Invalidensportvereniging zoekt leden haklin Deze week Hulpdienst Bijdorp niet blij met schoolgebouw neemvakereen bloemetje mee GS Unck-van-de-werkplaats nam afscheid van gemeentewerken Praten over wijkverbetering 2-931.98^ Staking Inspraak Honoloeloe in Zoldertheater IIIII Geen krant? Bel even! rw Cafe laat open Koninklijk goud K A NTTEKEN INC BIS Letterlijk m Haar problemen? BIOSCAL NEMEN! BIOSCAL Echt iets voor meneerJamin. Smeerkaas bij de ontbijtbiskxvie. ontbijtbiskwie 5 pakjes 2r50 L79 WOENSDAG 9 FEBRUARI 1977 le JAARGANG NO. 19 SCHIEDAM- De Schiedamse sportvereniging voor gehandikapten. De Ooievaars, zoekt leden in Vlaardingen en Maassluis. Nu de vereniging een vaste basis heeft gevonden in Schiedam wil het bestuur graag uitbreiden. „De validen moeten al aan sport doen, dus moeten minder-validen heiemaal aan hun konditie werken", zegt tweede sekretaris B. Knol. Vandaar dat in de Rijnniond West een grote proprganda-aktie van De Ooievaar start. Binnenkort verschijnen wervende affiches voor de ruiten en het bestuur heeft gesprekken aangevraagd met de sport- wethouders van Vlaardingen en Maassluis, want de gehandikapten- sport heeft zo zijn specifieke moeilijkheden. De Ooievaars hopen dan ook op medewerking van officiele zijde. Grote bloei - - mm Iris bloemenkiosken, stationsplein: Dagelijks geopend tot's avonds 9 u enzondags tot 8 u Voor onderhoud gm (JfMi gasapparaten van al u w g sGfA/iceclienst gasapparatuur wtm nederiand Samen 3.77 pis op. Aanbieding geldt van 10-2 t/m 16-2. 6e week POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP. ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad 'De Ooievaars' hebben dringend busje nodig C.N. Kemper, eerste sekretaris, legt uit: „Als invalidensportvereniging heb je het volgende nadeel: als wij mensen krijgen kunnen ze verschillende tak- ken van sport doen. Dat betekent een hoop werk voor het bestuur. Boven- dien komen we ongunstig uit in de sportraad. Omdat we niet een speci fieke sport hebben, krijgen we sub- sidie uit, noem 't maar een rommel- potje waaruit de diversen worden be- taald". Een groot deel van de kosten bestrij- den de Ooievaars dan ook uit de gif- ten van donateurs en leden en de zes- tig gulden kontributie die elk lid be- taalt. En die kosten zijn hoog. Trots van de Ooievaars is het basketbal- team, dat over veertien dagen zelfs mee gaat doen aan de Eiiropese kam- pioenschappen in Keulen. Wanneer zich een nieuwe basketballer meldt moet hij voorzien worden van een speciale wedstrijdstoel. Prijs f.850.-. Maar daar blijft het niet bij. Tijdens de matches komen de rolstoelen vaak on- zacht met elkaar in aanraking,zodat banden klappen of staken breken. De burger wordt tegenwoordig serieus genomen. Nog geen tien jaar geleden stond hij's morgens op en merkte, dat zijn straatje een ravage was. Gemeente- werklieden wrikten de klinkers uit de middenstraat, op de stoep waren ze be- zig lange sleuven te graven en een voor een verdwenen de lantaarns. Men bag- gerde gelijkmoedig met zijn fietsje door de modder. Er komt zeker nieuw Ifcht; we krijgen een nieuwe stoep. „lk hoop dat ze tegels maken, net als in Nieuwland", zeiden de huisvrouwen tegen elkaar bij de kruidenier. En ver- der was het afwachten. De gemeente- raad had in zijn wijsheid besloten, dat die stoep verbreed zou worden of ver- smald, dat de oude lantaarns zouden worden vervangen door nieuwe licht- masten en wat al niet. De bewoners werden niet geraadpleegd. Tegenwoordig is dat wel anders. Regel- matig krijgen wij op de redaktie pers- berichten van inspraakavonden. De ge- meente kondigt aan, dat ze die en die straat wil gaan verbeteren. De bewo ners worden uitgenodigd om eens naar de plannen te komen kijken en sugges- ties zijn altijd welkom. Verscheidenen Schiedammers zagen hun idee al uitge- voerd. Demokratie? Inspraak? Reken maar van niet. De meeste mensen laten hun kans op medezeggenschap namelijk voorbij- gaan. Ze vullen het in de bus geworpen vragenformulier niet in, ze verschijnen niet op de inspraakavond: ze wachten af. Zo krijgt de minderheid zijn kans. Goed georganiseerde groepjes voeren op de inspraakavond het hoogste woord, terwijl de ambtenaren van de gemeente hun suggesties noteren. Hier- na of hiervoor nemen die ambte naren kontakt op met de bewonersver- eniging van de wijk. Dat is zo'n ander orgaan. Enthousiaste wijkbewoners zetten met elkaar een buurtvereniging op, om de belangen van de bewoners bij de gemeente te be- pleiten. Die verenigingen doen goed werk. Zij wijzen de wethouder op din- gen die alleen zij als ouwe Gorzenaren of westerlingen of wat dan ook kun nen weten: zij doen waardevolle sug gesties. Maar op de een of andere manier wor den het nooit massa-organisaties. On- danks de geringe kontributie slagen zij er haast nooit in, alle buurtbewoners lid te maken. En zo blijft de medezeggenschap er een van de spraakmakende minder heid. Dat tot verdriet van de minder heid en van deze krant. Wanneer leg- gen de Schiedammers toch hun schroom af? Wanneer gaan zij eens massaal meepraten, als de gemeente in- grijpende wijzigingen wil aanbrengen in hun straatje? Het is toch hun leef- omgeving en die van hun kinderen? Laat ze eens komen meebeslissen. Schiedam is geen stad, waarin je bang moet zijn om je mond open te doen. H.v.d.H. Dan moet het hele wiel onmiddellijk worden vervangen - zo schrijven de spelregels voor. Naast de wedstrijd stoel dient dan ook een heel assort ment reserveonderdelen te worden aangeschaft. de drang naar boven. Bij een invaliden sportvereniging gaat het erom te bewij- zen dat wij net zo goed mee kunnen komen als de validen". Voorzitter Kroone: ,,Geen zieligheid, geen meelij, want dan hebben we ze niet nodig" De Ooievaars stellen dan ook steeds nadrukkelijk, dat zij geen vereniging voor, maar van gehandikapten zijn. Dit blijkt ook duidelijk uit de samen- stelling van het bestuur. Alleen de pen- ningmeester is valide. De andere be- stuursleden vinden, dat tenminste een van hen moet kunnen gaan en staan, waar hij wil als dat in het belang van de vereniging noodzakelijk is. Wie mee wil draaien met de Ooievaars kan kontakt opnemen met het bestuur Drie telefoonnummers: Kroone: 261341, Knol: 704841 en Kemper: 262284. schoenreparatie klaar terwijl u wacht SLEUTELS SLIJPEN: GRAVEREN: Copieren lessen Naamplaten Scharen Rotterdamsedijk 443 Centrum-Schiedam SCHIEDAM - Na de suksesvolle pre miere van „Zout water voor een dor- stige" blijft het kabaret Honoloeloe nog een weekend in Schiedam hangen. Ook vrijdag en zaterdag voeren zij dit programma in het Zoldertheater uit. Zaterdag om half drie treedt weer een poppentheater op. Dit keer brengt theater ,,Bartie Blok" de twee stuk- ken ,,Bartje Blok in wortelland" en Bartje Blok en de grote tovenaar Zwiezo", die op elkaar aansluiten. Kaartjes kosten een rijksdaalder en kunnen via het VVV gereserveerd wor den. Zijn er mogelijkheden voor Europese kampioenschappen? Voorzitter Kees Kroone: „Dat is moeilijk te zeggen. Het spelpeil is het belangrijkste en we weten niet zo goed, hoe het daarmee in de andere landen staat. Het basket- bal voor minder validen is in ieder geval tot grote bloei gekomen. Het is in Engeland opgezet voor mensen met polio en dwarslesies. Dat is een afwijking aan de ruggegraat. Maar nu komen er ook amputaties bij" 2e sekretaris Knol: „Vandaar dat een puntensysteem is ingevoerd. Een dwarslesie bijvoorbeeld telt voor twee punten en sommige amputaties vijf. Je mag maximaal 12 punten in het veld brengen. En een team telt vijf man. Heb je dus iemand opgesteld van vijf punten, dan moet je er al gauw twee dwarslesies tegenaan gooien.". Basketlal is lang niet de enige akti- viteit van de ©oievaars. De honderd- tvrintig leden kunnen ook aan tafeltennis, zwemmen en konditie- training doen. Er bestaat bovendien een aparte jeugdgroep. Voor elk wat wils dus, vindt het bestuur. Probleem is alleen de minder validen ook berei- ken, of, zoals de eerste sekretaris Kemper graag zegt: „ze achter het raam vandaan te halen". „Zo'n jongen zit daar lekker achter het raam en waarom zou hij zich gaan in- spannen? Dan wordt hij meestal ook nog door vader en moeder betutteld, dus krijg hem daar maar eens weg". Bijkomend probleem: er bestaat natuurlijk geen centrale registratie van minder-validen. Het is dus voor de propagandisten moeilijk om achter adressen te komen. .V *,,Herwonnen Levenskracht" nog steeds aktief *MVV wordt vijftig *Sukses voor Herma en Connie a(i Het nummer van de Telefonische Hulpdienst Waterweg Noord stond verleden week verkeerd in onze krant. Het juiste nummer 73.11.61 De Telefonische Hulpdienst is dag en nacht bereikbaar voor hen die in geestelijke en sociale nood ver- keren. ledere bezorger laat wel eens een steekje vallen. Het kari daarom best eens voorkomen, dat U deze krant eens niet, of niet op woens- dag ontvangt. In dat geval doet U ons een groot plezier door dit al op donderdag- ochtend even telefonisch door te geven. We kunnen dan de „moei- lijke gevallen" opsporen en er iets aan proberen te doen. Tevens krijgt U, als U donderdags voor 12 uur belt, de krant nabezorgd. Voor klachten over de bezorging is een centraal telefoonnummer ingesteld: 010-13.24.89. Wilt U uitsluitend dit nummer voor be- zorgklachten gebruiken? *De Schiedamseweg, Bijdorps ,,hoofdader", nu nog een oease van rust. BIJDORP De Bijdorpers zien met angst en beven de voltooiing naderen van de MTS, die bij de ingang van hun dorpjc wordt gebouwd. Even skeptisch staan ze tegenover de sportterreinen, die bij hen in de buurt worden aange- legd. Men vreest een massa overlast in Bijdorp. „En als de school in gebruik komt, wordt de rust in onze wijk bij golven (bromfietslawaai) verstoord. Afgezien nog van de drukte tijdens de pauzes in de school. En dan vergeten we nog maar even de luchtverontreiniging, die hiervan het gevolg zal zijn", schrijft redakteur Blaauw in Bijdorp Nieuws, het blad van de wijkvereniging. Bovendien voorspelt hij een verkeers- probleem, als straks de sportvelden in gebruik worden genomen. Bijdorp Nieuw gelooft niet, dat de sportmin- nende Schiedammers hun wagens netjes op de daartoe aangelegde par- keerterreinen gaan neerzetten. Het blad ziet nu al aankomen, dat al die auto's voor de deuren der Bijdorpers terecht komen. „Bijdorp landelijk; dat komt nooit weer", konkludeert de heer Blaauw somber. Bijdorp in de tang, dat is de werkelijkheid van nu en in de toekomst". Itx bloemsiefkunstj IDoekhoul 66k na zessen Aardgasdienst Nederland B.V. Den Haag tel: 070-643939; Vlaardingen tel: 010-741034; Waddinxveen tel; 01828-6896; Moerkapelle tel: 01793-2225. Bovendien: dat achter het raam weg- krijgen moet vaak letterlijk worden genomen. Yeel gehandikapten kunnen niet op eigen krachten naar het gezel- lige klubgebouw in het Schiedamse centrum Oost komen. Tot voor kort beschikten de Oievaars in de avonduren over de speciale bus van de Stichting Bureau Maatschap- pelijk Werk in Rotterdam. Ze hoefden alleen de benzine maar te betalen. Nu krijgen zij de bus niet meer. Het bestuur vermoedt, dat de Stichting zich deze belangeloze hulp financieel niet langer kon veroorloven. Als de Ooievaars straks ook mensen gaan trekken uit Vlaardingen en Maas sluis wordt dat probleem extra nijpend. Zelf een bus aanschaffen zouden de Ooievaars misschien nog wel kunnen, maar voor het kostbare onderhoud ontbreken de financien. Het bekostigen van zo'n bus wordt dan ook een belangrijk punt in de ge sprekken met de sportwethouders van Vlaardingen en Maassluis. Ondertussen blijven de bestuursleden van de Ooievaars vol goede moed. De propaganda-aktie gaat door. ,,Wij zijn een echte sportvereniging", zegt Kem per,. „Bij de mensen heerst nu eenmaal SCHIEDAM Glunderend stond de heer N. Unck vrijdagmiddag tussen zijn vrienden en bekenden in de kan- tine van het Stadskantoor. Een groot deel van het gemeentelijk personeel was opgekomen om hem misschien voor het laatst de hand te drukken, want die dag nam de heer Unck af scheid van zijn werk en van Schiedam. 17 Jaar lang leidde hij de technische werkplaats, onderdeel van de tech nische bedrijven, die zaken als gemalen bruggen, sluizen en centrale verwar- mingen onderhoudt. Unck heeft al een tijdje terug 'n aardig huisje in zijn ge- boortestad Arnhem betrokken. Achtenveertig jaar lang heeft hij in ge- meentedienst gewerkt, ten bewijze waarvan thuis de gouden eremedaille van de Orde van Oranje Nassau ligt. De heer Uifck kan goed vertellen over zijn leven in de openbare dienst, sma- kelijk en met de Arnhemse zachte g die hij nog steeds niet heeft verleerd. Unck: „Het was een leuke tijd hier in Schiedam. Ik heb een hele ontwikke- ling meegemaakt. Toen ik begon, werd alles nog op kolen gestookt, nu is er overal aardgas. En we hebben het be- heer gekregen over heel interessante moderne apparatuur. Bijvoorbeeld de lichtbehandelings-installatie in het Stadskantoor." „Ik ben in Arnhem begonnen als leer- ling-ambachtsman en van gewoon am- bachtsman ben ik chef technische dienst geworden. Op mijn aanstelling stond, dat mijn uurloon zou bedragen tien gulden gedeeld door achtenveer tig. Maar toen ik in '36 ging trouwen verdiende ik f 25,86 in de week; dat was een prachtig loon." „Ik ben er nog altijd trots op, dat ik van gewoon ambachtsnian ingenieur-B ben geworden. Dat is geen akade- mische titel, hoor; dat is een rang bij de gemeente. In dit vak blijf je stude- ren. Er zijn zoveel ontwikkelingen. De laatste twintig jaar is er meer in de techniek veranderd dan in de twintig' eeuwen daarvoor. Maar ik heb het aardig bij kunnen sloffen." „In '60 ben ik hierheen gegaan. Als je in Schiedam komt, kijken ze eerst de kat uit de boom. In het begin staan ze een beetje skeptisch tegenover je. Maar het is me" hier verschrikkelijk meege- vallen. Ik heb hier bijzonder prettig gewerkt." De Tollensstraat. een van de straten in de wijk die een ander aanzien zullen krijgen. WEST De woonomgeving van de Philips van Bourgondiestraat, de Al- berdinck Thijmstraat, de Jacob van Lennepstraat en de Tollensstraat wordt verbeterd. Dinsdag 15 februari wordt er voor de bewoners een voor- lichtingsavond gehouden in de Dr. de Visserschool. Aanvang 19 uur. Er wordt een voorlopig ontwerp ge- tond tot herindeling van de straten. Dat ontwerp is gemaakt door een werkgroep, waarin bewoners, leden van de bewonersvereniging Schiedam- West en mensen van de gemeente zit- ten. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll SCHIEDAM - Tijdens de Schiedamse Karnavalstijd (van 1 ltot en,22 februa ri) mogen de cafe's een avdnd tot vier uur open blijven. Dit geldt niet voor nachten van zondag op maandag. IllUllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De heer Unck beschouwt Schiedam dan ook niet uitsluitend als de stad waar hij zijn brood verdiende. Hij stortte zich vol enthousiasme in al- lerlei aktiviteiten. De personeelsver- eniging van de gemeente had in hem een bekwaam voorzitter en in de tijd van de vrijwillige brandweer stond de heer Unck als officier zijn mannetje bij het blussen van menig vuur. „Het waren geweldig enthousiaste brand- weermannen." herinnert hij zich nu. „Je moest gewoon uitkijken, dat ze niet te ver gingen. Met de beroeps- brandweer is de arbeidsvreugde niet zo groot, denk ik wel eens; alles is zo perfekt, zo in de puntjes^georgani- seerd. Maar dat is een suggestie van mijn kant hoor. Ik zal het best bij het verkeerde eind hebben." In zijn Arnhemse huis zal Unck de Schiedamse kollega's niet gauw verge- ten. De direkteur bood hem een prach tig herinneringsalbum aan en van zijn kollega's kreeg hij een diaprojektor. Unck: „En ik zal me straks niet verve- len. Ik heb een prachtig huis, een tuin, waar ik van alles en nog wat kan doen. Ik kan gaan knutselen, hout bewerken, staal bewerken En over de gang van zaken op zijn oude afdeling hoeft Unck zich heie maal geen zorgen te maken. Zijn op- volger, de heer van Doom, heeft hij het laatste jaar zelf ingewerkt. Een Fins wetenschappelijk team van de Universiteit te Helsinki is er na ruim 10 jaar onderzoek in geslaagd een middel samen te stellen dat uitstekende resultaten gee ft bij sterke haaruitval en roos, dun nend en slap haar etc. Het middel dat on der de naam Bioscal wordt uitgebracht is in Nederland verkrijgbaar bij drogisten speciaalzaken en kappers. Het bestaat uit een elixer, welke bij voorkeur in com' binatie met de Bioscal Special Shampoo dient te worden gebruikt om optimale resultaten te kunnen verwachten. Voor deskundigen is er wetenschappelijke lite ratuur beschikbaar. Inl. bij (Ned) Tel. 070- 60.81.82 - Postbus 1140 Den Haag SCHIEDAM Koningin Juliana heeft de heer H. Meijer uit de West-Frankelandsestraat de gouden ere-medaille behorende bij de Orde van Oranje Nassau toege- kend. Hij kreeg deze onderschei- ding na veertig jaar trouwe dienst bij de Vereenigde Glasfabrieken. De heer Meijers bracht het daar tot controller en prokuratiehou- der. - j - - Zeven we ken lang een andere supervoordelige dubbelaanbieding bij Jamin. Het hatelijk gerinkel van de telefoon wekte mij uit mijn nog lang niet vol- tooide slaap, gistermorgen om tien over zes. Nog wat duf grcep ik de hoorrt en bracht dat nuttige voorwerp naar mijn rechteroor. Het was mijn vriendin. ,,Ze doen het inderdaad: de hele zaak ligt plat tot tien uur, zei ze vrolijk. Ik moest even over die boodschap nadenken, maar na enkele momenten van stilte mijnerzijds realiseerde ik het me: de RET, De Rotterdamse Elektri- sche Tram, laat het niet bij dreigen al leen. De zaak ging inderdaad plat. Volgens mij kun je beter nu al op weg gaan dan over een uurtje," zei ze. „Als je straks door de tunnel of over de Brienenoordbrug wilt, dan kom je ge- garandeerd in een grote chaos te zit- ten.Ze had gelijk. Zo onmenselijk vroeg als het nog was kroop ik uit m 'n bed, stelde het scheren voorlopig maar even uit tot ik op de zaak zou zijn en stapte in m 'n autootje. Op zulke momenten is het toch plezierig om over een eigen voertuig te beschikken. „Zij moet wel met de metro," dacht ik, terwijl ik mijn woonplaats onder de rook van de Maasstad uitreed. Ik besloot de dag met een goede daad te beginnen en parkeerde enkele minuten later voor haar woning. „Kom maar mee,zei ik onder aan de trap. „Ik breng je wel even. Waar we al voor gevreesd hadden, klopte. Kwart voor zeven 's morgens: een drukte in het plaatselijk verkeer als was het anderhalf uur later. Bij het me- trostation Maashaven stonden tiental- len mensen wat beteuterd naar die gesloten hekken te kijken of lazen bedremmeld het foldertje, dat dpor een vakhondsmedewerker werd uitge- deeld. De file voor de tunnel groeide angst- wekkend. Toch viel het nog mee: het ijzig vroege vertrek was een gelukkige ge dachtgeweest. Toen we een kwar- tiertje later door de tunneltraverse aan de recher maasoever reden, zei ze: We hebben geen koffie!" Ik keek verbaasd opzij. „Hoezo?" vroeg ik, waarschijnlijk weinig intelligent. ,,Het koffiemeisje woont bij mij in de buurt. Die moet ook met de metro. Die is er niet voor half elf natuurlijk Ik grinnikte. Op een gewoon bedrijf mag het al niet plezierig zijn als er geen koffie is; voor de medewerkers op een gemeentedienst, zoals dat waar zij werkt, moet zoiets heiemaal een ramp zijn. Toen we voor het gebouw stopten bleek dat het gebrek aan koffie zich waarschijnlijk nog wel erger zou doen voelen. Voor de deur stonden tiental- len vroege vogels wat schaapachtig naar elkaar en ons te kijken. Ook zij waren vroeg het bed uitgegaan om de ergste chaos voor te zijn. Edoch; de portier, de Man met de Sleutel, was nergens te bekennen. Om kwart over acht belde ze, toen ik inmiddels al lang en breed geschoren en wel, in Vlaardingen zat. Iemand was zo slim geweest om ergens aan de achterzijde van het gebouw toch nog een ingangetje te vinden. Er kon weer gewerkt worden bij de gemeente. Zonder koffie. Maar ach, je moet toch een beetje solidair wezen? VOORBIJGANGER.

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1