3 Deze week Zodiac in De Instuif Sherry bij de zoutjes. 8j04 Subsidie Anjerfonds voor ziekenomroep Zangavonden voor restauratiefonds hakiini I iffv P Nieuw pand VR OM~in zicht Platen teveel V0CCPCET OP AUTOHUUR-TEL. 010- 349082 Henriette van BeelaertBehoudende zijde... Werven ^Fles sherry ^5^47^1 Zak chipspak zoute bolletjes pak kaaszoutjes Voordcc^ 445 3.29 iSanaen 11t60 Op is op. Nieuwe vuilniswagen Yfoningzoekenden Gemeente- archief houdt Instuif HUBO is weer open Bloemschikken IVielersport Verbreden KANTTEKEMNC Niet veilig Echt iets voor meneer Jamin. Begin 1977 met f 19,77 voordeel. wmm B.Y. ALLE TYPEN Haar problemen? BIOSCAL NEMEN! BIOSCAL SCHIEDAM Jonkevrouwe Henriette Beelaerts van Blokland (22)) noernt door de telefoon in haar Groenoordse flat zelder haar eigen naam. ,,Sekretariaat OSL", klinkt het geroutineerd door de hoorn. Achter deze afkorting schuilt het Oud Strijderslegioen, een organi- satie die dammen op wil werpen tegen de Rode Vloed en daar- van is Henriette sekretaresse. Diezelfde funktie bekleedt ze binnen Konstruktief Jong Nederland, een klub die dezelfde doelen heeft. *Aktiviteiteri werklozen: redelijk veel belangstelling. *Zaalvoetbal in Schiedam. *Van de Burg is niet bang. 4e week CUIENCECREATIE fM 6 MIS. AUCy HALUEN fcdiEKDAM zft. n-asuua/m. Voor onderhoud g/m gasapparaten van al uw g serviceclienst gasapparatuur nederland Schiedams I Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJk 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 26 JANUARI 1977 le JAARGANG NO. 17 Oud Vrijwilligers Legioen strijdt tegen verlinksing Kortom. de jonkvrouwe is een rechts meisje en die treden de laatste tijd weinig meer op de voorgrond. Reden genoeg voor een interview. Henriette drinkt koffie in haar fau- leuil. Naast haar in de hoek, de voor- zitter van het Oud Strijders Legioen, Prosper Ego uit Berkel en Rodenrijs. Henriette: ,,Ik ben er destijds via mijn ouders bijgekomen. Mijn moeder wilde zich eens goed informeren over de derde wereld-winkel. Ze belde OSL en die stuurde meteen een hele stapel informatie. Sindsdien zijn we geabon- neerd op Sta-Vast, het maandblad van het Oud Strijderslegioen. Ja, we staan Ihuis meer aan de behoudende zijde". Via de liberale jongerenorganisatie JOVD kwam Henriette terecht bij het oud-strijderslegioen. „De koers van het JOVD-bestuur stond me helemaal niet aan". verteit ze. ,,Ze zijn veel te links- liberaal. Neeni bijvoorbeeld hun uit- spraak ten gunste van abortus. De wet die pas is afgestenid, ging veel te ver" Zo dacht ook het oud strijders-legioen erover. Deze organisatie, die aanvan- kelijk behoudende vechters aan de goede kant in de oorlog en veteranen van de politionele akties verenigde, is zich de laatste tijd aan het verbreden. Alle tegenstanders van de linkse partij- HET is begrijpelijk dat ook in Schiedam met grote spanning ge- wacht is op het gereedkomen van het rapport van de enige tijd gele- den ingestelde Beleidscommissie Scheepsbouw die haar licht zou moeten laten schijnen op de toe- komst van de in zeer rnoeilijke omstandigheden geraakte Neder- landse scheepsbouw. Schiedam telt immers verscheide- ne werven, vvaar vele honderden stadgenoten werken. De Nederiandse scheepsbouw heeft de problemen niet aan zich- zelf te wijten, maar aan een aantal omstandigheden die voor (in elk geval een deel van) de werven desastreuze gevolgen dreigen te hebben: na de hausse van enkele jaren geleden is de orderpositie, in het algemeen gesproken, aanzien- lijk verslechterd en mede als gevolg daarvan en van steun- maatregelen in het buitenland is de concurrence fors verhevigd waardoor werven in een aantal ge- vallen verliesgevende orders moe ten accepteren om voldoende aan het werk te blijven. Er moest en moet iets gebeuren! Over de v'oorstellen van de onder leiding van oud-minister drs. J.A. Bakker staande beleidscommissie heeft men in de afgelopen dagen al heel wat kunnen lezen en ho- ren. De commissie heeft laten we- ten dat nog enkele duizenden werknemers van de werven moe ten afvloeien (gevreesd wordt dat dit lang niet in alle gevallen zon- der gedwongen ontslag zal kunnen gaan); om de werven gezond te maken moet zo'n een miljard gul den geihvesteerd worden en de rijksoverheid zal met steun van honderden miljoenen guldens moeten komen, waarmee deze overheid uiteraard een heel stevige vinger in de werven-pap zullen krijgen. Het wordt een indringende en pijnlijke operatie, maar nogmaals: er moet nu iets gebeuren om te voorkomen dat de Nederiandse scheepsbouw ten onder zal gaan. Het is betreurenswaardig dat nog zoveel onzekerheden overgebleven zijn, waarbij we hier vooral den- ken aan de belangrijke zaken die nog via de cao geregeld moeten worden, zoals de mogelijkheden voor vervroegde pensionering waardoor het aantal gedwongen ontslagen kan verminderen. We zouden willen aandringen op grote spoed bij het nemen van de nodige beslissingen, zeker omdat het higr gaat om het dagelijks werk van duizenden mensen. De onzekerheid heeft lang genoeg ge- duurd. Nu moeten besluiten val- len, waarvan we vurig hopen dat dezje voor de betrokken werkne mers zo gunstig mogelijk zullen uitkomen. E.J.M. en zijn welkorn en Henriette kon dus meteen terecht tussen de jongeren van het zich gestaag uitbreidende legioen. Konstruktief Jong Nederland. Half juli gaf ze bovendien de brui aan haar rechtenstudie, om sekretaresse te wor- .den van het Oud Strijders Legioen. Ze voorziet in haar onderhoud met een baantje voor halve dagen bij Slaven- burgs bank. Prosper Ego legt uit: „Aanvankelijk kwanien we in kontakt met losse groepen jongeren die een ander geluid kenbaar wilden maken. Later hebben we de organisatie in een betere vorm gegoten. Bij ons voelen jonge mensen zich thuis, die een hekel hebben aan het geweld, dat tegen- woordig wordt gebruikt. Ik bedoel. door organisaties als de rode jeugd. Onze jongeren ergeren zich aan het feit, dat een club als Symbiose gelegenheid krijgt om uitzendingen te maken. Het ergert ons, dat groep- jes van twee man, die het de minister op Schiphol lastig maken, meteen voor de t.v. komen. Wie dat geweest waren. zou ik zo gauw niet weten. Nog een voorbeeld: In Amsterdam was een pro-abortusdemonstratic van een paar kleine groepen: meteen op de televisie. Diezelfde dag protesteerden in Den Haag twintigduizend mensen tegen abortus. Daar zie je niets van. Ik zou het op prijs stellen, als de media meer aandacht aan andere groeperingen besteedde. Wij proberen dat onder andere te bereiken door informatie foe te zenden". Henriette Beelaarts (links) en Prosper Ego: „Misdaad stijgi.. „Als u mij werkelijk in de ramen wil jagen, dan moet u mij verge- lijken met de Volksunie. Voor die klub heb ik geen woorden". zegt Prosper Ego. Hij maakt zich dan ook vaak kwaad over de slechte huisvesting van gastarbeiders. Verder vindt het OSL, dat de te- rugkeer der Surinaamse medebur- gers moet worden bevorderd, maar nimmer afgedwongen. Evenmin is Ego een voorstander van de Zuid-Afrikaanse rassenpoli- tiek. Hij gelooft echter, dat het zwarte verzet in handen is van een klein groepje extremisten. ..Je moet zoveel mogelijk naar ge- lijkheid toewerken" aldus de voor- zitter van het oud-strijderslegioen, „maar wij in Nederland moesten ons eens wat meer met onze eigen zaken bemoeien". Dat geweld zit de leden van het OSL inderdaag hoog. Hun blad konstateert maand in maand uit toeneming van de misdaad, Henriette: ,,Erg veilig ben je ook niet. Ik ken genoeg voorbeelden van mensen die 's avonds niet meer rustig over straat kunnen. Dat kan on der andere komen door de lage straf- fen en de vrij slechte bestrijding van drugs. Je mag nu zelfs een aantal gram- men op zak hebben. Waar het drugge- bruik toeneemt. groeit ook de mis daad". Ego: ,,Men moet bij voorbaat uitgaan van de veiiigheid van de burger. Dat gebeurt niet in Nederland. Eerst komt de zorg voor de ontspoorde, dan pas die voor de bedreigde samenleving". Henriette: „Er moet een voldoende be- zetting komen van de politiekorpsen, maar ook voldoende rugdekking. De politie dient te worden gesteund". Prosper Ego staat zelfs de doodstraf voor. Hij zou die willen zien toegepast op overvallers van bejaarden, van benzinestations, kidnappers en gijzel- mannen. ,,Wie iemand afranselt voor honderd gulden, moet weten dat hij het niet meer overleeft". SCHIEDAM— Oude bekenden zondag- avond in Arcade. De Instuif heeft Band Zodiac voor een optreden ge- engageerd. Oude bekenden herinneren zich deze formatie nog als de befaamde Crowns Clan, dat met zangeres Sylvia voor heel wat geslaagde avonden borg stond. Sylvia is inmiddels haar eigen weg gegaan: ze zingt nu solo. Vandaar dat de overgebleven mannen van Crowns Clan Hans Stolk, ex- zanger van de Flails erbij haalden en om het nieuwe begin te onderstrepen hun naam veranderden in Zodiac. Band Zodiac is de laatste paar maanden hard aan het werk geweest. In de repetitieruimte werd het reper toire danig verbeterd en uitgebreid. Band Zodiac heeft bovendien de bassist van Beautiful Garden aange- trokken. Het repertoire, zo schrijft de lnstuif- koerier is onder meer gebaseerd op bekende en populaire nummer, die zeker zullen aanspreken. Alleeri Zeven welam lang een andere supervoordelige dubbelaanbieding bij Jamin. Niet duur -wel heerlijk. Aanbieding geldt van 27-1 1/m 2-2 SCHIEDAM- De VROM wil een nieuwe vuilniswagen aanschaffen. Deze wagen kost f. 165.000.- maar is dan ook in staat het huisvuil opeen te persen en grotere stuk- ken te kraken. Hij gaat acht jaar niee. Ook wil de VROM de grote veeg- machine vervangen door een klein model, dat f.69.500.- kost. Vanavond komen deze voorstellen in de raadskommissie. SCHIEDAM De Stichting Zie kenomroep Schiedam heeft be- richt ontvangen van het Anjer fonds, dat een eenmalige subsidie van f.2.000,- tegemoet kan wor den gezien. Het bedrag dient be- steed te worden aan de aanschaf van nieuwe apparatuur ten behoe- ve van het ziekenomroepwerk. SCHIEDAM— De Hervormde Gemeen- te gaat in de Grote Kerk zangavonden organLseren. De kosten voor de restau- ratie van het magnifieke kerkorgel zijn er nog niet uit en men hoopt dat de bezoekers door een guile gave in de kollektebak iets van deze financiele nood zullen lenigen. Het ligt in de bedoeling een paar keer per jaar zo'n avond te organiseren. Dat kan, want Schiedams kerkkoren en de harmonic Harpe Davids werken belangeloos en graag mee. Het worden niet zomaar koncerten met het publiek stil luisterend in de kerk- banken. Het programmaboekje bevat veel samenzang en alle teksten staan erin afgedrukt. De eerste avond wordt gehouden op vrijdag 4 februari. Om tien voor acht begint Harpe Davids te spelen; om acht uur wordt de avond geopend door de hecr D. de Wit. Hierna volgt een groot programma, waaraan medewer- ken the Young Voices, het Opstan- dingskoor, het Bejaardenkoor en het. Grote KerkkooT. Dirigent is de heer De Sterke. Natuurlijk wordt tijdens deze grote avond het orgel, waar het toch allemaal om begonnen is, niet verge- ten. Tussen de zang door zal organist Bekkers op dit grootse instrument improvisereu. SCHIEDAM— Eind december tclde Schiedam 3744 woningzoekenden. 91 daarvan zijn door de woningdienst aan een huis geholpen. 1 5 Niet-ingeschre- venen kwamen in zo'n noodsituatie terecht. dat men ook voor hen wat gedaan heeft. Van die bijna vierduizend woning zoekenden acht men er slechts 329 onvoldoende gehuisvest. 291 Aan- staande echtparen zoeken een huis en 230 alleenstaanden. 882 Mensen brachten in december een bezoek aan het kantoor van de woningdienst op de Korte Haven. schoenreparatie klaar terwijl u wacht SLEUTELS Copieren SLIJPEN: GRAVEREN: Messen Naamplaten Scharen Rotterdamsedijk 443 Centrum-Schiedam GSOPHND. 11-17 UUR W B-SSUOR. SCHIEDAM— Schiedam gaat zijn nieuwe archief aan mensen buiten de stad presenteren. Het gemeente bestuur wil daartoe archivaris Van der Feijst opdragen een instuif te orga niseren. Voor die instuif. te houden op een vrijdagmiddag. mag de heer Van der Feijst zijn kollega's uitnodigen. de provinciale inspektie voor de ar- chieven, hoogh'eemraden en dergelijke lieden. die beroepshalve met een archief te maken hebben. Schiedam is de laatste tijd nogal trots op zijn archief. Verleden jaar verhuisde dat van een benauwd pand op het Oude Kerkhof naar het voormalige kantoor van gemeentewerken aan de Korte Haven. Dat gebouw werd naar de' modernste eisen des tiids voor het archiefwezen ingericht. SCHIEDAM Er komt schot in de plcinnen van de VROM voor een nieuwe beliuizing. Vanaf 21 januari 1977 kunnen burgers bezwaar maken tegen een hinderwetvergunning voor het nieuwe pand, dat gaat komen op deze plaats, opde hoek van de Ringersstraat en de Van Heckstraat. De VROM wil daar een kan toor, een werkplaats, een garage, een pakhuis voor zout en zand en een motor- brandstofaflevcringsinstallatie neerzetten,. Op 10 februari, 's morgens om elf uur houdt de gemeente een openbare zit- ting, waarop eventuele bezwaarden hun klachten mondeling naar voren kunnen brengen. ■WSWVyWWVWWtWW/^WWVWWZAWWWWWVWVWWWWVWWm CORNELIS SPEELMANSTR AAT 1B VIAARDINGEN B0VA SCHIEDAM Verleden week is na een ingrijpende verbouwing, waarbij de winkelruimte aanzienlijk is uitge- groeid, de Hubo maak-het zelf zaak heropend. De uitbreiding van het assortiment maakte grotere' verkoopruimte nood- zakelijk. Daarnaast is er een voortdu- rend groeiende belangstelling voor doe-het-zelf produkten. De tijd is prak- tisch voorbij dat voor elk klusje de hulp van een vakman wordt ingeroe- pen. In de heropende zaak kan men alle assortimenten verkrijgen dfe voor de handige doe-het-zelver noodzakelijk zijn. Aardgasdienst Nederland B.V. Den Haag tel: 070-643939; Vlaardingen tel.- 010-741034; Waddinxveen tel: 01828-6896; Moerkapelle tel; 01793-2225. Deze apparatuur is inmiddels be- steld en zal over enkele maanden, als de ziekenomroep haar nieuwe studioruimte aan de Korte Haven 27 kan betrekken, in gebruik wor den genomen. Uiteraard is de ziekenomroep het Anjerfonds, dat onderdeel vormt van het Prins Bernhard Fonds, bijzonder dank- baar. Het betekent weer een stuk- je verlichting uit de financiele zorgen, die nu de ziekenomroep sinds vorig jaar een gemeentelijke subsidie ontvangt, weliswaar niet zo erg groot meer zijn, maar het blijft toch oppassen met de cent- jes geblazen. De ZOS verzorgt diverse malen per week radio-programma's voor de verpleegden in de ziekenhui- zen en de bejaardencentra De Harg en Spaland. Wie over de ZOS meer wil weten kan schrijven naar postbus 239 in Schiedam of bel- len met nummer 705933. SCHIEDAM- De koninklijke maat- schappij voor tuinbouw en plantkunde start in februari met haar welhaast traditionele voorjaarskursus bloem schikken. Er is een afdeling voor beginners en een voor gevorderden. Beide kursussen staan onder leiding van de heer Paul van Meurs en worden gehouden in de Kreek aan de Lange Haven. Vanavond om acht uur houdt de maat- schappij in de zelfde Kreek een verga- dering voor belangstellenden. Daar wordt de nieuwe kursus besproken. Het bestuur staat open voor suggesties. Bovendien worden er dia's vertoond van diverse bloemschikwedstrijden. Meer inlichtingen geeft mevr. v.d. Vorle, Villastraat 67, tel. 264458. SCHIEDAM - Op de zolder van het Passagetheater ligt nog een laatste rest van Schiedams jubi- leum. De gemeente heeft er zeven- honderd grammofoonplaten van de revue „Crijgh de Claere" opge- slagen. Alleen de ambtenaar die zo nu en dan komt kontroleren, of ze er nog allemaal zijn, krijgt die pla ten onder ogen. Deze toestand verdriet Crijgh de Claere-medewerker Hans Heu- schen zeer. Hij oordeelt, dat er wat met die platen moet gebeuren. Je zou ze, zegt hij, bijvoorbeeld aan gehandikapten en bejaarden kunnen geven, maar voor zijn sug gesties vond hij tot nog toe nau- welijks gehoor. Nu heeft Heuschen de zaak per brief aan de gemeenteraad voorge- legd. Zijn probleem komt in de kommissie, in de raad en in B en W die over Heuschens voorstel ad- vies moeten uitbrengen. Een Fins wetenschappelijk team van de Universiteit te Helsinki is er na ruim 10 jaar onderzoek in geslaagd een middel samen te stellen dat uitstekende resultaten geeft bij sterke haaruitval en roos, dun nend en slap haar etc. Het middel dat on der de naam Bioscal wordt uitgebracht is in Nederland verkrijgbaar bij drogisten speciaalzaken en kappers. Het bestaa; uit een elixer, welke bij voorkeur in com binatie met de Bioscal Special Shampoo dient te worden gebruikt om optimaie resultaten te kunnen verwachten. Voor deskundigen is er wetenschappelijke lite ratuur beschikbaar. Inl. bij (Ned) Tel. 070- 60.81.82 Postbus 1140 Den Haag „Geef mij maar twee broodjes kroket. Lekkere, warme broodjes. Een voor mij en een voor Krajim Grilmoor.' De man die bij de broodjesstand op de D-tribune naast me stond, rook onmis- kenbaar naar bier. Veel bier. Hij vroeg zich niet af of de wielrenner, die in het dagelijks leven naar de fraaie naam Graeme Gillmore luistert, tijdens zo'n vermoeiende Zesdaagse-avond wel be- hoefte zou hebben ran een broodje kroket. Zeker niet als ze, zoals ik enke le minuten later zelf kon konstateren, smaakten naar een lauw papje met een ondefinieerbaar korstje eromheen. Maar ach, er waren er niet veel zo nuchter als ik, dus slechts weinigen zullen zich daar iets van hebben aan- getrokken. Toch gaat er een zeer bijzondere sfeer vanuit, van zo'n Zesdaagse. Het Rot terdamse Sportpaleis vol mensen, die allemaal door elkaar heen lopen, elkaar verdringen bij de schiettent, eindeloos wachten tot ze aan de beurt zijn om ndgmaals een bierbesf'.lling op te ge ven en zichzelf volgooien met die ake- lige poedersuiker, die nou eenmaal op poffertjes hoort. En dan is er natuurlijk ook nog de sport. De wielersport, om helemaal precies te zijn. Ergens onderin het im mense komplex rijden een stelletje fi- guren in kleurrijke hemdjes rond op een baan, waarbij ze regelmatig pogin- gen doen elkaar een arm uit te rukken. Dat lukt overigens nooit. Tenminste, ik heb het niet kunnen konstateren. Kijk es, vooral als je niet zo erg thuis bent in dat wielrennen, is het fijn, om dat deskundige commentaar van die spreekstalmeesters erbij te hebben. Toegegeven: het orkest daar ergens in het midden speelt zo hard, dat er zelfs geen melodie meer te horen is, laat staan een omroeper, maar het is toch fijn, dat ze er aan gedacht hebben. Soms kun je er toch wel iets van ver- staan. Zo nu en dan hoor je: ,,Heren coureurs, nog tien rondenl" En dan fietsen ze allemaal als gekken om er maar zo snel mogelijk van af te wezen. BegrijpelijkJ want zo plezierig lijkt het me niet, op zo'n fietsje bovenin zo'n schuine baan. En dan de miss: de ronde-miss. Dat is wel een beetje ontroerend, om die ga- de te slaan. Ze zit daar maar de hele avond op zo'n stoeltje aan de binnen- zijde van de baan, bij de eindstreep, en mag er zo nu en dan alleen maar af om weer drie zoenen (twee links en een rechts) uit te delen. Ze zouden mij er niet voor krijgen. Een ding vond ik wel jammer. Iedereen schijnt op precies hetzelfde moment te besluiten om ruimte !e gaan maken voor nog meer bier. Het gevolg is dat het halve Sportpaleis in een lange file staat opgesteld voor de plaatselijke sa- nitaire voorzieningen. Een beetje ge- nant is het ook, als je uiteindelijk, na lang wachten, bijna aan de beurt bent en tegen de rug aan staat te kijken van iemand die krampachtig probeert, zo snel mogelijk klaar te wezen. Later op de avond kwam ik dezelfde man weer tegen. Zijn broodjes kroket had hij blijkbaar al op, maar de ergste honger was nog niet geheel gestild. Een Amerikaanse hotdog met zuurkool liet hij langzaam in zijn keelgat ver- dwijnen. Hij keek mij aan en zei: „Wanneer begint die voorstelling nou?" Toen ben ik ook maar een pilsje gaan pakken. vr>OR BIJ GANGER 1

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1