Deze week hak KENDO: VECHTSPORT VAN OUDE SAMOERAI Net geen witte kerst Ondanks ontbreken gewone man 2.951 2.15 5J.0 w Nederlandse primeur WK-sprint AUTOHUUR - TEL. 010- 349082 Voorlichtingsavond Industriebond NKV Echte Thomasveer en Pieternel in cafe de Quibus Edit iets voor meneerJamin. pak KOFFIE volkorenbiskwies 2 pakken ev Begin 1977 met f 19,77 voordeel. Aan de re gels Reden I HAARPROBLEMEN BIOSCAL NEMEN Diefstallen ,tde' Op is op. Voor Jan B.V. ALLE TYPEN WOENSDAG 5 JANUARI 1977-le JAARGANG NO. 14 SCHIEDAM Heel wat Schiedairtse jongeren laten zich onderbeta- len. Anderen weten niet, dat zij recht hebben op een uitkering. Van- daar de de Industriebond NKV zich van de week nadrukkelijk tot die jongeren richt, Morgenavond houdt de bond in Arcade een grote voorlichtingsavond, waarop deskundigen uit de vakbeweging zullen uitleggen, wat een jongere mag eisen en ook, dat niemand ontslagen kan worden, als hij zijn recht wil. euro-autoservice 's-Gravelandseweg 408 Schiedam Inl. by BIOSCAL (Nederland) Alleen Samen GELUKKIG 1977 POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maasstuis INieuwsblad Jonge werknemers kennen vaak hun rechten niet door Han van der Horst alles aan gedaan om ze een zo goecl mogelijke opleiding te geven." Evenmin is de Industriebond NKV De organisatie van de avond is in han- den van Chris Boon, scheepstimmer- man bij Nieuwe Waterweg en Eugene Bonefaas, pijpenbewerker bij Wilton. Allebei spenderen ze een groot deel van hun vrije tijd aan het vakbonds- werk. In de familie van Eugene is dat zelfs een traditie: Zijn grootvader was een der eerste leden van de katholieke metaalbond in Schiedam. Eugene: ,,We hebben de jongens die dit jaar van school gaan aangeschreven. We willen ze vertellen hoe of wat, als ze gaan werken. En natuurlijk maken we een bdetje propaganda. Dit jaar viert onze bond zijn zeventigiarig be- staan en we zouden de afdeling graag een kadeautje aan willen bieden in de vorm van een paar nieuwe leden." De Schiedamse afdeling van de Indus triebond NKV heeft er op het ogen- blik 809, waarvan 72 in de leeftijd vgn achttien tot vijfentwintigjaar. Een meisje is lid. Chris en Eugene richten zich met name op die jongeren. Eugene: „D'r moet een echte jongeren- groep komen en dat brengen we voor elkaar. Het zou mooi zijn, als ze in werkgroepen hun eigen problemen zouden bespreken. Wij koordineren het dan en spelen de resultaten door. De jongeren hebben in onze bond evenveel rechten als de ouderen: er is totaal geen verschil. We hebben in de bond ook een landelijke jongerenraad van vijfenzeventig man." Volgens Chris Boon en Eugene Bone faas hebben de werkende jongeren heel wat reden tot klagen. En dan gaat het lang niet allcen om de betaling. Eugene vindt bijvoorbeeld, dat de LTS slecht op de praktijk van het bedrijfsleven aansluit. „Je moet tegenwoordig hoog geschoold wezen om aan de slag te komen. Op de LTS wordt je in een hokkie geplaatst. Je leert maar een vak. Ze zeggen bijvoorbeeld: ,,Jij wordt draaier, want daar ben je ge- schikt voor", terwijl er helemaal geen behoefte aan draaiers is. Op de LTS zou er meer vakkenkeuze moeten komen. De opleiding is niet breed ge- noeg." Vol lof is Eugene daarentegen op de bedrijfsschool van Wilton Feyenoort. „Als oudere werknemers zijn we er vaak trots op, wat die jongens klaar kunnen maken. Er wordt werkelijk ontevreden over de wijze, waarop Schiedams grote ondernemers hun jongere werknemers behandelen. In het algemeen houden ze zich strikt aan de regels. Eugene: „Onderbetalen doen ze in winkelbedrijven en distilleerde- rijen. Laatst vroeg een man mij: moet ik voor dat en dat bedrag werken? Ik zeg: Wat? Je verdient het loon van een jongen van negentien! Ik heb die kerel niet meer teruggezien. Op de distilleer- derij zijn ze nogal bang van hun bazen. Ze kruipen daar voor de direktie. Voor zulke dingen heb je de vakbond. Als je zegt: ,,lk ga naar mijn bond," dan worden de bazen al een beetje bang. Geven ze niet toe, dan schakel je dus de vakbeweging in en daar wordt wel even uitgerekend hoe hoog je loon moet zijn." Vaak ook worden jongeren zonder op- gaaf van reden op staande voet ontsla gen. Dat kan alleen, als men het ont- slag aksepteert. Als men dat niet doet kan de baas vaak gedwongen worden dat ontslag onge- daan te maken. Over al dat soort zaken gaat het dus morgen in Arcade. Wie moeilijkheden heeft op zijn werk, kan altijd rond zes- sen Chris Boon bellen, telefoon 264672. Niet-leden van een vakbond worden ook geholpen, maar ze moeten zich dan wel bij de vakbeweging aan- sluiten. Het maakt niet uit welke ze kiezen: NKV. CNV of NVV. Hollandiaan krijgt nieuw on- derkomen. Noad niet teleurgesteld. Gezellige receptie in Schiedam. Poppodium. schoenreparatie Klaar terwijl u wacht SLEUTELS SLIJPEN: GRAVEREN: Copieren Messen Naamplaten Scharen Rotterdamsedijk 443 Centrum-Schiedam VERKOOP USA AUT0M0B1ELEN SCHIEDAM 010-378444 SCHIEDAM Terwijl de hoofdstad zijn toneeltradities in rap tempo over- boord zet, komen ze in Schiedam juist tot leven. Zondagavond traden in Schiedam een echte Thomasvaer en Pieternel op. Plaats: cafe de Quibus aan de Lange Haven. In tegenstelling tot h^t gemeentebe- stuur had cafe de Quibus een „uiterst officiele" receptie op touw gezet. In de loop van de week waren honderden fraai gedrukte uitnodigingen verspreid, die hun weg vonden naar stamgasten en notabelen. Van "die laatsten ver- scheen echter alleen VVD-fraktievoor- zitter Gerard Verhulsdonk. De strijd met de stokken in voile gang, Zeker geen ongevaarlijke sport, dat kendo. SCHIEDAM Ed Kalkman heeft zich langzaam en zorgvuldig in zijn vecht- pak gehesen. De bamboestok draagt hij dreigend over de schouder. Hij lijkt satan wel of een scherprechter uit vroeger tijden. Wo{dt er een middel- eeuws toneelstuk opgevoerd? Nee, Ed maakt zich op om de sport kendo te demonstreren, „het sensationele Japanse stokvechten" zoals zijn baas karateleraar Jan van Asten graag zegt. Jan draagt geen pak. Zo'n gevechtsuit- rusting komt al gauw op f.3500,- en het is dus begrijpelijk, dat weinig vrien- den van die sport er een'fijtje van in de kleerkast hebben hangen. De beide kampvechters grijpen hun stok met twee handen beet en dan begint het vechten. Onder schorre kreten slaan beiden toe, de stokken raken elkaar met droge tikken. Dan zwaait Ed zijn wapen plotseling naar beneden, alsof hij Jans schenen wil kraken, maar zijn tegenstander maakt een luchtsprong en de stok treft geen doel. Jan is onmiddeliik weer in evenwicht. Hij slaat toe en treft Ed op zijn borst- kuras. Een punt voor hem. Het ge- vecht gaat door. Kendo is net als bijna alle vechtsporten afkomstig uit het oude Japan van de samoerai, de ridders zonder vrees of blaam die met twee vlijmscherpe zwaarden - een lang en een kort -1 door het land zwierven, vochten met hun vijanden, de zwakke beschermden, of, als zij niet deugden, op zoek waren naar buit. Die samoerai bestaan nu niet meer. Een kleine honderd jaar geleden verbood keize Meji het dragen van zwaarden aan de openbare weg en de samoerai kregen het advies maar een fa- briek op te zetten. De verstandigen onder hen volgden die raad op. Ver- scheidene mammoetbedrijven, waarvan de transistorradio's onze vrije natuur verpesten, zijn in handen van oude samoeraigeslachten. Maar kendo leeft nog. De samoerai trainden met lange bamboestokken. Daaruit is die sport voortgekomen. Met bamboestokken vechten is natuur lijk knap gevaarlijk. Vandaar dat de beoefenaar zich moet hullen in een Okinawa gei'mporteerd kostuum. Hij draagt een getralied masker, een hard- leren borststuk, kote, een soort wan- ten, afhangende eveneens leren platen die het onderlijf beschermen en de broekrok, hakema. Alles pikzwart. Wie kendo-vechters aan het werk ziet,' moet onwillekeurig denken aan karate. En dat klopt ook, want beide sporten zijn nauw verwant. Bij kendo mogen karatepassen worden gebruikt en er wordt ook, als het kan, geschopt. Wie zijn tegenstander op voeten, borststuk of masker raakt, krijgt een punt. Jan van Asten: ,,Je moet bij deze sport letten op de stijl en de beheersing. Het gaat om snelheid. Bij kendo heb je ook graden. Alleen draagt de beoefe naar geen banden. Je herkent zijn gfaad aan de behendigheid." De uitrusting van de kendo-speler heeft heel wat om het lijf. De rollen van Thomasvaer en Pieternel werden vervuld door de Schiedamse PSP-aktivisten Yvonne Hontele en Han van der Linden. Hun partijprogramma klonk echter in de naar voren gebrach- te rijmen niet door. Die waren geschre- ven door Dick van der Lugt, auteur der Schiedamse pagina's van de Haven- loods. Achter elkaar werden ze op de hak genomen: de komende en gaande wethouders, de eerste vrouwelijke poli- tieagent, het cafe de Kleine Visser, naast de Quibus geopend, de hebbelijk- heden van sommige stamgasten, enzo- voorts. Het publiek was bijzonder ent- housiast. Op het podium was van de stichting Jaarmarkt, een weegschaal opgesteld, waar de gewogenen een certifikaat kre gen uitgereikt. Zij werden zonder uit- zondering te licht bevonden. Ook Ge rard Verhulsdonk betrad de enorme weegschaal. Hij maakte meteen van de gelegenheid gebruik om een politiek speechje af te steken. „Het kollege is nu in handen van men- sen die zich links noemen", sprak hij. ,,Wij van rechts noemen ons sinds die tijd link". Iemand met een hoge hoed kreeg van hem te horen: „De beste wensen voor het nieuwe jaar en dat je later die hoed maar permanent kunt dragen". Tot een uur toe bleef cafe de Quibus afgeladen vol. Het was er dnikker dan op de receptie die de gemeente de vo- rige dag in het Stadskantoor had gege- ven. SCHIEDAM Nauwelijks was kerstmis voorbij, of daar daalde de sneeuw uit de hemel. Juist toen ie- dereen weer gewoon naar zijn werk moest, werd Schiedam met een romantische witte vacht be- dekt. Dat ieidde tot een massa uitglij partijen en natte voeten. Het verkeer kroop langzaam voort over de gladde straten en de tien- duizenden voeten van de Schie- dammers drukten de sneeuw aan- een tot een keiharde laag. Lang duurde de ijspret niet. Binnen twee dagen viel de dooi in en ver- anderde het wegdek in een goor moeras. Hier en daar waren de kinderen net begonnen het ijs op de vijvers te betreden: zij konden hun schaatsen in de kast zetten. Gisteren heeft het weer gevroren. Daarom is het toch dienstig de ad- viezen van de VROM over sneeuw- bestrijding door te geven. De plaatselijke reinigingsdienst ziet namelijk geen kans om alle be- sneeuwde trottoirs voldoende be- loopbaar te maken. Dat is trou- wens geen taak van de gemeente, maar van de burgers. Een politie- verordening eist van de burgers, dat zij hun gladde straatje stroef maken en wel met uit de tijdse artikelen als zand en as „die", zo verzucht de VROM in een pers- bericht, ,,in deze tijd van gas- en centrale verwarming moeilijk te verkrijgen zijn. De VROM hoopt dan ook, dat de Schiedammers bij sneeuwval de schep zullen hanteren. ,,Verwij- der" vraagt ze, ,,op het voetpad of de stoep de sneeuw over minstens een meter, zodat een begaanbaar looppad ontstaat. Schuif echter de sneeuw niet in grote hopen langs de stoeprand, want als het gaat vriezen, zijn de bevroren sneeuw- hopen gevaarlijke obstakels. En schuif de sneeuw nooit op de rioolputten, want dan wordt de' afvoer van het eventuele smeltwa- ter geblokkeerd". Een Fins wetenschappelijk team van de Universiteit te Helsinki is er na ruim 10 jaar onderzoek in geslaagd een middel samen te stellen dat uitstekende resul taten geeft bij sterke haaruitval en roos, dunnend en slap haar etc. Het middel dat onder de naam BIOSCAL wordt uitge- bracht is in Nederland verkrijgbaar bij drogisten, speciaalzaken en kappers. Het bestaat uit een elixer, welke bij voor- keur in combinatie met de BIOSCAL speciaal Shampoo dient te worden ge bruikt om optimale resultaten te kun nen verwachten. Voor deskundigen is er wetenschappelijke literatuur beschik- baar. Tel. 070-60 8182 - Postbos 1140 - Deo Hut Een Duitse bezoeker aan Schiedam heeft een slechte jaarwisseling gehad. Uit zijn wagen die geparkeerd stond bij de ingang van het Beatrixpark in Bij- dorp, is voor een groot bedrag aan goe- deren gestolen. Welgeteld het volgen- de: radio, cassetterecorder, acht cas- settebandjes, een fototoestel, twee zonnebrillen, twee schapevachten, een bruine leren regenjas,drie luidsprekers en twee halogeenlampen. Hij schat de waarde van het geheel op drieduizend gulden. Wie zoveel in zijn wagen achterlaat vraagt er eigenlijk om. In de woonwagen van de 28-jarige au- tohandelaar H.O. is ingebroken. Er zijn een hoeveelheid tinnen voorwerpen weggehaald die bij elkaar twintig mil- le waard zijn. De diefstal moet op ou- dejaarsdag hebben plaatsgevonden. Wie van de week heel goedkoop pop- platen aangeboden krijgt, moet op .z'n tellen passen: maandagochtend tussen zes en half twee is het huis van twee laanbewoners bezocht door in- brekers. Bij een van hen werd de ruit van de achterdeur ingeslagen. De dief verdween met zeventig a tachtig LP-s en een platina armband. De LP-s zijn allemaal in het popgenre. Uit het ernaast gelegen huis haalde de inbreker een radiocassetterekorder- kombinatie weg ter waarde van onge- veer tweehonderdvijftig gulden. Gezelligheid troef op nieuwj aarsreceptie SCHIEDAM Het was gezelliger dan ooit op nieuwjaarsdag in de grote kantine van het stadskantoor. In die grote ruimte op de parterre van het witte reuzen- gebouw hield de gemeente een informele recpetie voor iedereen die maar komen wilde. Het werd op den duur een heel gewemel. Oude kollega's kwamen elkaar tegen. De wethouders maakten praatjes met ambtenaren en kennissen en de bur- geineester zwierf van groep naar groep. Sommige oudgedienden herinnerden zich nog hoe het er vroeger aan toe ging. Burgemeester Peek bijvoorbeeld stelde zich in ambtskostuum met steek en al op, waarna de burgerij netjes in de rij schoof om zijne edelachtbare een voorspoedig nieuwjaar te wensen. Dat was wachten geblazen, want aan niemand werd getapt voor zijn hand die van de burgervader had. beroerd. Niets van dat al zaterdagmiddag. Arie Lems deed zijn best om niet de rol van de Hooggeplaatste Gastheer te spelen, iets wat maar deels lukte, want zodra hij zich in het centrum van de zaal be- vond, stapten binnenkomers op hem toe om net als vroeger geluk te wen sen. De muziek werd verzorgd door het Schiedamse ensemble The Harmonics. „Wij spelen veel op feestavonden van verenigingen", zei de bandleider. „En ook veel voor de TH in Delft. Dit is ons eerste optreden voor een kollege van B. W." De Harmonics speelden rustige muziek, die goed bij zo'n recep tie paste. Toen het uur van sluiting naderde, werd er zelfs door sommigen een dansje gemaakt. Jammer genoeg heeft Schiedam's ge wone man de receptie van het gemeen- tebestuuT nog niet ontdekt. In het Stadskantoor kwamen haast alleen oude bekenden: ambtenaren, partij-' aktivisten, vrienden en kennissen van de bestuurders, raadsleden. Tegen het einde trad zegge en schrijven een huis- vrouw binnen. „Ik wou niet om drie uur al voor de deur staan", verklaarde ze. „Maar ik dacht, toch's kijken, of ze me echt toelaten, en ja hoor!" Zeven weken lang een andere supervoordelige dubbelaanbieding bij Jamia Artikelen die u toch nodighebt Gebruik uw Jamin voordeelboekje.- Deze aanbieding is geldig van 6 t/m 12 januari Tussen de receptiegangers liepen drie leden van D'66 met het embleem van hun partij ,,Redelijk Alternatief" opge- speld. Ze haalden handtekeningen op voor Jan Terlouw. Terlouw wil zich alleen maar kandidaat stellen voor de kamerverkiezingen, als er minstens vijf- tigduizend mensen door het plaatsen van hun handtekening laten merken dat te willen. Burgemeester Lems te- kende zonder mankeren. Datzelfde deden Gerard Verhulsdonk, fraktie- voorzitter van de WD in de gemeen- teraad en zijn PvdA-kollega Joop de Jong. De Zweed Johan Granath en de Ameri- kaanse Sheila Young zullen op 26 en 27 februari op de Alkmaarse kunstijs- baan De Meent hun titel „wereldkam- pioen sprint" gaan verdedigen tijdens de eerste wereldkampioenschappen sprint die in ons land worden gehou- den. Maandag is in ons land de voor- verkoop gestart voor het spectaculair- ste evenement van het seizoen. Mede door de goede resultaten van de Ne derlandse sprinters in de interland te gen Noorwegen verwacht de KNSB veel publiek. De baan in Alkmaar biedt per dag plaats aan ruim 10.000 bezoe- kers. Ten behoeve van de voorverkoop, die via Reiskompas-agenten verloopt, is een speciaal informatie-telefoonnum- mer beschikbaar: Alkmaar 072- 27310. - .A&H. I f!,.:. Voor de organisatie van deze wereld kampioenschappen is een comite ge- vormd, waarin vertegenwoordigers zit- ting hebben van de gemeente Alkmaar, de VVV, het gewest Noord-Holland/ Utrecht van de.KNSB en van de KNSB zelf. Het voorzitterschap is in handen van de vicevoorzitter van de schaats- bond, de heer D.P. Zwart. Vrijdag 25 februari zal tijdens een ont- vangst op het raadhuis van Alkmaar de loting worden verricht voor de wed- strijden, die zaterdags en zondags om 12 uur zullen beginnen. Nederland zal iwwvwwwwwwwwwwwvwvuvwwwwwvwwvwvwwwwww CORNELIS SPEELMANSTRAAT IB - VLAARDINGEN I OVA bij de dames met vier leden mogen starten en bij de heren met drie. De regerende wereldkampioenen ver- overden hun titel in 1976 in Berlijn met de volgende puntentotalen: Sheila Young 173.950 en Johan Granath 160.845. Of Sheila Young werkelijk zal deelnemen is nog niet helemaal ze- ker Wereldrecordhouders bij de dames en de heren over de 500 en 1000 meter zijn de Rus Evgeny Kulikov (151.190) en Sheila Young 166.210). De wereld- records op de 500 en 1000 meter staan momenteel op naam van Kulikov met 37.- en 1.15.70. Bij de dames zijn op 500 meter Sheila Young (40.68) en op de 1000 meter de Russische Tatjana Averina 1.23.46) de snelsten. In Rotterdam zijn kaarten in voorver koop verkrijgbaar op het adres Dorps- weg 102 A.

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1