Unjeke aktie vanSpieringshoek Deze week hak Tijdelijke omlegging tramlijnen 4 en 8 a WPr P Bewoners tegen cafe v - m ebo 4m 2.95 7 5.33j PSP wijst op gevaar station ieu V4IY4NTIE VCCCPCO" CP AUTOHUUR-TEL 010- 34908 Roken Hartstichting 2 pakkenthee a 40 zakjes JLm&H belgische bonbons 250 gram Fotowedstrijd Schiedam 84 Geen krant? Bel even! Februari mm wp W mm verhuizing KANTTEKENliNC Haar problemen? BIOSCAL NEMEN! BIOSCAL Echt iets voor meneer Jamin. Op is op. YVOENSDAG 2 FfBRUARl 1977 le j'AARGANG NO. If SCHIEDAM Meer dan vijfentwintigduizend netto. Dat is de op- brengst van de bizarre kermis, waarmee de scholengemeenschap Spieringshoek zijn twintigjarig bestaan vierde. A1 het geld gaat naar een middelbare school in het Boliviaanse Cochabamba, die door de regering daar niet wordt gesteund. ipressief euroautosepvice 's-Gravelandseweg 408 - Schiedam liUITENCECREATII 2SJAN.T/H6HEC. AJhiDy H4ULJEJN CCTTECIDAvH ii Alleen Samen 5e week RITA tetetete Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP. ROTTERDAMSEDIJK 238 In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad 25 mille voor school in Boliviaanse Cochabamba 200 oud-verpleegsters op reiinie Nolet. Vrouw zijn. Op stap naar Londen. Vanavond beslissing sport-plan- nen Broekpolder. Voor het feest was de halve school her- schapen in een enorni feestterrein. Be- neden had men een cafe-chantant inge- richt met levende muziek van de leer- lingen. Een enormc tent onttrok een deel van de oostgevel aan het gezichf en in de vol slingers gehangen aula stond leraar Duits Hermans zich met zijn rad van avontuur in het zweet te werken. Zoals op bijna alle schooljubi- lea ontbrak ook het poppentheater de Mikroskoop van het Rotterdamse Sint Franciskuskollege niet. Fnorme kartonnen cijfers in diezelf- de aula gavcn de stand aan. Het Spieringshoek had zich ten doel ge- steld dertigdui/end gulden voor Cocha bamba binnen te halen en bijna elk kwartier moest inderdaad een cijfer in de rii ,,dui/enden guldens" worden vervangen. Elke klas had een eigen manier gevon- den om de honderden bezoekers geld voor het goede doel uit de zak te klop- pen. Atheneum 2a paste een aggressie- ve verkoopmethode toe bij de handel Nu de regering de strijd heeft aan- gebonden tegen het. roken, wor den ook al'zrlei gemeentes aktief. De Rotterdamse wethouder van onderwijs Mastik heeft zijn leraren al schriftelijk op het hart gedrukt om niet met pijp, sigaar of sigaret gewapend in de klas te verschijnen en wellicht worden binnenkort zulke brieven ook in Schiedam verzonden. Tenslotte is CDA-fraktievoorzit- ster Rietje Taverne een fervent strijdster tegen de nikotine. Toen in Den Haag niemand nog over maa regelen dacht, bepteitte zij al een rookverbod tijdens de raads- vergaderingen. Ze kreeg maar half haar zin. De raad besloot om voor de pauze niet meer te roken. Men ziet dan ook een algemeen gegrab- bel, als Arie Lems de besprekingen schorst vooi een kwartiertje ge- meentekoff ie. De burggmeester gaat hierin voorop: „meestal noudt hij zijn sigaartje al klaar. Zoals gezegd' Rietje Taverne isal- thans in dit opzicht radikaal. Zij wil roken op zo veel mogelijk plekken verbieden. Argument: de niet-rokers ,,genieten" mee van de gevaarlijke nikotinedampen. Toch zitten er aan deze zaak heel wat haken en ogen. Toegegeven, roken is gezond, maar mag aan de andere kant de overheid de burgerij in haar vrijheid beperken? Is het geen tyrannie om iemand zijn of haar rokertje te ontzeggen? Ten slotte kunnen sommige mensen niet meer buiten hun dosis nikoti ne en dwang heeft nooit iemand van een verslaving afgeholpen. Zo krijgt de discussie over een rookverbod hele principiele trek- jcs. Ze gaat niet alleen meer over de gevaren, maar ook over de demokratie. Over de vraag welke dingen een meerderheid een min- derheid mag opleggen en welke dingen niet. De nikotine brengt ons aan de praat over de grondslagen van het staatsbestel. Dat is dan het enige gezonde aan het hele spul! Een grote regel wordt op alle scholen nageleefd: in de lokalen en op de gangen is het roken vet boden. Tenminste voor de teerlin gen. Het bevoegd gezag (direktie en docenten) schrijden tevreden paffend door diezelfde gangen. Zij steken de brand er nog eens in, voor een nieuw probleem ter spra- ke komt en's avonds haalt de con cierge voile asbakken op. Deze toestand is uit den boze. Wat roken of niet roken betreft, is het ,,gelijke monniken," gelijke kap- pen". Of iedereen rookt tijdens de le's, of niemand. En ook de leraar niet. Schiedam zou gebaat zijn met een goed rookverbod in schoolklassen en gangen Misschien een ideetje vooi onderwijswethouder Post hoorn. Hoe kun je je nu waarmaken als docent, terwijl je rookgerei in de mond jacht rrlaakt op jonge boosdoenertjes, die in de fietsenstalli-nq een sjekkie staan te draaien7 H.V.d:H in popcorn. ,,Twee jaar geleden heeft een klas het ook gedaan", zegt leerling Raymond van der Meer. ,,en toen liep het goed". Zijn klasgenoot Chris Vredebregt voegt daaraan toe: „A!s we de dertigduizend halen, steunt het dekenaat de aktie waarschijnlijk". Voor Cochabamba had HAVO 3b een duivels spel uitgevonden. De klant werd verlokt met behulp van twee plastic bui/.en blokjes uit het water te vissen. Een moeizaam karwei, dat me- nigeen al lang voor de hem toegestane minuut wanhopig opgaf De sektie Frans verkocht met de ent- housiastc medewerking van een aan- tal leerlingcn potplanten. De voorraad was deels ingekocht, dcels door ouders of detailhandelaren geschonken. I n zo had elke schoolklas wat. Leraar kathe- chese Raaymakers, tot over zijn nek in de organisatie, hep met glinSt- rende oogjes door het gebouw. Hit maakt deel uit van de financiele koni- missie en moest met zijn mensen de binnengestroomde gelden tellen. Maandagmiddag was hij daar nog uitgej breid aan bezig. Raaymakers: ,,Bruto hebben we binnen tweeendertigdui- zenddriehonderddrie gulden en 27 cent. Ik sta nu temidden van al dat geld. Met aftrek van alle kosten ko- men we tot een netto bedrag boven dc vijfentwintigduizend gulden". Op dat moment waren in de aula de leerlingen bezig om de laatste gelden bijeen te brengen. Zij verorberden de 600 kroketten, die op de feestdagen zelf niet uit de ijskast waren gekomen. ,,Ze vlfegen weg", roept Raaymakers. MiiMM voor scholengemeenschap Spieringshoek, goed voor een school in Bolivia schoenreparatie Hlaar terwijl u wracht SLEUTELS SLIJPEN: GRAVEREN: Copiereo lessen Naamplaten Scharen Rotterdamsedijk 443 Centrum-Schiedam De scholengemeenschap Spierings hoek onderhoudt al jaren lang kontakten met een zusterinstelling in de doodarme Boliviaanse stad Cochabamba. Toen de leiding on- der de leerlingen een enquete hield over het twintigjarig be staan van de school, kwam een ding dan ook overduidelijk uit de bus: „Wij mo.eten deze kans grij- pen om iets voor Cochabamba te doen". En dat is nodig: de regering van het doodarme Bolivia is wel de laatste om iets uit haar schamele or.derwijsbegroting voor zo'n school te bestemmen. Want het onderwijs past daar niet in het straatje van Hugo Banzer, de uiterst rechte diktator, die een aantal jaren geleden de macht ver- overde op wanhopig vechtende mijnwerkers. Leraar kathechese Raaymakers van het Spieringshoek vertelt: „Die school heet San Augustin en is zestien jaar geleden vanuit Ne- derland opgericht door de paters Augustijnen. Ze wilden de school zo snel mogelijk helemaal Bolivi- aans maken en daar zijn ze in ge- slaagd. Ze begonnen met uitslui- tend Nederlandse docenten. Nu zijn er van de veertig docenten nog m*ar twee Nederlanders. En het hele bestuur is op een na Boli- viaans". De San Augustin school maakt geen geheimen van haar principes. Ze is voor rechtvaardigheid, ge- rechtigheid en gelijke kansen voor iedereen. Dat laatste slaat bij de Boliviaanse machthebbers niet goed aan. Net als zoveel andere Zuid-Amerikaan- se regimes probeert de regering het land te ontwikkejen door grote ondernemingen vrij spel te geven. Zij worden op alle mogelij- ke manieren ondersteund, terwijl men de lonen der werknemers be- wust laag houdt. Vanuit hun standpunt gezien is de vrees der machthebbers terecht. Het Augustin levert goed opgelei- de jonge mensen, die doordrenkt zijn van een hang naar gerechtig- heid. Hoe kan het ook anders op een katholieke school? Zij zijn de jonge Bolivianen die niet uit zijn op een vet baantje in de grote stad, maar die hun eigen mensen willen helpen uit het moeras te komen. De steun van het Spieringshoek aan deze unieke school is dan ook een voorbeeld van daadwerkelijke ontwikkelingssamenwerking. Wie op de valreep nog mee wil helpen, kan zijn bijdrage storten op giro 209460, spaarbank anno 1820, bisschoppelijke vastenaktie, Co chabamba. SCHIEDAM In verband met ver- nieuwing van tramsporen op de Nieuwe Binnenweg zullen de tramlij nen 4 en 8 met ingang van maandag 7 februari 1977 tijdelijk via een gewij- zigde route gaan rijden. Deze omleg ging zal ongeveer twee maanden duren. Liin 4 in de richting Heemraadsplein en lijn 8 in de richting Schiedam volgen hun norm ale route via de Nieuwe Binnenweg tot de Mathenes- serlaan. Vervolgcns wordt gereden via de Mathencsserlaan tot het Heemraads plein. Li in 4 rijdt dan over de Heem- raadssingel naar zijn eind/beginpunt. Liin 8 rijdt eveneens over de Heem- raadssingel en vervolgt dan via de Nieuwe Binnenweg zijn normale route naar Schiedam. Liin 8 in de richting Kralingen (Laan van Nooitgedacht) rijdt zijn normale route via de Nieuwe Binnenweg tot het Heemraadsplein. Vervolgens wordt ge reden over het Heemraadsplein en via de Mathencsserlaan naar de Nieuwe Binnenweg. Via de Nieuwe Binnenweg volgt liin 8 daarna zijn normale route SCHIEDAM - De Vrienden van de Hartstichting afdeling Schiedam zoekt kollektanten voor de huis-aan-huis kollekte in de week van 28 maart tot 2 april. Men kan zich bij de onderstaande adressen opgeven: T.C. de Vette, Lindelaan 16, Schiedam, tel. 707625; mevr. S. Schippers-Buurman, Mgr. Nolenslaan 664, tel. 7061 18; Th. A. de Veth, Eaassenplein 75, Schiedam, tel. 706303; J.M.C. Lefel, C.riegplein 87, Schiedam, tel. 704134; mevr. Jongste- Quartel, Schiedamseweg 7, Schiedam, tel. 705851; mevr. Tijsen-Jonker, Nw. Damlaan 539, Schiedam, tel. 703811. OEOFF1HD: 1H? UUR EN 19-88UOE ii-SBUUH SO. 11-17171®. Een Fins wetenschappelijk team van de Universiteit te Helsinki is er na ruim 10 jaar on^er2oek in geslaagd een midde samen te steilen dat uitstekende resultaten gee ft bij sterke haaruitval en roos, dun nend en slap haar etc. Het middet dat on der de naam Bioscal wordt uitgebracht is in Nederland verkrijgbaar bij drogisten speciaalzaken en kappers. Het bestaat uit een elixer, welke bij voorkeur in com hinatie met de Bioscal Special Shampoo dient te worden gebruikt om optimale resultaten te kunnen verwachten. Vooi deskundigen is er wetenschappelijke lite ratuur beschikbaar. Int. bij Tel. 070- 60.81.82 Postbus Den Haag (Ned) 1140 (IOR/F.N De bewoners van dc Usschnondsestraat en de Nieuwe Xlaussiraat willen geen cafe op de lioek. In dc voormalige groentewinkcl daar dreigt zo'n instelling te komen en dc hewo.ifers vrezen geluidsovcrlastsclirccuwende slant- gastcn in de nacht en dcrgeliikc dingen. De Bewonersvercniging van Schiedam aid heeft zich achter de bewoners gestcld. Ze liet een handtekeningenlijst rond- gaan en protesreerde officieel bij dc gemeentc. Ook dc makelaar ran het pand, die nog met de toekomstige kastelein onderhan- delr. is op de hoogte gestcld. Aanbwdlng geldt van 3-2 I m 9 -j - v.] - i-"i--J Zeven u/eken lang een andere supervoordelige dubbelaanbieding bij Jamin. SCHIEDAM Hoe ziet Schiedam eruit in 1984? Dat is het thema van een grote fot'otentoonstelling, die op 20 februari in de Vier Mo- lens wordt gehouden. Leveran- ciers: Schiedams amteurgotogra- fen, want alleen zij kunnen hun werk op de tentoonstelling han- gen. Het thema is aantrekkelijk. Met fantasie en misschien wat trukage valt een leuke visie op het Schie dam van 1984 te versieren. Het moeten afdrukies van achttien bij vierentwintig cm. zijn. En ze die- nen per stuk te zijn aangebracht op een achtcrgrond van board of iets dergelijks, zodat ze gemakke- lijk kunnen worden opgehangen. De jury bestaat uit een beeldend kunstenaar. een ondeskundige, grafikus en een voor/itter. Zij heeft opdracht gekregen extra te letten op originaliteit en kreativi- teit. F.r bestaan drie kategorieen in de tentoonstelling. In kategorie A komen inzenders terecht dei wei- nig fotograferen. ,,Vakantiefoto- grafen" schrijft het communique van de SG oneerbiedig. In katego rie B worden mensen geplaatst die een filmrolletje per maand verschieten. De SG noemt dezul- ken ,,serieuze amateurs". Katego rie C tenslotte bestat uit mensen die veel fotograferen en wier werk al eerder voor een wedstrijdjury heeft gelegen. Zij heten „gevor- derde amateurs" In elke divisie reikt de jury een eerste, tweede en der'de prijs uit. Waarschijnlijk zijn dat legpennin- gen. Inzendingen voor 16 januari naar het WV. Overschiessestraat 1 (Froveniershuis). Op de achter- zijde moet u naam, adres en te- lefoonnummer schrijven plus de kategorie (A, B of C) ledere bezorger laat wel eens een steekje vallen. Het kan daarom best eens voorkomen dat u deze krant eens niet, of niet op woensdag ontvangt. In dat geval doet u er ons een groot plezier mee door dit al op donderdagochtend even telefo- nisch door te geven. We kunnen dan de ,,moeilijke gevallen" opsporen en er iets aan proberen te doen. Tevens krijgt u als u donderdags voor 12 uur belt, de krant nabezorgd. Voor klachtcn over de bezorging is een centraal telefoonnummer ingesteld: 010-132489. Wilt u uit- sluitend dit nummer voor bezorg- klachten gebruiken? lie gewraakte hushalie. die de PSP liever e'gens anders zou zien SCHIEDAM He. is uiterst vreemd. dat er op de Nieuwe Damlaan bij sta tion Nieuwland nog geen doden zijn gevallen, zo vindt de Schiedamse PSP. In een brief aan de gemeenteraad zet de afdeling, die zelf al jaren geen kan- didaat meer ziet gekozen, uiteen wat er naar haar mening scheef zit en wat er moet gebeuren. Veel bewoners van Groenoord komen met de trein uit hun werk en hollen dan vanuit het station naar de bushalte aan de overkant van de Nieuwe Dam laan. Die staat net aan de andere kant van de overweg. ,,Dat gcbeurt dan vaak tussen het optrekkende verkeer door, dat heeft moeten wachten voor de ge- sloten overwegbomen", stelt de brief van de PSP vast. De bushalte, zo vinden de Schiedamse pacifisten, moet daar Jan ook verdwij- nen. Aan de Groenoordzijde van het Station Nieuwland iigt een enorm par- keerterrein en dat is bereikbaar via een trap. De PSP wil, dat daar de bushalte komt. Lijn 53 en 52 moeten dan op de kruising met de Si hiedamseweg even reehtsaf om het parkeerterrein mee te pikken en komen via dezelfde kruising weer op de Nieuwe Damlaan terug. Dat de PSP de/e suggestie doet, is niet zo verwonderlijk. Partijsekretaresse Blauw woont in Biidorp en heeft da- gelijks vanuit haar huis uitzicht op de bushalte en de treinpassagiers die hun leven wagen om een minuutje winst. •wwvwwwwwvwwvw SCHIEDAM \ddic de .long speed elk- derdc /aterdagmiddag van de niaaiul van I 3 14 iinr op llessorgel in lie*t Stedelijk Museum in Schiedam. wvwwwmwvwwwwmw) Z fiflj CORNELIS SPEELMANSTRAAT 18 - VLAARDINGEN ibBOVA" ■WW//eAVZZZZVVAVA%'VWA%VAWVVVA,VVA\VAV«VvWWWWWWWVVS Februari alweer. (ielukkig, denk ik er dan stilletjes bij. Want hoe options- tisch ik ook ieder jaar weer begin: met januari lig ik altijd overhoop. We mdgen elkaar gewoon met. lie eerste week gaat wel, want die rol je ongemerkt binnen met het feestge- druis van decern her nog in je oren. Maar dan komt de katcr. Kinderen naar school, de hoe! in huis op z it oude plaats en alles is weer even ge-„ w-oon'. Op dat moment begint i Met tegenzin s morgans uit bed. want, wat is het dan donker en koud. ledere dag weer ben ik dan /doers op een beer, want die komt al pittende de winter door. Ook denk ik wel eens, dat we wat dichtcr naar de natuur zouden moeten leven, dus als 't iieht wordt opstaan en met donker worden naar bed. Hoewci de avonden toch wel ge- zellig zijn, hij een hcerlijke kaehel en sehenieHieht. Nutuurlijk zijn er ook een hetehoel mensen die verlangend uitzicn naar een goeie vrieskou cti de daarhij hehorende ijspret. Dear boor ik alleen niet bii. Terwijl zij vcrlangcn naar schaatsenri/- den gluur ik al stiekum 's morgans in de tuinen of er nog geen sneeuwklok- jes of crocusjes te zien zijn. Sneeuw gaat nog wel, vooral als je dan in het park komt en alles under zo'n wit donzen dekhed lig. Voor zo'n tafcreeltjc heb ik dan wel een heetje kou over en dat zOu je als beer toch weer missen. Nee, dan maar als mens door het leven' (ielukkig beginnen de dagen al wear can beetje te lengen. Nog even en we gaan weer de zoincrkledihg opzoeken, waarop er dan prompt weer een sneeuwhui komt, om je eraan te herin-'- neren dat 't toch echt nog niet zo ver is. Maar goed dat we aan 't weer tenminste mats kunnen verandercn en 't moeten nemen zoals het komt, want wat zou dat een gcruzie geven Nee, mensen, als er nog sneeuw en i/s op t programma staat: veel pie- zier ermee. Kijken doe ik er wel graag naar en mijn voorjaar komt ook wel.. ate

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1