mm. Eindelijk klubhuis Allart van Heemstedegroep Centre met Bourne bij De Instuif' y Nieuwe aktiviteiten Stichting Lentefeest bij De avonturen van Schiedams Nieuwsblad Ondanks korte tijd van bestaan: Schiedams Politienieuws Rietje Konings: Geen bedeltochten II WOENSDAG 12 JANUARI 1977 2-514 Fors repertoire Oekumenisch Multi-funktioneel Vechten aan de bar Inbraakkroniek Ongelukken in december Geen asbak ft. mmi Experts fvlsl ben jj voor een avonturier?£r QcbeurL hier mete he buren lachen me uiLen ze hebben nqj geJijt ock. 1 (Saan Jullte maar naar buiten ,op zoek naaratonluur "kdurfmedaarpaale vertonen ab heLawnluurbeQint 'Y7 aoo Mai rten T lytai rien i oonuer (Wateienvjenoub^innen') Wa6]amftH^el )Uet enige wat munmeesler/maar weer vnj...d /nodig he^t is een avorluur zou er vast wel (maar ergebeurl hier niksViete gebeuren... rianus Hagel.jeslraf teedraag je voortaan fateoenhjkUbeteren houjeindegaten1 -I z>' ga mijn leven ^ren.aqent.lkf ben van nu aan "hf^Aeen braaf Burgeh 19* ^r/ tv-nnrsffwR fW»«w ti.it, jwppjR^ "Wi&ft.j'-t Kerkkoor Young Voices is graag geziene gast SCHIEDAM Het hervormd jeugdkoor The Young Voices is een graag geziene gast in kerken te Schiedam en ver daarbuiten. Tocli bestaat het koor pas vier jaar. Reden genoeg om eens te gaan praten met eerste sekretaris Jan Verboon die een paar kamertjes bewoont op de Kamerlingh Onneslaan. Jan verdient zijn brood als assistent- accountant, maar zijn vriie tijd gaat op aan allerlei kerkewerk. Menig zondaeschoolhe70pk»- de klas. Wie kopij kwijt wil in Jiet hervormd kerkblad de Zondagsbode, kan bij hem terecht. Maar Jans grote liefde is het koor. Hij vertelt: ,,We bestaan in februari vier jaar. In Vlaardingen hadden ze al een modern jeugdkoor en Arie van Leeu- wen, de organist van de Opstandigs- kerk, heeft dat eens hierheen gehaald. De mensen waren bijzonder enthousi- ast en toen zijn we met een man of vier, viif zomaar eens begonnen. Na een paar maanden waren het er twintig en nu telt ons koor vijftig leden". De Young Voices zijn dan ook niet meer weg te denken uit het hervorm- de jeugdwerk. Zeer vaak draveri de /angers en zangeressen op om kerk- diensten luister bij te zetten en de gelovigen worden dan bepaald niet op de geijkte psalmen vergast. Jan Verboon: ,,Ons doel is een bijdrage te leveren aan de evangelieverkondi- ging onder jongeren. We brengen dus liederen die men kan volgen. Vlot, ritmisch, Nederlandstalig. We laten zien wat de jongeren van deze tijd aanspreekt. Onze liederen zijn dan ook nogal scherp gericht op oorlog en sa- menieving, op hoe men zieh zou moe- ten gedragen". Dirigent Hans de Kruif komponeert de muziek. Hij laat zieh inspireren door gedichten die de koorleden aandragen en op die manier is een fors en origi- neel repertoire opgebouwd. Bij Jan Verboon liggen stapels muziek en tekst in de kast. Eeuwig vloeiende bron: het Nijmeegse tijdschrift Jonge Kerk, dat in zijn nummers de nodige regili- euze poezie brengt. Ondanks het grote sukses streven de Young Voices niet naar roem en per- fektie. „We zijn geen wedstrijdkoor" zegt Jan Verboon. Ik moet er niet aan denken, dat op onze repetities alleen maar serieus geoefend zou worden. De gezelligheid is ook belangrijk. We gaan bijvoorbeeld niet allemaal in dezelfde pakjes staan". Niettemin brengen de Young Voices een uitgebreide ,,show" als die term in dit verband gebruikt mag worden. Naast zangers' biedt zij een heel combo, waarin behalve een piano ook twee trompetten zijn vertegenwoor- digd. Het koor beschikt zclfs over een vrouwelijke trompettiste, Jannie Vrijland, die afkomstig is uit een Schiedamse harmonie. De muzikale begeleiding baart Jan Verboon overigens wat zorgen. De drummer is ,,opgekomen voor zijn numme'r" en dient zieh voorlopig met *Het koor tijdens de repetitie. Gezelligheid wordt niet vergeten. tanks bezig te houden. Verder zou het koor wel een blok- en altfluitist(e) kunnen gebruiken. En meer zangers natuurlijk. I let hervormd kerkkoor The Young Voices ten voeten uit. Op de voorgrond dirigent Hans de Kruif. We hebben mensen in de leeftijdsgroep van veertien tot dertig jaar. De oudste is nu acht- of negenentwintig. Gemid- deld schommelt de leeftijd tussen veertien en twintig jaar. De leden zijn ook lang niet allemaal hervormd. We denken zeer oekumenisch en hebben in de roep ook gereformeerden en katholieken. Het gaat tenslotte om het enthousiasme" „In december hebben we zeven keer gezongen. Een hele klus natuurlijk, maar dat hebben we er graag voor over. Laatst zijn we nog naar Neede ge- gaan, achter Zutphen. Een familie- lid van een koorlid is daar predikant. Om zeven uur 's morgens stonden we al aan de Opstandingskerk, maar dat doen we gewoon. Ik geloof dat het dorp er nu nog over spreekt. In ieder geval spreekt de omgeving van Schiedam over de Young Voices. Ze zijn buiten Schiedam als te gast geweest in Kethel, Rozenburg, Strijen en Rhoon. Een kerk in Rotterdam- Zuid heeft het koor bijkans als vaste gast. In elke gemeente was het sukses groot, maar dat hangt deels samen met de repertoir-keuze voor de betreffende kerkdienst. Zijn de plaat- selijke gelovigen liturgisch behoudend, dan past het koor zieh aata. Het gaat tenslotte om evangelieverkondiging en die moet natuurlijk aanslaan. Wie meer wil weten over de Young Voices kan het best kontakt opnemen met Jan Verboon, telefoon 26.62.43. De palen zitten er in: nu de vergiinning nog... VLAARDINGEN - Eindelijk konden bestuur en de leiding van de Vlaardingse Allart van Heemstedegroep, onderdeel van Scouting Nederland distrikt Rijnmond, maandagmiddag wat opgeluchter ademhalen. De palen voor het nieuwe klubhuis zitten in de Holy- Noordse grond en een knappe jongen die ze er weer uitkrijgt, zo zag je sommige denken. Een verzuchting, die wel begrijpelijk is. Want de nog vrij jonge padvindersgroep uit Vlaarding's jongste en grootste stadswijk heeft al heel wat teleurstellingen rond haar definitieve behuizing moeten inkasseren. Teleurstellingen, die zowel bestuur als leiding langzamerhand wat moedeloos dreigden te maken. Drie iaar lang hebben vooral de leden van het stichtingsbestuur, onder voor- z.itterschap van mevrouw J. Schuit- Schouten geprobeerd een bouwvergun- ning los te krijgen en ook de overige aspekten in het reine te krijgen. Drie jaar lang heeft de groep hard moeten werken om het ideaal, een betere huisvesting dan de forse direktiekeet aan de Prinses Beatrixlaan, te kunnen verwezenlijken. Het lijkt erop dat het ergste leed nu geleden is. De definitie ve plaats: de heistelling is inmiddels naar een volgend karwei vertrokken. En toch zijn de zaken nog niet gere- geld. Mevrouw Schuit: „We hopen nu dat de zaak met de gemeente definitief rond komt. Want ook al is met de bouw een aanvang gemaakt: de plan- nen zijn nog steeds niet officieel door de gemeenteraad goedgekeurd. De bouwvergunning hebben we even- eens nog niet kunnen binnen. Maar we konden onmogelijk langer wachten: we moesten voor het einde van 1976 met de bouw beginnen, want anders verviel de provinciale subsidies". llet heeft de Allart van de Heemstede groep wat de huisvesting betreft niet meegezeten. Groepsvoorzitter C. Mo- lenaar: ,,We zijn vier jaar geleden hier in Holy gestart. De reden dat we een afzonderlijke padvindersgroep stichtten was gelegen. in het feit, dat het Scoutingcentrum te ver is voor onze kinderen: ook al in verband met het steeds drukker wordende verkeer wilden we ze daar niet helemaal naar toe laten gaan. In het begin draaiden we met de kinderen in het wijkcen- trum De Heipaal, maar later konden we het tijdelijk onderkomen aan de Prinses Beatrixlaan in gebruik nemen. We wisten echter toen al, dat de defi nitieve huisvesting ergens anders zou Mevrouw Schuit We konden .onmogelijk lunger wachten..,. moeten komen en daar werd dus toen al aan gewerkt". Het vinden van een goede plaats en het realiseren van alle voorbereidingen, zoals het verkriigen van de nodige'sub sidies en dergeli.ike, kostte heel wat tijd. Maar eindelijk, in 1976 leek de zaak rond te komen: de Allard van Heemstedegroep kreeg een stukje grond toegewezen aan de Zwanen- singel. De vreugde duurde echter niet lan£>. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland maakte bezwaar in verband met de aanwezigheid van enkele gasbuizen op het terrein en de zaak ging dus niet door. De gemeente had, zo vertelt het bestuur van de groep, bij het aanwijzen van de grond met de gasbuizen geen rekening gehouden. Mevrouw Schuit: ,,de elende was echter, dat onze subsidie-toezegging van de provincie dreigde af te lopen, als we niet voor het einde van 1976 met de bouw zouden starten. Er moest dus op zeer korte termijn een andere plaats worden gevonden". Op het allerlaatste nippertje kon in de cember van het vorige jaar een bouw- punt worden uitgezet in het meest noordelijke puntje van Holy-Noord En in dat stukje grond verdwenen, zo als gezegd, de palen, terwijl de officiele toestemming van het gemeentebestuur nog niet geheel is verkregen. Proble- men verwacht het padvindersbestuur van die zijde overigens niet meer. ,,Ie- dereen staat achter ons en iedereen heeft toegezegd eraan te zullen wer ken, dat een en ander zo snel mogelijk voor elkaar komt", aldus mevrouw Schuit. Het nieuwe klubhuis van de Vlaarding se groep zal in maart of april geheel klaar zijn, zo is de verwachting. Als de laatste hand aan het gebouw is gelegd heeft de groep de beschikking over een modern, goed uitgerust gebouw dat voldoende ruimte biedt aan de ruim 130 leden, die de groep telt. Het wordt een multi-funktioneel gebouw, dat door middel van schuifwanden voor al lerlei verschillende aktiviteiten ge- schikt gemaakt kan worden. De verplaatsing van het bouwterrein van de Zwanensingel naar Kriesland- laan, zoals het stukje grond, midden in een grote open vlakte in Holywood- Noord, al heel gezellig heet, heeft voor de Allart van Heemstedegroep ook dui- delijke financiele konsekwenties ge- had. ,,In eerst-e instantie was het bij boorbeeld niet nodig, ont het gebouw te onderheien, mar dat moet hier in Holy-Noord wel. Alles bij elkaar kost het gebouw flink wat meer dan was begroot. Maar gelukkig heeft het ge meentebestuur daar alle begrip voor getoond: er is ons toegezegd dat de meerkosten, die dus boven de oor- spronkeliike begroting uitgaan. door de gemeente zullen worden bekostigd, aldus de stichtingsvoorzitter. Eeit blijft, dat ook de groep zelf nog het nodige zal moeten bijpassen. De plannen zijn getaxeerd op een bedrag van een kwarts miljoen en zeker zo'n f. 75.000,- zal de groep, door middel van eqn inmiddels afgesloten lening, zelf moeten dragen. Ook worden er regelmatig akties gehouden om de bouwkas te spekken. De kinderen van de groep bijvoorbeeld deden hieraan aktief mee door middel van een koek- aktic, rommelmarkts en dergeliike. De Allart van Heemstedegroep is met door Paul Houkes haar ruim 130 leden (inklusiet leiding) overigens de grootste groep uit het dis trikt Rijnmond, waaronder naast Vlaar -dingen ook Maassluis en Schiedam val- len. Mevrouw Schuit verwacht dat het ledenaantal straks, als de nieuwe behuizing er eenmaal is, nog wel sterk zal groeien. Holy-Noord is een wijk met veel jon ge gezinnen, dus zal zieh in de toe- komst nog wel uitbreiden". Hetgeen voor de groep dan meteen weerde no dige problemen met zieh meebrengt, want het krijgen van voldoende leiding is en blijft voor elke vereniging, en dus- ook voor een padvindersgroep een gro te moeilijkheid. De eerste paal, die afgelopen vrijdag de grond in is gegaart, heeft niet al te veel feestelijk cachet gekregen. Weliswaar was wethouder Rien Bovenberg als vertegenwoord'iger van het gemeente bestuur aanwezig, maar verder had men er in verband met een korte voor- bereidingstijd geen officiele gebeurte- nis van kunnen maken. De laatste paal daarentegen, die maandag om vier uur in de drassige grond sehoof (enkele klappen waren eigenlijk al voldoende..) kreeg wel een feestelijk tintjeeen flinke groep jonge padvindertjes was daarvan getuige. Een. lied, ballonetjes: het hoorde er uiteraard helemaal bij... En na afloop waren er dan die al eer- den genoemde opgeluchte gezichten. Er staat de groep nog heel wat werk te wachten, maar het ergste is voorbij G.elukkig maar. SCHIEDAM - Societeit De Instuif staat komende zondag geheel in het teken van soul en funk. Om een goede groep te vinden, hoefde het bestuur niet ver te zoeken. In Schiedam be staat sinds enige tijd Centre, een for- matie van zeven man. Zanger is de Amerikaan Joe Bourne, die het genre in eigen land heeft leren beoefenen. En dat niet zonder sukses. In eigen land maakte Joe Bourne twee LP's ?n een paar singles. Ook in Nederland zwaaiden de deuren der platenstudio's voor hem open. Zijn eerste Nederlandse 45-toerenopname is zelfs een tipparadeplaat. In die parade nemen de discjockeys van Hil- versum III nummers op, waarvan zij veel verwachten. De groep Centre kan ondanks zijn eugdige leeftijd bogen op heel wat ervaring. Zij is zelfs een keer in Duits- land gekontrakteerd. Nu de Schie- dammers Amerikaan Joe Bourne heb ben ontmoet, lijkt sukses verzekerd. De formatie Joe bourne and Centre zondag in De Instuif. Vrijdagavond rond negen uur alarmeer- de de heer van BHzen, eigenaar van La Cave onder de Amstelbron de politic: er werd hard gevochten in zijn zaak. Een drietal klanten had moeilijkheden gezochf en gekregen. Zeven politie- agenten sorteerden de herrieschop- pers uit en zorgden voor enige gastvrij- heid aan het bureau. Daar werden de zaken terdege uitgezocht en een van de herrieschoppers kreeg een aanklacht aan zijn broek. Hij had de zeventienja- rige scholiere D.MW. met een fles in het gezicht geslagen. Gevolg: gewonde neus en bovenlip die in het Nolet moesten worden behandeld. Het meis- je heeft een aanklacht ingediend. In La Cave sneuvelde bovendien een rek met flessen. Van Bilzen bedankte de politie later voor haar optreden. Veel later die nacht, om vier uur al, raakten waard en publiek van cafe Syrena op de Grote Markt zo geirri- teerd door het optreden van een klant, dat zij hem kort en goed buitenwier- pen. De lastige gezelligheidszoeker wierp uit woede een straattegel door de spiegelruit van de uitspanning heen. Sehade f 450,-. Dat wordt het duurste avondje sinds jaren voor de dader. Spijkerbroeken zijn wel in trek. Vrij- dagnacht haalden inbrekers enige akro- batische toeren uit om het platte dak van Mikx bedrijfskleding te bereiken. Ze openden een draadglasruit en bc- reikten zo het magazijn. Honderd-clf spijkerbroeken werden gcstolen, tesa- men f 9.000,- waard. De dieven ver- gaten niet de kassa te legen, die f 100,- bleek te bevatten. Met de buit verdwijnen bleek niet moeilijk. Men opende eenvoudig de zijdeur, die toe- gang geeft tot een smal en pikdonker steegje. J.O. v. W. uit Sliedrecht, werkzaam bij Radio Modern, is het slachtoffer ge- worden van zijn eigen goedheid. Tij dens koopavond vroeg een klant of hij even van het toilet gebruik mocht ma ken. v.W. wees hem de weg naar boven en een opgeluchte klient sehafte zieh na terugkeer een LP aan. Waarschijn- lijk met het geld van de verkoper, maar dat bleek pas later. Een kollega V.W. merkte, dat er iets mis was met de stortbak. Hij ging op onderzoek uit en vond in die stortbak van W.'s polstas - leeg. De klant-in-nood was er met de inhoud vandoor gegaan, f 150,-, een euroche- que en een girocheque n<et de bijbeho- rende pasjes. Nummer van het giropas- je: 2459627. In december van het afgelopen jaar was het op Schiedams wegen gevaar- lijkcr dan tijdens de feestmaand van 1975. Dit keer gebeurden er 177 onge lukken, waarbii in 34 gevallen zware sehade werd aangericht en zeven ern- stig gewonden vielen. Die cijfers zijn voor december'75 rcspektievelijk 160, 33 en vier. De oorzaken: geen voorrang, slippen, onvoorzichtig achteruitrijden, te dicht volgen en onoplettdndheid. Dat laatste riitjc is een vaste litanie in het inaande- lijks overzicht van de politie. I)e bezoekers van de Karsseboom treffen in hun sous geen asbakken aan. Roken is er verboden. Veel stamgasten hebben immers last van een longkwaal en voor hen zijn rookwolken een onoverko- meljjke barriere. En iedereen moet zieh thuis kunnen voelen op de soos. Sfoy.y y» ,»m. SCHIEDAM Lentefeest onder- hand helemaal thuis in De Karsse boom op de Broersvest groeit en bloeit als nooit te voren. Nu de inspan- nende verbouwing bijna is voltooid, blijft er tijd over voor andere zaken. Konkreet: Lentefeest biedt de bezoe kers van haar societeit nieuwe dingen. Morgenochtend begint een kursus pop- penmaken die onder de bekwame lei ding staat van de echtgenote van gla/e- nier Andre llenderickx, zelf een talent- vol poppenmaakster. l-.lke dinsdag is er vanaf ticn uur gele- genheid tot kaarten. Voorlopig blijft het bij klaverjassen, maar een goede bridge-drive behoort tot de mogclijk- heden. „Als er belangstelling voor is, gebeurt het", zegt Rietje Koning. ,,En een kompetitie kan natuurlijk ook. De vraag is alleen nog wie zet dat op, wie doen er nice 611 wie willcn de zaak lei- den?" Elke donderdagavond staat voortaan in het teken van de. bingo. De prijzen wqrden in het algemeen door de men- sen zelf meegebracht en menigmaal geeft een middenstander iets aardigs uit zijn voorraad. Zulke geschenken /ijn altijd spontaan, want Lentefeest houdt niet van bedeltochten. Rietje Koning: „Het is,zo onprettig, als ie steeds maar blijft vragen en doen" *Blijde kindergezichten hij de laatste grond, dat straks Tries/and zal heten. paal voor het nieuwe klubhuis op het lapje -j' "Y'j.' ;,t' ~'n Z0 >1\ - A., ,f ix-i, "r.r - V - is om Bij de Allart van Heemstedegroep zijn kinderen tussen 7 en 1$ jaar nog altijd welkom. De diverse groepen als kabouters, welpen en padvinders zijn op diverse clagen v van de week in het -voorlopig nog tijdelijke- klubhuis bezig met het spel dat verkennen heet. Wie meer wil weten over schouting in het al gemeen of de Holyer groep in het bijzonder kan terecht bij groeps voorzitter C. Molenaar, f)r. A. Kuvperstraat 101, tel. 35.30.21 of sekretaris J. A. Buschoten, Lepelaarsingel 318, tel. 71.20.12. Ook het Maandblad van de stichting wordt verbeterd. De exploitatie daar van is in handen gegeven van Schie dams reklamemannen Dick Jansen en Leo Heynen, beiden experts in vorm- geving en heel belangrijk het wer- ven van advertenties. Dat maandblad gaat naar alle bezoekers en donateurs, maar is dcstijds met name voor de bed- legerigen opgezet. Het wordt boven dien naar alle artsen en verenigingsbe- sturen gczonden, zodat zeer veel Schie- dammers het wel en wee van Lente feest kunnen volgen. Toch zijn al die aktiviteiten niet de grote trots van Rietje Konings en haar vele niedewerkers. Vooral het zwein- men gaat geweldig", vertelt ze, ,,Je ziet mensen zwemmen leren van wie je het nooit gedacht had. We krijgen nu hulp van de physeotherapeut Karel Koerts. Hij komt ons hel-pen, samen met een kollega die meegeweest is naar de Olympische Spelen voor gehandikap- tcn in Toronto. „Koerts oordeelt, of mensen zwemmen kunnen leren. Als de arts het goedvindt, kan meteen met de lessen worden begonnen. Rietje Koning: .Leren zwemmen staat voorop. Wedstrijdzwerijmen zit er he lemaal niet in, tenzij de mensen het zelf willen natuurlijk". Wij hebben op onze avonden goede en vertrouwde krachten. Er zijn mensen die helpen bij aan- en uitkleden; we hebben gediplomeerde krachten voor de lessen. En het personeel van Zwem- bad Zuid geeft prachtige medewer- king. Direkteur Helsma doet zelfs zijn best voor een aangepaste lift". (onderdeel van de Rqnmond West Combinatie, waarin ook het Maas sluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opge nomen) versr.hijnt op woensdag huis aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi ..atie: Hoogstraat 122 in Vlaar dingen. Telefoon: 010-34.67.11 Agentschap: Eurotyp, Rotterdam sodijk 238, Schiedam Postadres: Postbus 195, Schiedam. Hoofdredak;eur: E.J. Mathies. Redakteur Paul Houkes, tel. prwe 01804-19405 Sportmedewerker: Peter Spek, tel. 010-35.26.15. Medewerker Han van der Horst tel. 010- 26.46.73. Klacbten bezorging kan men uit- sluitend doorgeven via het num mer 010-13.24.89 (van 8.30 tot 17.30 uur). Indien men dondei dagochtend belt wordt de krant nabezorgd. De bladen van Rijnmond West Combinatie verschijnen in combi natie met de woensdag-uitgave van De Havenloods. Duo's kunnen worden .opgegeven tot maandag 17 uur; gewone ad vertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiterhjk maandag 17 uur binnen te zijn.

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 3