Schiedams Nieuwsblad Film over rassehaat Sitton vroeger: HOLLE PINKEL Schiedams Politienieuws 'Drink mijn bloed en 'Stof der sterren Bingo bij Rietzeilers Vergadering Rooie Vrouwen Schooljeugd kollekteert voor Kameroen 200 Schiedammers voor Terlouw De avonturen van Vlooien Vinkenoog Te klein Waarschuwing Kind doodgereden Meer ongelukken Plakken mag niet Inbraakkroniek Portefeuille weg Racen door Leo Knoops en Ietie Mijinke (Novotel) defor Marten Toonder hij hetyfldi wall Het laEnji /shier een saaiel igenTJboel endat id hel jgwpgvwd bljjven odJ en braved/PredesJkoa een fAtejemenou !]kq< wolf'V/ (atsoenl/jk feen /meent!Enikbaar "Sr I lei'den'.Jkzitvol wat leveri inde 1/ \Qoede voornemen5/ Kijk daar eens .'lanus Hagelpro vrijab een wx Heee,lams,ben je weer vnjv WoHgI. En dat zal iR ^-^mook'Jkword een 1 SCHIEDAM - Huub Koch, de twintigjarige dichter van de Laan heeft in de maand november een voor zijn doen vrij omvangrijk stuk proza geschreven. 't Zou een pocket kunnen worden van een kleine honderd pagina's. Maar in heti vinden van uitgevers is Huub niet zo gelukkig. Hij heeft zijn verhaal dus in tien exemplaren doen fotokopieren. Huub Koch kwam een klein jaar gele- den voor het eerst in het nieuws, toen hij een bundeltje poezie in eigen beheer uitgaf. De financiSle klap is hij ongeveer weer te boven, zodat een der- gelijk experiment met het prozastuk er niet in zit. Het eerste literaire werk over de Laan en Schiedams alterna- tieve kringen blijft voorlopig bestemd voor de gelukkigen, die er de hand op weten te leggen. In twee bandjes circu- leren de fotokopien. „Drink mijn bloed" heet het eerste en het tweede ,,'t Stof der Sterren." Daarin verhaalt Huub Koch zijn bele- venissen in de maand november, toen een verliefdheid hem in hevige ver- warring bracht. Pagina's lang noteert hij zijn denken, zijn doen, zijn wan- lioop. Er gebeurt eigenlijk niet veel, maar toch gaan zijn regels niet verve- len. Huub kan schrijven „Af en toe sprongen de vlooien op mijn broek, overgebleven van de zomer en nog niet doodgevroren door de win ter. De stofzuiger, die op zijn laatste snik wachtte, was hier de oorzaak van SCHIEDAM - Op maandag 24 januari houden de Rietzeilers een grote bingo- avond in zaal Marijke, Broersveld 121. Zoals gewoonlijk heeft de karnavals- vereniging voor aantrekkelijke prijzen gezorgd. De avond is toegankelijk voor perso- nen van zestien jaar en ouder. De Laan, middelpunt in Koch's proza. HAN VAN DER HORST en daarom waren ze ons te vlug af. Ho- pelijk bracht Guus vlug de nieuwe stof zuiger mee, want dan konden we de strijd tegen de vlooienlegers aanbin- den." De strijd begint niet. Huub krijgt ande- re dingen aan zijn hoofd. Via een vriendin ontmoet hij het meisje Elise, waar hij tot over zijn oren verliefd op wordt. Elise doet - onbewust - het ergste wat een vrouw verliefde mannen kan aandoen: ze zegt geen ja, maar ook geen nee. Vrouwen doen dat vaak, de arme Heer der Schepping in verwar- ring en paniek achterlatend. Misschien is een leven lang sokken stoppen en afwassen daarvoor wel een goede straf, want onbewuste wreedheid dient krachtig te worden aangepakt. Huub Koch raakt in een soort krisis. Hij moet zijn evenwicht hervinden en dat gebeurt met drank, depressies en veel gefilosofeer. Huub verdiept zich nogal graag in de Oosterse mystiek, zodat de betreffende teksten een duistere indruk maken. Mystiek laat zich niet helder op papier zetten. De lezer met gevoel voor dit niet-logische denken, moet zich op laten nemen in een mist van woorden. Ik mis dit gevoel ten enenmale en ik ga er dan ook niet op in. Een opmerking slechts: nu en dan zondigt Huub Koch tegen de regels van de Nederlandse taal en dat doet hij met name, wanneer de mystieke begeestering hem te pakken krijgt. voor her eerst ontmoette. Vinkenoog heeft jaren terug al vrede gevonden in de Oosterse mystiek. Zijn boeken proberen die vrede over te brengen en hij verheugt zich in een steeds groeiende schare bewonderaars. Het is ook Simon Vinkenoog die Huub met raad en daad bijstaat en hem steeds maant do6r te gaan met schrij ven." Een verstandige raad, want Huub kan best wat. „Een geboren verteller", zeggen ze van hem op de Rotterdamse literaire workshop. Huub zou eens een spannend verhaal moeten verzinnen en opschrijven. Ondertussen is het jammer, dat het proza van Huub Koch door zo weini- gen gelezen wordt. Het heeft in ieder geval historisch belang, want Huubs krisis speelt zich af in dat merkwaar- dige Laangemeenschapje, waar jongeren wonen die zich nauwelijks storen aan de normen en waarden der maatschap- pij. Het zijn niettemin aardige mensen ge- bleven die in hun huisjes zowel de orgie als de overspannenheid op een af- stand weten te houden. Hoe ze leven, schrijft Huub op. Misschien zou hij een fotokopie kunnen leggen op de lees- zaal van de Openbare Bibliotheek. Huub Koch SCHIEDAM - Vanavond vergaderen de Rooie Vrouwen in de PvdA-frak- tiekamer op het Oude Stadhuis. Aan de orde komt de situatie rond het baarmoederhalskankeronderzoek. De deskundigen verwachten, dat 70 pet. van Schiedams vrouwen zich laten onderzoeken en dat vinden de Rooie Vrouwen te weinig. Daarom willen zij alien die daarvoor in aanmerking ko- men, persoonlijk benaderen. Nu gaat da't niet zomaar. De burgerlijke stand zou namen en adressen moeten ver- strekken en dat doet zij niet aan orga- nisaties met een politiek doel. Het Centraal Vrouwenkomite zou die adtessen wel kunnen krijgen. Het be- schikt bovendien over voldoende krachten om de betrokkenen op het belang van het onderzoek te kunnen A'ijzen. Het centraal vrouwenkomite Jet echter weinig in dat plan en de Rooie Vrouwen Willen vanavond over die houding een paar harde noten kra- ken. SCHIEDAM - Op vrijdag 21 januari om 8 uur wordt in de Havenkerk, Lan- ge Haven 70 te Schiedam de film ,,De Schaduw van de Boemerang" ver- toond. Deze speelfilm is' een ware geschiede- nis van twee jonge Amerikanen die in het binnenland van Australie terecht- komen. Op de farm werken kleurlin- gen die vriendschappelijk met de blan- ken omgaan. Dit zint 6en van de Ame rikanen niet, zo ontstaat er een span ning tussen de verschillende rassen. Je kunt aan die stukken ook zien, bij wie Koch over de vloer komt. Hij voelt zich geestverwant van Simon Vinken oog en beschrijft dan ook in zijn boek- je, hoe hij deze Amsterdamse schrijver SCHIEDAM Honderdvijftig a twee- honderd Schiedammers hebben zater- dagmiddag getekend voor de terug- keer van D'66 voorman Jan Terlouw in de tweede kamer. Vier uur lang hadden leden van D'66 in het beestenweer met hun handtekenin- genlijsten op de Hoogstraat gestaan. De aktie werd gekoordineerd vanuit een marktkraam met propaganda op de Koemarkt. Na drieen bekwamen de demokraten in cafe het Vierkantje van de ontberingen met behulp van opwar- mende dranken. Welke mensen wilden nu, dat Terlouw aan de verkiezingen meedeed? D'66-ers merkten dat veel vrouwen Jan Terlouw bleken te kennen. Veel jongeren ook tussen de achttien en vijfentwintig jaar waar- deerden de demokratische fraktielei- der. Niet-tekenaars trof men voorna- melijk aan onder de grote groep niet-politiek-gei'nteresseerden. ROTTERDAM - Je staat met de bek vol tanden. Maar "t is zo, 't is te gek", zei Kees Sitton zaterdagavond op zijn grootse feest. Zo reageerde hij op het hul- deblijk van zijn leerlingen. Jk zal het heel erg simpel zeggen, op zijn Schiedams; hartstikke bedankt". In zijn handen had hij het model van een enorme plakkette (anderhalf bij drie en een halve meter) die over een paar maanden zijn school op de Lange Haven - hoofdzetel van de zaak - zal sieren. Sittons leerlingen hadden hutje bij mutje gelegd om het kunstwerk te kunnen bekostigen en nog geld over- gehouden voor twee antieke kandelaars ook. De plakkette wordt op het moment gemaakt door de Vlaardingse kunstenaar Jan de Winter. Ook Kees' vader, de heer Henk Sitton, oprichter van het bedrijf werd voor het voetlicht gehaald en beloond met har- telijk applaus en een bloemcnbak. Het was een triomfantelijke avond voor va der Sitton. Tenslotte had hij het in 1931 - hartje krisis - gewaagd om op cen zolder aan de Huysmansstraat met zoiets onverantwoordelijks als een dansschool te beginnen. „Toen ik in 1931 begon, werd je voor gek verklaard. Het was de grootste kri- sistijd. Dat was veel erger dan nu. Ik had een zolder op de Huijsmansstraat als zaaltje ingericht en op tien decem- ber 1931 zijn we gaan draaien. Ik was zeventien jaar, toen ging ik naar dans- les en laten we zeggen, ik zag daar brood in. Toen ik begon was ik eenen- twintig jaar". Na een moeilijke start begon het be drijf van Henk Sitton te floreren. Vier jaar na de opening was de zolder al te klein geworden. Hij verhuisde naar het pand op de Lange Haven, waarvan steeds grotere delen werden gehuurd. EirVSTing Niemand op het grote feest van Sitton in de Rotterdamse Doelen hoefde bang te zijn dat hij niet meer naar huis kwam. Op het Cen traal Station stond een extra trein die om twee uur de feestgangers vervoerde: tot Hoek van Holland reed de extra danstrein door. zichzelf waren het toen allemaal stijl- dansen; de valeta, de kruispolka. Van veertig tot drieenvijftig heb ik meneer Sitton geassisteerd. Toen de Duitsers hem weghaalden, hebben wij de zaak een tijdje zo goed en zo kwaad als het ging door laten draaien. Dat was altijd uitkijken, want de Duitsers zaten in Musis. Dansen mocht niet. Dat was Engels he, de quick-step en zo. We hielden dan zogenaamd kabaret. Er kwam een orkestje, dat wat Duitse nummers speelde, maar die muzikan- ten waren zo weg. En dan gingen we dansen". De heer Sitton hechtte veel waarde aan de standing van zijn zaak. Oud-leerling Toon Buurman, die in '46 de school voor het eerst betrad, herinnert zich: „Meneer Sitton is altijd ontzettend streng geweest. Je hoefde bij hem echt niet te swingen (een uit Amerika over- gewaaide Jazz-dans, niet het onregel- matig hossen, wat de huidige jeugd daaronder verstaat-Red.). We waren eens even op de dansvloer krijgertje aan het spelen. Er stonden een paar kameraden me op te juinen, van: je durft niet! Meneer Sittion gooide me er meteen uit. Toen ik later mijn ex- cuus aanbood, zei hij: „Kom jij na Nieuwjaar maar 's terug. En swing, nee, nog eens: dat mocht niet. Meneer en mevrouw Sitton, vakmensen waren het. Ze wilden dansles geven". Henk Sitton nu: „Streng? Helemaal niet. Maar zo hield je vroeger je naam hoog. Daarna zijn die nieuwe dansen gekomen, de cha-cha-cha en zo. Tegen- woordig is het allemaal anders". Met duidelijk genoegen kijkt hij naar de wild jivende leerlingen van zijn zoon. Oud-leerling Jan Steens, eerste kursus '39-40, graaft voor het Schiedams Nieuwsblad ook in zijn geheugen. „Op SCHIEDAM- De leerlingen van de kleuter- en lagere scholen van de Ver- eniging voor Christelijk Schoolonder- wijs willen begin februari geld inzame- len voor een projekt in Kameroen. Het afgelopen jaar zijn diverse chris- telijke scholen daar geteisterd door een tornado. Aangezien er onvoldoen- de gelden beschikbaar zijn om de her- bouw en inrichting van deze scholen te realiseren, gaan de scholen van boven- genoemde vereniging trachten hier- aan iets te doen. Het streefbedrag is f. 15.000.- De kin- deren hopen dit bedrag in korte tijd bij elkaar te krijgen. Binnenkort kunt u de kinderen bij u thuis verwachten om de knipplaatjes te verkopen. Hopelijk stelt u ze niet teleur. Mocht u niet in kontakt komen met leerlingen van deze scholen, dan kunt u ook nog uw bijdrage storten op girorekening 683858 t.n.v. de Ver eniging voor ChristelijkSchoolonder- wijs, Schiedamseweg 100 te Vlaardin- gen. Na de oorlog gooiden Jan Steens en zijn vriend Toon Buurman een balletje op over wedstriiddansen. ..Ach". zei Henk Sitton, „Ais jullie daar toch naar toe gaan, doe dan toch mee, dan krijgen jullie praktijkervaring". Ze lie- ten zich dus met verloofdes inschrijven voor de B-klasse van het kampioen- schap in Den Haag. Buurman: „Het duurde zeven rondes, voordat er zes finalisten overbleven. We wisten niet wat we hoorden. Dat ging zo van: Jan, Piet, Klaas en toen Buurman en Steens. En toen maar wachten wat er gebeurde. Nummer twee Steens, nummer zes Toon. De kampioen kwam van dansschool van der Meulen. Dat was het allergrootste eerste sukses, wat Sitton eindelijk boekte." Voor Buurman en Steens was het Sit tons tweede jubileumfeest. Zij zaten in de organisatie van het twintigjarig be- staan. Henk Sitton vond dat eigenlijk geen reden tot grote evenementen, maar hij liet zich tenslotte ompraten. Steens voerde op enthousiaste wijze het woord. Daarna werd het stampvol- le Musis Sacrum geamuseerd door Frans Vrolijk en de zijnen. Toon Buur man nu: „Zo druk als-ie het nu heeft, had-ie't toen ook". Dansleraren konden overigens zeer bij- zondere problemen krijgen. Het was de tijd van „twee geloven op een kussen, daar slaapt de duvel tussen" en in de- cember '51 las Jan Steens tot zijn ver- bijstering in Sursum Corda, het katho- lieke parochieblad een waarschuwing tegen Sitton. ,,'t Kan waar zijn, dat katholieken on- derling een eigen club vormen of een eigen cursus volgen, maar wie waar- borgt, dat er geen niet-katholieken in- komen of katholieken, die hun plich- ten niet vervullen? Bovendien is mij verzekerd dat alle, ook niet katholieke clubs van Sitton op 14 november een gezamenlijke dansavond houden", zo schreef pastoor Oorsprong van de Sin- gel. Ze mochten eens op de protes- tanten verliefd worden, of nog erger, op de mieuw-heidenen! Een week later deed de Kethelse pastoor er nog eens een schepje bovenop door te schrijven over Danshuis Sitton. Buurman en Steens gingen verontwaardigd bij de Eerwaarde Heren op bezoek. Ze ble ken te weinig met hun collega's te bel- len, want Henk Sitton liet zijn katho lieke klubs door de pastoor van de Ha venkerk controleren. In een volgend nummer van Sursum Corda slikten de pastoors hun waarschuwing in. Toch rrtisten de katholieken het twintig jarig bestaan van hun school, want dat was die dansavond op 11 de- cember. „De heer Sitton heeft bepaald dat cursisten of leden van zijn katholieke cursussen en clubs hieraan niet deelnamen. Aldus is mij stellig verzekerd en beloofd. We kunnen er slechts dankbaar voor zijn", schreef pastoor Oorsprong. Die dagen zijn gelukkig voorbij. „Dat was de katholieke macht he, en die macht isgebroken", verzucht Kees Sit ton. Dat is niet helemaal waar. Katho lieken zijn alleen menselijker gewor den. Zaterdagmiddag rond kwart voor vier vond op de -Horvathweg, vlak bij het station, een dodelijk ongeval plaats. Slachtoffer is de achtjarige P.K. Het jongetje reed op de fiets langs de stoeprand en stak ploteseling de rijbaan over. Hij werd gegrepen door de auto van de Vlaardinger G. van O. Ijlings werd een ambulance besteld, maar het was al te laat. Op weg naar het ziekenhuis is P.K. overleden. De automobilist bleek onder invloed te verkeren; twee blaaspijpjes verkleur- den. Hij moest een bloedproef onder- gaan; de politie wacht op de uitslag daarvan. Vrijdagochtend om tien voor twaalt stopte de 66-jarige automobilist J.P.M. uit Maassluis voor het stoplicht bij de Vier Molens. Een vrachtwagen vloog achterop zijn auto. J.P.M. is in het ge- meenteziekenhuis opgenomen. 's Avonds voor tien voor half negen verloor de Vlaardingse W.v.d.K. de macht over het stuur van zijn brom- fiets. Regen en wind dreven hem op de Overschieseweg tegen een oplegger aan: hersenschudding. Ook hij werd naar het gemeenteziekenhuis gebracht. Zondagavond gleed de 55-jarige mevr. J.N.H. van S. met haar bromfiets uit, toen zij de hoek van de Dwarsstraat en de Hagastraat omreed. Ze liep een hoofdwond op en vermoedelijk een hersenschudding. De verkiezingsstrijd heeft zijn eerste slachtoffer geeist. Vrijdagnacht betrapte de politie twee vrouwen die op het stationsplein voor de CPN aan het „plakken" waren. Lijm en biliet- ten werden in beslag genomen; de dames kregen een proces-verbaal. De Schiedamse anti-plakverordening is nogal veelomvattend. Officieel is het zelfs verboden tussen elf en zes uur 's 's nachts over straat te lopen met plakmiddelen, lijm, verf, krijt, teer enz., tenzij men kan aantonen daarmee; slechts wettige dingen voor te hetben. Onwettig is plakken, kalken of, zoals de verordening deftig zegt, ..tekenin- gen te stellen" op andermans onroe- rend goed. Pas dus op, dat u zulke dingen niet doet. Bij Radio Modem op de Nieuwpoort- weg is in de nacht van donderdag op vrijdag voor vierendertigduizend gulden aan kleurenvideocassetteappa- ratuur verdwenen. De dieven slopen bij een belendend bedrijf naar binnen en bereikten via de tussendeuren het magazijn van Radio Modern. In de nacht van donderdag op vrijdag werd ingebroken bij L.J.M. in de Dr. Noletstraat. De dief kon rustig zijn gang gaan, want de heer M. ligt in het ziekenhuis. Zijn broer ontdekte de diefstal de volgende morgen. In ieder geval zijn twee zilveren kandelaars, tafelzilver en manchetknopen verdwe nen. De 19-jarige mej. G.M.K. is haar por- tefeuikle kwijt. Zij had hem in de telefooncel van het postkantoor laten liggen. Toen ze tien minuten later terugkwam, was haar eigendom verdwenen. In de portefeuille zaten een rijbewijs, een betaalpas en f. 120.-. Vrijdagochtend tussen tien en twaalf hield de politie snelheidscontrole op de Churchillweg en de Horvathweg. Oogst: vijf overtreders, waarvan de snelste 78 kilometer haalde. Na de afgelopen feestdagen en met de niet meer zo dikke huishoudbeurs als vorige maand, wilde ik het deze maand eenvoudig houden en een paar ideeen geven voor een goedkoop en lekker dessert met bananen. „BANAAN AU CAMILLE", genoemd naar de uitvinder van dit des sert, dat vooral in Limburg zeer popu- lair is. U neemt zoveel bananen u denkt nodig te hebben en laat de sehil erorn. Doe ze in de oven of in uw grill en laat ze poffen, totdat de schil open- barst. Schuif dan de schil naar onder, besprenkel de banaan met rum en strooi er bruine suiker over. Garneer het geheel af met slagroom en wat amandelschaafsel. BANAAN SUISSE" Snij de banaan in stukjes en doe ze in een bakje met cognac ot vieux en laat dit plm. 1 uur staan. Neem dan cocos- macronen en snij deze in stukjes. Sla dan plm. 1/4 1. slagroom stijf. Als dit alles klaar staat neemt u een 1/2 1. vanillevla en doe daar de slagroom, cocosmacronen, banaan en drank door- heen en vul dit in glazen of bakjes en strooi er als garnering chocolade vlokken overheen. Ik hoop, dat u met deze recepten wat ideeSn gekregen heeft en er verder nog andere variaties aan toevoegt. Heeft u zelf nog leuke suggesties, laat het mij dan weten. Dan kan ik met degene, die de orgineelste is volgende maand een „recept van de maand" maken. Sukses en eet smakelijk. LEO KNOOPS Toen vroeger de eerste Europese ont- dekkingsreizigers de Atlantische Oceaan overstaken, dachten ze het paradijs gevonden te hebben, toen ze terecht kwamen op een tropisch eilandje met wuivende palmbomen. Wat vooral op deze or ie gers en evenzeer op de I toerist, zoveel indruk i ie ongelofelijke qvervloed v -iv. fruit en in het bijzonder de anen. Men vindt ze in de tropen in vele kleu- ren en smaken. Er bestaan meer dan honderd verschillende typen en zijn het gehele jaar door verkrijgbaar. Naast de banaan, die men als fruit eet, gebruikt men in de tropen de zgn. bak- bananen in de keuken. Verder is er nog een soort, die men uitsluitend teelt om bier te brouwen. Voor de in- heemse bevolking vormen bananen een belangrijk volksvoedsel, ze zijn n.l. voedzaam en licht verteerbaar. Waren de bananen vroeger het toppunt van luxe hier in de westerse wereld, tegenwoordig zijn ze alleen maar een vrucht. Bij vele gerechten, denk maar aan rijst, nassi etc. wprden tegenwoor dig bananen gegeven. De desserts met banaan, bereid, zoals Leo Knoops hierboven heeft beschre- ven, geven blijk, dat bananen ook een heerlijke delikatesse kunnen vormen. Ik ben ervan overtuigd, dat u wanneer u deze gerechten gemaakt heeft, de banaan niet enkel en alleen meer als een vrucht zult zien. IETIE MIJINKE-BAKKER I) A. Aav4 JO 13 Dichter Huub Koch schrijft nu proza - (onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maas- sluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opge- nomenl verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi- natie: Hoogstraat 122 in Vlaar- dingen. Telefoon: 010-34.67.11 Agentschap: Eurotyp, Rotterdam- sedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schiedam. Hoofdredakteur: E.J. Mathies. Redakteur: Paul Houkes, tel. prive 01804-19405. Sportmedewerker: Peter Spek, tel. 010-35.26.15. Med ewer ker: Han van der Horst. tel. 010- 26.46.73. Klachten bezorging kan men uit- sluitend doorgeven via het num- mer 010-13.24.89 (van 8.30 tot 17.30 uur). Indien men donder- dagochtend belt wordt de krant nabezorqd. De bladen van Rijnmond West Combinatie verschijnen in combi natie met de woensdag-uitgave van De Havenloods. Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone ad- vertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiterlijk maandag 17 uur binnen te zijn. Andere tijden andere zeden Eet smakeliik!

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 3