Schiedamse kunstenaars trekken veel bezoekers Eigen centrum voor Noord iijkt geen gekke gedachte Energie Edukatief in Stedelijk Museum Schiedams Nieuwsblad V Milieu te kijk Lentelicht en somerson vragen om nieuwe bril HOLLE PINKEL In Stedelijk Museum: m Breekt Groot-Kethelse gedachte baan? srn Sundown in de Teerstoof Ouderwetse aubade Russische warme thee Kater weg Make-up in zakformaat Beunhaserij pedikurewereld De avonturen van Magisch - m Integratie Tevreden Eigen centrum Schiedams Politienieuws Zwerfster Inbraakkroniek AD verspreid(t) Wildwest door Nanette Mertens Glasbrillen mm* Marten Toonder llglifpPdt V jfcpK 5fC J|C ^een aontuurdus../)lleda6 ziedaar het lot van Balthazar Hier zijn je tien dukat£n,Holle PiiM. Kom fhm ,we reizen rcemtoos aj naarhel voonaderljik ^loL. t^nk u weJ Wtss is't! Roemlow Hcer(Sraau naar>1 voorvaderink r^llemaal klaarqeboefteY TH. uwordere,. Dan spwde markers voory rover toojdman enopnaardebrug! vM het dus .mi e.Uxr de benen bruq cpje langzaam njden en dan springen wjj uil de sLruiken1. door i V-514 SCHIEDAM De opening van een expositie met Schiedams werk heeft veel belangstelling getrokken. Bijna tweemaal zoveel mensen ajs gewoon- lijk waren vrijdagavond naar het Ste delijk Museum gekomen om die ge- beurtenis bij te wonen. Prettig voor de artiesten, want zulke gelegenhe- den worden grotendeels door echte kunstkenners afgelopen en daar zit- ten veel kapitaalkrachtige kopers bij. De tentoonstelling wordt overheerst door werk van Rita Hennen, Gerard van Soest en Albert Verkade. Daar- naast droegen ook andere Schiedam se kunstenaars wat werkjes bij, zoals de talentvolle John Hesselberth en de heel precies werkende Sjef Hende- rickx, zoon van de bekende glazenier. De meeste aandacht trok het werk van Albert Verkade. Sommige men- sen stonden echt ademloos te kijken. Verkade verdient dat. Zelf is hij een zwijgzame wat teruggetrokken fi- guur die niemand ooit hard heeft horen spreken. Hij heeft een afkeer van excentriek gedrag, waarmee zo veel kunstenaars zich in de publiciteit pogen te brengen. Verkade maakt - zo stelt de toevallige voorbijganger vast - abstrakt werk. Zit er dan toch een boodschap achter zoals in de schilderijen van Ger Latas- ter die zich verzet tegen onderdruk- king in de wereld? Nee! Albert Ver kade is al jaren lang geboeid door lij- nenspel en wat je daarmee kunt doen. Albert Verkade zette dat aanvanke- Amy Gale, een Amerikaanse, opende verieden jaar haar eigen dansstudio in Schiedam. Ze be- hoort tot de moderne school. De gracieuze bewegingen van die schattige meisjes in hun nog schattiger rokjes, de Stervende Zwaan en Tsjaikovsky heeft ze afgezworen. Het moderne ballet laat zich natuurlijk inspireren door de ernstige - exkuseer de term - muziek van deze tijd: schril, verward, vals volgens de officiele richtlijnen. Amy's danseressen nemen ingewikkelde, soms schrij- nende, maar nooit bevallige hou- dingen aan: ze hollen, ze hijgen, om over de rest maar te zwijgen. Het doet soms denken aan de jeugddiskotheek. Ook daar zijn de keurige passen van het stijldansen afgeschaft. De paartjes leven zich uit in een wilde mengeling van huppelen, heupwiegen, buigen en zo uiten zij hun gevoelens, zonder zich aan de door de dansmeester ontworpen regels te storen. In de discotheek is echter het licht uit. een plaat perspex waarop licht valt in beweging kan brengen door een eenvoudige druk op een voetknop. Ze hangen nu in een apart zaaltje. Voor men dat bereikt, moet eerst een aantal schilderijen van Albert Verkade worden gepasseerd, waarin hij evencens met kleurlijnen heeft ge- werkt. Het zijn enorme doeken die bij nauwkeurige beschouwing uit honderden lijntjes zijn opgebouwd. Het moet een geduldwerk zijn ge- weest om deze prachtige schilderijen te voltooien. JSi- i r/. i J 'A k if --V A. V.-S v Vf. m lijk op papier. Later maakte hij een soort konstrukties, waarvan de kjjker Rita Hennen is door stadgenoot John Hesseberth uit Belgie naar Schiedam gehaald. Hij is alweer een paar jaar geleden met haar getrouwd. Rita studeerde dit jaar op de Rotterdamse kunstacademie als schilderes af en wat zij maakt, hangt nu in het Mu seum. Zij schddert magisch-realistisch. Zc vervormt de dingen niet, zoals veel moderne kunstenaars doen maar schildert ze in tegen een fantastische achtergrond vol symbolen uit gods- dienst en toverij. De katalogus van de tentoonstelling bevat een reproduktie van een schilderij, waarop de doop van haar kind in de katholieke kerk staat afgebeeld. In de grote zaal boven hangen de foto's van Gerard van Soest. Van Soest leerde zichzelf met de kamera omgaan. Nu is fotograferen een kwes- tie van goed kijken. Dat kan Gerard van Soest en het resultaat zijn be- klemmende opnames van de vervallen stad en de harde atmosfeer in de in- dustriegebieden van de Rijnmond. „Een science-fiction-achtige wereld", vindt het museum er zelf van. Een Schiedamse kunstenares kan haar werk nooit permanent tentoon- stellen: danseres Amy Gale, Ameri kaanse van oorsprong, die balletten in elkaar zet. Balletten worden door mensen uitgevoerd en voorbij is voor- bij na dat half uurtje optreden. Mis- schien zou het museum de volgende keer eens een video-opname kunnen maken die steeds weer wordt afge- draaid. Alles bij elkaar geeft de tentoonstel ling een goed beeld van de stijl en werkwijze die Schiedams jonge kun stenaars kenmerkt. De ouderen - bij- voorbeeld die van de vereniging S'45 -zijn niet vertegenwoordigd. HAN VAN DER HORST SCHIEDAM - Vanaf I maart tot en met donderdag 10 maart wordt in het stedelijk museum de tentoon stelling "Energie Edukatief' gehou- den, die is vervaardigd door de Stich- ting voor Milieu edukatie te Utrecht SCHIEDAM-NOORD- Het werk om in Schiedam-Noord een eigen wijkont- moetingscentrum te krijgen schiet lekker op. Verieden week begonnen de in- spraakavonden voor de bewoners, want de plannen en de wenselijkheden lig- gen al op tafel. In februari verscheen een uitvoerige diskussienota die door een brede werkgroep is samengesteld. Het ontmoetingscentrum moet ergens tus- sen de nieuw te bouwen winkels komen. De enorme wijken aan de noordzijde van de spoorlijn horen eigenlijk niet zo bij Schiedam. Voor het gevoel van de meeste stadgenoten houdt Schiedam op bij station Nieuwland en dan begint er wat anders, iets vers: Kefhel, waar- heen je als kind met de ouders verre fietstochten maakte. Dat de opspuitin- gen bijkans de Woudweg hebben be reikt - en dat was vroeger vreselijk ver het land in - weten weinigen. Wie een tien jaar geleden van de Woudweg uit zuidwaarts keek, zag heel in de verte de zwarte schaduw van Schiedam, waar de torenspitsen en fabrieks- schoorstenen bovenuit staken. Tegenwoordig voelen weinig bewoners van het noordelijk stadsdeel zich echte Schiedammers. Heel veel noorderlin- gen komen van buiten de stad en wer- ken in de hele streek. Ze kunnen ge- makkelijk de winkelcentra van Rotter dam en zeker dat van Vlaardingen be- reiken - in sommige gevallen zijn ze zelfs vlugger op het Liesveld dan aan (onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maas- siuis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opge- nomen) verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi iiatie: Hoogstraat 122 in Vlaar dingen. Telefoon: 010-34.67.11 Agentschap: Eurotyp, Rotterdam sedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schiedam. Hoofdredakteur: E.J. Mathies. Redakteur: Paul Houkes, tel. prive 01804-19405. Sportmedewerker: Peter Spek, tel. 010-35.26.15. Medewerker: Han van der Horst. tel. 010- 26.46.73. Klachten bezorging kan men uit- sluitend doorgeven via num- mer 010-13.24.89 (van 8.30 tot 17.30 uur). Indien men donder- dagochtend belt wordt de krant nabezorad. De bladen van Rijnmond West Combinatie verschijnen in combi natie met de woensdag-uitgave van De Havenloods. Duo's kunrien worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone ad- vertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiterlijk maandag 17 uur binnen te zijn. de Broersvest. En de oorspronkelijke Kethelaars zijn een slag apart; al eeuwen lang gewend hun eigen boont- jes te doppen. Het leven van de bewo ners in het oude dorp koncentreert zich net als voorheen rond de middel- eeuwse Hervormde Kerk en de win- keltjes op het kruispunt van de Schie- damseweg, Vlaardingseweg, Dorps- sfraat en Noordeinde. De Hervormde Gemeente, waar ze bij na allemaal lid van zijn, staat ook los van de Schiedamse. Wei is het zo, dat de nieuwe wijken ook in de Kethelse kerk terecht moeten, maar dat staat de integratie van die nieuwelingen binnen het echte Schiedam alleen maar in de weg. Nog meer apart leren de bewoners van de buurtschappen op Kerkweg en Pol- derweg. Zij behoren tot de roomse helft van Kethel. Hun centrum is tot op de huidige dag de schilderachtige Jacobuskerk met zijn legendarische pastoors en het cafetje et tegenover, dat zeer lang door de koster werd ge- dreven. Deze twee gemeenschappen zijn in de zestiger jaren omspoeld door saaie, eenvormige woonwijken met een splin- ternieuwe bevolking die nog steeds wat verloren tussen de blokken beton rondwandelt. maar beter meteen een leefcentrum maken. De bewoners laten zich toch niet binnen het echte Schiedam - die verre onbekende stad achter rijksweg en spoorbaan intregeren. Het is dan ook te hopen, dat de in- spraakavonden van de werkgroep zeer druk worden bezocht. En dat de be langstelling niet ^alleen uit de nieuwe wijken komt. De Bijdorpsers, de her vormde en de Roomse Kethelaars heb ben een geweldige ervaring in samen dingen op touw zetten. Ze zouden zeer verstandige zegjes kunnen doen. Als het klikt met de nieuwelingen, dan wordt Schiedam een echte dubbelstad met twee grote gemeenschappen. Dan zou de gemeente zelfs op het idee moetenkomen om maar weer eens bordjes met .Kethel" neer te zetten, waar nu nog "Schiedam" staat. Morgenavond om acht uur begint een inspraakavond in Boerderij Land- vreugd aan de Sweelincksingel, dat is tegen de rijksweg aan. Het begin van de Groot-Kethelse gedachte? Dat ligt aan de mensen zelf. HAN VAN DER HORST. SCHIEDAM Het uit Groningen af- komstige duo „Sundown" treedt vrijdag 4 en zaterdag 5 maart op in het Zoldertheater in de Teerstoof. Aan het eind van vorig jaar is er een L.P. van het duo Hans Sueters en Mieke Bom verschenen. Zij hebben elkaar ontmoet op de universiteit in Groningen, waar Hans Nederlands en Mieke Engels studeer de. Tijdens een muzikale manifestatie besloten ze een duo te vormen. Hun kort daarna verschenen eerste single ,,One morning is may" werd goed ontvangen. Aanvang 21.00 uur. De werkgroep heeft een lijstje gemaakt van de bestaande ontmoetingscentra. Je haalt er die oude verdeling zonder moeite uit. De beide Kethelse gemeen schappen bezitten hun eigen facilitei- ten, waarmee ieder tevreden is in het besef, dat ze eigenlijk verbeterd zou den moeten worden. De nieuwe wijken bezitten kleine centra, die nog niet echt verzamelpunt zijn voor de hele bevolking. En Bijdorp valt er zo'n beetje buiten. Haast symbolisch is het, dat Schiedam de blauwe borden met Kethel gem. Schiedam) weg heeft la- ten halen, maar die van Bijdorp niet. Wat wil de werkgroep nu? Die wil een behoorlijk ontmoetingscentrum voor alle bewoners van Schiedam benoor- den de spoorlijn, waar heel wat facili- teiten aanwezig zijn: zalen voor to- neelvoorstellingen en films, vergader- ruimte, kinderdagverblijfmuziekruim- tes enzovoorts. En daarnaast dienen dan de bestaande buurtcentra te worden versterkt. Dat lijkt verstandig. Het is niet zo moeilijk om de stad in bet noorden zijn eigen centrum te geven. Het nieu we winkelcentrum zal zeker de meeste bewoners aantrekken en dan kun je er •v De Polderweg in Kethel Noord heeft zijn landelijk aanzien goeddeels behou- dep, ondanks de oprukkende industrie. sj/ "J/ sL* 'T" -T* /p. Gistermiddag opende wethouder Chris Zijdeveld een milieuten- toonstelling in het Stedelijk Museum. De expositie is verzorgd door de Utrechtse Stichting Milieu-edukatie. Ze geeft een over- zicht van schone en vuile energie, waarbij aandacht wordt geschon- ken aan kerncentrales en experimenten met zonne- en wind-ener- gie. Daarnaast wordt er op dit gebied nog veel meer vertoond. Op de tentoonstelling is een deskundig begeleider aanwezig, terwijl ook gezorgd werd voor een dia-klankbeeld en een hoeveelheid informatieve lektuur. ■X 7o isTiUitde sbruiken! \Vfb en moinenteel rondreist door Neder- land. De energievoorziening staat op het ogenblik bijzonder in de belangstel- hng - niet in het minst vanwege de eraan vastzittende problemen - zodat heldere informatie op zijn plaats is. Naast de overbekende bouw van kerncentrales en alle daarmee samen- hangende vraagstukken, vinden ook eksperimenten plaats met zonne- en windenergie, die de aandacht ver- dienen. Zowel het eerste als het tweede wordt in de tentoonstelling behandeld. Bij de tentoonstelling is een deskun dig begeleider aanwezig (er kunnen rondleidingen speciaal voor scholen worden aangevraagd); er is een klank- beeld opgesteld betreffende energie en er is literatuur over diverse onderwerpen met betrekking tot energie verkrijgbaar. Vrijdagnacht om tien voor drie zwierf de dertienjarige Leta nog op straat. Ze had haar huis tijdens een familieruzie verlaten. De politie ving haar op en zorgde, dat zij die nacht toch in het eigen bed sliep. Voor f 31.000,- aan kaffie en rook- waar is vrijdagnacht uit de Unigro ge- stolcn. De dieven gebruikten een be- stelwagen om hun buit af te voeren. Sinds het plafond uit de koffieprijzen is gevlogen, nemen de berichten over diefstal van dit gewaardeerde artikel krachtig in aantal toe. Mevrouw J.H.W. heeft aangifte ge- daan van diefstal van haar portemon- nee die f 190,- bevatte. Zij had haar beurs in de wasserette even neerge- legd, terwijl ze wat munten in de automaat stopte. De eigenaresse van de wassalon heeft alle tassen van de klanten doorzocht, dit echter tever- geefs. De portemonnee was verdwe- nen een bleef verdwenen. Jeugdige diefjes hebben vrijdagnacht ingebroken bij de Schiedamse Boys. Jeugdig, want het gat dat zij in de ruit maakten om binnen te komen was maar klein. Ze braken de biljart- klok open, maar die bevatte f 0,70; een bedrag te schamel om mee te ne men. Wei zijn de biljartballen ver dwenen. Verder gingen de kleine on- verlaten er vandoor met 35 rollen topdrop, 20 pakjes maple leaf, tien pakjes M.L., 15 theelepeltjes, hon- derd pakjes vloe en het geld van de pinda-automaat. De pinda's depo- neerden zij in de gootsteen. Tijdens deze werkzaamheden bestreden zij de dorst door het leegdrinken van 3 flesjes limonade. De Schiedamse Boys schatten de schade op f 500,-. Zaterdagavond vond de Rotterdam- mer C.W. de W. op de Schiekade de vrachtwagen terug, die hem de vorige dag op de Vierhavenstraat was ont- stolen. De auto was in de modder ge- duwd en kon slechts met een kraan worden „vlotgetrokken". De akku ontbrak. De heer de W. meent, dat het de dieven om de aluminium laad- bak te doen was, ipaar die konden zij niet loskrijgen. Uit het huis van de 23-jarige J.J.S. aan de Alberdinck Thijmstraat is f 45,- gestolen en voor een tientje aan eten. Men verschafte zich toe- gang met behulp van een valse sleu- tel. Dit is J.J.S. al eens eerder overko- Toen verdween honderd gul- men. den. Een vrachteagen van het Algemeen Dagblad verloor zaterdagochtend heel vroeg een enorme partij kranten. De VROM maakte de weg weer schoon. Zondagnacht heeft in cafe De Koe- markt een vechtpartij gewoed, waar bij vijfentwintig mensen betrokken waren,. De strijd verplaatste zich al- lengs van het danig geschonden inte- rieur naar de Rotterdamsedijk, waar een ploeg politie-agenten vrede stichtte en arresteerde. Om kwart voor een traden vier jonge- lingen binnen die alras begonnen de pindabakjes te vernielen. Zij werden door de echtgenoot van de eigenares se ter verantwoording geroepen: hij kreeg een stomp in het gezicht, waar op de vier overgingen tot het demon- teren van de inventaris. Dit namen andere klanten niet en zo kwam de vechtpartij op gang. Nu bevat cafe de Koemarkt een geducht wapen: een echte baseballstick en beide par- tijen vochten om dit geduchte slag- hout, want dat zou de overwinning garanderen. Dit wapen schijnt ver- scheidene malen van eigenaar te zijn verwisseld Zoals gezegd greep de politie in en bracht de vier raddraaiers naar het bureau waar zij werden ingesloten. Een van hen had een danige wond aan de lip, die door de GGD werd ge- hecht. SCHIEDAM De SG organiseert op koninginnedag midden in de stad een ouderwetse aubade. Zo'n aktiviteit hoort weer traditie te worden, zo vinden ze in het Proveniershuis. De vjjfde mei - dat stiefkind van onze nationale feestdagen wordt door de SG evenmin vergeten. Op de avond van deze dag wordt een ster- tocht georganiseerd. Tijdens de zomermaanden komen er een aantal park- en pleinconcerten. Er kan imjners niet genoeg muziek op straat zijn. SCHIEDAM - In de aula van het stede lijk museum wordt op zaterdag 12 maart een museumkoncert gchouden door lu Zierikzee's kamerkoor. Aanvang 20.15 uur. De gedachte aan zonnebril- len is voor velen verbonden met zomerse beelden van water en zand. Het is dan ook pas in de weken vlak voor de zomervakantie, dat de meeste mensen een nieuwe zonnebril kopen. En dat, terwijl de opticien de hele modieuze en in de komende zomer aktuele kollektie al in het vooijaar in huis heeft. Begin maart valt er bij de opticien nog van alles te kiezen, en bij hem krijg je er nog goede adviezen bij ook. Want ook al draag je geen „correctie- bril", een zonnebril moet net zo goed bij je gezicht passen, en daar heeft de op ticien erg veel kijk op. Bo- vendien zjjn niet alle hoofden even recht gescha- pen, zodat er aan de stand van de „poten" of van de neusbrug nog wel eens wat moet worden bijgesteld. De opticien doet dat in een handom'draai. Welnu, wat is er van de zon nebril dit jaar te verwach- ten? Om te beginnen de kleuren: in de kunststof damesmonturen is er ontzet- tend veel wit. Mat-wit en glanzend-wit, wit in kom- binatie met een laag zwart aan de achterkant, wit in horizontale streepdessins ge- kombineerd met blauw, met groen, met rose of met beige, en verder zijn er ge- kleurde brillen met een witte wenkbrauwpartij. Veel van deze brillen zjjn dun, maar er is ook een dui- delijke trend naar het vrij dikke montuur, met hoog aangezette, rechte poten. Het model van de glazen va- riSert van tameiijk recht- hoekig (in de breedte) tot afgeplat rond (van onderen rond 6n van boven iets ovaal). Het gebruik van de degrade- kunststofglazen (met van donker naar licht verlopen- de kleuren) is nu alom doorgedrongen, en twee- kleurige glazen bijvoorbeeld grijs met rose) worden ook in zonnebrillen steeds meer gezien. Nieuw op het gebied van degradd zijn de zoge- naamde photochromatische degrade-glazen: nu ook meerkleurige glazen die blootgesteld aan meer of minder licht vanzelf donker- der of lichter worden. Glasbrillen met hun voorge- schroefde kwasi-loshangen- de glazen zijn - in navolging van de „echte" brillenmod- de - nu ook tot de zonnige mode doorgedrongen. De poten en de wenkbrauwpar tij zijn uitgevoerd in kunst stof (zwart-wit of rose-grijs gfestreept) of in gemoffeld metaal (blauw, camel, mat- beige, brons of wit-metaal). De zonnebril van gekleurd metaal zal voor heren - naast een hoeveelheid grote en dunne kunststofmonturen in allerlei bruinkleuren en grijs - dit seizoen favoriet zijn, afgezien van een enkel vliegeniersmodel voorname- lijk in glasbril-uitvoering. Kortom, wie al helemaal anno 1977 op het maartse zonneterras wil toeven, doet er goed aan, even bij de op ticien aan te wippen. Het is misschien een kwestie van een half uurtje, maar dan kunt u de zon tenminste recht in de ogen kijken. Door een modieuze en een goede zonnebril. In een pan doet u een bo- dempje kokend water, 4 eetlepels honing en 1/3 ka- neelstokje. Dit laat u 7 min. trekken. Daarna doet u er 3 flinke scheppen thee (of 3 zakjes) bij en vult de pan verder met kokend water tot 1 liter. Het geheel nog eens 6 minuten laten trek ken. Inmiddels zet u de an dere theepot klaar met het gezeefde sap van 1 citroen en 2 sinaasappels. Tenslotte giet u door een zeefje de Een probaat middel om een „kater" te verdrijven is het nuttigen van een zure ha- ring. Het juiste tijdstip hiervoor is niet n<t, maar voor of tijdens het drinken van alcohol.'Het afbraakpro- ces van alcohol verloopt nl. sneller in een zuur milieu. Wie dus onder het genot van een goed glas wijn of een stevige borrel niet vergeet geregeld iets zuurs of zouts te eten, zoals de genoemde haring, mixed pickles, au- gurkjes, zoute noten of an- derszins, zal de volgende morgen weinig last hebben van de gevreesde „kater" hoofdpijn. vers gezette inhoud van de pan hierin over. Warm op- dienen, eventueel met si- naasappelschilletje. „Le teint express", gevat in een elegant marineblauw doosje van Christian Dior, is geen compactpoeder of blusher. Het is een prachtige creme make-up, zeer licht en fijn van samenstelling en niet droog. Hij wordt met de toppen van de vingers aangebracht, maar is zo zacht en makke- lijk uit te wrijven dat in een oogwenk een egale en na- tuurlijke make-up ontstaat. In de loop van de dag kan men met „Le Teint Ex press" snel en gemakkelijk correcties aanbrengen. Het is de meest discrete en elegante manier om het ge zicht „bij te werken". zerij. De commercie voert nogal eens de boventoon terwijl een gedegen vakop- leiding voor een beroep, waaraan toch duideljjk me- dische kanten zitten, dik- wijls op het tweede plan staat, meent Koopkracht. Of „gediplomeerde" pedi cures wel allemaal even des kundig het eelt en de lik- dooms te lfjf gaan, moet volgens het blad worden be- twijfeld. Tal van pedicures bezitten slechts zogenaamde „huisdiploma's" getuig- schriften van instituten van bedenkelijke kwaliteit. Het aantal lesuren van veel - overigens kostbare - cursus- sen is vaak zeer beperkt. Medische begeleiding is er in veel gevallen niet bij. Een wettelijke regeling is volgens Koopkracht hard nodig om betere garanties te krijgen voor zowel de kwaliteit van de opleiding als de vakkun- digheid van de pedicure. Het blad pleit ondermeer voor een landelijk en wettelijk erkend examen met over- heidstoezicht. Iedereen mag zich pedicure noemen. Iedereen mag ook een opleidingsschool voor pedicures beginnen. Er is geen regeling die voor- schrijft wat een voetver- zorger nu moet weten of kunnen, geen regel ook waarin staat aan welke eisen een pedicure-opleiding voldoen. Aan die situatie moet een einde komen, vindt het consumentenblad Koopkracht. In het maartnummer waat^ schuwt het blad voor het volstrekt ontbreken van ook maar enige bescherming voor cursisten en patienten op het gebied van de voet- verzorging. Een waarschu- wing die mede is gebaseerd op een aantal klachten over deze branche. Doordat be roep en opleidingen nog ge heel vogelvrij zijn, worden mensen gedupeerd, aldus Koopkracht. Volgens het blaa van het Konsumenten Kontakt worden tal van opleidingen gekenmerkt door beunha-

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 3