Informatieweek over tijdelijk werk stemhOk vSIB hale neemvakereen bloemetje mee Lift vaak stuk op Lisztplein jfili eurotyp 'Als het niet lukt zoeken we een baantje... AUTOHUUR-TEL. 010- 349082 Deze week Volop vrolijk Pasen bij Jamin. M 'wm informatieweek voor tijdelijk werk Plannen voor KEN-afdeling Havens Bij Euroiyp ESN: Vernielingen nemen ergerlijke vormen aan 9 10 11 Zangkoor WAO-ers B.V. ALLE TYPEN r=|= In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Nlaassluis Nieuwsblad WOENSDAG 9 MAART 1977 le JAARGANG NO. 23 SCHIEDAM— Weinig mensen gaan er tenslotte toch toe over om hun jeugddromen te verwezenlijken. Leen Brouwer nit de Lange Nieuwstraat is zo iemand. In januari zegde hij zijn goedbetaalde baan bij het reclamenburdau Nijgh en Van Ditmar op om kunst- schilder te worden. Dat wilde hij als kind al. En dus /it Leen nu elke dag achter zijn ezel. Of hij van het penseel kan leven is nog niet duidelijk,. Maar Leen en zijn vrouw Lia nemen het grote risiko enthousiast. Aanmodderen Pop pet i I a aBij 150 gram kersenbonbons^^^fe, rofi 'neierdopjefl kado Iris bloemenkiosken, stationsplein: Dagelijks geopend tot's avonds 9 u enzondags tot 8 u Ook Lolwassenen iHiaancj^ wdinsdaj/ woensdag donderdag vrijdag ^maa^S ^ffiaar^ maart maart maart Schiedam: Rotterdamsedijk 238 f Schiedam POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP. ROTTERDAMSEDIJK 238. Leen Brouwer heeft zijn wensdroom verwezenliikt ,,Pas na twintig jaar heb ik de moed gevonden om te beginnen", zegt de vierendertigjarige Leen. Tenslotte ben ik op mijn veertiende al gaan werken. Dat was op de huisdrukkerij van R.S. Stokvis en daarna zat ik al gauw op mijn eerste bureautje. Wat ik graag wilde, daar kreeg ik de kans niet voor en dat was schilderen of geschiedenis. Maar ja, de resulta- ten op school waren er niet naar. Zelfs de Mulo beviel me niet. Toen ben ik naar de VGLO gegaan. Daar zeiden ze. dat ik een aanverwant beroep moest zoeken als ik zo graag wilde schilderen. En zo ben ik bij de reklame terecht gekomen". Leen Brouwer maakte bij verschil- VOLGENDE week wordt er in Rotterdam een congres gehouden over het thema Havens van mor- gen". Dat kan een bijzonder be- langrijke bijeenkomst worden, niet het minst vanwege het inter- nationale karakter. Experts uit verschillende werelddelen zullen aanwezig zijn om hun visie op het onderwerp te geven. Het is ons een genoegen in dit nummer van ons blad een aantal aan dit congres en de daaraan parallel lopende tentoonstelling gewijde voorbeschouwingen op te nemen. Juist in ons verspreidings- gebied zijn vele duizenden mensen betrokken bij de ontwikkeling van de havens in het Rijnmondgebied en men kan rustig zeggen dat er naast deze duizenden direct-be- trokkenen nog tallozen zijn die in het havengebeuren intens geinte- resseerd zijn. Het Rijnmondgebied en zijn havens zijn een, ze zijn on- verbrekelijk met elkaar verbon- den. Denken over de haven houdt van- zelfsprekend ook denken over de toekomst van de havens in. Vanuit die instelling hebben de mensen gewerkt die onze havens groot hebben gemaakt. Ze hebben nooit alleen bij het al bereikte stilge- staan maar ze hebben verder ge- dacht, plannen gemaakt. En met „zij" bedoelen we de ondernemers en werknemers in het Rijnmond gebied en de bestuurders van de stad en regio. Dat daarbij ook het rijk direct betrokken is spreekt vanzelf want de havens van Rijn- mond zijn een nationale zaak. Er wordt wel eens beweerd dat de huidige bestuurders van Rotter dam en Rijnmond zich minder aan de ontwikkeling van de haven ge- legen zouden laten liggen dan hun voorgangers. Naar onze mening is dat een gedachtefout het in deze krant gepubliceerde inter view met de Rotterdamse haven- wethouder Van der Pols getuigt ervan dat de bestuurders van van- daag intens met het havengebeu ren bezig zijn. De tijd is voorbij maar dat geldt voor heel' onze economie dat we de econo- mische groei op zichzelf, exclu- sief, accentueren; heden ten dage spelen veel meer .factoren, waaron- der de leefbaarheid van het ge- bied, een belangrijke rol (waarmee we overigens bepaald niet willen zeggen dat aan deze factoren in het verleden niet gedacht is). Economische groei is geen vies woord, ze moet er wel degelijk zijn, maar de tijd van het denken- in-records ligt achter ons. Een punt van belang is ook dat een Ne- derlands zeehavenbeleid, zij het schuchter, van de grond komt met het denken in de daarmee gepaard gaande specialisaties. Essentieel op het volgende week te houden congres is het Interna tionale karakter ervan. Wie met de haven bezig is denkt internatio- naal. Juist in deze sector zijn in- ternationale contacten broodno- dig. Het spreekt vanzelf dat het mondiale aspect een rol speelt. Mede daarom juichen we het van harte toe dat de Rotterdamse ha ven straks gaat starten met een bu reau ,,assistentie derde wereld". Een voortreffelijk initiatief! E.J.M. lende bureaus snel karnere. Hij begon met netjes advertenties in elkaar te plakken volgens voorschrift en zat tenslotte te visualiseren. Leen: ,,Je hebt een man, die maakt een krabbel in klad voor een nieuwe ad- vertentie. Dat is de art director. Daar zit iemand naast, die maakt er een nette of een half nette schets van: dat is visualiseren. Met mijn ding kun je dan een echte werktekening maken. Maar schilderen bleek in de reklame bijna onmogelijk. Er zijn daarvoor maar heel weinig mensen nodig". „Een paar jaar geleden pas besloot ik toch iets anders te proberen. Je trouwt, je krijgt kinderen en dan ga je niet zo gauw wat ondernemen. Je blijft maar aanmodderen. Ik heb eerst de avond-mavo gedaan en wilde toen het gymnasium afmaken. De druk van elke avond heel hard werken is erg groot zeker als je baan je niet bevredigt. Ik heb het opgege- ven en toen ben ik 's avonds en in de weekends als een razende gaan schilderen". Aanvankelijk waren Leens produkten maar vingeroefeningen. Hij moest eerst de techniek onder de knie krij- gen, voor hij echt op het linnen kon zetten wat in zijn geest leefde. Dat stadium is nu bereikt. Ten bewijze daarvan toont Leen een reeks doeken allemaal produkten van zijn koorts- achtige arbeid. Het is geen ..moderne" kunst. Net als zijn kollega's van zestig jaar geleden trekt Leen Brouwer met een hand- zaani ezeltje de stad in teneinde daar te schilderen wat hij ziet. Wel heel vroeg altijd, want hij wil rustig werken. ,,Dit schilderij van de Oude Sluis heb ik 's morgens tussen vier en acht gemaakt", legt Leen uit. „Ik ben er geloof ik vier keer voor op pad geweest. En deze Singelkerk heb ik vanuit de tuin van mijn tante ge- schilderd. Ik heb het Stadskantoor er maar op weggelaten. Dat vind ik niet passen. Nu wil ik de Singelkerk ook graag van voren scljilderen, maar dat gaat zo moeilijk. Het is daar veel te druk. het spijt me trouwens nog steeds, dat ik geen Erankeland heb gemaakt. Het is heel erg dat ze die kerk hebben afgebroken. Dat schilderij van de Singelkerk heeft een beetje een triesle ge schiedenis. Terwijl ik daar zat te werken heb ik met heel veel mensen gepraat. Ook met veel Turken. Ik was heel triest toen ik 's avonds hoorde dat ze die mensen zo belaagd hadden. Want het was in de tijd van de rellen". Schilderen moet groeien. De eerste dingen die ik maakte dat waren ge- woon kandelaars en poppen en zo. Tussendoor heb ik geprobeerd me- zelf te schilderen. Sinds September probeer ik serieus portretten te ma ken. Mijn kinderen vinden het erg leuk.dat ik nu de hele dag thuis ben. Laatst zei Esther tegen me: ,,Joh,je kunt alleen maar natekenen". Ik heb toen vlug zelf wat verzonnen maar het ging niet van harte, Je hebt natuur- liik zo je fantasieen. Ik zou ook graag grote, massale dingen willen maken. Maar daar moet je de noodzakelijke techniek voor verwerven. Dat gaat niet vanzelf". Op het moment beleeft Leen Brouwer veel plezier aan het porlret- schilderen Hij is zomaar voor zich zelf met familie en buren begonnen en de kans bestaat dat hij binnenkort opdrachten krijgt. Zeker nu de Noordmolen zijn werk goed genoeg vindt om er in fnei e/n tentoonstel ling aan te wijden. De verwezenlijking van die oude jeugddroom lijkt dus te lukken. Leen: ,,'s kijken, we moeten nu van de helft leven en dat lukt best. En als het helemaal niet gaat. dan zoeken we een baantje. Je moet op- timistisch blijven". HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Het Schiedamse uit- zendbureau Eurotyp ESN houdt deze week een informatieweek over alles wat met tijdelijk werk te maken heeft. ledereen die iets meer te weten wil komen over de vele aspekten, die aan werken voor een uitzendbureau in het algemeen verbonden zijn, kunnen in het kantoor aan de Rotter- damsedijk 238 in Schiedam volledige voorlichting krijgen. Een dergelijke informatieweek heeft het bedrijf ook vorig jaar gehouden. De heer Den Hollander van Eurotyp: „Dat was toen een groot sukses; de reakties van het publiek waren bij zonder plezierig". Het begrip tijdelijk werk" heeft mecrdere betekenissen. Allereerst heeft het betrekking op mensen, die slechts voor een korte periode werk VWZZVWAWVVVWWW^VVVWWVVAWAWVVWVVWVVVVVVVWAVVWWV CORNELIS SPEELMANSTRAAT IB VLAARDINGEN Vorige week kondigden we deze ru- briek aan: een stukje krant waarin in formatie wordt gegeven over speciale aktiviteiten en bijeenkomsten, die de politieke partijen en andere instanties houden als voorbereidingen op de tweede kamerverkiezingen op 25 mei aanstaande. Wie zijn aktiviteit in „Stemhok" vermeld wil zien is van harte welkom: het adres is Rijnmond West Combinatie, Postbus 306 in Vlaardingen. Men kan ook bellen: 010- 34.67.11. Vraag even naar Paul Houkes. De Maassluisse Vrouwenraad vreest dat het voor velen op 25 mei erg moei lijk wordt het juiste van al die hokjes rood te maken. Daarom organiseert zi| een kursus politieke stromingen, waarin in het kort wordt ingegaan op de grondslagen en principes van de di verse partijen. De kursus is louter in- formatief. Men kan in gebouw „De Sluis" aan de G.A. Brederlaan 49 in Maassluis terecht op 8, 16 en 22 maart. De kosten bedragen f 10,—. Inlichtin- gen en opgaven: mevrouw Krijnen, tel. 01899-18655. De PSP afdeling Vlaardingen/Maas- sluis is met het oog op de verkiezingen met een nieuwe aktiviteit gestart: op onregelmatige tijdstippen zal een raam- krant verschijnen die op de etalageruit van het PSP-pandje aan de Vlaardingse Schoolstraat wordt opgeprikt. De eer ste krant heeft als onderwerp de leve ring van Nederlandse korvetten aan de Indonesische marine. De tweede krant zal waarschijnlgk een plaatselijk onder werp bespreken. De redaktie is voorlo- pig in handen van PSP-er Jan Moerman. De PPR afdeling Vlaardingen start op 28 maart haar verkiezingskampagne. Om 20 uur wordt op die dag in De Lijndraaier een buitengewone ledenver- gadering gehouden, waarbg Wim Riedijk, milieudeskundige van de PPR, aanwezig zal zijn. Vrijdag 1 april is PPR-voorzitster Ria Beckers in Vlaardingen, in De Harmo- nie. Deze avond wordt in samenwer- king met de Maassluisse en Schiedamse afdelingen georganiseerd. De Jeugdgemeenteraad bespreekt in haar vergadering van vanavond weder- om de schaduwverkiezingen, die in mei onder de Vlaardingse schooljeugd len worden gehouden. De Vlaardingse Politieke Cafe's, die worden gehouden door C.J.V. „Liefde en Vrede", staan nagenoeg vast wat de data betreft. De eerste PC-avond vindt over enkele weken al plaats: een avond die in het teken van het CDA zal Staan. De |uiste datum van deze startavond is nog niet bekend. Wel staat vast dat op 30 maart de heer W. Fibbe, voorzitter van de Rgnmondraad, aanwezig zal zgn. De overige avonden zijn gepland op 5 april (WD), 20 april (D'66), 3 mei (PvdA) en 11 met (burgemeester Kieboom) zoeken. bijvoorbeeld om daarop een bepaalde studie aan te kunnen slui- ten; anderzijds zijn er nog altijd heel wat werknemers, die er weinig voor voelen om een vast dienstverband aan te gaan en liever voor een uitzendbu reau werken. met alle mogelijkheden en vooral variatie van dien. Als derde kategorie kunnen part-timers worden genoemd: huisvrouwen bijvoorbeeld die maar op bepaalde uren van de dag willen werken. De heer Den Hollander: ,.Vaak ont- breekt er wel het een en ander aan de voorlichting, die het publiek gegeven wordt over uitzendbureaus. Toch is een juiste en eerlijke voorlichting, ook met betrekking tot zaken als sociale verzekeringen. belastingtech- nische vratfgstukken en dergelijke, een absolute noodzaak. Het is niet juist om iemand zomaar een tijdelijk baantje aan te bieden en dan maar te zien wat ervan komt." Eurotyp ESN is zelf lid van de ABU, de overkoepelende bond die door een aantal Nederlandse uitzendbureaus in het leven is geroepen. De direkteur van Euroiyp ESN. de heer W. Rug- genberg. is zelfs voorzitter van deze bond. De ABU heeft zich tot taak ge- steld toe te zien op het op juiste wijz.e funktioneren van uitzendbu reaus. De informatieweek duurt nog tot eind van deze week. Dagelijks kan men van 8.30 tot 17 uur terecht: morgenavond tijdens de donderdagse koopavond, eveneens van 19 tot 21 Ursus is het wachten moe. Harga-team: niet jong maar met veel ervaring. Eet smakelijk! Goede tijd voor Historische Vereniging. schoenreparatte Maar terwijl u wacht SLEUTELS SLIJPEN: GRAVEREN: Copieren Me»»en Naamplaten Scharen Rotterdamsedijk 443 Centrum-Schiedam Niet duur wel heerlijk. fbv.bloemsierkunstj l.boekhout 66k na zessen GROENOORD - De heer van den Oosten is nu echt kwaad geworden. Al een paar keer heeft hij vastgezeten in het sukkelliftje dat hem naar zijn woning brengt op de twaalfde verdie- ping van het flatgebouw Lisztplein, een z-vormige kolos die qua stijl lijkt op de naburige Chinese muur. Van den Oosten wijt zijn eliende aan kwaadwillende bewoners. „D'r wordt hier zo mee gerotzooid. De lichtbak van de lift moet elke veertien dagen worden vernieuwd. Staan ze met eep aansteker dat ding te verbranden. Wat ze in die lift allemaal gekalkt hebben, de obscene woorden; het is fgewoon ongelooflijk!" ..Ik heb een keer een zondagmiddag drie kwartier vastgezeten met een vriend. Er had juist een hond gepist in de lift. Dat is toen naar voren ge- lopen en ineens: knal! stond de lift stil. Je hebt zo'n drempel. als je die indrukt, stopt hij. Dan kun ie niet met de been beklemd raken. Die hondepis het het kontakt ingescha- keld. De laatste keer was rnaandagnacht. Ik werk op de telefooncentrale van de Eurotax en dan heb je vaak nacht- dienst. Om half vier hield het ding ineens zonder enige aanleiding mee op, een halve meter voor de twaalfde. Ik kon het raampie in de liftdeur al zien. Minstens vijfentwintig minuten heb ik met alle geweld op de alarm- knop geduwd en toen kwam de buur- vrouw kijken. Die heeft toen de brandweer gebeld. Tegelijk bleef ik natuurlijk op de knop van de twaalf de drukken en toen ineens deed hij het weer. Ik heb meteen opgebeld; anders was die man van de brandweer ook voor niets gekomen". ,.*t Is gebeurd dai ailebei de liften vast stonden, toen ik 's-nachts van mijn werk kwam. Om de boel te pes- ten zetten ze hem dan op de nood- rem. Er wordt veel te vaak met die liften gespeeld door de kinderen. Maar de volwassenen doen het ook, anders staat hij zo laat toch niet vast!" Voor dat vastzetten weet de heer van den Oosten een oplossing. Wie de noodrem inschakelt zou meteen het alarm moeten aanzetten. Elke elektri- cien kan dat regelen, eenvoudig door een paar draadjes te verleggen. Met het vandalisme en de bevuiling van de liften is het natuurlijk niet zo gemakkelijk. Van den Oosten: „De mensen wachten te lang met het uit- laten. In de lift beginnen die honden al te kakken en neem het die bees- ten eens kwalijk. Als dierenliefheb- ber vind ik het stijlloos om ze zo te behandelen. En die arme huismees- ter kan het allemaal weer schoonma- ken. Het zou voor die man ook fijn zijn, als dat eindelijk eens anders werd. Die werkt zich rot, de huis- nieester: die doet echt zijn best hoor". .6: *l)e lift die het dikwijls moet ontgelden: domme vernielzucht siaat ook hier steeds toe. „De ruiten beneden zijnacht milime- ter dik. Toch brengen ze het voor el kaar om ze aan stukken te slaan. En lan die lichtkappen. De gemeenschap moet dat betalen". De gemeente probeert volgens van den Oosten de kosten der herstel- werk/aamheden hoofdelijk over alle bewoners om te slaan. Hij heeft zijn rekening niet betaald. .,1k ben niet verantwoordeliik voor de schade die anderen veroorzaken. Laatst hadden ze de alaramschel uit de lift gesloopt. Dan kom je goed vast te zitten. Dan zit je daar gegarandeerd, tot de mensen naar hun werk gaan. Het is gebeurd in de hal, dat alle nummer- bordjes waren weggehaald. Daar wens fk niet voor op te draaien". Van de Oosten betaalt met des te meer genoegen niet, omdat de gemeente het gebouw naar zijn zeggen slecht onderhoud. Hij toont een grote lekkage in zijn halletje, waar inderdaad wat aan is gebeurd, maar lang niet afdoende. Bovendien is het huis zo tochtig, dat van den Oosten overal strippen aan moest brengen. Een ding is duidelijk; voor hem is wonen in GRoenoord geen genot. HAN VAN DER HORST. Het kantoor van I nroty/i, waar de Informatieweek wordt gehouden. x x SCHIEDAM— Sinds een paar weken wappert des zaterdags de rode vlag op de Hoogstraat. Het dundoek is bevestigd aan een ordinaire plank en steekt uit het dak van een Lelijke Eend: De Kommunistische Eenheids- beweging Nederland (KEN) in aktie. De KEN meent dat het heil uit de centrale van de Chinese Kommu nistische Bartii komt. Daarom zet deze groepering zich dan ook heftig af tegen de CPN. die zich meer op Moskou orienteert. Dat is volgens de KEN-leden een verraderspartij, een organisatic ter verdediging van het kapitalismc. Rood China leeft name- lijk in onmin met machtige buurman Soviet Unie en ziet dat land dan ook het liefst oniringd met /oveel moge- lijk vijanden. De vlaggcnzwaaiers op de Hoogstraat willen dan ook het liefst een snelle herleving van de koifde oorlog; de Russische beer staat klaar om aan te vallen. Als de KI N dan ook een mannetje in dc kamer krijgt wordt Nederland 's werelds eerste westerse natie, waarin een konimunistisch kamerlid op vergroting van de strijd- krachten aundringt. En verder is de KI N, /o meldt een persberieht, tegen de politiek van de regering Den Uyl, die miljarden- subsidies toeschuift aan de onder nemers en de lasten van de krisis afwentelt op de werkende bevol- king". De KEN heeft in Schiedam nog maar weinig aanhangers, maar toch ziet het er naar uit, dat binnenkort een plaatselijke groep wordt opgericht. SCHIEDAM Het NKV is weer be gonnen met een nieuwe aktiviteit. Vocr de Schiedamse. WAO-ers. Het bleek, dat er onder deze mensen belangstelling was voor een zangkoor en dat is er nu. Het heet „Ons Genoe gen" en er wordt gezongen in het Schephuis, dorpskern Kethel, een paar minuutjes lopen van het eind- punt van lijn 53. Men bereikt het Schephuis via de steeg naast bakker Brugman, Dorpsstraat 19. Dirigent van het koor is de heer. Stam. Vervoersproblemen hoeven geen beletsel te zijn. Wie daarmee kampt, kan zich in verbinding stellen met de heer Omen, telefoon 706406. Natuurlijk wordt er niet alleen gezon gen. In het Schephuis staan de kaart- tafels gereed.

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1