HOLLE PINKEL Schiedams Nieuwsblad S '45 exposeert bij Stokvis De lichies branden... ter meulen ter meulen Er op uit met de politie-landrover De avonturen van Kijken naar zoals het eens was: Schiedams Politienieuivs Brieven in brand Ruitewissers gemold Hij ook Ongelukken Medische diensten Predikbeurten door Marten Toonder door Leo Knoops en Ietie Mijinke (Novotel) Pronkstuk Havenslad VVOENSDAG 22 DECEMBER 1976 52-516 GEHEEL GEVOERD 'tfrees niet,]onlwrouw !'Al isdesthur]^f1Tier...hier is hij nog zogrooten &berk,ik,£raaf Bulldog,Y Een^riezel van een zal de eer vanmijn voorgeslacbt hoog spinJK krijQ hem houden en hem beetrudenA vnieL van mm Rand los Fwaar is uw belager! Spreek.mejoKeiyV.wwie opdak ik hem met mjjn zwaard te ly\J bent u V kan gaan IHelp1 Gen, Jk neb niks J Vbouder? en hem beetnjden .gedaan!i aw\tfl~ Charmant, Groen Een echte feestschoen... Van f 37,50 voor voor Wie vrijdag na de laatste lichting een brief heeft gepost in de bus aan de Willem de Zwijgerlaan, kan misschien beter een nieuwe schrijven. Rond half een zaterdagmiddag stond de bus in brand. Twee agenten doofden het vuur met behulp van een flest water. De PTT konstateerde, dat dertig brieven en kaarten waren verbrand. 50 a 60 post- stukken hebben brand- en water- schade. Het zullen wel weer straatjon- gens geweest zijn die vuurwerk in de bus hebben gedaan. Zaterdagavond stelde de politie vast, dat twee jongelieden in de Sporthal- straat ruitenwissers van een auto wrik- ten. Ze zijn beiden naar het bureau ge- bracht, waar een verbaal werd uitge- schreven. Han van der Horst, uw trouwe kroni- keur van het politienieuws, kwam zelf op de perskonferentie van maarrdag- ochtend ter sprake. Er is bij hem inge- broken. Toen Van der Horst vrij'dag- nacht thuiskwam,-bleek het raam van zijn slaapkamer en dat van de voordeur vernield. Hij mist zijn radio-grammo- foon-versterkerkombinatie. De draad van zijn telefoon was doorgesneden. Dat verhinderde hem niet om direkt de politie te alarmeren: tegenover zijn huis is een telefooncel. En dan te be- denken, dat het juist zo'n rustig week- einde was. Zondag tien voor twee raakte de auto van de 20-jarige soldaat N.D. op de rijksweg in brand. Hij wist nog net-aan de vlammen te ontkomen. De brand- weer kon alleen de smeulende resten van het voertuig nog blussen. D is on- gedeerd. Ernstiger is de heer A.T.G. eraan toe Hij ligt met hersenschudding, hoofd- wond en pijnlijke rug in het gemeen- teziektnhuis. Allemaal het gevolg van een ongeluk. Zondagnacht om half een werd zijn wagen op de Nieuwe Maasstraat geramd door de auto van de 43-jarige M.D.v.d.B., die geen voor- rang verleende. G. werd uit zijn voer tuig geslingerd. Had hij autogordels ge- dragen: het was wellicht minder slecht afgelopen. SCHIEDAM - Villerius Rcisburo heeft sinds 17 dcccmber een nieuw kantoor aan het Brocrsveld 167. ST1CI TING GEZINSVERZORGING: tel. 269240. E.H.B.O. Weekcnddiensten van vrijdag 22.30 uur tot maaadag 7.30 uur. Ketst: Noletstichting, Stadhouderslaan 98 tel. 260080. Oud en nicuw: gemecntezie- kenhuis Burg. Knappertlaan 25, tel. 269126 HUMANITAS: tel. 707044. STICHTING KRAAMCENTRUM MAAS- STEDEN INTERKRUIS: Westcrkade t/o nr. 24. GROENOORD KETHEL KRAAMCEN TRUM MAASSTEDEN INTERKRUIS: De Ark clke dondcrdag van de maand van 14-14.30 uur. AKTIEMOIDERS VOOR MOEDERS: tel. 702646. BUREAU VOOR RECHTSHULP: tel. 264356. TEL1I ONISCHE HULPDIENST WATER- WEG NOORD: tel. 73161 dag en naclit bereikbaar, voor hen die in geestelijkc en/of sociale nood verkcren. Oude kaarten tonen Schiedam van vroeger Het pronkstuk: een havenkaart van de 16e eeuw. Kaarten zijn er met een enorm sterre- bos begrensd door de Aleidastraat en de Vlaardingerdijk. We ontdekten de Industriehaven van wethouder Hout- man. Oudere Schiedammers herinne- ren zich dat rustieke vaartje aan de inmiddels verdwenen Maaskant nog. Er dreven waterlelies in en je kon ei een plezierboot huren. Het was toen trouwens nog goed vissen en zwemmen in de Maas.... Maar het pronkstuk van de tentoon- stelling is een prachtige handgetekende rivierkaart uit de zestiende eeuw. Hij is kenneliJI-: "oor of door een schipper ge- tekend, want de Maasoevers van Rot- (onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maas- sluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opge- nomen) verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vlaar- dingen. Telefoon: 010-34.67.11 Agentschap: Eurotyp, Rotterdam- sedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schiedam. Hoofdredakteur: E.J. Mathies. Redakteur: Paul Houkes, tel. prive 01804-19405. Sportmedewerker: Peter Spek, tel. 010-35.37.84. Medewerker: Han van der Horst. tel. 010- 26.46.73. Klachten over bezorging kunnen uitsluitend worden doorgegeven via tel. 010-34^7.1 L De bladen van Rijnmond West Combinatie verschijnen in combi natie met de woensdag-uitgave van De Havenloods. Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone ad- vertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiterlijk maandag 17 uur binnen te zijn. SCHIEDAM Konden we onlangs melden dat op de Koeimrkt een keurige kerstboom was geplaatst: die informatie kan nu worden aangcvuld met de niede- delingdat het de naaldboom, zoals dat bij Kerstmis hoort, schittercnd verlicht is. En dat vonden we best waard om nog even te latcn wcten. Je hebt per slot van rekening menscn, die zeiden op de Koemarkt komen, nietwaar? L.KNOOPS. Over enkele dagen is het dan zover: Kerst 1976. Velen onder U zijn waar- schijnlijk al bezig met de voorbereidin- gen voor een heerlijk kerstdiner, waar- meer U Uw famiiie en eventuele gusten wilt verrassen. Daar door de drukte, die men heeft krotjes; dezelfde krotjes die de laatste jaren met de grond gelijk zijn gemaakt, betreurd door romantische lieden. Ze hadden inderdaad een paar van die hofjes mocten laten staan. Om het na- geslacht te tonen hoe miserabel de voorouders moesten wonen. Er hangen ook droomkaarten. Grootse plannen om Schiedam te maken tot een grootse havenstad. We zien een spoorlijn lopen van het station naar de Maas en een enorme zeehaven van de Maasdijk tot aan de Rotterdamsedijk met een verbindingskanaal naar de Schie. Het is er nooit van gekomen. De spoorwegen werkten niet mee en de gemeenteraad was als altijd bang om een dubbeltje uit te geven. De enige uitbreiding was de tamelijk waardeloze Westerhaven, waar men in de negentiende eeuw razend trots over deed. Werkelijk: Schiedam is de stad van de gemiste kansen. In de tijd dat die havens werden ontworpen, hoorde ook Pemis tot onze gemeente. Later zou de raad het gebied waar nu de Merwedehaven ligt, voor een krats aan Rotterdam verkopen. Slot: „Bij ons geen lichtgevende vert, geen neonlicht, geen ingebouwde ge- luidseffekten met het verlangen de toe- schouwer bedremmeld te doen staan." Inderdaad biedt de tentoonstelling aan de Slaak rustig werk. Maar wel van een ingetogen kwaliteit. Toch is bij- voorbeeld een schilderij als ,,Blauw Schiedam" in zijn soort moordend. Netjes naast elkaar staan daar Schie dams historische bouwwerken, over- schaduwd door de moderne kitsch die sinds enkele jaren ons stadsbeeld ver- knoeit. SMS heeft nu nog negen leden die re- gelmatig bij elkaar komen en erva- ringen uitwisselen. De tentoonstelling is zeker de moeite waard. En zo ver is de Slaak toch ook niet: lijn 1 en 8 komen er vlakbij. Het is logisch: de kulinaire rubriek „Eet smakelijk", samengesteld door Leo Knoops en Ietie Mijinke van No- votel-Schiedam, is ditmaal gericht op Kerstmis. Het recept van de maand heeft dan ook als motto: „Uw kerst- bout eens anders". BENODIGHEDEN VOOR 2 PERSO- NEN: 1 wildkonijn van 1 kg., 100 gr. bo ter, 200 gr. tomaten, 200 gr. uien, 1/2 li ter witte wijn, 4 schijven wit brood (in blokjes, champignons, zilverui, reepjes spek, peper, zout, thijm, rozemarijn, knoflook, mire poix: bestaande uit knolselderij, wortelen, prei, ui, peper- korrels, laurier foeli. Snijd het schoongemaakte konijn in stukken, kruid ze en leg ze in de pan, waar in de boter reeds gesmolten is. Als de stukken mooi bruin gebakken zijn, de tomaat, uien en het teentje knoflook,laat dit goed doorbakken en blus het geheel' dan af met iets witte wijn. Voeg daarna zout, peper,-thijm, rozemarijn en het fijn gesneden mire poix toe, laat ook dit goed doorbak ken tot haast al het vocht verdampt is. Blus dan weer af met de rest wijn en water, tot zover dat de stukken konijn onder gedompeld zijn. Laat dit onge- veer een uur sudderen. Haal daarna de stukken konijn eruit en zeef de jus, waarna hij eventueel iets gebonden kan worden. Bak dan de reepjes spek, champignons en de zil- veruien en rooster de blokjes brood. Vul Uw schaal met de stukken konijn, doe de suace erover, dan de champig nons, spek, zilveruitjes en de blokjes brood. Garneer het geheel af met pe- terselie en schijfjes sinaasappel. Verder rest mij nog U een Prettige Kerst en een Gelukkig Nieuwjaar toe te wensen en eet smakelijk. met het menu, meestal de aankleding van de tafel vergeten wordt, wil ik U deze keer enige ideen aan de hand doen om Uw tafel tot een gezellig aan- zien te maken. Neem een wit of rood tafellaken en leg over de lengte en breedte van de tafel resp. 2 stroken rood of wit lint. Als kerstdekoratie op tafel de volgende suggesties: het van oud bekende kerst- stukje met kaars in het midden van de tafel, een kandelaar met kersttakjes hierom heen, losse kaarsen op tafel, terwijl hier en daar kersttakjes neerge- legd worden met noten daar weer op. Beschikt U over voldoende bestek, dan kunt U voor het gehele menu opdek- ken en wel zo, dat U van buiten naar binnen werkt, d.w.z. van voorgerecht tot hoofdgerecht. Het bestek voor het dessert komt boven het bord. Wilt U bet helemaal goed doen, dan dient U ;r voor te zorgen, dat de vorken links /an het bord en de messen en eventu- ;le lepels rechts van het bord liggen en :odanig dat de srede van het mes altijd laar het bord wijst en de vorken met ie punten naar boven liggen. De wijnglazen plaatst men aan het hoofd van het bord boven de mespun- ten in de volgorde van de te schenken wijnen met dien verstande dat het wijnglas voor de eerst te schenken wijn het meest rechts komt. Om de kinderen ook bij dit alles te be- trekken kunt U hen de menu's laten schrijven en tekenen. Ook de heer des huizes blijft niet stilzitten; hij zal moe- ten zorgen voor de wijnen. Dat houdt in: hij gaat wijn kopen: witte voor vis- gerechten en rode wijn voor vleesge- rechten. 24 uur van te voren legt hij de rode wijn in de kamer, waar het diner gehouden wordt en zorgt dat de witte wijn op een koele plaats ligt. 5 minuten voordat men aan tafel gaat trekt hij de wijn open om de eventue le prikkelende smaak in de wijn te la ten verdwijnen (tanin). Zo ziet U dat Uw gehele gezin mee kan helpen met de voorbereiding voor het kerstdiner, opdat het geheel een gezel lig aanzien krijgt. Veel sukses en pret tige kerstdagen toegewenst! IETIE MIJINKE-BAKKER. SCHIEDAM Eindelijk weer eens een echt Schiedamse tentoonstelling in het Stedelijk Museum. De historische vereniging heeft op de bovenzaal een reeks kaarten van Schiedam en omgeving bij elkaar gebracht. Wie er gevoel voor heeft, ziet het leven van de stad bruisen in al die oude papieren. Hij merkt. hoe de stad groeide, hij denkt aan de mannen die deze kaart hebben opengeslagen. staat deze prachtige gabardine (65/35 polyester/viscose) koker- rok met een split aan de achter- zijde. Echt een rok om nog snel even voor de kerst te kopen. Maten 38 t/m 44. Kleuren: zwart.grijs.marine en camel. De heer De Nie van de afdeling onder- wijs vatte het resultaat van de lesbrief als volgt samen: „Bij de kinderen zie je de verbaasde konstatering, dat een agent een gewoon mens is. Dat hij bij- voorbeeld vader is en ook kinderen kan hebben." De Schiedamse onderwijsmensen hopen, dat zij met de lesbrief het imago van de politie kunnen verbete- ren. En dat er misschien een heel klein beetje gedaan kan worden tegen de vernielingen aan scholen die jaar- lijks tienduizenden guldens kosten. De historische Vereniging heeft een fraaie katalogus samengesteld met voortreffelijk gedrukte afbeeldingen. Ondanks de forse prijs - f.12,- - ver- koopt die goed. Toch zit de vereniging een beetje met die prijs in haar maag. 't Is eigenlijk te hoog, maar subsidie zat er voor deze tentoonstelling niet in. Dat moet anders worden: teveel mensen hebben plezier van de kaarten- verzameling in het Stedelijk Museum; HAN VAN DER HORST Aan het begin van de tentoonstelling hangt bijvoorbeeld een kleintje uit 1540 van Jacob van Deventer. Het ori- gineel bevindt zich in Madrid en er staat niet zoveel op. Eigenlijk alleen maar grachten en stenen gebouwen. Dat waren de kaarten van de Spaanse generale staf. Ze zijn getekend voor een beleg. De officier die ze had, kon een beetje zijn plaats bepalen; hij wist waar hij zat en waar zijn primitief geschut de grootste schade kon aan- richten. In Madrid hadden ze zulke kaarten van bijna elke Nederlandse stad en in de tachtigjarige oorlog heb ben ze ook hun rol gespeeld. Gelukkig is onze stad toen van veel ellende verschoond gebleven. De watergeuzen van Den Briel joegen de Spanjaarden uit kasteel Mathenesse, dat platbrandde en sindsdien een ruine is. Menig Schiedammer bouwde een schuurtje van stenen uit dat kastee). Vandaar, dat wij met zo'n mager restje zitten. Bovendien blijkt, hoe klein Schiedam in werkelijkheid was. Binnen de vesten vond men veel groen. De bebouwing koncentreerde zich eigenlijk alleen langs de Dam en de Hoogstraat. Binnen de wallen vond men boerde- rijen en enorme tuinen. Straatjes als Groenendal, Laan en Groeneweegje dragen hun naam niet voor niets. Zelf houd ik het meest van kaarten uit de negentiende en twintigste eeuw, want in die tijd verahderde onze stad in hoog tempo. Op een kaart uit 1858 zijn de velden en de boerderijen ver dwenen. In plaats daarvan een enorme warwinkel van steegjes en sloppen. Dankzij de jenever maakte Schiedam een enorme bloeitijd door. De bevol- king breidde zich uit en de nieuwbouw vond niet naar buiten, maar naar bin nen plaats. Spekulanten kochten de tuinen op en plaatsten daar goeakope SCHIEDAM Ver van huis openden de leden van de Schiedamse kunste- naarsgroep S'45 vrijdagavond hun ten toonstelling. Zij zijn te gast in het ge- bouw van R.S. Stokvis aan de Rotter- damse Slaak. Het was allemaal een beetje symbolisch. S'45-ers hebben in Schiedam nooit veel sukses gehad. De groep is het bewijs van de stelling, dat talent niet voldoende is om aan de weg te timmeren. ,,Soms, zo zei Albert Slot, die een in- leidend toespraakje hield, worden de leden van S'45 als amateurs betiteld, omdat zij meestal hun brood niet met de kunst verdienen." Slot, zelf teken- leraar aan twee pedagogische akade- mies, legde uit, hoe dat kwam. Vlak na de oorlog S'45 werd na de bevrijding opgericht schoot er voor kunste- naars bitter weinig over. De artiesten waren wel gedwongen om in een ande- re branche te gaan werken. Zonder uitzondering hebben de leden van S'45 wel een gedegen artistieke opleiding. De meeste S'45-ers kenden elkaar uit de oorlog, toen ze gedwongen waren il- legaal kunst te produceren. Wie niet in de door de nazi's opgerichte kultuur- kamer ging, kreeg geen materiaal. In achterkamertjes moest het schilderslin- nen stiekem worden geprepareerd. Even geheimzinnig zaten ze te knoeien om zelf de juiste kleur verf te maken. Zoals voor bijna elke Nederlander was de bevrijding op den duur een kater. S'45 werd weggedrukt door de aktieve abstrakte schilders van de Cobragroep, Een rondrit met de politie: Beloning voor een goed werKSiuk. De ervaringen van de zeven klassen worden in de definitieve versie van de lesbrief verwerkt. Het is de bedoe- ling, dat elke vijfde en zesde klasser er voortaan onderwijs uit krijgt. En dat ze allemaal langs mogen komen op het politiebureau. Ze krijgen een souvenir mee naar huis: hun eigen vingerafdruk- ken. terdam tot aan de zee staan er nauw- keurig op. De tekenaar heeft keurig alle opvaiiende punten, zoals stadssil- houetten en torens nauwkeurig nage- tekend. De kaart heeft kennelijk bij het roer gelegen, want wie naar de zuidoever vanaf de noordkant ziet alles rechtop en omgekeerd. De schippet heeft dus om die kaart heen gelopen. En dat ligt nu na meer dan vier eeuwen in de vitrine van een stad, waar dage- lijks tientallen reuzenschepen langs- stomen, geholpen door sleepboten, loodsen en radar.... Wat zou de schip per zeggen, als we hem op konden halen in een tijdmachine voor bij uw nieuwe kostuum. Prachtige lederen herenmoliere (ieder gevoerd) met een klassieke engelse gladde leest en een slijt- vaste kunststof zool. In de maten 40 t/m 46 en in de kleuren zwart en bruin. Van f 49,75 ..Blauw Schiedam een moordend schnderij. die juist in Schiedam snel waardering vonden. Albert Slot in zijn toespraak: ,,Direkteur Sandberg van het Amster- damse Stedelijk Museum was er ver- baasd over, dat de Nederlandse kun- stenaar zocht naar visuele schoonheid. Dat er bij hem niets te zien was van het demonische van de oorlog." Die rauwe kunst heeft Nederland inder daad overspoeld. De mensen van S'45 lieten zich er niet zo door meeslepen. P1NKSTERGEMEENTE MORGENSTOND: 's zondags 10 uur in het Dienstencentrum dc 4-Molens, voorganger J. Koch. NEDERLANDSE I1 ROTE ST ANTKN BOND: Westvest 90, 24 december ds. B. van Blan- ken kerstnachtdienst 23.00 uui, 25 decem ber ds. B. van Blanken kerstmis. 26 dec. geen dienst, 31 december 17.00 uur ds. B. van Blacken oudejaarsdienst. EVANGELISCH-LUTHERSE GEMEENTE 25 december kerst'morgen 10 uur ds. A. Steinhart lied 142, inedcwerkine van koor en solistcn, 26 dec. 2e kerstdag lOuurmor- genwijding zondagslied 398, 2 janudri zon dag na Nieuwjaar 10 uur ds. A. Steinhart. SCHIEDAM Een rondrit in de land- rover van politie. Dat was de beloning die een groep Schiedamse scholieren kreeg voor het meedoen aan de lessen over het politiewerk. In samenwerking met de opderbewaarders heeft de Schiedamse afdeling onderwijs een les brief samengesteld over het handhaven van de orde. Die brief - eigenlijk een heel dun schoolboekje - is in zeven klassen behandeld. Elke leerling maak te een mooi werkstuk over de politie, waarvan er een aantal werden uitge- loot. Bij de lessen behoorde een uitgebreide exkursie in het politiebureau. Het suk ses was soms overweldigend. Een mees- ter miste 's middags de helft van zijn leerlingen. Ze hadden in de buurt een surveillancewagen overvallen en de agenten waren zo goed nog niet, of zij moesten alle vragen van de jeugd beantwoorden. ,,Bent U hoog?" ..Wat betekenen die strepen?" „Zijn er veel met die rang?" Leerlingen van de Ouvertureschool in Groenoord brach- ten op eigen initiatief een bezoek aan de politiepost Kethel, waar ze de agent van de wacht uithoorden. Hij werd meteen maar uitgenodigd voor een bezoek aan de klas.

Schiedams Nieuwsblad | 1976 | | pagina 3