Karateleraar Van Asten wil graag „kiai5 5 horen Spekulaasvarkenstijd bij Maison van Wijk Unieke blues Vrouwzijn Ondermode om in te flaneren HOLLE PINKEL Stad in debat 5Slaan leer je pas na jaren....' Kerkgebouw onder loep KREUGER Wie is Prins Carolus I? De avonturen van Hogebanweg Carrousel Zonnetje Reputatie Kiai Geschuifel door Nanette Mertens Allurelle: onvoelbaar Beenwarmers en gebreide tenen lets speciaals met koffie Kwark als masker Wat lust een sieke graag? door Marten Toonder WOtNSDAG 10 NOVEMBER 1976 - 46-517 Jan Kreuger ziet het deze sombere dagen toch wel licht in. Niet alleen wil ik u danken voor opname in uw blad van het stukje over de Hogen'banweg, want wat schertst mijn verbazing! Nog geen 2 dagen na de publikatie heb ik een brief in de bus van de Burgemeester en Wethouders van Schiedam, als antwoord op mijn schrijven van precies zeven maanden geleden. Ik weet niet wat u hiervan denkt, maar ik acht toeval toch wel uitgesloten. Enfin, belangrijker is wat de burge meester mij te vertellen heeft, cfaarom hierbij een kopie van mijn schrijven als bijlage. Hij en de wethouders vinden dus dat er geen problemen zijn, en dat er dan ook geen verandering in de si- tuatie zal komen. Vraag ik me af, als het bedreigen met een pistool geen probleem is (of voort- spruit uit een probleem) wat is dan wel een probleem? Nogmaals, waarom Rotterdam wel en Schiedam niet, of zou het doodgewoon eigenwijsheid zijn: zoiets van: wat Rotterdam wel of niet doet, daar hebben wij maling aan. Is het ook geen probleem, dat er dagelijks wel iets gebeurt op de hoeken van de Hogebanweg (Schiedam-zijde), want zitten er niet twee auto's op elkaar (of bijna), dan zijn er wel (brom)-fietsers of vooral kinderen bij betrokken, als we weer eens gegier van remmen horen. En, het wordt afge- zaagd, maar het is zo, aarrde overzijde in Rotterdam is er echt nooit iets der- gelijks aan de hand. Schiedam, H.H. Weber P.S. Het lijkt wel of Rotterdam in plaats van Schiedam mij gehoord heeft want waar de Lorentzlaan overgaat in de Franselaan zijn twee identieke kruispunten, e?n in Schiedam en een aan de Rotterdamse zijde. En welke stad, denkt U, plaatst deze week een vluchtheuvel die de voetgangers veilig laat oversteken? U mag raden, of nee, laat maar, U wist het immers al. De brief van B. en W. aan de heer Weber luidt als volgt: ,,Naar aan- leiding van Uw brief betreffende de verkeerssituatie in het grensgebied Rotterdam-Schiedam delen wij U mede, dat de situatie op de Hogenban- weg alhier met tweerichtingsverkeer niet zodanige problemen oproept, dat hierin verandering moet worden aangebracht. Tot invoering van een- richtingsverkeer zal dan ook niet worden overgegaan. Of ergens in woonstraten verkeers- drempels moeten worden aange bracht wordt overwogen zodra her- inrichtingsplannen voor deze straten aan de orde komen (red.) Nu de premiere van de musical Car rousel heeft plaatsgehad, wil ik graag iets rechtzetten. Het veelvuldig noemen van de show „Even goeie maatjes" in alle reklames van de latere musicals gaat mij te ver: vooral als daarbij de heren Bezooyen en Ver- kade genoemd worden als de grote mannen achter die show. Betreffende hun aandeel in de show "Even goeie maatjes" kan alleen gezegd worden, dat dit duo de teksten geschreven heeft voor slechts twee van de zeven- tien programma-onderdelen. Ter her- innering: de show „Even goeie maat jes" is gepresenteerd door Walter van Ginniken naar een idee van Ies Hoogland aangevuld en uitgewerkt door Josephine Soer, Jan Houdijk, Chris Bezooijen, Eduard Verkade, Joop Vos, Dick Borst, Ies Hoogland, Maria Judels, Aggi de Ligt, Jan Wolf- fers, Janca Verhoeff, Jan van der Zwan, Joop van Dorp, Cee Romers. Vlaardingen, Callenburg In uw blad no. 4 d.d. 27 oktober staat tot ons groot genoegen een stukje ge schreven over het wijnfeest in „boer- derij Landvreugd" van 23 oktober jl. Waarschijnlijk is abusievelijk door u de verkeerde naam overgenomen voor de afdeling festiviteiten. De afdeling door u vermeld onder de naam ,,Breng eens een zonnetje" is een afdeling van de Wijkvereniging die zich alleen bezig houdt met het bezoeken van alleen- staanden, zieken en bejaarden, hetgeen verwezenlijkt kan worden door een lo- pende centenaktie die verzorgd wordt door mevrouw de Jager, Henriette Bos- mannplein 125, Groenoord. Op zich natuurlijk wel het vermelden waard, maar voor de goede gang van zaken zagen wij graag een rektifikatie in uw blad, daar alle feestelijke bijeenkom- sten, zoals wijnfeest, kerstbal, nieuw- jaarsbal, karnaval, soosavonden en dis- coteek voor de jeugd worden verzorgd door afdeling Societeit van Wijkvereni ging Groenoord. Schiedam, mevr. R. Immerzeel Sorry (red.) SCHIEDAM - In doodse stilte luisteren de leerlingen van karateleraar Jan van Asten naar de laatste instrukties. „Gezichten die kant op!" roept Jan, „Daar is de vlag, de Japanse vlag. De volgende oefening is het maagspieren spannen, aha, de maagspieren spannen! Ga liggen met gespannen maagspieren." Iedereen strekt zich uit op de harde vloer. En met ontspannen huppelpasjes loopt Jan van Asten over ieders maag. Zo gaat het elke dinsdagavond in de gymnastiekzaal van de rijksscholen- gemeenschap Schravelant, waar de liefhebbers zich kunnen bekwamen in de edele kunst van het karate. Het is een keiharde sport. „De eerste eis is zelfbeheersing, mediteren", legt Jan van Asten uit. „Ik doe al vanaf mijn zevende jaar aan sport. Ik vind konditietraining belangrijk. Lopen naar Hoek van Holland en zo. Dat hebben mijn broers ook gedaan. En karate is prachtig. Dat moet je zuiver zien als sport. Jongens die er echt bij komen om iemand neer te slaan, die zijn er twee weken op en dan gaan ze weg, want dat leer je pas na jaren. En het beste is, dat je niet rookt en niet drinkt". In karatekringen heeft derde dan- drager Jan van Asten - net als bij judo zijn er kleurige banden die die rang aangeven en derde dan is het hoogst - in karatekringen dus heeft Jan een be- hoorlijke reputatie. Zijn plakboek be- vat een te Rotterdam gewonnen gouden medialle en zelfs in Engeland heeft Jan gedemonstreerd. Dan slaat hij met hoofd en blote vuist aan de lopende band blokken hout. kon doen aan een konsumptie. „Wij trainen", gaat Jan verder, „het liefst op een harde vloer en ik zoek nou al jaren naar een ruimte, zeg maar 100 ml Daar moeten toch vijftig man in kunnen. Zeg, ik heb nog bekers ge wonnen ook en ik train Rottterdamse agenten, de meesten uit het Noorden. Dat is eventueel voor lastige knapen". Na de wandeling over idem zoveel magen komt de volgende oefening: liggen met het hoofd en de hielen een stukje van de vloer. Een minuut lang. „Als ik zie, dat je voeten maar even de grond raken, nou dan kan je iachen", edereen zucht en steunt. Hoofden en /oeten zoeken steun. „Nog een mi- luut" beveelt Jan genadeloos. De Turkse assistent van Van Asten, Semsei (leraar) Ozel. tegels en stukken ijs kapot. Grootste wapenfeit tot nog toe: het openen van een Breda's cafe. Jan trapte een veer- tien mm dikke spaanplaat in en was vervolgens de eerste die zich te goed 'as na een fikse konditietraining >egint het eigenlijke karatewerk. Jan >rult een reeks bevelen in het Japans, edereen weet nu, wat de volgorde der toudingen zijn zal. „Nu!" roept Jan. in hij begint, „Ich". Vuistslag van ;dereen in de lucht. ,,Kiai" wordt er eloeid. „Ni!" ,,Kiai", „San", ,,Kiai", .Shi", „Kiai".." „Jan telt in het Japans", verklaart assistent Ed Kalkman, „En „Kiai", dat is de aanvalskreet. Het is de kreet van een kat die aanvalt. Daar schrik je je tegenstanders mee af. Een moment doet is zijn ogen dicht en dan sla jij toe ...baf". Inmiddels heeft Jan de oefeningen onderbroken. Het „Kiai" is afgezwakt. „Waardeloos, ik wil „Kiai" horen, heren. Het is hier geen....eh geen ten- nisveld. Het is hier Japan en ik ben de SCHIEDAM - Weinig stadgenoten hebben de tijd van de varkensmarkt nog meegemaakt. Dat was zo aan het begin van deze eeuw een van Schiedams grote gebeurtenissen. Dan trokken de boeren op karren en iii schuiten naar de stad om hun varkens van de hand te doen. Varkens, die waren gemest met spoeling, de afval uit de branderijen die uitstekend veevoer bleek. Het was toen altijd razend druk in de Schiedamse havens, want de boeren boomden in allerlei boten de stad binnen om het kostbare voer op te halen. Vaak waren er enorme. „verkeersopstoppingen" en menig Schiedams jongetje leerde in die tijd op de beursbrug vloeken. Als er weer eens de nodige schuiten klem zaten in de sluis f as De branderijen zijn dicht en de var kensmarkt is verdwenen. Maar toch leelt er nog iets van de oude traditie. Als de boeren destijds goede zaken hadden gedaan, kochten ze bij Schie damse banketbakkers spekulaasvarkens Die varkens worden nog steeds ge maakt.-Het Schiedams Nieuwsblad is langd gegaan bij Maison van Wijk op de Rotterdamsedijk, waar eigenaar De Lange jr. de repuatie van dit traditio- nele bedrijf hooghoudt. Hij toont in de bakkerij hoe het spekulaasvarken tot stand komt. De heer De Groot. al vijf en twintig jaar in het vak, is net bezig zo'n varken te bekwasten. „Wat ik nu doe, is twee maal strijken met ei", legt hij uit. „dat is voor de glans, Eerst ga ik er over- heen zonder de amandelen en dan nog een keer met de amandelen erop. Dan houden ze beter". „Het recept", ver- telt hij verder, „wordt wel aangepast. Vroeger hielden de mensen van heel harde spekulaas. Tegenwoordig is dat niet meer zo". Hij grijpt de bakplaat en schuift die de elektrische oven in. Daar zullen de varkens dertig a vijfen- dertig minuten bakken. Menig Schiedamse huisvrouw schuift op dat moment ook het spekulaasdeeg de oven in. En dan maar afwachten,of het lukt. Komt er straks een soort straattegel uit? Zal de spekulaas uit el kaar vallen? De heer De Langen onthult het geheim achter de lekkere spekulaas. „Het belangrijkste is, dat je de grend- stoffen nauwkeurig afweegt; daar mislukt het meeste door. Een recept' kun je overal wel vandaan halen, maar als je juist weegt dan kan er gewoon niets misgaan". Maison Van Wijk koopt zijn lekkernij- en niet bij de groothandel in. Alles komt uit eigen ovens. De Langen: „Ik wil mijn zaak karakter laten houden. Wij zijn nog echt ambachtelijk bezig, omdat ik geloof, dat die trend de toekomst heeft. Dat betekent: alles wat we verkopen, komt uit eigen oven en we maken elke dag vers". Het is dan ook prettig dat veel klanten hun gebak van te voren bestellen. Zo is het ook met de spekulaasvarkens gegaan. De Langen: „Het zijn vooral de oudere Schiedam mers die een spekulaasvarken in huis halen, maar de laatste tijd komen er ook wel weer jongeren bij. De nostalgie spreekt een beetje mee en het gaat natuurlijk wel van moeder op dochter". Bovendien leidt de spekulaasvarken- traditie een taai leven onder Schiedams aristokratische geslachten. Die voorna- me families zijn er nog, al houden ze zich minder dan hun voorouders bezig met het bestuur. Terecht die traditie, want in hun fortuinen zit altijd het nodige geld, verdiend aan de branderij en de spoeling. SCHIEDAM In de Christelijke Socia- le Belangen komen de Nederlandse Christenvrouwen op donderdagmiddag 18 november bijeen. De vergadering begint om twee uur en het bestuur heeft zich verzekerd van de medewer- king van mevrouw J.P. Buurman. Dit personeelslid van het Rotterdamse museum Boymans verzorgt een lezing met lichtbeelden over het kerkge bouw door de eeuwen heen. Gasten zijn welkom. Er wordt die middag ook gezongen en daarom zou het aardig zijn, als de bezoekers hun lied- boek meenamen. Gebreide mode voor heren nu in een zeer grote variatie. mannelijke ves- ten, truien, pul lovers met ronde en V-hals, coll- pulli's... Stap eens binnen. Want de mode voor de man-van- nu is gemakke- lijk en licht van verwerking. Zie als voorbeeld zo'n gezellige en fijne pullover van lambswool of een wat voller tebreide trui van hetland... Veel fijne kleu- ren, wat royaler van model en verrukkelijk licht in het dragen. Ook is niets zwaar of slijt bij de nieuwe Euro- pese pakken. Zuiver scheer- wollen kostuums die heel soepel en prettig dragen en toch heel korrekt zijn. En., wat keus! OE HERENMODEZAAK VAN SCHIEDAM BROEflSVEST 6 Eh., nunheerde Graaf.. We hebben wel geen rovers en zo, maar we hebben wel Holle Pmkel en die beleeftalt'jd avonturen Huh ,.?Wat. ATBen j'jdiePinkel.die^yOempffl.'fl'jn AVONTUREN ?]auonturier?Vriend1koin*Nnieuwea)onluur Maardatisprahtio'laanmnhartlWanneerbegint) Ik leweet WaarisdiePinldfAienieuweavontuur? A het met Wat een rare snoeshaan"VKonden weTWacht eens; dieGraaf.k'jk hemdaarnou\hem maar likhebeen zitten ale een gestagen hond.^helpen. Wat wil h'jnouagenlijk' WathuwiPSvonturen be lev/en natuurlijk' Jan van Asten in een zeer vervaarlijke houding. tweede keizer en jullie zijn kamikaze. Opnieuw met ,,Kiai", heren". En met „Kiai" beginnen ze opnieuw. Tijd voor wat konditietraining. „Spie- ren spannen, maagspieren spannen". beveelt Jan. En dan danst hij iedereen langs. De leerlingen krijgen stuk voor stuk een karatestomp in hun maag- wand. Sommigen deinzen twee passen achteruit, maar niemand slaat dubbel. Ze weten, hoe de maag onkwetsbaar wordt gemaakt Na de stomppartij toont Jan genade en laat iedereen zitten. Assistent Kalkman doet, terwijl iedereen gespannen toe- kijkt, een reeks karatehoudingen voor. Achter elkaar, in een vloeiende lijn en sierlijk. „Dat „Kiai" is niet alleen van een kat" vertelt leerling Leo de Kruis later. ,,Kiai" is een aanroep. Dan komt de goddelijke kracht die het scheppen van kunst mogelijk maakt". Inderdaad, het lijkt wel bizar beallet. prestatie nog eens dunnetjes over ge daan door Jan van Astens andere as sistent Yawuz Ozel, een Turks gastar- beider die al jaren in Schiedam woont. „Een dodelijke sport" roept Jan van Asten graag. Maar twee uur lang is er bijna niemand geraakt daar in die gym nastiekzaal. Op elke karateslag bestaat een afwerend antwoord. Haast elke trap, haast elke slag is mis, schampt af, de verdediging is even goed als de aan- val. Het is geen dodelijke sport. Het is kunst. Het is ballet. „Met ,,Kiai", heren!" Wie over karate in het algemeen of Jan van Asten in het bijzonder meer wil weten kan dagelijks tus- sen 18 en 20 uur inlichtingen krijgen via telefoon 010-26.59.45 SCHIEDAM Veertig jaar zingt zigeu- ner Son McGanley de blues en al die ervaring stortte hij zondagavond over een tamelijk ongeinteresseerd publiek in cafe de Quibus uit. „Hij is zesenvijftig jaar en sinds zijn dertiende heeft hij de wereld afge- reisd", vertelt zijn Amsterdamse vriendin Marjan Post, terwijl Sons hartverscheurende blues uit de luid- sprekers klinkt. Zelf zegt hij: „op het moment dat een oude zigeunervrouw mijn navelstreng doorsneed, begon ik blues te zingen". Hij hoorde als kind de blues op de radio en dacht he, dat- kan ik ook. Je had in die tijd veel levende muziek en dus vroeg Son zijn vader, of hij dat ook mocht. Nou, die man schrok zich rot. Son is echter geen type om vaders te gehoorzamen en dus trok hij de wijde wereld in. Het bluesschema had hij zich snel eigen gemaakt en de meeste teksten vezon hij zelf. i Op zijn zwerftochten ontmoette Son McGanley grote blueszangers als Big Belle Broonzey en John Lee Hoo ker, die zijn talent hoog aansloegen. Met beide blueskoningen heeft Son op een podium gestaan. Aanvankelijk was de zang maar een bijverdienste voor Son. Hij voorzag twintig jaar lang zijn onderhoud door het talentvol kraken van brandkasten. Tenslotte liep hij tegen de lamp en dat betekende een driejarig verblijf in een van Engelands onaangename gevange- nissen. Sindsdien leeft hij van de blues en dat lukt de laatste tijd aardig. Het boekingsschema is vol en er bestaat zelfs een grote kans, dat Son een drie- maandencontract krijgt in de Perzi- sche hoofdstad Teheran. Bovendien heeft Ivory Towers zin om een LP van hem uit te brengen. „Zijn principe is dit", legt Marjan Post uit, „Hij sluit zich af voor schorem. Hij zingt goed en verder geen gezeur, zelfs als niemand luistert' Voor Nederlandse bluesliefhebbers is het te hopen, dat het Perzische con tract niet door gaat. Want Son McGanley kan het. Zelfs onder de meest barre omstandigheden. Langzaamaan wordt het tijd voor de grote attraktie van de avond: Kalk man neemt het op tegen vijf karate- leerlingen tegelijk. Vijf minuten lang hoor je alleen het geschuifel van de voeten en het geritsel der karateblou- ses. Iedereen vergeet zijn, „Kiai". In stilte weert Ed zijn tegenstanders af, soms drie tegelijk. Nu eens schiet zijn vuist uit, dan weer flitst zijn voet omhoog als een mes. Later wordt die SCHIEDAM Wie wordt Schie dams prins Carnaval? De voorzit- ter van de Rietzeilers doet daar nog steeds zeer geheimzinnig over. Hij wil alleen kwijt, dat deze Vorst Der Dwazen de naam Caro lus I draagt. Wie benieuwd is naar zijn persoon kan daar op de alleraangenaamste wijze achter komen. Zaterdag 13 november vieren de Rietzeilers hun elfde-van-de-elfde feest in boerderij Landvreugd. Daar wordt prins Carnaval met zijn raad van elf aan de Schiedam- mers gepresenteerd. Leden komen gratis binnen, anderen betalen vijf gulden. Wie van lol houdt moet daar heen. Bedenk wel, dat de Rietzeilers hun feesten voor een goed doel geven; de opbrengst gaat naar het Schiedamse gehan- dikaptenwerk. Misschien krijgen de weerkundigen dit jaar gelijk en wordt het de komende winter weer ouderwets koud. Het is dan plezierig om helemaal in warmte gehuld vorst en ijs tegemoet te kunnen treden. Voornaamste gereedschap hierbij is natuurlijk de jas. En wat dit betreft: er is keus genoeg. In de kollekties van Nederlands grootste mantelconcern t Mantelhuis vonden we een duidelijke tendens om de vlotte sportieve lijn van de jonge aangepaste mode door te voeren in de grotere maten. Dominerende stoffen zijn: tweed, flannel, velours, langharig mohair en corduroy. Deze laatste stoffen worden gebruikt in de korte mantelmode; autocoats van mohair en gemakkelijke jasjes van corduroy met bindceintuur en afritsbare capuchon. Ook de houtje-touwtje- sluiting en de dubbele rij knopen zijn weer terug. De sportieve lijn is herkenbaar in de epauletten, schouderflappen, bindceintuurs en opvallende sierstiksels. De nog steeds Dit,produkt, onder de naam Allurelle, ligt vooral in de lijn van de toenemende behoefte om het haar weliswaar verzorgd, maar toch soepel en beweeglijk te dragen. Allurelle voel je niet en zie je niet, dankzij de vocht- werende eigenschappen, en de houdbaarheid is net zo lang - zo niet langer - dan de bekende haarlak. Het produkt bevat harsen, die stipsgewijs over het'haar verspreid worden. De haren behouden hun soepelheid en wat belangrijk is: bij het aanraken voelt het niet langer als een harde massa aan. Eindelijk is er een oplossing voor vrouwen die eigenlijk geen afstand kunnen doen van haarlak, maar die het toch niet gebruiken omdat het haar een plakkerig geheel vormt. L'Oreal is er in geslaagd - na vier jaar research - om een nieuw verzorgingsprodukt te maken, dat de model- beschermende werking van haarlak heeft, maar niet meer als zodanig aanvoelt. populaire trenchcoat past geheel in dit beeld en mag volop gedragen worden! Gelukkig kan de onmisbare jas weer aan de kapstok, als de warmte van eigen haard weer opgezocht is. Triumph International zorgt voor vervangende en even komfortabele ondermode, Chinese kimono's, Japanse judopakken, Russisch aandoende ochtendmantels met grote capuchons en bontgekleurde Mexicaanse gewaden vormen een opwindend dekor voor een avondje zalig nietsdoen. Naast deze folkloristische op verschillende landen gei'nspireerde dessins en modellen, brengt Triumph ook luchtige en romantische boudoirkleding. De meeste modellen zijn tot op de enkel en vaak lieflijk geborduurd en gesmockt of royaal gegarneerd met rijke inlegstukken van kant. Eigenlijk te mooi en elegant om alleen maar in te slapen. Deze gezellige thuismode is helemaal geschikt om in te flaneren en zelfs om gasten ih te ontvangen. Bonte kleuren vindt men niet alleen in jurken, rokken en truien, de komende winter. De kousen- fabrikanten doen ook mee en brengen in de pantynylons het totale kleurenprogramma. De echte gebreide kous gaat ook weer meedoen, niet in de bekende bescheiden uni- kleurtjes, maar in bonte strepen en vrolijke blokken. Daarnaast zijn er beenwarmers voor vrouwen die laarzen dragen en vooral op en boven de knie last hebben van de kou. Ook kunnen deze accessoires over de spijkerbroek met smalle pijp gedragen worden'. Katoenen pantykousen zijn er, voor vrouwen die toch liever een warme panty dragen, in bruin en grijs. En wie het helemaal te bont wil maken, koopt natuurlijk het laatste grapje in de beenmode: modische sokken met apart gebreide tenen, elk in een andere kleur! Een avondje met vrienden of kennissen op bezoek begint natuurlijk met een geurige, lekkere kop koffie. Om hen extra te verrassen, is een speciaal met zorg klaargemaakte aparte soort koffie beslist op z'n plaats. Napolitaanse koffie krijgt men door 1 1/2 theelepel cognac toe te voegen aan sterke zwarte koffie. Hier, bovenop zoete geklopte slagroom met daarop een snuifje kaneel. Wat fijn gesneden gember en twee eetlepels gembernat in een beker hete zwarte koffie doen, een toef slagroom er bovenop en klaar is de Duivelskoffie. Voor beide recepten geldt: niet koud laten worden! Kwark is niet alleen een streling voor de tong, maar (als masker) ook een nektar voor de huid. Vermeng een koffielepel kwaitk met wat honing en een theelepeltje mais- of tarwekiemolie. Tien minuten laten drogen en daarna goed afspoelen met veel koud water. Een vette en/of onzuivere huid wordt lelieblank en glad als men aan het kwarkpapje nog enkele druppels citroensap toevoegt. Iemand met een griepje voelt zich slap en futloos, en ook zijn eetlust is veelal niet groot. Om weer op krachten te komen zijn niet vette, eiwitrijke en vitaminerijke kostjes het beste. De patient zal frismakende en makkelijk te eten gerechten het meeste waarderen. Scherp gekruide gerechten zijn bij zieken meestal niet erg in trek, ook al worden die anders nog zo gewaardeerd. Geef niet te grote porties. Een bordvol ontneemt iemand met geringe ee lust zelfs het laatste restje oed om aan de maaltijd te beginnen. Kleine porties die er aantrekkelijk uitzien en wat hapjes of drankj tussendoor hebben meer effect.

Schiedams Nieuwsblad | 1976 | | pagina 3