NIVON over Equador Gronduitgifte voor winkelcentrum Kethel Schiedams Nieuwsblad Padvinders naar Harg SWIDERSKI HGLLE PINKEL Sterrenhemel van februari oirioin A Kwaliteits zonwering veel en m goedkoper SUN LITE Schiedams Politienieuws Geen speerpuntbedrijvenin onze stad si? i ygw» as i Bejaardentoneel zoekt nog leden Optocht van Rietzeilers Betalen van lekwater EXCLUSIEVE DEUREN DEURENFABRIEK De avonturen van Vlaardingen: haast miljoen van Schiedam Let op: aluminium jaloezieen 50% voordeel! mm 4 J m voordeuren balkon- tuin- binnen en kanteldeuren door Inbraakkroniek Ongevallenkroniek Toyota gestolen WOENSDAG 16 FEBRUARI 1977 7-60 |p 7? Marten Toonder jalwenlljkgewrden Wees geen dief van uw portemon- nee. Pak 50% Sunlite voordeel. Eersteklas aluminium jaloezieen in alle maten en kleuren. 5 jaar garantie! 160 cm breed x 200 cm hoog van 230- QQ SUNLITE PRIJS: Uilf 130 cm breed x 200 cm hoog van 165,- 70 011 SUNLITE PRIJS: |0r£U Sunlite rolgordijnen laten licht door en weren de zon. In bloem- en streepmotieven en ook effen. Vele kleuren. Tot 3'A meter breed. Stukken goedkoper.en topkwali- teit. Kom 'ns kijken. 120 x 200 cm hoog van 154,- flfl SUNLITE PRIJS: OO," Voor de doe-het-zelver losse onder- delen. Da's nog goedkoper! Schieweg 99a, Rotterdam - Tel. (010) 247341 ,-,v V^lv x p m //ef werkcn gaat in Schiedam gewoon door. Alleen zogenaamd „besmet werk wordt uit solidariteitgeweigerd StakingenSchiedam merkt niet zoveel SCHIEDAM „Het is als een sprookje" zegt de heer A. van Bree- vaart over Equador en de Galapagos- eilanden. Van dat sprookje laat hij donderdagavond 17 februari in Irene de Schiedammers meegenieten, want dan zal hij voor het NIVON een le- zing met lichtbeelden houden over dit onderwerp. Toegang een gulden. In 1974 heeft Van Breevaart een reis naar Equador gemaakt. Hij bezocht ook de 1000 kilometer buiten de kust gelegen Galapagos-eilanden met zijn reuzenschildpadden en een op de hele wereld unieke dierenwereld. De eilanden liggen zo gei'soleerd, dat vele diersoorten die elders uitstierven zich daar konden handhaven. Equador zelf is een ongelukkige repu- bliek aan de oostkust van Zuid-Ame- rika. Het land wordt geteisterd door achterlijkheid, armoe en militaire staatsgrepen die steeds weer de door het volk gekozen presidenten verja- gen. De heer Velasco overkwam dit vier maal. Het vijandige Peru heeft meer dan een derde van Equador ingelijfd. Toch gloort er enige hoop voor het land. Enorme olievoorraden zijn aan- getroffen, waarvan de exploitatie enige jaren geleden begon. Het per centage van de opbrengst, dat naar het land gaat, is echter opvallend laag. Dit hebben de regeerders met opzet gedaan teneinde de omkoop- sommen op te kunnen schroeven. Met het volk van Equador laat de heer Van Breevaart zijn publiek kennis maken. SCHIEDAM - Op dinsdag 22 februari houdt de Vakantiereizen voor Minder Validen (VAM1N) een vooflichtingsmiddag in De Vier Molens. Er worden onder meer films vertoond. De voorlichtingsmiddag begint om twee uur. SCHIEDAM - In ons vorige nummci schreven wij abusievelijk, dat de RKPN op zestien januari zou vergaderen. Dit moet zijn zestien februari. Vanavond dus. De bijeenkomst vindt plaats in zaal Engels van het groothandelsgebouw. SCHIEDAM Schiedam merkt niet zoveel van de stakingsgolf, die al meer dan een week het nieuws beheerst. De vakbonden hebben in onze stad speerpuntbedrijven uitge- zocht. Wei kregen alle werknemers kranten en pamfletten waarin staat. wat ze moeten doen, als plaatselijke ondernemingen werk aangeboden krijgen van zaken, waar gestaakt wordt. Dat werk is besmet en wordt niet uitgevoerd. Mocht een minder skrupuleus ondernemer de staking willen misbruiken om zijn konkur- renten orders af te snoepen, dan komt hij dus van een koude kermis thuis. Alleen verleden week dinsdagochtend heerste er een opwindend sfeertje in de stad. Uit solidariteit met de stakers hadden de RET-bestuurders tot negen uur het werk neergelegd: iets wat risico met zich meebrengt, want staken is hem ooit door Abra ham Kuyper verboden. Hij deed dat via de worgwetten, waar menig ge- pensioneerd vakbondslid nog met walging over spreekt. Trossen mensen stonden aan de bushalte te wachten, vaak met het pamflet, waarin de bestuurders hun aktie toelichtten, in de hand. Er werd heel wat afgediskussieerd. Toch was de stemming nergens bitter. Het had meer iets van „ouwe jongens onder mekaar en samen slaan we ons er wel doorheen." Het grafische personeel van de Neder- landse Dagblad Unie liet Schiedam deze week voelen, dat het bedrijfsle- ven nog onrustig is. Ze gingen in staking, waardoor een groot deel van de Schiedammers hun krantje moesten missen. Op de enorme persen van de Nederlandse Dagblad Unie aan de Rotterdamse Witte de Withstraat worden het Algemeen Dagblad, het Vrije Volk, de NRC en de Dordtenaar gedrukt. Ook ons zus- terblad De Havenloods komt daar van de pers. Als er voor vanavond geen oplossing is missen de Schie dammers morgen ook dat orgaan. Voor de volgende week staat Sijthoff op het stakingsprogramma. Deze grote uitgeverij maakt voor de Rijn- mond onder andere het Rotter- damsch Nieuwsblad. Voor het dagelijks nieuws raken dus de meeste Schiedammers afhankelijk van radio en televisie. Een hard lot. „De Nederlandse abonnee beschouwt zijn krant als huisvriend", zegt de Amsterdamse persdeskundige Dr. Maarten Schneider altijd en het is nooit leuk, als die huisvriend het plotseling laat afweten. Maar aan de andere kant staan grote belangen op het spel. De werknemers willen niet, dat hun koopkracht wordt aangetast en in Schiedam een echte arbeidersstad bestaat veel begrip voor het standpunt van de stakers. En de berichten van de radio zijn hoopvol. Werkgevers en werknemers komen steeds dichter bij elkaar. Mis- schien is aan het eind van de week alles wel weer gewoon. SCHIEDAM Sinds begin januari SCHIEDAM— De uitbreiding van het winkelcentrum Kethel is weer een stukje dichter bij de verwezenlijking gekonten. Aanstaande maandag be- slist de raad over een voorstel van B W om daartoe grond in erfpacht te geven. "Pachter" van de grond wordt de Ne- derlandsche Middenstands Financie- ringsmaatschappij voor Bedrijfs-ob- (onderdeel van de RijnmondWest Combinatie, waarin ook het Maas- sluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opge- nomen) verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi- liatie: Hoogstraat 122 in Vlaar dingen. Telefoon: 010-34.67.11 Agentschap: Eurotyp, Rotterdam- sedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195,Schiedam. Hoofdredakteur: E.J. Mathies. Redakteur. Paul Houkes, tel. prive 01804-19405. Sportmedewerker: Peter Spek, tel. 010-35.26.15. Medewerker: Han van der Horst. tel. 010- 26.46.73. Klachten bezorging kan men uit- sluitend doorgeven via het num- mer 010-13.24.89 (van 8.30 tot 17.30 uur). Indien men donder- dagochtend belt wordt de krant nabezorqd. De bladen van Rijnmond West Combinatie verschijnen in combi natie met de woensdag-uitgave van De Havenloods. Duo's kunnen worden opgegeven tot^maandag 17 uur; gewone ad- vertenties tot dinsdag 11,30 uur. Redaktionele kopij dient uiterlijk maandag 17 uur binnen te zijn. jekten" in Amsterdam, die een reeks winkels en 128 woningen wil bou- wen. Volgens burgemeester Lems kan op zeer korte termijn met het werk wor den begonnen, al is er voor al de be- nodigde grond nog geen erfpachtkon- trakt. Om de financieringsmaatschap- pij aan al het terrein te helpen, dat ze nodig heeft, moet er zelfs onteigend worden. Er is nog een probleem: als het be- staande plan wordt verwezenliikt, verdwijnt het oude raadhuisje van Kethel, waar nu een politiepost in is gevestigd. De Kethelaars zijn nogal gehecht aan dit gebouwtje en pro- testeren tegen de afspraak. Burge meester Lems heeft de raad beloofd binnenkort met een voorstel over de toekomst van het bouwwerk te ko men, kent Schiedam een bejaardentoneel- groep, waarvan het hoofdkwartier zich in de Vier Molens bevindt. Die vereniging maakt moeilijke tijden door. Van de vijf leden werd er een ziek en een ander hield met to- neelspelen op. Regisseuse mevrouw Van der Berg is dan ook druk op zoek naar nieuwe amateurtonelisten. Belangstellcnden kunnen zich op het kantoor van De Vier Molens opgeven. Nu geen valse bescheidenheid! SCHIEDAM Zaterdagmiddag om 13 uur start de karnavalsoptocht van De Rietzeilers op het Bachplein. De stoet trekt door de gehele stad, zodat alle Schiedammers in de gaten krijgen, dat ze ook boven de Moer- dijk van karnaval vieren weten; Wie nog met een of ander jolig voer- tuig mee wil rijden is te laat. Maar meelopen kan natuurlijk altijd. Prins Karnaval en zijn Raad van Elf, die Arie Lems en zijn Raad van Vier tijdelijk aan de kant hebben gezet, heeft echter wel gedekreteerd, dat dezulken minstens in boerenkiel zulien verschijnen. Dit machtsvertoon is het begin van de karnavalsweek. Er kort program- ma-overzicht: zondag 20 februari 14- 15.30 uur de hele karnavalsvereniging in de Amstelbron. Hierna gaan Prins Geraldo II en zijn assistenten een uurtje naar het Noletziekenhuis, waarna terugkeer op de basis. De strijd gaat door tot een uur's nachts; muziek van de Boerenkapel en Dans- mariekes van Ambrosius. Maandag 21 februari: bezoek Prijs Karnaval plus Raad van Elf aan de bejaardentehuizen Thurlede en Fran- kenland. Dit gebeurt tussen 19 en 21 uur. Dinsdag 22 februari; van 19.30 tot 01.00 uur is het weerraak in de Am stelbron. In de loop van de avond bezoekt de Prins bejaardenflat Heijer- mans in Groenoord, Om 23 uur is de Prins terug om de slotplechtigheid te leiden. Die bestaan uit het verbran- den van de karnavalspop de Rietzei- ler te middernacht. SCHIEDAM- Een artikeltje over de Kan Tan Kijestam in onze krant heeft nogal wat stof doen opwaaien. Stamieider Zwaan - zo meldde dat stukje vond dat er in Schiedam te weinig amusement voor bejaarden was,terwijl geen enkel bejaarden- tehuis het aanbod van de stam aksepteerde om zo'n avond te verzorgen. Bejaarden reageerden met boze inge- zonden stukken naar onze krant en het Stadsblad. Een van de schrijvers, de heer Vink, nodigde Zwaan uit om eens te komen praten en dat is inmiddels gebeurd. Bovendien krijgt de Kan Tan Kije stam de kans om een amusementsavond te verzorgen. „De Harg" is op het aanbod ingegaan. De avond vindt plaats op 22 februari. SCHIEDAM Wie lekkage heeft achter zijn watermeter, komt soms voor stevige kosten te staan. De technische bedrijven brengen dat weggelopen water namelijk in rekening. De gedu- peerde hoeft echter niet het voi le pond te betalen. Degemeente is tevreden, als hij de inkoops- prijs betaalt en die is 59 pet van de verkoopprijs. Deze regeling is echter nog niet bij verordening vastgesteld. Vol gens het oude systeem betaalde men gewoon voor het weggelo pen water. Later gaven de tech nische bedrijven dan drie-vierde van de kosten terug. Ze zijn daarmee opgehouden, toen de aldus geleden verliezen te hoog worden. Maandag moet de raad de nieuwe regeling officieel goed- keuren. keuze uit ruime kollektie in etke maat en elk model - diverse houtsoorten leverbaar Korte Haven 20 - Schiedam telefoon 269588 na 6 uur 706059 bezoek vrijblijvend I maandag t/m vrijdag onze showroom van 9 tot 16 uur foldermateriaal op aanvraag verkrijgbaar w Er is heel wat afgekraakt dit week- einde in Schiedam. Het lijkt echter onbegrijpelijk, dat er met zoveel verve en enthousiasme wordt inge- broken. De buit is meestal niet de moeite waard. Uit een bouwkeet op de Parallelweg is een waterpas ter waarde van f. 1200,- ontvreemd. Men verschafte zich toegang door op dat doodstille plekje eenvoudigweg de ruiten in te slaan. De gedupeerden gaven de dief- stal aan bij de Rotterdamse poli- tie, maar die stuurden de zaak door naar hun Schiedamse kollega's. Mis- drjjven worden altijd opgelost door het korps van de gemeente, waarin hij is gepleegd. Ook in het klubgebouw van de wan- delvereniging De Schiedamse Tippe- laars aan de Singel is ingebroken. De club mist een versterker plus platenspeler ter waarde van f.250,-. Zaterdagavond kregen twee huizen aan de Warande ongenood bezoek. Van een woning werd waarschijnlijk via de brievenbus de deur geopend. Voor f. 350,- aan sieraden is wegge- nomen. Men verschafte zich tot een ander huis toegang middels enige akroba- tiek. Via het dak van de garage en de regenpijp bereikten de dieven het balkon, waar ze de deur openvonden. Ze braken binnen een bureautje open. De buit was schamel. Slechts met een zilveren tientje keerden zij huiswaarts. Via een beproefde methode - gewoon een steen door de ruit - drongen dieven zaterdagnacht het kantoor- pand van De Jong aan de Westfranke- landsedijk binnen. Het glasgerinkel trok niemands aan- dacht, want er woont geen mens in die straat. Buit: een bandrecorder van f. 650,-. Braakschade: f.250,-. Met een valse sleutel is in de nacht van vrijdag op zaterdag een meubel- zaak aan de Broersvest geopend. De kassa was niet op slot. Er is zeventig gulden uit verdwenen. Op dezelfde manier verschaften dieven zich op woensdag of donder- dag - dat weet de politie niet - toe gang tot een huis aan de Fahren- heitstraat. De bewoonster is een beurs met f. 174,- kwijt. Ergens in de week van vjjf tot twaalf februari is van een huis in de Dalton- straat de keukendeur geforceerd. Om verder in het huis te komen moest nog een deur worden opengebroken. Gestolen is er niet. Opnieuw hebben vernielzuchtigen een ravage aangericht in een van Schiedams schoolgebouwen. In het afgelopen weekeinde drongen onver- laten de kleuterschool Dombo aan de prof. Donkersstraat binnen. Zij trap- ten wat glazen deuren in en smeten in alle lokalen de inhoud van de kasten over de grond. Door een deur te forceren verschaften de inbrekers zich toegang tot de aangebouwde Gunninghschool. Daar haalden ze uit het kantoortje van de bovenmeester een enveloppe met f. 150,- weg. De braakschade bedraagt f.500,-. Op vrijdag om tien voor twaalf kwam op de Nieuwe Damlaan de auto van de 50-jarige Th.H.O. in botsing met de wagen van de 24-jarige L.S. S. kwam uit de mgr. Nolenslaan en verleende geen voorrang. Het voer- tuig van Th.H.O. schoof naar de andere weghelft en kwam daar nog eens in botsing met twee andere auto's. Th.H.O. ligt nu met een ge- broken been en een gekneusde hand in het ziekenhuis. In de nacht van vrijdag op zaterdag veroorzaakte de 25-jarige automobi- list J.J. van D. een aanrijding op de Gordonstraat. Hij koos het haze- pad, maar werd niettemin door de politie gepakt. Van D. verkeerde onder invloed. De donkerblauwe Toyota stationcar van de Rotterdammer P.N. is op 12 februari tussen drie uur en kwart over drie 's middags gestolen. Het kenteken is 74-EZ-94. De wagen stond op de Peter van Anrooylaan. In het dashboardvakje heeft de dief alle autopapieren aangetroffen. „We gaan eens toeren", dachten de 21 jarige A. v.d. H. en zijn leeftijd- genoot M.H.V. zaterdagnacht. Ze pakten het meteen groots aan en kozen een touringcar van de firma Snel als vervoermiddel. De politiekorpsen van Voorburg en Rijswijk vonden het maar merk- waardig; twee van die jonge jongens zo laat in een luxebus. Zij hielden de beide joy-rijders aan die vlot beken- den. Ze waren op weg naar Scheve- ningen, zo verklaarden ze. De Schie damse politie handelt de zaak verder af. ,,Eindelijk eens een zaak die wordt opgelost, voordat het misdrjjf bekend is", merkte Hip van der Veen tevreden op. SCHIEDAM De gemeente Schie dam gaat Vlaardingen de lieve som van f.862.252,78 uitkeren. Dit als be- taling voor grond die aan onze stad is toegevoegd. De oude gemeentegrens slingerde nogal raar over de Benelux weg heen. Het is dan ook gekomen tot een grenswijziging, waarbij Vlaardingen een stukje Schiedam kreeg, m'aar Schiedam veel meer Vlaardingen. In zo'n geval moet er geld op tafel komen en Gedeputeerde Staten be- palen hoeveel. Ze stelden het bedrag vast op bijna een half miljoen. Omdat de grenswijziging al een paar jaar terug plaats vond, heeft Vlaardingen bovendien recht op rente. Vandaar, dat het binnenkort haast negen ton op zijn rekening krijgt bijgeschreven Schiedam haalt dat bedrag uit de be- groting grondbedrijf, als de raad maandag tenminste akkoord gaat. Elke vier weken wordt in deze rubriek informatie ge- geven over alle mogelijke hemelverschjjningen. Deze rubriek wordt samengesteld doorSpace", amateurklub voor astronoinie in Scheve- ningen. Ditmaal vooral aan- dacht voor het winterse ster- renbeeld Orion. Jager Orion is een van Ptolemeus' sterrenbeelden en stelt de mythologische jager voor. Vele legendes doen over hem de ronde. Volgens een daarvan was hij de zoon van Neptunus en Euryale en schepte altijd op, dat hij elk dier op aarde kon verslaan waarop Juno, die jaloers op hem was, een reuze-schor- pioen uit de aarde tevoor- schijn liet komen die Orion in zijn been beet, waaraan deze stierf. De daarop vol gende pleidooien van Diana, de Godin van de Jacht, leid- de ertoe dat hij aan de he- mel werd geplaatst. Een andere legende vertelt dat Diana verliefd was op Orion. Hierdoor werd Apol lo vertoornd. Deze haalde haar over om haar handig- heid in boogschieten te be- proeven door op een be- paald voorwerp in zee te schieten. Ze richtte en raak- te het bepaalde punt, wat achteraf het hoofd van Orion bleek te zijn. Omdat Diana's pijl hem gedood had, piaatste de godin hem tussen de sterren. Na deze mytholigische ach- tergronden wat feitelijke informatie over dit werke- lijk schitterende sterren- beeld. Twee van de sterren, Rigel is bijna geheel wit; Betelgeuze is prachtig oran- je-rood (voor het oog is dit niet duidelijk, op de dia wel). Variabcl Betelgeuze is zo groot dat hij de gehele baan van de aarde om de zon zou vullen. Deze ster heeft een variabele magnitude, dat wil zeggen, dat de lichtsterkte verander- lijk is. De magnitude heeft een bereik van 0.1 tot 1.3 Deze magnitude-veranderin- gen zijn te wijten aan echte veranderingen in de diame ter van de ster en daardoor in de hoeveelheid licht die uitgestraald wordt. Bijzonder opvallend zijn de drie gordelsterren (in de tekening d, e en f van Ori on Alnilam, Alnitak en min- taka. Mintaka is matig vari- abel. De gemiddelde magni tude is 2,5. Deze ster heeft evenals de grote ster Rogel (b) een zwakke ster als be- geleider met een magnitude 7. Onder de gordel ligt Orion's Zwaard. Met het blote oog lijkt het op een vage vlek, maar met een eenvoudige verrekijke of een kleine teleskoop zien we de aanwe- zige gaswolk. De helderste van de galaktische nevels, nummer 42, officiele naam is M42 of beter Messier 42, naar de gelijknamige katalo- gus. Opgelost in deze nevel zijn vele sterren waaronder het beroemde trapezium (theta) Orionis, waarvan de vierhoofdsterren met een eenvoudige 8 cm. teleskoop niet moeilijk te onderschei- den zijn. Volgens de modeme theo- rieen zijn nevels van dit soort geboorteplaatsen van sterren en het is heel goed mogelijk dat nieuwe ster ren zich ontwikkelen binnen in de Orionnevel, alhoewel dit proces erg langzaam gaat, naar onze aardse maat- stavengemeten. Als weg onder de sterren is Orion wel een van de besten (zie pijlen en namen van an dere sterrenbeelden in teke ning). ^eelingen kleine hond voerman t cetus grote hond Gegevens over de belangrijkste ORION-STERREN. STER VIS.MAG ABS.MAG AFST. (LICHTJ.) b. Rigel 0.08 -7.1 900 a. Betelgeuze var -5.6 520 c. Belletrix 1.64 -4.2 470 e. Alnilam 1.7 -6.8 1600 f. Alnitak 1.79 -6.6 1600 k. Saiph 2.06 -6.9 2100 d. Mintaka var -6.1 1500 i. 2.76 -6.1 2000 DE MAAN DE KOMENDE WEKEN 19 febr. op 08.37, onder 20.38; 0.8 dagen oud. 24 febr. op 10.44, onder 5.8 dagen oud. Nieuwe maan: 18 febr. 04.37. Eerste kwartier: 26 febr. 03.50. DE PLANETEN Samenvallingen of samenstanden met de maan Op 21 febr. 19.00 uur met Venus. Op 24 febr. 24.00 uur met Jupiter. geopend ma. t/m vr. van 9.00-18.00 za. van 9.00-17.00 uur. uur.

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 5