Historische Vereniging maakt bloeiperiode door SCYEDAM 3e jaargang/1 - jan./iebr. 1977 Schravelant werkt aan Kat in de Zak Schiedams Nieuwsblad Gratis kampweekend van Burg, van Haaren-groep HOLLE PINKEL Eet smakelijk! Stad in debat J De avonturen van Be hang was van Elias van Nijmegen Splinter' in Zoldertheater Als kennismaking met verkennerij: Schiedams Politienieuws Broersma in Passagetheater Wild West Voor de rijken Eilende i Olie-prut Ongevallenkroniek Ongelukken februari lnbraakkroniek defor Marten Toonder t "A u door Leo Knoop^ en letie Mijinke (jNovotel) Canapees Gastvrouw: geen sloofje WOENSDAG 9 MA ART 1977 10-515 A Trots .nieuwe maanjekker donken* Edit roersweertje1 Echiet op.janus M'n vinoers jeuken als ik aan de n vandiegtcBfdenk1 ^ua.ik komal... Ach-adi. Jk was zotibraveT^ kletsk 'Y^Kijk'Paar^aan denamaakrovers1 ^^latsoenlijkewolf_ennou hebjtiiLpadgaak f Haha.watzei ikje.weajn opdeopeie jj me weerop het yerkeerde/regelnecht nagnweg1. Vporzichlig erathlerOT janus^ pad gehrachlI VfaroearoteweadaEI - weebik zeker1, Uraag wil ik, als eigenaar van cafe IX" Koemarkt, even rcagcren op hot artikel over do vechtpartij in mijn cafe, dat in een van uw laatste edities stond vermeld. Van dc politie hceft u vcrkeerde inlichtin- gen gckrcgen. Nict allc vijfcntwintig klan- ten zijn namelijk bij dc vechtpartij slaagv gcraakt. Slechts een paar klantcn iicbben mij geholpen dc dric raddraaiers buitcn te zetten. Hct door dc politic gcnoemde schadcbe- drag van 3000 gulden is ook nict juist. In de zaak aan dc Rottcrdainsedijk is niaar voor een kleine 300 gulden vcrnield. JAN MORI T, ROTT1 RDAMSI'.DUK 266A. SCHIEDAM. SCHIEDAM- De Historische Vereniging is nog steeds in de groei. Op het se- kretariaat blijven de nieuwe leden binnenstromen. Bedankjes arriveren vrijwel nooit en dat is geen wonder: Schiedammers zijn dol op de geschiedenis van hun stad. Als ieder stadgenoot met een boek over de plaatselijke geschiedenis zich op zou geven als lid, dan had de Historische Vereniging er gauw een paar duizend. Ook het verenigingsblad Scyedam. vol wetenswaardigheden over de liis- torie van onze stad, loop! goed. Een zesde van de oplaag wordt in de los- se verkoop afgezet en dat is geen slecht resultaat voor een dcrgelijk blad. Bij het Tijdschrift voor Ge schiedenis, een door professoren sa- mengesteld orgaan. zouden ze ten- ininste een gat in de lucht springen, als er zoveel exemplaren naar de boekvvinkel gingen. Ook het januari-februarinuntmer van Scyedam ziet er weer goed uit. Het blad bevat zelfs een aardige printeur. Josien Bokhoven van het Stedelijk Museum heeft ontdekt wie nu eigen- hjk het achtiende eeuwse kamerbe- hang uit de Hoofdstraat schilderden. Ze heeft het sterke vermoeden, dat daarvoor een zekere Elias van Nijme- gen verantwoordehjk was, een Rof- terdammer bij wie je behang per strekkende meter kon bestellen. De omslag van het blad van de Historische vereniging. Vrouw Wissels grauwe armoewijk? Een paar jaar geleden trof de slopers- hamer de oude Brandersbuurt. Schiedam nam wraak op de holen, waar vo- rige generaties in moesten kreperen. En naar mensen die wat zagen in res- tauratie daar, werd niet geluisterd. Een genadeloze afrekening met het zwarte verleden. „Goed jongen, goed". Regisseur Joop de Krom danst een beetje. als de ak- teursprestaties op het podium hem bevallen. Mishaagt hem iets; dan loopt hij stijfjes naar voren en geeft aanwijzingen. De spelers luisteren aandachtig, want de Krom heeft de wind eronder. Wij zijn in de aula van de Scholenge- meenschap Schravelant, waar het iaarlijkse toneelstuk wordt gere- peteerd. Dat is een ko-produktie van scholieren en personeel en iedereen doet razend zijn best, want een ge- slaagd schooltoneelstuk is al jaren het visitekaartje van Schravelant. De verleden jaar gestorven en inmiddels legendarische direkteur Spronk start- te de traditie en twee jaar terug nam leraar Nederlands Joop de Krom. het vaandel over. De zaal moet plat en dus viel de keu- ze op een klucht van de Fransman Feydeau, massaproducent van ge- waagde toneelstukken zo rond 1890. Het bekende recept: een spci van vergissingenSchravelant voert op „een kat in de zak". waarin een stu dent ten onrechte wordt aangezien voor een operazanger en nog wel een wiens mooie stem is gered door een zekere oparatie. Zijn beide tegen- spelers vermoeden, dat hij hun vrou- wen het hof maakt en daar moeten ze dan ook erg om lachen. (onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maas sluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opge- nomen) verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vlaar dingen. Telefoon: 010-34.67.11 Agentschap: Eurotyp, Rotterdam sedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schiedam Hoofdredakteur: E.J. Mathies. Redakteur: Paul Houkes, tel. prive 01804-19405. Sportmedewerker: Peter Spek, tel. 010-35.26.15. Medewerker: Han van der Horst. tel. 010- 26.46.73. Klachten bezorging kan men uit- sluitend doorgeven via het num- mer 010-13.24.89 (van 8.30 tot 17.30 uur). Indien men donder- dagochtend belt wordt de krant nabezorad. De bladen van Rijnmond West Combinatie verschijnen in combi natie met de woensdag-uitgave van De Havenloods. Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone ad- vertenties tot dinsdag 11.30 uur Redaktionele kopij dient uiterlijk maandag 17 uur binnen te zijn Joop lie Krom: ,,Je vraagt eerst een katalogus aan bij het Nederlands Centrum voor het amateurtoneel. Daann staan de korte inhoud, de lengte, het karakter, de rolbezetting enzovoort. Op basis van je eigen mo- gelijkheden zoek je er dan vijf of zes uit die eventueel in aanmerking ko men. En dan kies je met in het ach- terhoofd de vraag: „Kunnen we op school mensen vinden, die er qua type een beetje op liiken"? Kat in de Zak bevatte een stuk of zes rollen die ongeveer gelijk van lengte waren, zodat het voile gewicht van de opvoering niet op een of twee perso- nen valt. Dat is belangrijk, want een leraarsbaan omvat heel wat meer dan het voorgeschreven aantal ufen pre- velen voor de klas en ook de bergen huiswerk, zorgzaam aan de leerlin- gen toevertrouwd, zijn niet ntals. Re gisseur de Krom: ,,Ik ervaar lesgeven nu als zeer hinderlijk. Het feit is, dat je er eigenlijk de laatste twee weken konstant mee bezig zou moeten zijn". Kat in de zak wordt niet uit- sluitend opgevoerd door de leerlin- gen. Ook verseheidenen leraren doen mee plus congierge Bik, die bekend staat als natuurtalent en zeker niet onder doet voor plaatselijke topak- terus als Koos de Groot en Jan Guide. Is dat nu wel juist? Op het Schravelant vinden ze van wel. Het schooltoneelstuk, zo redeneert ieder, dient een produkt te zijn van de he- le school, en daar hoort ook het per soneel bi.j. Er is zelfs sprake van om ook ouders mee te Iaten doen", zegt Joop de Kromm ,,als we bijvoor- beeld 's een kommissie nodig he'o- ben...." Bovendien is het altijd rnoei- lijk om een volledige rolbezetting te vinden. Met name de mannelijke leer- lingen laten zich nauwelijks verleiden om de biihne te betreden. Laatste argument van de tonelisten: leerlingen zijn na een paar jaar weer weg. Met het personeel kun je een ervaren kern opbouwen, zodat pro- dukties op niveau mogelijk zijn. SCHIEDAM -Vrijdag- en zaterdag- avond treedt de theateVgroep Splinter op in het Zoldertheater aan de Nieuwstraat. Het is een vrij jonge for- matie van zes koppen, die uit allerlei kringen van het Nederlands amuse- mentsleven komen. Hun programma heet ,,Splinter- nieuw" en is naar eigen zeggen een voorstelling „die raakvlakken laat zien en horen tussen kabaret, show en hedendaagse muziek". De voor stelling begint zoals gewoonliik om negen uur. Zaterdagmiddag treedt Henk Walters' marionettentheater op met de voor stelling „Carnaval der diere'n" en cirkus. Het eerste onderdeel is gei'n- spireerd door de gelijknamige kom- positie van de Fransman Saint-Saens. Hierna volgt een cirkusschow met akrobaten en klowns, waarin Henk Walters zich helemaal kan ujtleven in het werken rpet z.ijn marionetten. Behang was iets heel deftigs in de achttiende eeuw, iets voor de neie rijken. Zij alleen konden het zich ver- oorloven hun muren met linnen te bespannen en dat vol te laten schil- deren met allerlei - vaak bijbelse- voorstellingen. De behangschilders hadden het er maar druk mee. Elias van Nijmegen had een hele ploeg knechten in dienst, die de enorme doeken keurig volgens zijn voor- schriften opvulden. Josien Bokhoven heeft op het Schiedamse behang ver- ijcheidene "handen" vastgesteld. In ieder geval heeft ze een grote ont- dekking gedaan. Met beschilderd be hang sprongen onze voorouders nogal nonchalant om - het kon immers niet de kwaliteithebbenvaneen schilderij, daarvoor moest er te snel worden ge- produceerd- en wat er overbleef van Elias van Nijmegens werk, is groten- deels verloren gegaan bij het bombar- dement van Rotterdam. Jan Noordegraaf gunt ons een blikje in de andere kant van Schiedam, die zo schrijnend overheersende kant van armoe, eilende en achterlijkheid. Hij publiceert een kort fragment uit sjofelen, de bundel realistische van Henri Hartog. toch op straat. Ze konden 'em geen vier weken achtereen op school hou- den. Vrouw Wissel had gehoopl, dat't met den winter beter zou gaan, om- dat ze dan soep kregen op school. Maar 't was niks gedaan: de jongen was een paar maal geweest, maar toen was 't raar d'raf. hij lustte die vette snert niet, zei hij. Wat moest ze d'r aan doen. Och, om ouwe tijer te worden hadden ze zooveel geleerd- heid niet noodig, de jongen kon goed lezen, hij schreef ook niet kwaad, net als z'n vader, die een mooie hand schreef. Maar toch, helemaal was ze 't niet met 't rondloopen van den jongens eens. Een paar malen had zij zich voorgenomen, om nog eens bij de bovenmeester te gaan vragen of ze den jongen weer mocht sturen. Wani as-t-ie zoo bleef rondloopen. dan was de branderij z'n voorland, en dat was toch ook niets. Je moest die bran- dersknechts maar zien, als ze thuis- kwamen's avonds; ze waren oud, als een an der begon te leven, 't waren net ouwe mannetjes, alsje ze zag loo- pen, ze schurkten zich kouwelijk in d'r jas, met de handen in de zakken. ze liepen met moeie stijve beenen. met d'r hoofd naar den grond. En als je d'r ondergoed, waschte, dan walg- de je van de stank van zweet en jene- ver." C.Pluijm vervolgt zijn interessante se- rie over het Schiedamse telefoonnet. In de derde aflevering vertelt hij, hoe de Bell- telefoonmaatschappij, een partikuliere onderneming, Schiedam van die nieuwe uitvinding voorzag en hoe de gemeente bijna een dove to- renwachter als nachttelefonist aan- stelde. Kortom, Scyedam is weer van harte aanbevolen. Losse nummers twee gulden in de boekhandel. Leden krij- gen het blad gratis, (f 20.- per jaar, f 30.- voor een cchtpaar en f 10.- voor CJP-ers en bejaarden). Hartog was armenschoolmeester in Schiedam. Wie in zijn tijd - en dat was het eind van de vorige eeuw - een hart in zijn donder had, werd dan so cialist. Zo ook Hartog, Die dan ook op schrijnende wijze de eilende van de gewone mensen wist te schilderen. In Scyedam staat een onderdeel van Hartogs eerste verhaal "Eene Beval- ling." Een stukje "De jongen liep SCHIEDAM De Burgemeester van Haarengroep biedt jongens van 11 toi 14 jaar de kans om gratis een week end lang kennis te maken met de ver kennerij. Liefhebbers inogen kiezen uit twee programme's. Ze kunnen met de motorboot naar het Briel- se Meer om daar te roeien en te zei- len of per auto naar de Drunense Duinen. waar zij welkom zijn in de tenten van de groep. Het eten wordt gekookt op een echt houtvuur. Vanzeitsprekend kan slechts een beperkt aantal mensen mee en het is dan ook zaak er snel bij te zijn. want wie 't eerst komt. 't eerst maalt. Aanmelden bij mevrouw Adriaanse, Franselaan 162c, tel. 151426. t De padvinderij heeft de laatste jaren een grote ontwikkeling doorgemaakt en die heeft ook de meer dan veertig jaar oude Burge meester van Haarengroep niet onberoerd gelaten. Het militaire is er een beetje af. „Scouting". zo vertelt een voorlichtingsblad. ,.is een eigentijdse vereniging, /.eeierkenners aan board. waarvan moderne meisjes en jongens lid zijn, die zelf bepalen wat en hoe ze willen spelen". De Burgemeester van Haarengroep valt eigenlijk uiteen in twee delen Een daarvan bestaat uit zeeverken- ners, die bijeenkomen in het trotse schip de Alewijn de Groot, een oude rijnaak. Dat vaartuig komt niet meer van de wal en daarom hebben de zeeverkenners de beschikking over een zespersoonsboot die speciaal voor het spel is ontworpen. In het weekend verdwijnt de boot vaak richting Brielsemeer, waar gelegen- heid te over is om zich te ontwikke- len tot een watersportman in de dop. de „land"-verkenners komen bij- een in hun „Raadhuis" vlak bij de sporthal Margriet. Hun aktivitei- ren staan, zoals het Scouting past, in het teken van de gezamelijke ken- nismaking met de natuur. Dat bete- kent: veel kamperen, leren jezelf te redden in het bos, samenwerken en deei uitmaken van de natuur. z.onder dat je die verstoort. Soms trekken de verkenners daartoe zelfs naar het buitenland, natuurlijk on der deskundige leiding die binnen de beweging zijn geschoold. Het komendc kantp van de Burge meester van Haarengroep staat hele maal in het teken van de middel- eeuwen. In het vooruitzicht ge- steld worden ridders, kwakzalvers,. verborgen schatten en toemooien. Harga behaalde al eerder het kam- pioenschap van deze landelijke tweede klasse maar "net seizoen erna werd de ploeg gedegradeerd. „Dat was voor mijn tijd: ik heb de indruk dat de ploeg juist in dit seizoen erg sterk is geworden", zegt trainer/ coach Roel Evenblij van de Schie damse formatie. Vorig jaar was hij alleen belast met de trainingen maar in dit nu zo suksesvol afgeslo- ten mikro-korfbalseizoen is de Voorburger ook coach. ,,Dat is gebeurd omdat veel zaken in elkaar vloeien bij het korfbal en de schei- ding trainer en coach werkt vaak erg vertragend". Roel Evenblij heeft de gelegenheid die hij kreeg om deze dubbelfunktie uit te gaan oefenen niet onbenut ge laten. Hij was dit tweede seizoen bij Harga nauw bij de gehele vere niging en de prestaties betrokken. ..Daarom ook dat ik die opgaande lijn in het spel van Harga duidelijk zie lopen". Na een inzinking in de jaren zestig neemt htt ledental van de padvinde rij weer toe. Scouting schijnt ook in deze tijd niet te vervelen. De Schiedamse politie heeft leen rustig weekeinde gehad, maar*dat men niet te vroeg moet juichen bleek maandagochten. Voor de tweede keer binnen een paar dagen sloeg op het Kethelplein een vracht- wagen om. Ditmaal rolden geen aardappelen over het verkeersknoop- punt. maar bussen olie die dan ook de landelijke pers haalden. De politie kon uitrukken om met man en macht een verkeerschaos te voorkomen. Op de Lekstraat vond zaterdagmid dag om kwart over drie een kleine tragedie plaats. De driejarige Merle stak onverhoeds tussen twee auto's over. De wagen van de 41-jarige J.M.S. schepte haar. Het kindje is met een hersenschudding naar het ziekenhuis gebracht. Een motorfietser heeft zondaginor- gen de 77-jarige mevrouw J.W.- op een zebra bij de rui'ne aangereden. Mevrouw J.W. aarzelde bij het over- steken, de motorrijder nam een ver- keerde beslissing en kon haar -niet meer ontwijken. Met een zware!her- senschudding en een gekompliceerde beenbreuk kwam ze in het ziekenhuis terecht. Traditiegetrouw heeft de politie weer het ongelukkenoverzicht van de maand bekend gemaakt met de verge- lijkbarc cijfers van verleden jaar. In de maand februari vond aan de openbare weg het volgende onhsil plaats: in totaal gebeurden er 127 ongelukken, waarvan 21 tot zware en 101 tot lichte schade leidden. In vijf gevallen was er helemaal geen schade. Die cijfers zijn voor februari 1976 respektievelijk 131, 32, 95 en 4. Er vielen op de weg in februari '77 geen doden, 3 zwaar gewonden en 15 lichtgewonden. Cijfers vnor die maand verleden jaar: 16, 20 Oorzaken in volgorde van belangrijk- heid: geen voorrahg, te dicht volgen, ed geaeeldc derde plaats voor onvoor- zichtig achteruitrijden en onoplet- lendheid. Nummer vijf is slippen. Een twintigjare jongmens wilde fcich vrijdagavond meester maken van-een draaitafel met toebehoren. Bij Evatoom staan die dingen op aan- trekkelijke wijze uitgestald, dus hij wierp een steen door de etalageruit. Dit viel kennelijk op, want het diefje zette zijn aktiviteiten niet voort. Misschien ook was het ontstane gat te klein. De volgende nachl keerde onze muziekliefhebber terug en forceerde deze maal een bovenruitje. Hij klom naar binnen, zocht een grammofoon met versterker en twee boxen ;uit, zeulde het geheel weg en liep recht in de armen van de prinsemarij, diebui- ten stond te wachten. Uit de auto van J.D. van P. aan djb's- 's Gravenlandseweg zijn twaalf ties- sen whisky en twaalf flessen <Vijn gestolen. De auto openmaken was heel gemakkelijk, men sloeg gewoon de linnen operkapping terug. Maar het kwaad straft zichzelve. De auto openmaken was heel gemakke lijk, men sloeg gewoon de linnen overkapping terug. Maar het kwaad straft zichzelve.- De gestolen drank vertegenwoordjgde een waarde van slechts honderdder- tig gulden. Een kater als een klop- boor, mensen. Het zij de onver- la(a)t(en) gegund. Met hct voorjaar voor de deur breekt de tijd van party's weer aan. Daar om deze maand een paar suggestie's voor wat eenvoudige snacks op stuk- ics brood, in iloreca.-kringen cana- pee's genaamd; Hiermec kunt u voor betrekkcliik weinig geld weer eens wat anders brengen dan chips, /out- ics e.d Het gaal liier om stukies vvit brood van ca. 2 bij 3 cm. besmeerd met bo- ter of mayonaise met daarop de vol gende variaties: belegd met ham en gegarneerd met asperges besmeerd met mayonaise eh belegd met een schijfie tomaat, daarop een schiifje banaan en besprenkeld met citroensap belegd met blaadje sla en tartaar, daarop wat gesnipperde ui belegd met eervelaat worst, plakje /ure bom phis plakje ei belegd met pate of leverpastei plus partje mandarijn belegd met blaadje sla. garnalen plus cocktail sauce plus citroen. Verder zijn er nog tientallen variaties mogelijk naar uw eigen smaak en idee. Als warme snack doen stukjes kippelever in cen plakje spek gerold en met een cocktailprikker doorsto- ken, vervolgens in de frituur gebak- ken, het ook heel erg goed. Ik wens u veel sukses en probeer het eens nit op veriaurdagen en derge- liike. U /uit /ien. dat het niet alleen voor u maar ook voor uw gasten een welkome afwjsseling /al /.iin tussen ulle hartige hapies, die er al ziin. zet u b.v. een plateau met diverse soorten kaas, stokbrood. eventuele liartige liapjes, die niet snel bederven. Verder zet u het grootste deel van uw giasservies ook op tafel met daarbij dc dranken en wijnen, die u gaat ser- veren. Bier haalt u pas in dc kamer vlak voordat uw eerste gasten arrive ren. Als laatste /orgt u nog voor een gevulde ijsemmer, opener, servetten, sniiplank met riies, /out. peper en to- nicstampers. De c-anapees. /oals hierboven be- schreven, die reeds 's middags klaar gemaakt /iin, laat u voorlopig op een koele plaats staan Mocht u het feest in de turn geven, zet dan b.v. een pa rasol boven de tafel. Bij binnenkomst van uw gasten schenkt u hen een glaasje in en ver telt dat men zich voor de rest van.de avond zelf kan bedienen. U bereikt hiermee, dat men niet steeds op zijn plaats blijft zitten, maar zich een beetje beweegt en ook met anderen in kontakt komt. Zelf loopt u niet de hele avond been en weer, maar kunt u een echte gastvrouw zijn en geen sloofje van uw visite. Hele ge/ellige avonden toegewen-st! Een idee om als gastvrouw /elf ook ge/ellig aan uw partijtie, verjaardag etc. deel te nemen Zorgervoor.dat voor uw gasten komen alles klaai- staat Bent u niet in het be/it van een huisbar. schuit dan uw eettafe! tegen een wand" in de kamer. Op de tafel SCHIEDAM /omiagochtend om half ell begint in het Passagetheater een orgelconcert door Piet Broersma. Broersma heeft al eens vaker het be- roemde slandaard-orgel bespeeld en dat met groot sukses, want in Rotterdam staat hij bekend als de organist van de licht muze. Entfde f.3,50, 65-plus, CJP en kinderen tot en met 1 2 jaar f.2,-. 4

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 3