Judoka Hans Hoogendijk: (Sobcnbrank uit 1694 Schiedams Nieuwsblad Nieuws van de isr Aanval tegen spuitbus in Amerika geopend Hoestsiroop? ABDIJSIROOP voor Jong en oud Rasbiljettenvan Mees Hope: 'n schranderspaaridee. KLEUREN T.V. proosje toanikfjietmm Traditie GASVERWARMING CENTRALEVERWARMING LUCHTVERHITTERS VOOR BEDRIJFSRUIMTEN ACHILLES Telefoon 26.29.96 Bank Mees Hope nv P.WAAIJERS economic travel service ¥OLVO PvdA en Nivon vieren nieuwjaar 2*ii voordelig reizen Uitslag puzz,el WOENSDAG 29 DECEMBER 1976 53-512 voor uw fcestdagcn EIGENRAAM !AAM ...veiligheid en degelijkheid! ...kiezen voor klasse! Volvo ....als u doordenkt! FOLDERS. PROEFRIJDEN IIMRUIL DUS AUTOSERVICE EIGENRAAM B.V. Mercuriusstraat 41, tel. 342163, VLAARDINGEN ^BDI JSIROOP Walenburghof17 teL (010)656400 Radio ntmLI VAN 27 DECEMBER T/M 31 DECEMBER VRIJE VERKOOP AAN PERSONEN VAN 18 JAAR EN OUDER HOOGSTRAAT 116, VLAARDINGEN De rente bij een looptijd van 2 jaar is 7%, bij 5 jaar 8% en bij 8 jaar zelfs Aankoopbedrag Looptijd Coupures f 873,40 2 jaar t 680,50 5 jaar 1.000.- f 520,60 8 jaar R.K. BEGRAFENIS- EN CREMATIEVERZORGING I Olympische spelen Moskou is einddoel VLAARDINGEN Judoka Hans Hoogendijk is hard bezig om zich internatio- naal waar te maken.Dit kan worden afgeleid aan de resultaten van de afgelopen weken. De Vlaardinger, uit de bekende judo-familie behaalde eerst een derde plaats op de Nederlandse kampioenschappen in Maastricht en kreeg een uitnodi- ging om deel te nemen aan de eerste wereldkampioenschappen voor junioren, die vorige week in Madrid zijn gehouden. Ook daarin heeft Hans Hoogendijk niet teleurgesteld. Met een vrijfde plaats in de lichtgewichtsklasse kwam de Vlaardinger tevreden naar huis: „Deze klassering was voor mij wel een verassing, omdat ik op dit toernooi een veel grotere tegen- stand had verwacht", aldus een reactie van Hans Hoogendijk. Zijn prestatie krijgt nog meer glans als we weten, dat de Vlaardlngse judoka de jongste lichtgewicht was in Madrid: „Ik heb erg veel ervaring opgedaan in Spanje, die me in de komende wed- strijden zeker van pas kan komen. Ook trainer/coach Peter Snijders was na af- loop van de wedstrijden tevreden over de prestaties". Voor Hans Hoogendijk zelf kleefde er aan verschillende par- de kruidcnbitter waarmce'. Schiedam z'n 700-jarig bestaan vierde. Getrokken en gestookt uit 37 kruiden precies volgens het recept van Jan Lucasse Nolet in 1694. Nu uw „godendrank" Met GRA I IS f billerglaasjt en 7 geschenkverpakkittg bij uw slijt t- (zolang de voorraad strekt). Kompleet verzorgde dokumentatie van alle typen hebben wij voor U. U mag heel kritisch zijn, hoor hoe de portieren sluiten.de motor fluistert en ervaar de „zit" tijdens een aan- gename proefrit in het type, dat u wenst. Rijdt u Volvo of een ander merk.... wij zullen gunstig taxeren. Neem voor Volvo kontakt op met: DIRK DE DERDELAAN 18 TELEFOON (0101-350055. VLAARDINGEN (onderdeel van de RijnmondWest Combinatie, waarin ook het Maas- sluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opge- nomen) verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vlaar- dingen. Telefoon: 010-34.67.11 Agentschap: Eurotyp, Rotterdam- sedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schiedam. Hoofdredakteur: E.J. Mathies. Redakteur: Paul Houkes, tel. prive 01804-19405. Sportmedewerker: Peter Spek, tel. 010-35.37.84. Medewerker: Han van der Horst. .el. 010- 26.46.73. Klachten over bezorging kunnen uitsluitend worden doorgegeven via tel. 010-34.67.11 ue bladen in mji.mond West Combinatie verschijrpn in combi natie met de woensdag-uitgave van De Havenloods. Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone ad- vertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiterlijk maandag 17 uur binnen te zijn. tijen nog wel wat fouten: ,,Vooral op technisch gebied moet ik nog wel iets veranderen en werd het duidelijk, dat ik nog wel wat kracht te kort kwam". Hans Hoogendijk heeft daarom al voor deze kampioenschappen in overleg met zijn trainer en broer Tino Hoog endijk en met de nationale trainer Peter Snijders een krachttrainings- schema: ,,We trainen nog niet voluit met deze gewichten en halters, omdat dat nadelig zou kunnen zijn voor de wedstrijden, maar dat we in het stillc seizoen daaraan meer gaan doen, staat wel vast". Deze wereldkampioen schappen, waren voor Hans Hocgen- dijk de aanloop voor een strak uitge- stippeld schema, dat moet eindigen op de Olympische Spelen van Moskou: „Dat is inderdaad mijn wens, daarom ben ik ook met werken gestopt om VLAARDINGEN Met een vijf de plaats op de wereldkampioen schappen judo in Madrid zet Hans Hoogendijk een Vlaardingse tradi tie voort. Het judo heeft in Vlaar- dingen altijd op een hoog peil ge- staan. Met dat judo is ook de naam Hoogendijk verbonden. Ti no Hoogendijk, nu in het bezit van een sportschool in de Holy, opende de suksessen met een tweede plaats op de Europese kampioenschappen. Ook werd hij (weemaal Neder- lands kampioen. Frans Hoogendijk werd jeugdkampioen van Neder- land en winnaar van de Konink- rijkspelen. In deze suksessen wer- den diverse Vlaardingse judoka's meegetrokken. Kees Senten werd nationaal kampioen en tweede van Europa. Frans Ivasco bereikte het Europees kampioensehap en op nationale en internationale wed strijden zijn Kees Aalders, Gerard Vroegh en Aat van de Merwe geen onbekenden. Hans Hoogendijk lijkt deze suksessen reeks voort te zetten. Na de wereld- en Europese kam pioenschappen en de strijd om de nationale titel heeft Hans Hoogen dijk even tijd om op adem te ko men. OOK UW ADRES VOOR GEISERS KOELKASTEN GASFORNUIZEN WASAUTOMATEN KOOKPLATEN CENTRIFUGES BOILERS STOFZUIGERS. GAWAlC -$ANlT*IB INSTALL AtfUB KANTOOR EN WERKPLAATS ARN. HOOGVLIETSTRAAT 4 SHOWROOM. SCHIEOAMSEWEQ 7*T TELEFOON 0 10 34 24 00 VLAARDINGEN SCH1F.DAM Op 4 januari houdt het Nivon samen met de PvdA een nieuw- jaarsbijeenkomst in zaal Irene. Het wordt een echte rooie avond kompleet met mandolineorkest en volksdans. Verder spreekt de heer de Lange over de komende verkiezingen. Na de pauze voert de toneelgroep Fakkel uit Vlaar- dingen de eenakter ,,Troetel" op. Aanvang 8 uur. Kaarten a f 3.- voor volwassenen, f 2.- voor bejaarden en jongeren benedcn de achttien jaar aan de zaal. volledig aan het judo te werken". Een hele overgang voor de Vlaardinger, die nu de gehele dag met het judo bezig is: „Ik was toch al erg veel met judo be zig, omdat ik bij mijn broer in de sportschool les gaf, maar nu staat de eigen training voorop". Daarom veel variatie in de training van Hans Hoogendijk: ,,Dat is natuurlijk wel noodzakelijk, anders is de lol er natuurlijk gauw af, maar met techniek- training, gewichtstraining en konditie- training is de dag snel gevuld". Voor Hans Hoogendijk naderen alweer be- rijke wedstrijden.,,In mei worden al weer de Europeese kampioenschappen gehouden en met de voorbereiding daarvan gaan we al weer snel begin- nen", Bij die voorbereiding is Tino Hoogendijk ook nauw betrokken. Zelf heeft Tino Hoogendijk ook de in ternationale top van het judo bereikt, door bij de Europeese kampioen schappen een tweede plaats te behalen. Van deze ervaring kan broer Hans na tuurlijk ook nu profiteren:,,Toch", zegt Tino Hdogendijk, ,,Moet Hans nog veel leren, om in dit gezelschap mee te kunnen". Daar wil de Vlaar dingse sportschoolhouder wel wat ver der o-> inaan: Voorop staat natuur lijk, dat Hans veel aanleg heeft voor judo, maar mentaal is hij nog niet zo sterk, en dat is bij judo wel belangrijk" In elke partij moet je je tegenstander geen gelegenheid geven in zijn spel te komen, zelf moet je de partij kunnen maken". Tino Hoogendijk vindt ook dat Hans nog te mooi wil judoen: ,,En daarmee kom je er niet in de internationale ju- dowereld Met die wereldkampioen- Hans Hoogendijk, die bewust heeft gckozen voor de judo. schappen net achter de rug zegt Tino Hoogendijk: ,,Dat waren de eerste we reldkampioenschappen voor junioren dus over de kracht van de judoka's was weinig te zeggen, het ging hier voor- namelijk om ervaring op te doen". Toch was de Vlaardingse training te vreden over het eindelijk resultaat: „Voor deze kampioenschappen had ik Hans bij de laatste vijf geschat en dat is aardig uitgekomen". Dat Hans zich nu GRIFFIJN volledig op het judo kan concentreren is natuurlijk een voordeel. Hierdoor is een optimale voorbereiding mogelijk op de wedstrijden en op het niveau waar Hans zich nu gaat bewegen is dat wel noodzakelijk, zijn maatschappelijke loopbaan heeft hij duidelijk opzij geschoven oin in het judo het hoogste te bereiken". Dat die weg zeker niet gemakkelijk zal zijn, bewees Hans Hoogendijk ook enkele weken geleden in Maastricht. In de strijd om de nationale titel moet de Vlaardinger zijn meerdere erkennen in Harry Peeters: ,,Terwijl hij diezelfde Harry Peeters een paar weken eerder in Schiedam gemakkelijk de baas kon blijven en dat was voor Hans wel een teleurstelling", zegt Tino Hoogendijk: ,,Hans laat zich snel uit zijn ritme ha- len en laat dan het initiatief over aan de tegenstanders". Toch kan Hans Hoogendijk met zijn talent veel be reiken in de judo, dat heeft hij vooral bewezen op de laatste wereldkam pioenschappen. PETER SPEK In de aanwinstenbak van de Disko- theek vindt u een totaaloverzicht van de 1763 lp's die we dit jaar rijker zijn geworden. Vergeleken bij het voor- gaande jaar is er ook weer behoorlijk wat klassiek gekocht. In 1975 was ons voornaamste doel het op peil brengen van de populaire kollektie. Wat het aantal platen betreft lijkt dat aardig gelukt te zijn, alleen viel die groei samen met een uitzonderlijke toename van de belangstelling, zodat we ook in 1977 weer zeer veel zullen moeten bij- kopen. We breken ons wel het hoofd over de vraag waar we het allemaal zullen moeten neerzetten. Ik zou het ditmaal willen over een plaat die een beetie tussen wal en schip is gevallen maar die beslist zeer belang rijk is: de plaat „Gcistliche Musik 1", met stukken van Igor Strawinsky. Strawinsky is een der grootste kompo- nisten aller tijden. De luisteraar die zich intens met zijn werk bezig houdt, wordt echter nogal vaak gekonfron- teerd met alle mogelijke aspekten van deze ene man. die soms wat moeilijk met elkaar te rijmen lijken. Zo was hij enerzijds een diep-gelovig mens, wortelend in de strenge Russisch- orthodoxe tradities en anderzijds een kosmopoliet, en iemand met een zeer nuchtere kijk op allerlei zaken. Hoe Russisch hij ook was, een „Slavisch gemoed" had hij beslist niet. Muzikaal maakt hij in korte tijd zeer grote ver- anderingen door: hqt aantal malen dat hij in zijn lange karriere een radikale wijziging in zijn komponeer-techniek doormaakte is ernorm. Hij begon als auteur min of meer in de stijl van Rimsky Korsakow (Symfonie in Es), werd sterk gei'nspireerd door Debussy (l'Oiseau de feu), liet zich korte tijd zijdelings beihvloeden door Skriabin (Etudes voor piano), en werkte zich dan gestaag een weg naar de positie van koploper in de avant- garde met werken als de Sacre du Printemps. Hier horen we een soort muzikaal fauvisme, met folkloristisch inslag, min of meer verwant aan de extreme wer ken van Bartok uit diens midden-perio- de. Na een aantal van dit soort werken (Les Noces), treedt een versobering in (l'Histoire du Soldat). Strawinsky maakt dan beurtelings voor Bach, Tsjaikowsky, Pergolesi en vele anderen buigingen in verschillende graden van diepte. Steeds, tot het einde toe blijft de eigen stijl door allcs heen herken- baar, vooral door de zeer typische rit- miek. Omstreeks 1945 keert hij enigs- zins terug naar zijn eigen stijl van 30 jaar eerder (Symphonie en trois mou- vements), maar daarna verbaast hij iedereen door zijn toenadering tot de Amerikaanse regeringsbureau's hebben aangekondigd dat ze de spuitbus gaan aanpakken. Deze voornemens zijn geba- seerd op een dik rapport van de Ame rikaanse Akademie van Wetenschappen (NAS), waaruit blijkt dat bedrijfgas uit spuitbussen het ozonschild om de aarde kan aantasten, met als mogelijk gevolg een toename van het aantal huidkan- kergevallen. In de Nederlandse Tweede Kamer zijn inmiddels vragen gesteld aan minister Vorrink over de toekom- stige houding van de Nederlandse rege- ring tegenover de spuitbus. Twee jaar geleden hebben de Amerika- nen Rowland en Molina voor het eerst de spuitbus in verband gebracht met een mogelijke ozonafbraak. Freongassen worden op grond van hun stabiele ei- genschappen veel gebruikt als drijfgas in spuitbussen en als koelvloeistof in ijskasten. Vanwege die stabiliteit en omdat freons lichter zijn dan lucht, zouden ze volgens Rowland en Molina langzaam omhoog stijgen en na verloop van enige tientallen jaren in de zgn. stratosfeer terecht komen. Daar houdt een op 25 k 30 km. boven het aardop- pervlak aanwezige ozonlaag schadelijke zonnestraling tegen. Zonderdeze ozon laag zou het leven zoals wij dat op aar de kennen onmogelijk zijn. De hit de spuitbus afkomstige freons zouden nu in theorie uiteenvallen door de krachti- ge straling in de stratosfeer en vervol- gens viaallerlei ingewikkelde chemische reakties het ozonschild aantasten. Het rapport van de NAS stelt dat de theorie van Rowland en Molina in gro te lijnen bevestigd wordt door metin- gen in de stratosfeer. Hoe groot de ozonafbraak is, kan op grond van de OMiNG VAN NAMAAK MtKER SrROOft »lJSIRo0„ Slut**., rv U HOEST huidige gegevens echter niet gezegd worden. Als de verkoop van spuitbus sen met freongas zich op het niveau van 1973 zal handhaven, zou naar schatting zeven procent van de ozon laag zijn verdwenen over vijftig jaar. Bovendien wordt angst uitgesproken voor het zgn. ,,broeikaseffekt". Freons kunnen namelijk infrarode warmtestra- ling opnemen en zo voorkomen dat de aarde warmte afstaat aan de ruimte. Het rapport waarschuwt voor een stij- ging van een halve graad Celsius in vijf tig jaar, wat aanzienlijke klimaatsver- anderingen tot gevolg kan hebben. De Amerikaanse zowel als de Neder landse spuitbusindustrie waren redelijk tevreden over het NAS-rapport. De voor hen belangrijkste aanbeveling uit het rapport was namelijk om het spuit- busverbod nog even uit te stellen. In die tijd zou de nog ontbrekende ken- nis kunnen worden aangevuld. De plannen van de Amerikaanse rege ringsbureau's, om ondanks het gema- tigd rapport van de NAS de spuitbus toch direkt al aan te pakken. werden duidelijk minder vriendelijk begroet. De Nederlandse Aerosol Vereniging, waarbij de meeste Nederlandse spuiN busfabrikanten aangesloten zijn, blijkt bij navraag achter de plannen van de Amerikaanse regeringsbureau's veeleer politieke motieven te zien en geen we- tenschappelijke feiten. De voorzitter van de Amerikaanse, Milieubescher- mingsdienst EPA spoorde de NATO- lsnden, waaronder Nederland, aan om de Verenigde Staten op de ingeslagen weg te volgen. Pa's dan zou dit op we- reldniveau spelende probleem effektief aangepakt kunnen worden. De VS, met 40 procent de grootste freonpro- ducent, dient volgens EPA-voorzitter Russell Train samen met West-Europa (37 pet.) en Oost-Europa (11 pet.) aan een internationale aktie deel te nemen. VLAARDINGEN De nieuwjaarsbijeen- komst van de showband De Pijpers zal op zaterdagmiddag van 16.00 - 18.00 uur in de zaal van De Pijpers in het voormalig Wees- huis in het centrum van Vlaardingen worden gehouden. De Pijpers en de jonge Pijpers zul len nog enkele gezamenlijke nummers op deze middag ten gehore brengen.. auto -truckverhuur 11 Cfl Per week op huurkoop- '"UU-financiering yryps Lange Kerkstraat 86 -Schiedam Meer dan 60 verschillende soorten waaronder vele nieuwe toppers. Wij verkopen uitsluitend rijksgoedgekeurd vuurwerk. Vele exclusieve soorten kunnen wij leveren, welke u nergens anders kunt kopen. Wacht niet tot de laatste dag, maar kom vanaf 27 december zo spoedig mogelijk naar ram. Meer dart 25 jaar de vuurwerkspecialist. Six Er zi jn ook coupures van 5.000,- en 10.000,-. Rotterdam.Coolsingel93,tel.010-63 29 11. Rotterdam, Beijcrlandscluan 204, tel. 010- 19 27 11 Rotterdam, VG rave ndijk wal 108, tel. 010 - 36 3600. Rotterdam, (Kantoor Lrasmus Univcrsitcit), Burg Oudlaan50.tel.010- 14 12 33. Schiedam, Nieuwe Haven 133/hock B.K. luan, tel.010 - 34 02 22. Vlaardingen, Schicdamsewcg 53, tel. 010 - 34 02 22. Alblasserdam. Plantageweg 19. tel. 01859-2605/2344. muzikale wereld van Schonberg en diens leerlingen: de atonale schrijf- wijze. In die periode haalt hij soms zeer ver uit naar het verleden, soms zelfs tot de 12e eeuw (Ars Antiqua in- vloeden in de Canticum Sacrum!). De plaat „Geistliche Musik I" (sign. DB/5722) is daarom zo belangrijk omdat hij een aantal werken laat horen die nog niet of nauwelijks op de plaat te krijgen waren. Op kant 1 horen we koormuziek a-capella. Aller- eerst drie delen voor de Orthodolce ritus, het Pater Noster en het Ave Maria (in het russisch) en het Credo (in het latijn). Dit zijn tamelijk simpele werkjes. Hierna volgen drie zgn. Cantiones van een zeer merkwaardige Italiaan uit de 16e-17e eeuw: Carlo Gesualdo, Principe da Venosa, een vorst dus. Gesualdo ging de gescnif.'le- nis in als componist van onsterfc.jjk mooie madrig^len, maar ook als maso- chist (hij had een prive-slaaf voor geseldoeleinden!), en moordenaar van zijn vrouw, haar minnaar en een door hem niet erkende nakomeling. Een aantal werken bleef bij zijn dood onvoltooid achter. Strawinsky heeft er in 1960 een drietal voltooid. Gesualdo is vooral door toedoen van Strawinsky weer wat meer in de belangstelling gekomen. Op de tweede kant van de plaat staan werken voor zangstemmen met bege- leiding en twee instrumental miniatu- ren. Het betreft hier zonder uitzonde- ringen allemaal In memoriams. Allereerst voor T.S. Eliot, een dichter en een vriend voor de komponist. De emoties die dit sterven zal hebben op- gewekt zijn hier wel heel diep ver- stopt onder een zeer kil klankgewaad. De melodiek van de zangpartijen is heel abstrakt en heeft niets meer te maken met het spraakritme. Af en toe zijn door spreek-kook-interrupties, het geheel tegen een merkwaardig kloppende orkestbegeleiding. De twee instrumentale stukken zijn geschreven voor het overlijden van resp. Raoul Dufy (schilder) en Prinx Max Egon zu Furstenberg (oprichter van een festi val van moderne muziek). Na een fraaie elegie op de dood van Kennedy (ook een vriend van de komponist), komen we bij het laat ste werk, In memoriam Dylan Thomas, voor de vreemde bezetting tenor, strijkkwartet en vier trombones, iedereen is het er over eens dat dit een subliem werk is, zeker een van de beste stukken die Strawinsky schreef. Alleen moet mij van het hart dat ik de overdadige, broeierige n burleske liriek van deze Welshe dichter wat .slecht getypeerd vind in eze abstrate, weinig emotionele klrnk-konstruk- tie. Een werk dat u zeker eens zou moeten horen. In Duitsland is al een vervolg op de' plaat uitgekomen, waarop Strawinsky's allerlaatste werk is opgenomen, de orkestratie van een aantal liederen van Hugo Wolf. We zijn benieuw. Ik kan dit ,,klassieke stukje" niqt afsluiten zonder even de orgelvrienden hiet te stede lekker gemaakt met het hebben van het vo!gende,op de valreep van 1976 het komplete orgelwerk van Bach aangeschaft, uitgevoerd door Marie-Claire Alain (25 lp). In de popu laire regionen hebben we even wat aktuele zaken in de wacht gesleept: Seth Gaaikema's Hollandse vingertje, De Jim-Groce-plaat van Cornelis Vrees- wijk (Foto's en een souvenir), en de nieuwste van Paul van Vliet: Luisteruiiuh! Verder gauw nog even de nieuwste van Barclay James Harvest (Octoberon), Black Sabbath (Techni cal ecstacy), J.J. Cale (Troubadour, Hawkwind (Astounding sounds), Kayak (The last encore), Folkliefheb- bers zou ik willen wijzen op het schitterende 41p-album Electric Muse; the Story of Folk into Rock. Traniporten hinnsn- sn buitenland Uitvosring door vakkundig pert on eel Desgawenst aula an rouwkamar ba se hikbaar. Mil 010-344307 345044 MOLUKKENSTRAAT 7, Vlaardingen ■Hlfea „De redactie wenst u allemaal prettige feestdagen", was de zeer toepasselijke uitslag van de puzzel ,,met ander woorden" d.d. 22 december. Uit de ve le goede oplossingen zijn ook deze week weer drie winnaars getrokken. De gelukkige prijswinnaars van een boe kenbon van f. 10,- zijn: L.J.M. Ve- haart, Jan Luykenstraat 2a, Maassluis; mevr. A. Mandemaker, Heijermans- plein 31, Schiedam en E. Voorden- berg-Kreune, Ant. Knottebeltsingel 14, Vlaardingen. Nieuwe oplossingen van de puzzel van deze week dienen weer als vanouds te worden ingezonden aan het adres Rijn mond West Combinatie, Postbus 306, Vlaardingen. Ze moeten uiterlijk maandagochtend 3 januari bij ons bih- nen zijn

Schiedams Nieuwsblad | 1976 | | pagina 3