hak Deze week Begin 1977met f 19.77 voordeel. U5* 2.59 4.34 Malafide werkgevers misbruiken jongeren N ieuwe serie VOS- kursus van start Frits Lambrechts in Zoldertheater Handtekeningen voor Jan Terlouw Raad vergadert Echt iets voor meneerJamin. Wegens gebrek aan opvolger: Schiedam- Noord wil inspraak Vakbond Loons trookje goed lezen AUTOHUUR-TEL. 010-349082 4 Op is op. Niet redelijk Tegen multinationals Reisuren Zelf bepalen Vaker Lege n tie WOENSDAG 12 JANUARI1977 le JAARGANG NO. 15 SCHIEDAM— D'66 is aan een bescheiden wedergeboorte toe. OoE in Scliiedam poogt men weer een afdeling van de grond te krijgen. De oude demokraten zijn weliswaar allemaal verdwenen -zij verlieten de politiek of likten zich tijdig bij de PvdA in- maar een nieuwe generatie heeft de smeulende fakkel overgenomen. Op de nieuwjaars- receptie presenteerde zij zich voor het eerst aan het publiek. Men haalde handtekeningen op om Jan Terlouw te bewegen het landelijk lijsttrekkerschap te aanvaarden. VRUCHTENSIROOP DROPMUNTEN 2 zakken Alleen Samen 330 HAARPROBLEMEN BIOSCAL NEMEN!! Inl. by BIOSCAL (Nederland) ZELF- VERHUIZING Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. in combinatie met dt Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Wedergeboorte van D'66 Schiedam schoenreparalte Maar terwijl u wacht SLEUTELS SLIJPENGRAVEREN: Copiereo lessen Naamplaten Scharen Rotterdamsedijk 443 Centrum-Schiedam Young gast. Voices graag geziene Maaslandse korfballers straks in nieuw onderkomen. Beek en Tijl weer fit? Het herboren D'66 is zeer klein en erg long. Een maand geieden kwam leraar groenteteelt Johan Stolze op een ver- gadering van demokraten Anne Marijke Steen en haar vriend Maarten Peterhans tegen. Met zijn drieen beslo- ten ze een soort voorbereidingskom- inissie op touw te zetlen en die pro- beert nu in Schiedam belangstelling te wekken voor de denkbeelden van D'66. Dat gaat voorlopig heel beschei den: met de genoemde handtekenin- genaktie en zaterdag met een stalletje op de Hoogstraat. Het nieuwe D'66 blijkt evenmin la- vvaaierig. Maarten Peterhans: „Wij zijn tegen het smiiten met leuzen en zulke dingetjes als die VVD-adverten- ties in de krant". „Toch", voegt vriendin Anne Marijke er aan toe, „zijh er enorme belangrijke dingen aan de hand. We zitten in een situatie van enorme werkloosheid en die is blijvend. Je moet dan met een hele ei- gentijdse aanpak komen. De industrie .moet veel meer op de vernieuwingstoer gaan. De grondstoffen raken op: de artikelen moeten dus langer mee gaan". Jiet is een gedachte van Jan Terlouw" zegt Johan Stolze, „om vee! klein- schaliger te gaan werken. Op den duur doen de multinationals zich de das om. Je ziet ook, dat steeds meer van hun dochterbedrijven sluiten. Als bet lukt om met kleinere bedrijven te gaan wer ken, dan kweek je daardoor meer werkgelegenheid en meer plezier in het werk". dragen. Welk bestaansrecht heeft D'66 dan? Maarten Peterhans: ,,Het belang- rijkste verschil tussen ons en de PvdA ligt hierin: de PvdA stelt de arbeiders- klasse centraal. Die gaat uit van groe- pen. D'66 stelt het indivi'du centraal" ,,De drie slogans zijnopenheid, men- selijkheid en redelijkheid", vervolgt Anne Marijke. Als de maatschappij op de maat van de afzonderlijke mens werd gesneden, zouden de mensen minder ziek zijn. Ik zeg wel eens: we hebben van de nood een deugd gemaakt. We hebben alsmaar gemecha- niseerd, dat leidde tot overbodigheid van werknemers en sanering en die tot werkloosheid. Het wordt tijd dat weer eens om te keren. Er moet een herver- deling komen van de besobikbare ar- beid". SCHIEDAM - De gemeenteraad van Schiedam komt aanstaande maandag, 17 januari, in het Stadskantoor in een openbare vergadering bijeen. Men be- gint om 20.00 uur. met o.a rozebottels Erg lekkerover ijsen pudding. Aanhoding yckiig van 131,70 19 1 Zeven weken lang een andere supervoordelige a -m w dubbelaanbieding bij I I S^J Jamin. Artikelen die u toch I yg M Jl M nodig hebt. Gebruik uw duur we, heerljjk Jamin voordeelboekje. Vrijmoed staat te koop t tine Marijke en Maarten Jndividit ventraal SCHIEDAM- Opnieuw raakt onze stad een vertrouwd faniiliebedrijf kwijt. De bekende distilleerderij Vrij moed op de Lange Haven staat te koop. Direkteur Johannes Vrijmoed heeft geen opvolger om straks zijn plaats in te nemen. Geruchten gaan dat .onderhandelingen met de zaak van Arie Bitter in een vergaand stadium Anne Marijke: „De konsument zou meer invloed moeten krijgen over wat er geproduceerd wordt. D'66 is tegen multinationals, omdat zij een veel te grote macht hebben". Die gedachte is nauweliiks uniek. Zij wordt ook binnen PPR en PvdA uitge- Met meer kracht zet D'66 zich af tegen Van Agt en zijn CDA. De veldtocht van die partij tegen abortus en ,,zeden- verwildering" valt slecht bij de demo kraten. Ze achten die in strijd met de redelijkheid. Anne Marijke: „In de zedelijksheids- wetgeving staan ze wel op een strak standpunt. leder mens heeft zijn eigen verantwoordelijkheid. leder moet zijn kinderen zo opvoeden dat zij er zich zelf een oordeel over kunnen vormen. Je kunt er toch niet als een politieagent bij blijven' lopen? Dat moet de overheid -ook niet doen". Maarten: Abortus en porno blijven toch bestaan, maar dan op de zwarte markt. D'66 kijkt meer naar de haal- baarheid". Johan Funze: ..Principieel zijn ont- aardt vaak in leuzen". En Anne Ma rijke: ,,Een verstandige politiek denkt niet alleen in termen van doelstel- lingen, maar let ook op de vermoede- lijke uitkomsten". GROENOORD Schiedam Noord wil meepraten, als er straks vijfduizend vvoningen bijkomen. Dat eist de Stich- ting Samenlevingsopbouw van die wijk nu de rcsultatcn van een soort enquete bekend zijn. Een paar maanden terug riep de sticli- ting per advertentie ntensen op die nice willcn over dc toekomst van de nieuwe wijk. Zij hebben zich inmiddels gemeld en het oud-Hollandse gezegde ..zoveel hoofden, zoveel zinnen" be- wees opnieuw zijn juistheid. Net als in de gemeenteraad liepen de meningen uiteen. Soinmigen vonden duizend a vijftienhonderd huizen meer dan ge- noeg: anderc zwoeren bij het getal van B. en W.: 5000, al werd er nog zo be- toogd dat „Schiedam ging bouwen voor de leegstand van morgen. Het worden er 5000, zo besloot de raad in September, maar verdcr is er nauwclijks iets vastgesteld. Hoe Schiedams nieuwste wijk eruit gaat zien, weet nog niemand. Daarover wil Scliiedam Noord meepra ten en in een brief aan de gemeente legt de Stichting Samenlevingsopbouw uit waarom. Er moet voor gezorgd worden, zo betogen de briefschrijvers, dat de ovcrgang naar het natuurgebied Midden Delfland straks hamonieus ver- loopt. En wie straks in de nieuwe hui zen wil gaan wonen, hoort mee te pra- tcn over de aard van de wijk. Tenslotte eist de stichting inspraak over de wijkvoorzicningcn. „Als hui- dige en toekomstige gebruikers van deze voorzieningen hebben de bewo- ncrs van Schiedam Noord daar recht op, dan zal wellicht een aantal prak- tische problenien ook beter opge- Iost worden", vindt de stichting. Een Fins wetenschappelijk team van de Universiteit te Helsinki is er na ruim lOjaaronderzoek ingeslaagd een middel samen te stellen dat uitstekende resul- taten geeft bij sterke haaruitval en roos, dunnend en slap haar etc. Het middel dat onder de naam BIOSCAL wordt uitge- bracht is in Nederland verkrijgbaar bij drogisten, speciaalzaken en kappers. Het bestaat uit een elixer, welke bij voor- keur in combinatie met de BIOSCAL speciaal Shampoo dient te worden ge- bruikt om optimale resultaten te kun nen verwachten. Voor deskundigen is er wetenschappelijke literatuur beschik- baar. Tel. 070-6081 82 - Postbns 1140 Den Hug SCHIEDAM Verscliillende werkge vers knoeien met het jeugdloon. Daif blijkt uit de verltalen die kaderleden van de Schiedamse vakbonden dag aan dag te lioren krijgen. Het komt nog te vaak voor dat een jonge werknemer minder krijgt dan de wet voorschrijft of dat de baas bepaalde subsidies in- kasseert, zonder er iets voor terug te doen. Dat laatste gebeurt met name rond de zogenaamde verplichte vorming. Een werkende jongere tot /.estien jaar is ve'rplciht twee dagen in de week die vorming te genieten. Een zeventien- jarige krijgt een dag. Bij menig jonge werknemer leidt dat woordt „genieten" tot een wrange glimlach. Veel leerlingen beschouwcn de dagen op het instituut doorgebracht als saaie- tijdverspilling: een kans om te verdwij- nen wordt met beide handen aange- grepen, Verscheidene werkgevers helpen daar maar al te graag bij.. Zij vangen ten slotte een rijkssubsidie om het loon van hun knechtjes -die maar drie of vier dagen per week verschijnen- aan te vullen tot het wettelijk voorgesehre- ven minimum. Willen ze niet naar school, wel laat ze dan gratis werken. zo luidt de redenering bij een minder- heid van Schiedams werkgevers. De vakbondsmensen proberen zoveel mogcliik van dit soort prot'iteursprak- tijken te onthullen. phchte aanvullingen op het imninium- loon. To weinig jongeren weten. dat er in hun CAO de zogenaamde reisuren zijn opgenomen. Die worden beter betaald en dienen afzonderlijk op het loonstrookje te worden vermeld. Dat- zelfde gaat ook op voor het koffiegeld, een bedragje dat wordt uitgekeerd, als er werk gedaan moet worden buiten de zaak. Ook dat bedrag dient in veel ge- vallen bij het minimumioon te worden opgeteld De vakbeweging wijst er tenslotte op dat jongeren beneden de achttien jaar alleen maar overwerk mogen doen als de arbcidsinspektie toestemming heeft verleend. Ook het opdragen van gevaariijk werk is verboden. Voorbeel- aen werk waarbij je kunt vallen of in elkaar gedrukt worden. Werk in silo's, ounkers of in een dubbele bodem; werk met stank of slechte verlichting. Niettemin kwam het minstens een ntaal voor dat een iongere dagen maakte van z.esticn uur. Al deze praktijken zijn in strijd met de wet en de bonafide werkgever veraf- schuwt ze evenzeer als de vakbe weging. Wie meent te worden onder- betaald of anderszins te worden „mis- bruikt" kan het best kontakt opnemen met de bond. Iemand van het NKV: .Klagers kun je niet ontslaan. Dat zegt de wet. En verder wordt het loon strookje in Schiedam te weinig gelezen" VLAARDINGEN - Zowel voor de deelneemsters als voor de organisatoren waren de VOS-kursussen die vorig jaar in de Vettenoordsepolder, de West- wijk en Holy werden gegeven, een groot sukses. Daarom worden half februari Een andere veel gebruikte true is het niet of nauweliiks uitkeren van ver- Werkende jongeren. nog vaak uitgebuit. twee nieuwe kursussen gestart: in Vlaardingen-Ambacht en Babberspolder straat (VOP) voor het Centrum. De kursussen worden opgezet door een groep Vlaardingse vrouwen. die voort- komen uit zowel politieke als niet- politieke organisaties. VOS-kursussen zijn besteind voor vrouwen, die na de lagerc school gcen of heel weinig onderwijs hebben kunnen genieten en zich nu willen orienteren op moge- lijkheden voor verdere ontplooiing. Vandaar de naam VOS: ,,Vrouwen Orienteren zich in de samenleving" Deelncmen aan de kursus betekent kennis maken met onderwerpen, waarin men geintercssecrd is, maar houdt ook een vcrkenning in van de ontplooiihgsmogelijkhedcn voor vrouwen na de kursus. De behoefte aan zulke kursussen is in 1976 op een overtuigende manier gebleken. Het cnthousiasme van tie deelneemster betrof de opzet van dc kursus. maar zeker ook het fcit dat zij zelf konden bepalen welke onder werpen aan de orde kwamcn. Opzet en ondcrwerp-kcu/e waren werkelijk afgestemd op de deelneem sters. Elke kursus kende twaalf bij - eenkomstcn in de ochtenduren, ver- dceld over twaalf weken. Voor elk het wijkcentrum 't Nieuwelant voor en in het wijkcentrum aan de Valerius- onderwerp dat in bespreking werd genomen werden met\sen uitgenodigd -rneest Vlaardingse vrouwen- die over dat onderwerp veel weten. Ook voor de komende kursussen wordt gestreefd naar groepen van twintig vrouwen, bij voorkeur uit de Babberspolder/Vlaardingen-Am- bacht en het Centrum. Blijken er voor de start van de kursus nog plaatsen open, dan zijn uiteraard' ook vrouwen uit andere delen van de stad welkom. Voor de hele kursus betaalt men slechts f.20,-, dankzij de subsidie van de gemeente Vlaardingen en de belangeioze medewerking van het buurthuis. Zowel voor de kursus in het ..Badhuis" als in ,,'t Nieuwelant" worden de kur- sucochtenden gegeven op woensdag- morgen van 9-11.30 uur, te beginnen op 16 februari 1977. Dc kennismakingsochtend wordt ge- houden op 9 februari 1977. Men kan zich bij de volgende adressen opgeven: voor 't Nieuwelant: Ali Ploeg, Dillenburgsingel 364, tel. 348900; Riet Steehouwer, Merellaan 82, tel. 710458; voor ,,'t Badhuts: Jacqueline de Beer, Willem de Zwijger- laan, tel. 742343 en Els Voss, Mozart- laan 20, tel. 346580; ,,'t Badhuis", Valeriusstraat 28, tel. 354925. CORNELIS SPEELMANSTRAAT IB VLAARDINGEN BOVA zijn maar daarover geeft men bij Vrij moed geen kommentaar. Johannes Vrijmoed: ..Ik ben de zesde Vrijmoed in mijn familie. Volgend jaar bestaan we twee eeuwen. En nu kan ik geen opvolger vinden. Ik heb vier zo- nen en die zijn allemaal een andere richting opgegaan. Dc oudstc, ook een Johannes Vrijmoed- bij ons heb ben de direkteuren altijd Joliannes geheten- is de horeka ingegaan. De tweede heeft de landbouwrichting gekozen. Hij heeft ook een tijd in de ontwikkelingshulp gezeten. En er is er nog een naar de AKZO gegaan. Het zat er gewoon niet in en dat is een spijtig iets. Ontzettend spijtig" naar een mogelijkheid van samenwer- king, waarbij ik me zeer zijdelings bii de zaak betrokken kan voelen. Ik wil mij met een gerust hart kunnen terug- trekken. ook met het oog op mijn per- soneel. Het belangrijkste is dat hun belangen zijn gewaarborgd en dat onze merken op een waardige wijze kun nen blijven bestaan" Vrijmoed geeft op dit moment werk aan twintig personen, waarvan een ge- deelte part-timers. lnderdaad is de firma Vrijmoed en Zoncn gedurende de tweehonderd jaar van zijn bestaan een stukje Schiedamse tegende geworden. Het was een van de laatste bedrijven, die de oude Schie damse branders- en distillateurstraditie nog hoog hielden. Terwijl de konkur- renten bij dozijnen tegelijk moesten uitverkopen aan de grote drankbe- drijven, wist Vrijmoed zich staande te houden. Tot op de huidige dag levert de firma zijn merken aan een kleine schare klanten, een schare die cchter groot genoeg is om het bedrijf welvaart te schenken. Dat Johannes Vrijmoed wil verkopen is dan ook alleen te wijten aan het feit dat hij geen opvolger kan vinden. ,,Op mijn zestigste heb ik er altijd mee op wiilen houden". vertelt hij. ..Daarna wou ik me bezig gaan houden met mijn vele liefhebberijen. Ik kijk nu uit Overigens komt gebrek aan opvolgers vaker voor bij Schiedams distillateurs- bedrijven. De fpsie tussen Herman Jan- sen en de Delftse onderneming Vlek had er ook het nodige mee te maken. De kinderen Jansen legden /ich liever toe op de wetenschappelijke beoefe- ning van de landbouw, terwijl de Vlek- ken beschikten over een reeks ambi- tieuz.e zoncn. die graag een distilleOr- derii tot bloei wilden brengen In de oude dagen van de spoeling had menig Schiedamse branderij daarnaast ook bloeiende boerderijen, zodat die voorkeur van het jonge geslacht ook een beetje overgeiirfd is. Heel wat Schiedamse distillateurs hebben bekwame landbouwingenieurs in hun familie. Niettemin is het spijtig dat weer een echt Schiedams' bedrijf zijn familie- traditie verliest. Johannes Vrijmoed: ,.Er is wel wat weemoed. Het laat je niet los. Het was leuker geweest alsde zaak op de oude manier had kunnen voortbestaan". laatste *llet Vrijtnoed-pand destillateurstraditie. Lange Haven: rijke WWAVWMVZWWWWMVWWWWWWWWW SCHIEDAM Het nieuwe programma van Frits Lambrechts wordt dit week end in Schiedam uitgetest. De Amster- damse zanger houdt op vrijdag en za- terdagavond in het Zoldertheater twee try-outs van zijn nieuwe show „Moe- der geef me nog eens raad". Naast hem staan op de planken Wim van de Mee- berg en Margriet de Groot, die jaren geieden schitterde als ster in de feno- menale musical ,,My fair lady". Frits Lambrachts gelooft niet, dat het theater verdoving moet bieden, wijkplaats dient te zijn, waar het pu bliek de ellende van alledag even mag vergeten. Integendeel: zijn cabaret stelt de onrechtvaardigheden van de wereld centraal en dan zijn z»j net het voorwerp van gocdmoedige spot. Frits Lambrechts brengt de bijtende satires en harde kritiek, waarin zijn revolutic- naire opvattingen elke minuut doorklinken. Over ,,Moeder geeft me nog eens raad" zegt hij zelf: ,,Zou de loop der geschiedenis anders zijn ge weest als regenten, koningen, rege- ringsleiders en andere machthebbers een keer hadden toegegeven, dat ze overliepen van onzekerheden, twij- fels, frustaties, ijdelheid, kortom van menseliike tekortkomingen?" En „Zal de loop der geschiedenis zich in vredelievende zin ontwikkelen, be- -vrijd van elke angst boor oorlog en tyrannic, als onze huidige regerings- leiders midden in dc tweede kamer zouden opspringen, de armen ten hentel heffend en roepen: Moe- der geef mij nog eens raad". Zaterdagmiddag om half drie is er in datzelfde Zoldertheater poppen- kast. Het theater Cabalzi van Dirk Kersbergeb brengt dan „De enige, echte, onvervalste Jan Klaassenshow".

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1