Schade lijden en schade vergoeden bij verkeersongeval- len", die voor het eerst verscheen in januari 1973. In de uitgave wordt uit eengezet welke de rechten zijn van slachtoffer van verkeersongevallen en hoe deze rechten geldend gemaakt kunnen worden. Enkele onderwerpen die aan de orde komen zijn: verhaal op de tegenpartij de raadsman, letselschade, inkomsten- derving, smartegeld, proces-verbaal. wettelijke rente, het Inlichtingen en Klachtenbureau voor Schadeverzeke ringen en de Raad van Toezicht op het Schadeverzekeringsbedrijf. Genoemde uitgaven zijn op schrifte- lijke aanvraag gratis verkrijgbaar bij het Bureau Voorlichting Schadeverzeke ring, Postbus 990, Den Haag. Blijkens de kentekenregistratie zijn er in de eerste negen maanden van dit jaar 404.745 nieuwe personen- en kombinatieauto's verkocht. Als gevolg van de problemen die zich bij deze registratie hebben voorgedaan, is het niet mogelijk een betrouwbaar verge- lijkend cijfer voor 1975 te geven. Aan- genomen mag worden dat in de eerste drie kwartalen van vorig jaar ongeveer 375.000 auto's Zijn verkocht. Er kan derhalve een toeneming van circa 8 pet. worden gekonstateerd. Alle Ford-Escort personen- en kombi- natiewagens worden met ingang van de november-produktie standaard uit- gerust met een voorruit van gelaagd glas en 3-punts automatisch oprolbare veiligheidsriemen. Hiermede besluit Ford-Nederland haar komplete-lijn- politiek, die met de Taunus, begin 1976 werd begonnen. In de loop van dit jaar werden ook de Capri- en de Granada reeks met deze veiligheidsaspekten uitgerust. Vanzelf- sprekend werd de nieuwe Fiesta-serie ook standaard van deze twee specifi- katies voorzien. Luxueuze sedan met veel binnenruimte Voortzettinq van 'n De bedieningsorganen voor richting- aanwijzers, verlichting en lichtsignaal, ruitewissers (twee standen en wiswas- schakeling) en elektrische ruitesproeier zijn aangebracht zoals het hoort: op steeltjes die uit de stuurkolom steken. Op het dashboard vindt men dan nog enkele drukschakelaars voor de extra schijnwerpers, achterruitverwarming, alarminstallatie, remlekkageverklik- kerlicht en de regelbare dashboard- verlichting. Dat laatste is een acces- soire, waar ik persoonlijk het nut niet zo van inzie, maar vooruit. auto, die zeker niet misstaat tussen zijn konkurrenten. De prijs van de wa gen in standaard-uitvoering (en men kan in het lijstje „technische gegevens" zien wat daar allemaal bijhoort) is in- klusief BTW f 16.271,— en dat mag dan op zich een heel bedrag zijn: je hebt er dan ook wel een fraai brok auto voor. E6n ding moet me nog van het hart. Op zeer vele punten lijkt deze Chrys ler verbazingwekkend veel op de Sun beam 1600 GLS. Het uiterlijk heeft er veel van weg; het vinyl dak ziet er net zo uit, en in het interieur tref je ook gemeenschappelijke details aan, zoals de merkwaardige. (maar overi gens wel plezierige) schuifknopjes in het portier, waarmee de wagen van binnen uit afgesloten wordt. Aan de andere kant: fs dat wel zo merkwaar- dig? Per slot van rekening komen Chrysler en Sunbeam beide van het- zelfde autoconcern... Op 22 oktober werd de 10.000-ste Mitsubishi sedert de start van de import - ja nuari vorig jaar - afgeleverd. Een opmerkelijk moment dat signaleert hoe snei deze voor Nederland geheel nieuwe Japanner door het autorijdend publiek wordt geaccepteerd. Op het plaatje: de heer en mevrouw Bor uit Hoogvliet en verkoop- directeur L.A. Ladage van de importrice Hart Nibbrig Greeve B. V. die in dit geval persoonlijk de sleutels van de wagen uit naam van de dealer Automobielbe- drijfj. Teunissen te Hoogvliet, overhandigde. voorin geeft geen gelegenheid tot kla- gen, terwijl niet al te forse looporga- nen ook achterin best een plaatsje zul- len kunnen vinden. Alle instrumenten liggen goed in het gezichtsveld; de be dieningsorganen voor de bestuurder zijn binnen handbereik geplaatst - zO- als het hoort. Het dashboard is bekleed met zacht matzwart schokabsorberend materiaal en bevat behalve het instru- mentarium (snelheidsmeter, kilometer- teller met totaal- en dagteller, elektro- nische toerenteller, oliedrukmeter, wa- terthermometer en benzinemeter) de kontrolelampjes voor choke en mini mum remvloeistofniveau, oliedruk, laadstroom, watertemperatuur, stads- en grootlicht, richtingaanwijzer en brandstofreserve. Verder zijn er enige bedieningsorganen zoals de regelknop voor de dashboardverlichting, achter ruitverwarming, nulstelling dagteller en verwarming en ventilatie, waar voor dat laatste gebruik gemaakt wordt van vier verstelbare luchtroosters. De wa gen is verder uitgerust met asbakken, aansteker, elektrisch uurwerk, een dashboardkastje met verlichting en een radio-konsole. Als krachtbron is een motor gekozen, die zijn waarde in andere modellen al ruimschoots heeft bewezen: de vier cilinder boxermotor, die zeer kom- pakt is gebouwd en ook zo weinig mo gelijk weegt. De cilinderinhoud is 1286 cc. boring x slag 80 c 64 mm. Het kleppenmechanisme wordt be- diend door twee bovenliggende nok- kenassen en verder is een driemaal ge- iagerde krukas gemonteerd. De karburatie wordt verzorgd door een vertikale dubbele valstroomkarbura- teur met een droog luchtfilter. Het to- tale vermogen van deze kombinatie is volgens de fabriek 87 SAE-pk bij 6000 toeren, oftewel 64 kw. Het koppel is maximaal 12,1 kgm SAE (118,7 Nm) bij 3500 toeren. De wagen heett een vijfversnellings- bak, waarbij de vijfde versnelling een overdrive vormt. Rondom zijn schijf- remmen gemonteerd, bediend door twee gescheiden (voor-achter en voor) bekrachtigde circuits. Voor de ach- terremmen is een remkrachtverdeler gemonteerd. Wat het onderstel be- treft: voor is de wielophanging van het McPherson type met hydraulische dub- belwerkende schokdempers, schroefve- ren en een stabilisatortang. Achter vindt men een starre as met onder meer een Panhard stang. De maximum snelheid van de Alfasud Sprint is volgens fabrieksopgave 165 km. per uur. Vanuit stilstand wordt, aldus nog steeds de fabrikant, een kilo meter afgelegd in 34,6 sekonden. Het verbruik wordt bij 100 km. per uur op- gegeven als 7,2 liter per 100 kilometer; bij 120 wordt dit 9 liter. De exakte prijs van de Alfasud Sprint is nog niet te zeggen, maar Alfa Ro meo Nederland BV wist wel te vertel- len, dat die ergens tussen de 19 en 20 mille zou liggen. Hoe dan ook: deze nieuwe Italiaanse sportcoupe kan met recht een pittig wagentjc genoemd worden. gever nu eens niet het allerachterste standje hoefde te gebruiken om een plezierige rijpositie te vinden. Ach ja, het is wel eens lastig als je lange benen hebt... Zoals gezegd: het interieur is goed af gewerkt en keurig verzorgd. In het in- strumentenpaneel, dat de bestuurder goed kan overzien, bevinden zich een viertal klokken, die nagenoeg alle in formatie geven en verder zijn er dan nog wat verklikkerlampjes en de nul- stellingsknop voor de dagteller. De meest linkse klok bevat de toeren teller, daarnaast is de kilometerteller met dagteller en snelheidsmeter ge monteerd. De derde klok biedt onder- dak aan koelvloeistoftemperatuurme- ter en benzinemeter, terwijl hierin ook de kontrolelampjes voor oliedruk en laadstroom zijn ondergebracht. Naast de benzinemeter is nog een waarschu- wingslampje, dat als het brandt aan- geeft, dat het toch raadzaam wordt eens bij een benzinestation te stoppen. De meest rechtse klok is een elektrisch uurwerkje en eigenlijk is dat dus de enige echte klok... aardig wat in. Het reservewiel heeft hier ook een plaatsje gevonden, maar op dusdanige wijze, dat het niet echt in de weg staat. Inderdaad een auto om komfortabel in op vakantie tegaan. En dan het rijden zelf. Starten is niet zo'n probleem, vooral niet omdat de transistorontsteking zijn werk goed doet. De choke echter, daar hebben we nu en dan wat probleempjes mee ge- had. De wagen is met automatische choke uitgerust die, zo hadden we de indruk, de neiging had wat te vroeg weer uit te schakelen onder het rijden. Dan krijg je een wat bonkerigresultaat, als je al snel na het wegrijden voor een stoplicht komt te staan en bij ,-,grocn" weer wil wegrijden. Bezwaarlijk von- den we ook, het werd al gezegd, de be- sturing die vooral bij parkeren aan de zware kant was. Je moet werkelijk hard werken, vooral als je een parkeer- gaatje opzoekt, dat eigenlijk wat aan de krappe kant is. Verder zijn er voor wat het rijden be- treft geen klachten: de wagen is zeer stabiel, ook in snel genomen bochten en remt en rijdt als de beste. Hoewel de versnellingspook in het begin mis- schien wat vaag aandoet is er best pittig mee te schakelen, als je er een maai een beetje aan gewend bent. De overbrengingsverhoudingen zijn goed gekozen. De konklusie hebben we eigenlijk al in het begin van dit verhaal gegeven: de Chrysler Simca 1609 is een plezierige, ruime en komfortabele sedan die de berijder heel wat te bieden heeft. Een Het is al gememoreerd: er is voor de voorpassagiers beenruimte te over. Als men zich op de voorstoelen een beetje medemenselijk gedraagt is het ook achter nog best uit te houden. De achterbank zit uiterst plezierig, kan zonder moeite ruimte bieden aan drie volwassenen en als het bij twee achter-. inzittenden blijft is er nog een grote armleuning, die in het midden uit de rugleuning geklapt kan worden. Alleen de hoofdruimte had achter wat groter mogen zijn. Wat de kbfferriifmte betreft: daar kan' Begin volgend jaar zal bij de dealers van het Italiaanse merk Alfa Romeo de nieuwste aanwinst te zien zijn: een sportcoupe, die luistert naar de naam Alfasud Sprint. Het is een sportieve auto met evenredige eigenschappen en een dito uit- rusting, die echter toch pretendeert gemaakt te zijn voor het hele gezin. De Alfasud Sprint vormt de voortzet- ting van een traditie. De aanduiding „Sprint" is Alfa Romeo-liefhebbers ze ker zeer bekend: de naam werd het eerst gebruikt bij de fameuze Giulietta zegd, het duurt nog even voor hij op ae Nederlandse wegen te zien is. De AC Delco afdeling van General Motors heefteeh apparaat ontwik- keld, dat aan 8e bestuurder een over- mat ig brandstofverbruik signaleert: Wan neer de bestuurder te veel gas geeft, gaat er een verklikkertje branderi en na enkele seconden knipperen. Teneinde brandstof te besparen, dient men zo te rijden dat het lampje zoveel mogelijk gedoofd blijft. Dit Delco apparaat kan zeer eenvoudig zonder speciaal gereedschap en in korte tijd op alle automerken geinstal- leerd worden. Het is in ons land verkrijgbaar bij alle General Motors en AC Delco dealers. De prijs bedraagt f.47.- inkl. BTW en excl. montage. General Motors loopt met de intro- duktie van dit instrument vooruit op de te verwachten wetgeving; de Raad van Europa heeft namelijk onlangs ten behoeve van de EEG-lidstaten een aan tal aanbevelingen gedaan met betrek- king tot de rationelere aanwending van door voertuigen gebruikte energie ondermeer door verbetering van rij- gewoonten. Volgens een van die suggesties zouden voertuigen kunnen worden uitgerust met „een toestel, bijvoorbeeld een vacuumapparaat dat aangeeft hoe zuinig of onzuinig de bestuurder rijdt" Een dergelijk apparaat is overigens al enkele jaren standaard of als extra leverbaar op de Amerikaanse modellen van General Motors. Verder vermeldt General Motors reeds geruime tijd de bezuinigingstips waar- van in de EEG-aanbevelingen sprake is. in de handleidingen voor al haar auto- mobielen. Sprint, die later ook in andere uitvoe- ringen werd gemaakt, zoals de Giullia en de GT Junior. Nu Is er dan ook de Alfasud-Sprint; een auto die geen ,,om- gebouwde" versie is van een bestaande auto, maar die totaal nieuw is. De wa gen werd anderhalve maand geleden officieel geintroduceerd maar, zoals ge- De Alfasud Sprint is uiterlijk, voor mensen die een fraaigelijnde coupe als ideaal zien, zeker erg aantrekkelijk. De wagen overschrijdt de vier meter-grens met slechts enkele millimeters, heeft een lage en enigszins wigvormige mo- torkap, gestroomlijnde zijkanten en een rechte achterkant. De sportieve stijl wordt geaksentueerd door aero- dynamische spoilers, die aan de voor- zijde onder de bumper en achter als bovenste deel van de achterkant zijn gemonteerd. De grote zijramen zijn zo gevormd, dat ze de gebogen vorm van de zijkant volgen. In het front zijn ron- de jodium koplampen gemonteerd; de achterlichtpartij is in een horizontale lijn gegroepeerd, waardoor de strakke lijn van de achterkant onderbroken wordt. Niet alleen "iterlijk ziet de wagen er erg plezierig uit: ook het interieur mag gezien worden. Opvallend is, dat de wagen naar coupe-begrippen heel wat ruimte biedt aan de passagiers, terwijl ook de kofferruimte er zijn mag. Een en ander is bereikt door een zeer kom- pakte boxer-motor, die zo weinig mo gelijk plaats inneemt. De beenruimte

Schiedams Nieuwsblad | 1976 | | pagina 7