haklin m w J.A. Deelder dicht in Quibus Willi Bewoner Gorzen helemaal niet blij met container m Wat gebeurt er, als er iets misgaat.. Turken Deze week Nesquikbijde kokosmakaronen. Ybus Nesquik 366 2391 kokosmakaronen A 2 pakken 300 2«19 6r66 4.58 opbinnenhuis Groeton in Passagetheater Dolf de Vries naar Schiedam Tuberova naar Oost Karnaval Haar problemen? BIOSCAL NEMEN! BIOSCAL Je schaamt je dood nationale woonmanifestatie Geen geld Vreugde WOENSDAG 16 FEBRUARI 1977 le JAARGANG NO. 20 SCHIEDAM Het waslokaal is drie vierkante meter groot. In het volleybalnet prijken enorme gaten. Het leer schilfert van de turn- toestellen. De ene gevelkachel voert een ongelijke strijd tegen de kou en overal hangt smerige putlucht. „Het blijft vechten. Nog steeds is kleedhok drijfnat. Komt dus ook in de zaal", zo staat er in het aantekenboek en „De vloer is glad, die wordt ook 'n keer schoongemaakt. Dit is gevaarlijk. Vooral bij de negentiende eeuwse wandrekken". Een Schiedams gymnastieklokaal anno 1977. Sporthal Margriet wordt groter. Hans Bohm speelt si- multaan. Samen is op. Aanbieding geldt van 17-2 t/m 23-2. euroautoservice s-Gravelandseweg 408 - Schiedam lr POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP. ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad LEAO moet zich behelpen met verkrotte gymzalen De leerlingen van de Schiedamse LEAO op het Oude Kerkhof hebben een treurige gymnastiekakkommoda- tie. De docenten zijn gedwongen les te geven met wormstekig materiaal in verkrotte zalen. Zij onderscheiden de „oude" en de „nieuwe". De oude is een kerkachtig bouwsel achter Alja Een Fins wetenschappelijk team van de Universiteit te Helsinki is er na ruim 10 jaar onderzoek in geslaagd een middel samen te stellen dat uitstekende resultaten geeft bij sterke haaruitval en roos, dun nend en slap haar etc. Het middel dat on der de naam Bioscal wordt uitgebracht is in Nederland verkrijgbaar bij drogisten, speciaalzaken en kappers. Het bestaat uit een elixer, welke bij voorkeur in com binatie met de Bioscal Special Shampoo dient te worden gebruikt om optimale resultaten te kunnen verwachten. Voor deskundigen is er wetenschappelijke lite ratuur beschikbaar. Inl. bij' (Ned) Tel. 070- 60.81.82 - Postbus 1140 Den Haag Minister van Doom laat geen on derzoek doen naar de achter- grond van de Schiedamse T. r- kenrellen. Hij vindt ze niet be- langrijk genoeg. Inderdaad is na een paar dagen knokken de rust in onze stad teruggekeerd. In de Mariastraat herinnert niets meer aan de ongeregeldheden. Zand erover, moet men gedacht hebben. Dat zand erover is inderdaad de reaktie geweest van Schiedam's autoriteiten. Ze proberen de zaak zoveel mogelijk te vergeten en ondertussen hebben ze meer oor. en oog voor de problemen der gastarbeiders. Dat is mooi, maar niet genoeg. Wij Nederlanders zijn altijd nogal trots geweest op ons anti-rascisme. Dominee Martin Luther King, de leider van de Amerikaanse zwarten, was in ons land zo rrtogelijk nog een groter votksheld dan in zijn eigen Verenigde Staten. Voor de poli- tiek van Zuid-Afrika hebben we geen goed woord over. Vijftien jaar geleden konden we ook makkelijk anti-rascistisch zijn. Nederland kende geen min- derheden. Nu is dat anders. Tien- duizenden Surinamers bevolken de grote steden, achter de vuil- niswagen loopt Turk of Marok- kaan. En die nieuwgekomen minder- heden blijken impopulair. Veel Hollanders mogen ze niet zo en laten dat verdraaid duidelijk blij ken. In Schiedam heeft dat tot een uitbarsting geleid. Het was lang niet zo erg als in bijvoorbeeld Londen, waar blank en zwart echt bloedige veldslagen houden, maar tochEr werden een paar stappen gezet op de fatale weg naar de rascistische samen- leving. En dat is gevaarlijk. De meeste Hollanders worden nog gekweld door een soort slecht geweten, als zij aan het diskrimi- neren gaan, maar dat slechte ge weten slijt. Daarom had minister van Doom beter wel een paar centen in dat onderzoek kunnen steken. Het heeft immers niet tot doel om de lezer daarvan kans te geven, de beschuldigende vinger op te heffen. Het legt slechts de voe- dingsbodem bloot, waarop het rascisme bloeit. Met dezeweten- schap kunnen de autoriteiten trachten gezonder verhoudingen te scheppen. Gelukkig is de Erasmus-universi- teit met een eigen onderzoek naar de Turkenrellen bezig. Het is te hopen, dat de gemeente resultaten daarvan met vrucht gaat gebruiken. H.v.d.H. en dateert uit 1900. De nieuwe be- vindt zich in het schoolgebouw. In 1910 was die inderdaad de trots van sportminnend Schiedam. „De spullen schijnen ook uit die tijd te dateren", merkt leraar geschiede- nis Menno Sprong mismoedig op en docent lichamelijke opvoeding Frank van Dalen zegt: „Dat zaaltje achter Alja is tien jaar geleden al afgekeurd. Daar staat een gevelkachel in om de hele zaal te verwarmen. Als iemand in de buurt daarover zou struikelen, lever je meteen een bijdrage aan het oplossen van het probleem der te voile klassen. De ramen zijn van dus- danige kwaliteit, dat ze met een zacht balletje gebroken zijn", voegt zijn kollega Kees Zwambom daaraan toe, „ik vraag me af, wat er gebeurt, als er iets misgaat". „Ja", vervolgt van Dalen, „Toch moeten we ze gebruiken. Anders zou je geen les kunnen geven. Het is bijna een gewetenskonflikt". Jarenlang al proberen de mensen van de LEAO verbetering in die toestand te brengen, maar direkteur Treitel kreeg steeds weer nul op het rekest. De gemeente liet weten, dat het geld ontbrak. Van Dalen: „En ja hoor, na langd.urig vragen hebben we eens een minitram- poline gekregen. Daarbij hoort een valmat, daar dat kon niet. Was te diJur. Zo'n trampoline kost vijfhon- derd gulden en een valmat duizend gulden. We gebruiken hem toch maar zo. Dan zitten we met uit de tijd zijnde bruggen, die schommelen, als ze ho- ger worden gezet en die niet vervoer- baar zijn naar een andere zaal. We Leraar Zagwijn toont de kwaliteit Dalen de bal van de gymzaal achter hebben bijna niets wat deugdelijk is en dat wordt ook door niemand te gen gesproken". In de binnenstad zo wijst een on derzoek van de gemeente uit is anderhalve gymnastiekzaal te weinig. De hoop dat er spoedig nieuwbouw komt hebben de docenten van de LEAO echter opgegeven. Frank v. Dalen: „Die zalen zijn niet op te knappen. Er moet iets nieuws ko- men. Mijn theorie is de volgende: schaf nieuwe akkommodatie aan, die later kan worden overgeplaatst naar de nieuwe zaal. Ik kan me voorstel- len, dat er niet een-twee-drie een hele nieuwe zaal komt. Maar het moet mogelijk zijn nieuwe toestellen te ko- pen". van het volleybalnet en zijn kollega Van Alja. Temidden van oud hout en spinrag. ook naar de Willem de Zwijgermavo die wel twee prachtige gymnastiek- zalen heeft. „Voor ons doen ze niks", wordt er op het Oude Kerkhof wel eens ge dacht, „omdat we toch maar LEAO- ertjes zijn; de stiefkinderen van het onderwijs". schoenreparatie Waar terwijl u wecM SLEUTELS SLIJPEN: GRAVEREN: Copieren Messen Naamplaten Scharen Rotterdamsedijk 443 Centrum-Schiedam SCHIEDAM—Zondagavond staat het Schiedamse jongerencaf£ de Quibus in het teken van de poezie. De Rotterdamse dichter J.A. Deelder vcrschijnt dan om op hartstochtelijke wijze uit eigen werk voor te dragen. Deelder is in Rotterdam een bekende figuur. Hij trad voor het eerst op de voorgrond in de jaren zestig, toen onze buurtstad plotseling een groep literatoren rijk bleek te zijn. Zij tooiden zich met de naam Zestigers en maakten nogal wat naam. Samen met Vaandrager -auteur van „de Reus van Rotterdam" een groot werk waarin hij op nerveuze, doch meesterlijke wijze, de havenstad schildert - was Deelder de meest op- vallende Zestiger. Die opvallendheid is hij niet kwijtgeraakt. In de uit- gaanscentra van Rotterdam is hij een bekende figuur en dat niet in het minst om zijn kleding. Deelder hult zich namelijk in de mode van de late jaren dertig -broek met wijde pijp, donker overhemd even donkere das. Hij vervolmaakt het geheel met een slappe hoed. En als Deelder in stemming is, barst hij luidkeels uit in poezie. Die gedichten krijgen steevast een goede pers. Een paar maanden geleden verraste Deelder de literaire kritiek met een opvallende bundel proza. De beoor- delingen varieerden van „goed" tot „een meesterwerk" en Deelder kreeg een aantal bekende interviewers langs de deur. Behalve Deelder treedt zondagavond het Jazzkombo van Tony Viola op, Behalve Deelder treedt zondagavond het Jazzkombo van Tony Viola op, bekend van zijn sessies in Melief Bender op de Oude Binnenweg. De formatie van Viola bestaat uit be- roepsmusici die voor hun plezier samen spelen. Volgens jazz-kenners moet vooral de guitaar iets bijzonders zijn. De gymnastiekzaal van de Schiedamse LEAO: een wormstekig geheel. Vijf jaar geleden gloorde er even gro te verwachtingen op de LEAO. Er bleek dertigduizend gulden te zijn om de gymzaal in het schoolgebouw een behoorlijke wasgelegenheid te bezorgen. De vreugde in klaslokaal en lerarenkamer was van korte duur. Er kwam een binnenstadsplan uit, waar in het oude schoolgebouw voor de sloop bestemd werd, zodat de dertig mille in een ander potje verdwenen. Later bleek dat het rijk deels eigenaar is van de LEAO en rijkseigendom af- breken valt niet mee. Nu verwacht men, dat de school nog minstens tien jaar blijft staan. Niettemin waren de dertigduizend gulden weg en ze ble- ven weg. Ondanks de vervallen akkommodatie is sportbeoefening op de LEAO heel populair. Altijd zijn er suksesvolle toemooien die buiten de schooluren worden gehouden en toch veel be- langstelling trekken. Op de scholie- renkampioenschappen slaan de leer lingen van de LEAO steeds een uit- stekend figuur. Het verdriet de LEAO-mensen daar om des te meer, dat ze tijdens de gymles letterlijk in de rotzooi zitten. „Bovendien", zo zegt van Dalen, „hebben wij geen veld en geen zwem- bad. Zowel 's zomers als 's winters zijn wij helemaal op de zaal aangewe- zen". Met jaloerse ogen kijkt hij dan SCHIEDAM- Vrijdagavond voert de toneelgroep Groeton in het Passage- theater "De polyester Polka" van Di- mitri Frenkel Frank op. De voorstel- ling vindt plaats in het kader van het jaarlijkse Drieluik. Dat is een serie van drie toneelstukken, elk opge- voerd door een Schiedamse amateur- groep. Groeton verzorgt de tweede GORZEN- De heer van Herp uit de Nieuwe Maasstraat heeft ongeveer voor de deur een vuilniskontainer van de gemeente staan. De supervuilnis- bak is hem een doom in het oog. „Dat ding staat konstant open. Hij kan vaak niet meer dicht van het vuil. Op het ogenblik ligt er een matras naast". Ik krijg de schrik als zondags de familie komt. Dat is toch ge£n gezicht. Je schaamt. je dood. U schrijft dat de Gorsenaren tevreden zijn met de vuilniskontainers. Dan zijn de mensen er voor die zo'n ding niet voor de deur hebben. Die hebben nog nooit een bankstel voor de deur gehad. En dan zijn er ook nog lui, die alles er zomaar los ingooien. Dat is leuk als de klep openstaat. Dan waaien de stukken maandverband zo door de straat". Volgens de heer Van Herp is het kontainerprobleem er een van de Nieuwe Maasstraat. Hij gelooft dat veel mensen uit het niet -container- gedeelte van de Gorzen de openbare vuilnisbak gebruiken en dat er daar om zo ontzettend veel vieze troep voor zijn huis ligt. Van Herp is er ook tegen dat de officiele gebruikers een sleutel zouden krijgen. ,,Dan gooien de anderen hun rommel er wel niast", verklaart hij. Toen de toestand hem te gortig werd, is de heer Van Herp naar wethouder Colle gestapt. Die gaf hem weinig hoop. Van Herp: „Colle onderkent het probleem wel, maar hij vindt dat de Gorzenaren opgevoed moeten worden. Ik ben drie weken bezig geweest om bij hem binnen te komen en op zes december van vorig jaar is dat ook gelukt. Ik heb toen met C0II6 afgesproken dat er een extra container bijgezet zou worden, zodat ze tenminste niet meer uitpuilen. Maar tot nu toe is er niets gebeurd". Van Herp blijft zich dus ergeren. „Pas nog had een groenteboer dat ding vol kisten met rotte appelen SCHIEDAM- Dolf de Vries, hoofd- rolspeler in Paul Vermeulens nieuwe ipektakelfilm „Soldaat van Oranje" reedt vrijdag en zaterdag op in het ?oldertheater. Hij komt met een iterair theaterprogramma onder de itel ,,Luisterrijk" Ms akteur en filmster heeft Dolf de Vries zijn sporen verdien. Hij was te den als dokter Paul in Turks Fruit ;n als sekretaris Hendrix in de Max Havelaar. Bij de Haagsche Comedie trad hij onder andere op in het klas- sieke drama ,,De Perzen". Toch is Dolf de Vries als kabaretier begonnen. In 1954 stond hij voor het eerst in een schoolkabaret op de planken. Samen met niemand minder dan Paul van Vliet. De laatste tijd heeft Dolf de Vries zijn oude liefde voor het kabaret weer opgevat. Tenslotte heeft De Vries drie romans op zijn naam staan, een gedichten- bundel en reisverhalen. Zaterdagmiddag vanaf half drie biedt het Zoldertheater zoals gewoonlijk weer poppenkast. Dan komt Bloeps met het stuk ,,Tante Elise is mooi jarig".'Het is een verrassend stuk, waarin tante Elise ontdekt dat zij jarig is, een bellenridder uit het af- waswater verschijnt en zij bovendien vijf jaar lang slaapt. SCHIEDAM Vrijdag 18 februari geeft „Arion consort" een koncert in bet Stedclijk Museum. Er worden werken van Elgar, Danzi. Ibert en Karkas ge- spccld. Aanvang 20.15 uur. Nog nooit vertoond: Binnenhuis'77 - de eerste consumentenbeurs na de Keulse vakbeurs - staat geheel in't teken van 'Woon- mode uit Europa'. Meer dan 100 exposanten presenteren u op deze nationale manifestatie de allernieuwste snufjes op 't gebied van wonen. Nouveaute's en primeurs uit alle Europese windstreken. 'Woonmode uit Europa': een fascinerend thema, dat gelijk al in de Ahoy'-entreehal op spectaculaire wijze naar buiten komt...! Uniek: Open Haarden Sanitair Show Ook voor't eerst op Binnenhuis '77: de speciale show gewijd aan open haarden, schouwen en sanitair. Voor u gearrangeerd i.s.m. gerenommeerde importeurs en fabrikanten op dit gebied. Absoluut een 'must' voor elke geinteresseerde. Binnenhuis '77: om't nuttige met't aangename te verenigen Binnenhuis '77 geeft u een leerzaam kijkje op de meest geavanceerde woonmodetrends uit't Europa anno-nu en biedt u tegelijkertijd het aangename van'n plezierig dagje-uit. Dus... op naar Binnenhuis'77 - voorvele, vele 'stapjes over de grens op eigen bodem'! bimenhui vrijdag 18 t/m zondag 27 februari ahoy'- zuidplein - rotterdam Openingstijden: dagelijks 11-17 en 19-22.30 uur, 's zondags 11-17 uur. Entree: f 5.-, kinderen t/m 12 jaar: f 3.-. gestopt. Het was zaterdag om kwart over zes. Ik heb de politie gebeld maar die zeiden me dat ik bij V.d. Kraan, de direkteur van de VROM inoest zijn. V. d. Kraan was behoor- liik kwaad, dat ik hem in het week- einde stoorde. Ik moest maandag maar terugbellen". En zo had de heer Van Herp twee dagen lang uitzicht op een lading rotte appelen. En dat in het week- einde als de container niet geleegd wordt en toch al uitpuilt. Van Herp is dan ook op de voorlichtings- avond die' de gemeente onlangs samen met de bewonersvereniging Schiedam-Zuid belegde, zijn gal komen spuwen. Het heeft hem weinig geholpen. Van Herp: „Ik krijg de indruk dat die mensen van de gemeenteraad niets van het probleem weten. Ik heb er ook geeneen op de hearing gezien". SCHIEDAM- Tuberova is bijna rond met haar grote borstonderzoek in Groenoord. Vanavond om acht uur wordt het besloten. Daarna verhuizen de doorlichters naar de Prinses Beatrixschool aan de Buys Ballotsingel, waar dan de bewo- ners van Oost en Centrum welkom zijn. Ze krijgen een oproep. Het onderzoek richt zich op mensen van veertig jaar en ouder. Groenoorders die het onderzoek hebben gemist, kunnen nog terecht aan de Buys Ballotsingel. voorstelling. Schiedam houdt van amateurtoneel. Op de voorstellingen van het Drieluik is het Passagetheater altijd goed ge- vuld. Toen Groep'71 in het afge- lopen jaar "Mireille" voor het voet- licht bracht, waren er nog maar wei nig plaatsen vrij. Ook vrijdagavond zal het ook wel druk worden. Dimi- tri Frenkel Frank - hoofdberoep re- klametekstschrijver - is immers Ne- derlands meest suksesvolle toneel- schrijver van de jaren zeventig. Aan vang voorstelling: kwart over acht. Karnaval: dat woord hangt weer in de lucht. Had ik ergens in het zuiden gewoond, dan was 't waarschijnlijk wel eerder tot me doorgedrongen, maar nu duikt 't altijd pas op 7 nip- pertje op. En er moeten nu eenmaal kostuums voor de kinderen komen. Die vinden 't prachtig; zo'n grote verkleedpartij, vergezeld van een hoop herrie. Want de grote karna- valshits worden inmjddels meege- bruld en weten ze de woorden niet, dan verzlnnen ze zelf wel wat. En een lol dat ze hebben Eerlijk gezegd heb ik het meeste ple zier als je dat zo stilletjes kunt zitten bekijken. Dan neem ik me ook ieder jaar weer voor, volgend jaar vroeger aan het maken van de kostuums te beginnen. Het gekke is, dat de ideetjes er altijd al lang zijn en ook de benodigde spullen zijn her en der in de familie lang van te voren bij el- kaar gegaard. Maar dat maken is een karweitje, dat steeds weer op nacht- werk uitdraait. Dan zit ik inwendig te foeteren over dat onzinnige gehos en gespring waardoor er hier nu zo'n chaos om me heen ligt. Natuurlijk vreselijk onredelijk, want in de eerste plaats is het mijn eigen schuld en verder vond ik het een aan tal jaartjes terug zelf ook een pracht- feest. M'n eerste karnavalsfuif was op de ULO. Wij wilden toen een middag met de klas organiseren, maar het mocht niet op school. Misschien juist door die tegenstand moest en zou het doorgaan en werd er een zaaltje door ons gehuurd en vierden wij karna val. Achteraf geloof ik, dat het fijn- ste van 't feest alleen al het idee was dat't toch gelukt was. Enige jaren later heb ik het eenmaal in het zuiden gevierd en ook daar hebben we ontzettend veel plezier gehad. Alleen heb ik me sindsdien wel afgevraagd, hoe ze dat daar zo'n tijd achter elkaar kunnen volhouden, want voor mij was een avond meer dan genoeg. Of was dat omdat je een nuchtere hollandse was? Want in die karnavalstijd lijkt die Moerdijk wel een landsgrens. Hoewel tegenwoordig ook hier iedere zichzelf respekteren- de vereniging of klub zijn vasten- avond heeft. Persoonlijk zie ik 't nu meer als Mar- tine Bijl in haar liedje en ik vraag me een beetje verwonderd af of die men- sen nu werkelijk zo'n lol hebben of maar doen alsof. Maar, beste karnavalvierders, laat je hierdoor niet ontmoedigen, want jullie slagzin is nu eenmaal: As ge maar leut 'ct. Dus: veel plezier. RITA. VERKOOP USA AUTOMOBIELEN

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1