BEDRIJVEN HEBREW WEEK HOOP Directeur Havenbedrijf Scheurleer: Rotterdam beste hlant Spoorwegen varen wel bij verstikkend wegvervoer Havens van 99 Havenbedrijf reorganiseert ^WOENSDAG 9 MA ART 1977 10-517 Het Havenbedrijf heeft onlangs van de gemeenteraad groen licht gekregen om een Bureau Assistentie Derde Wereld" op te zetten. Een indrukwekkende naarn voor iets dat - nog voor de zomer- vakantie - op beseheiden wijze zal beginnen. Doel is de samen- werking met landen die in ontwikkeling zijn achtergebleven uit te breiden. Over hoe dat in z'n werk gaat. hadden we een gesprek met drs. F.A.F. Scheurleer, direkteur van het Gemeentelijk Havenbe drijf. Juiste stoel Geen allesweter Stukje eigenbelang Sympathie Ahoy'-promotie Winstgevend Protestaetie XVegen vol Dumpprijzen Het Havenbedrijf van de Gemeente Rotterdam gaat het oude maar ver- trouwde Poortgebouw verruilen voor Europoint nabij het Marconiplein waar zes verdiepingen zijn gereser- veerd. Op 22 april moet de verhui- zing volledig zijn geraliseerd. Tegelijkertijd wordt er bij het Ha venbedrijf een reorganisatie door- gevoerd. Naast de technische- en de nautisch adjunctdirecteur komt er een economisch adjunct. Deze benoeming kan eind deze maand worden verwacht. Directeur drs. F.A.F. Scheurleer gaat zich vooral bezighouden met de assistentie aan de derde wereld en de extreme be trek kin gen. fenhoven bled t toekomst, maar er is wel een 'nuts* Rotterd am wil daadwerkelijjk derde wereld gaan helpen" Drs. F.A.F. Scheurleer. ,,Er is in Rotterdam veel kennis ver- gaard over de aanleg en het beheer van havens, over de behandeling van goederen en de scholing van perso- neel. In de derde wereld (Afrika, La- tijns-Amerika, Azie) is een schreeu- wend tekort aan kennis. Daar gaan we op korte termijn wat aan doen, want brieven met vragen over zowel management, technische aspekten als scholing, komen bijna dagelijks bij ons binnen", vertelt de Rotterdamse havendirekteur, die deze assistentie als mogelijk toekomstig onderdeel van de ontwikkelingssamenwerking op nationaal niveau, zelf onder zijn hoede neemt. „Met dat ,,er wat aan doen'" bedoel ik het oplossen van knellende proble- men op korte termijn. Geen rappor- tenschrijverij, geen hulp, maar assis tentie zonder de op dit terrein gespe- cialiseerde bureaus te bekonkurreren. Sainenwerking dus." Het is de heer Scheurleer vergaan zoals velen van ons: de afschuwelijke televisiebeelden over situaties als in India en Bangladesh troffen hem in het diepst van zijn hart. ,,Je denkt dan: wat kan ik doen? Kan ik meer dan dat girootje uitschrijven? Ik zit op een stoel van waaruit dat zeker mogelijk is. In 1975 kwam het eerste plan op tafel en maart '76 ging het voorstel naar burgemeester en wet- houders. Natuurlijk zijn die verzoe- ken om assistentie niet nieuw en er werden al intensief tal van aktivitei- ten ontplooid, maar te incidenteel en te weinig systematisch. In lang niet alle gevallen kon worden voldaan aan de verlangens, eenvoudig omdat er niet voldoende mankraeht voorhan- den was om wat lijn te brengen in de behandeling van de aanvragen." Dat wordt d6 eerste taak van het Bu reau Assistentie Derde Wereld: ko- ordineren. Simpel gesteld: inventari- seren waar in groot Rotterdam ken nis is „opgeslagen", om, wanneer daarom wordt gevraagd, snel een paar laatjes open te kunnen trekken. Deze bredere opzet is noodzakelijk omdat de verzoeken om assistentie vaak het direkte takenpakket van het gemeen telijk havenbedrijf verre overschrij- den. Het Rotterdamse havengebied is eigendom van de gemeente en het be heer ervan is opgedragen aan het ha venbedrijf, maar de behandeling van goederen en alles wat daarmee sa- menhangt is in handen van derden, met name in die van het partikuliere bedrijfsleven. Drs. Scheurleer: ,,Wij zijn er voor de infrastruktuur, het milieu en de vei- ligheid, maar in het buitenland is vaak alles in een hand: de port authority. Je kan het die mensen niet kwalijk nemen, maar zij denken dat wij als grootste haven alles weten en overal een pasklaar antwoord op heb- ben, liefst per kerende post. „Kun- nen jullie een containerdeskundige sturen, want wij zitten daar en daar mee", is een normale vraag. Binnen het havenbedrijf is geen man te vin- den die zo'n klusje even kan opknap- pen, maar bij de bedrijven zijn er zat. Dat bureau dat er nu komt moet aan Frans Swarttouw kunnen vragen: ,,Heb jij een deskundige voor Bombay?" Die gevraagde kennis kan ook op het terrein van gemeente- werken, stadsontwikkeling of weten- schappelijke instituten liggen, want het gaat meestal niet om havenzaken alleen Dat nieuwe bureau wordt in eerste instantie eenvoudig van opzet: een man die de Rotterdamse haven op z'n duimpje kent (volgende maand komt de advertentie voor deze funk- tie) en een vrouwelijke kracht die zich ,,meertalig" kan noemen. De heer Scheurleer is zeer optimistisch over het slagen van dit bureau. Zon der aarzeling zegt hij: „Ik twijfel er niet aan. Dat bureau gaat goed lo- pen." ,,Hei laten mee-delen in onze kennis is in zekere zin ook een belong van ohszelf, hoewel het ideele voorop staat. In de eerste plaats worden nieuwe perspektieven geboden voor onze eigen staf, een soort geestelijke verrijking, maar daarnaast gaan Ne- derlanders in het buitenland aan de slag. Die mensen zijn gewend te wer- ken met Nederlandse apparatuur en die zullen ze in de derde wereld ook gaan gebruiken. Dat betekent export- bevordering, handel, transport en filosofeer zo maar door. De trans- portketen naar nieuwe landen komt dus op gang. Na de eerste koordinerende en inven- tariserende taak van het bureau as sistentie derde wereld, komt het kon- takt zoeken met de partikuliere ad- viesbureaus die reeds op dit terrein werkzaam zijn. Afhankelijk van de dan bereikte resultaten moet worden bezien of de staf van het havenbedrijf al dan niet dient te worden uitge- breid. Als alles dan goed draait, kan de leider van het bureau besluiten als allround havenman - een be- zoek te brengen aan het land waar hulp wordt gevraagd, om in vogel- vlucht te zien hoe de klus het beste moet worden aangepakt. De assistentie die Rotterdam gaat verlenen is voorlopig een strikt Rot terdamse aangelegenheid. Met de op- richting van het bureau zelf is een investering van 150.000 gulden ge- moeid. Volgens de heer Scheurleer moet nog onderzocht worden in hoe- verre de overheadkosten op de rijks- overheid kunnen worden verhaald. Het feit dat havenassistentie werke- lijk kan helpen om de barre levens- omstandigheden van grote groepen van de wereldbevolking te verbete- ren, heeft bij het gemeentelijk haven bedrijf de doorslag gegeven om met het Bureau Assistentie Derde Wereld op de proppen te komen. Een initia- tief dat ongetwijfeld de sympathie van velen zal hebben. In de Erasmus Universiteit zei professor Tinbergen er onlangs dit over: ,,Het laten mee- delen in onze kennis beschouw ik nog steeds als de meest solide grond- slag om vruchtbaar met elkaar samen te werken. Politiek ligt de ontwikke lingssamenwerking in Nederland goed; er is geen twijfel aan de solida- riteit met de arme landen." En een haven is een van de hoogstgenoteerde welvaartsvoorwaarden, zo weten we in Nederland maar al te goed. Foto's: DICK HOGERWERF e.a. Lay-out: GERARD KUYTEN maar daarbij moet worden opge- mer'kt dat de bezettingsgraad op de lijndiensten toenam ten koste van de passagiers-charters. De zakenvliegerij floreerde eveneens en wordt steeds meer „ontdekt", hetgeen de resulta ten over de eerste twee maanden van 1977 illustreren: een stijging van 30 procent ten opzichte van 1976 Onder de bedrijven die op Zestienho- ven zijn gevestigd (650 werknemers) leeft weer hoop. Zij menen dat het met de drastische sluitingsplannen zo'n vaart niet zal lopen en dat het belang van de Rotterdamse luchtha- ven steeds groter wordt. Nu het de directie van Zestienhoven is verboden het vliegveld te promoten, hebben de bedrijven besloten het zelf te doen. Dit unieke project krijgt gestalte op de Total Transport Tentoonstelling in Ahoy', waar voor gezamenlijke re- kening een enorme stand wordt inge- richt. Aan deze solidariteitsbetuiging met de toekomst van Zestienhoven wordt deelgenomen door expedi- teurs, afhandelingsbedrijven, charter- en luchtvaartbedrijven, de taxfree- shop, een touroperator, de brandstof- leveranciers en maatschappijen voor zakenvluchten. Zij presenteren zich vanaf 15 maart gezamenlijk aan de nationale verlader. Havenmeester Zuidema: Hoewel ik buiten het gebeuren in Ahoy' sta, vind ik het een verdomd nuttige stunt. De werkers van ons Zestienho ven hebben elkaar in nood gevonden, waarbij concurrentie-overwegingen over boord zijn gezet. Gezamenlijk laten zij zien wat de luchthaven voor- stelt. Zij wijzen het bedrijfsleven op de mogelijkheden van dit vliegveld, want dat bedrijfsleven beslist waar passagiers en vracht vertrekken. Ik ben laaiend enthousiast (misschien mag ik 't niet zeggen), want hetgeen in Ahoygaat gebeuren, kan de situa- tie op Zestienhoven sterk beihvloe- den In de gezamenlijke stand (kosten f 50.000,-) wordt de verkeerstoren als blikvanger nagebouwd met daar om heen een bar en zitjes. Door mid- del van dia's en films neemt men de bezoeker mee naar het vliegveld, ter- wijl de bedrijven ook zichzelf presen teren. Volgens de heer Zuidema kan Zes tienhoven heel goed winstgevend zijn als het vliegveld een meer regionale betekenis krijgt. Daarbij moet een halt worden toegeroepen aan de zuigkracht van andere luchthavens: Oostende door zijn verlengde baan van 3500 meter, terwijl om dezelfde reden ook Beek hogere omzetten in vracht boekt. Oorspronkelijk was het de geluidshinder die het voortbestaan van Zestienhoven bedreigde, maar dat is nu geheel onder de knie door geluidsbeperkende procedures en de bouw van geluidsarme vliegtuigen. Willen de luchtvaartmaatschappijen nieuwe lijndiensten op Zestienhoven openen, dan is het absoluut noodza kelijk dat er op korte termijn een einde komt aan de onzekere situatie waarin dit vliegveld verkeert. Rotter dam is per slot van rekening nog al- tijd de kurk waarop de Nederlandse economie drijft! Tekst: MARCO VAN MILAAN *Aanzienlijk meer vracht via Zestienhoven...ondanks alles. (Luchtfoto Dick Hogerwerf, nummer 019-5). Het vlieveld Zestienhoven hoeft nimmer te verdwijnen. De discussie rond de aanleg van een tweede nationale luchthaven kan zelfs worden gestaakt als Schiphol een vijfde baan krijgt en de betekenis van de Rotterdamse luchtha ven meer regionaal wordt. Dit is de mening van Zestienhoven's havenmeester R.J. Zuidema, die constateert dat het landelijk aanbod aan vracht en passa giers begint te stabiliseren. „Om een gezond beleid te waarborgen, moeten Zestienhoven en Schiphol in de toekomst onder een directie worden ge- brachr, waarmee de onnodige concurrentie tussen beide vliegvelden komt te vervailen", aldus de heer Zuidema. Burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben een paar jaar gele- den de staf van de luchthaven Zes tienhoven verboden nog langer reclame voor het vliegveld te maken. In De Havenloods van 15 januari 1976 vertelde wethouder mr. J. Men- tink waarom: Zestienhoven moet hoe dan ook zo snel mogelijk dicht. ,,Het collegelid zag het terrein waar de luchthaven nu is gevestiga als een ideale plaats voor de snelle bouw van 6000 tot 7000 woningen, dit on danks het standpunt van minister Westerterp van verkeer en waterstaat, die Zestienhoven zeker tot 1985 wil- de openhouden. Mentink's woorden sloegen in als een bom en het Comite Werknemers Zes tienhoven kondigde acties aan. Aller- lei buitenissige voertuigen waaraan luchthavens altijd zo rijk zijn, zetten koers naar de Coolsingel en een schriftelijk protest werd onder het oplaten van duizenden ballonnen aan de heer Mentink overhandigd. Sinds- dien zijn er een paar wonderlijke din- gen gepasseerd. Regelmatig duiken in verschillende kranten berichten op dat bedrijven die op Zestienhoven zijn gevestigd mogen uitbreiden (deze maand wordt begonnen met de bouw van een vrachthangar en een kantoor- gebouw); minister Gruyters wees de woningbouwplannen van de hand en ook de PvdA-top verklaarde niets te zien in het plan om de luchthaven van de Maasstad te sluiten. Maar er is meer: ondanks het nadruk- kelijke verbod van het college om Zestienhoven te promoten, ging het de Rotterdamse luchthaven in 1976 uitzonderlijk goed. De hoeveelheid vervoerde vracht sprong omhoog van 7,7 miljoen kilo in 1975 naar 9,6 mil- joen kilo in het vorig jaar. Het aantal passagiers dat vanuit Rotterdam het luchtruim koos bleef vrijwel gelijk. te vaak als vervoerder afgewezen wegens de hogere tariefstelling". Zorgen baart de NS ook de ontwik keling van Marseille als havenstad, een ontwikkeling die gaande is sinds de heropening van het Sueskanaal. Ladingpakketten die anders vanuit Rotterdam worden vervoerd, gaan nu veelal over de weg naar Marseille. De heer Siedenburg: ,,Frankrijk voert een enorm nationalistische havenpo- litiek en daar is het zonder interna- nale afspraken moeilijk, tegen vech- ten". Ondanks dit wat sombere geluid, gaan de verladers van de NV Neder landse Spoorwegen de toekomst, ze ker ten aanzien van Rotterdam, met veel optimisme tegemoet. De hoge investeringen die de NS zich getroost zijn natuurlijk deels eigenbelang. Minister Westerterp heeft geeist dat het goederenvervoer per spoor in 1980 kostendekkend zal zijn. 7 miljoen ton. Volgens drs. J.L.M. Geelen, chef goederenvervoer, recht- vaardigen de toekomstverwachtingen dat er miljoen guldens in nieuwe Rotterdamse projecten worden ge- pompt, zoals de in april te openen spoorlijn naar de Maasvlakte en het rangeeremplacement Kijfhoek (tus sen Barendrecht en Zwijndrecht) dat 1979/80 volledig opprationeel zal zijn. De investering in dit voor Euro- pa grootste en straks geheel door computers bestuurde rangeerproject gaat een bedrag van 1 miljard gulden te boven. De capaciteit van Kijfhoek zal dan wel 300 goederenwagons per uur bedragen. lielangrijkste oorzaak van de toene- mende belangstelling voor het vracht- vervoer per rail, zijn de regulerende maatregelen die de Duitse overheid heeft afgekondigd ten aanzien van het vervoer over de weg. De heer I.. Siedenburg, chef verkoop goederen vervoer van de NV Nederlandse Spoorwegen: „De ongebreidelde toe- name van het vrachtverkeer op de autowegen baart eveneens in andere Westeuropese landen zorgen, waarbij ik met name denk aan Zwitserland, Oostenrijk en Joegoslavie (de „lijn" richting de oliestaten). Het klinkt onvoorstelbaar, maar 20 miljoen vrachtauto's bevolken jaarlijks de Duitse wegen en in Nederland bena- deren we hel verzadigingspunl ook. - Lucht-zee-schakel voor vrachtver- voer (Mr. H.C. Frijlink, directeur Nedeco in Den llaag). - Transportproblemen in het Midden Oosten (Dr. Ali Nahgat Shouhayeb, consultant of The United Arab Counsil). - Instant haven en goederenvervoer- systeem (Mr. J.J. van Steenbergen, hoofd marketing NSU). - Nieuwe ontwikkelingen in haven- constructies (Mr. J.C.Diels, Rijn- Schelde-Verolme). Zou de NS zich bijvoorbeeld uit Rot terdam terugtrekken dan staat voor mij vast dat alle toegangswegen in mum van tijd verstopt raken met vrachtwagens". Toch neemt de NS nog maar relatief gering deel van de totale goederen- stroom van en naar Rotterdan voor haar rekening: 72 procent gaat over het water, 17 tot 20 procent over de weg en de rest per spoor, ofwel 8 tot 11 procent. De spoorwegen mikken vooral op de vrachten die over grote- re afstand moeten worden vervoerd, dat wil zeggen boven de 125 tot 150 kilometer. „Grote capaciteit, regel- maat en veiligheidsaspecten, pleiten eveneens in het voordeel van de NS", meent de heer Siedenburg, die dat bijzonder zwaarwegende argumenten noemt voor de chenrische industrie in verband met de continui'teit in het productieproces. De infrastructuur van de spoorwegen benadert in de Maasstad een onge- kend hoog peil: 400 kilometer spoor (Amsterdam 70 kilometer!) en 400 laadpunten, waarin het aantal be- drijfsaansluitingen is begrepen. Het spoorwegnet in Europa bereikt dit jaar een lengte van 225.000 kilome ter, waarmee het zogenaamde ,,haar- net" verder wordt vervolmaakt. Door een te groot bestand aan bin- nenschepen en vrachtauto's is in Ne derland een ongezonde concurrentie ontstaan. Drs. Geelen Nederland is natuurlijk altiid een land van vracht- vaarders geweest, maar de situatie van nu roept niet alleen bit ons, maar ook bij de minister, vraagtekens op. Er zijn wegtransportbedrijven die dubbeltjes per kilometer onder de kostprijs werken, hetgeen vaak ten koste gaat van de sociale voorzienin- gen van de werknemers. Naar onze mening ligt ook hier een taak voor de overheid om regulerend op te treden. De binnenvaart kent al z'n slooppre- mies en een dergelijke regeling zou er ook voor het wegvervoer moeten ko men. Nu worden de spoorwegen nog Op 15 en 16 maart zal in het Ahoy- gebouw in Rotterdam het intematio- nale congres ..Havens van Morgen" worden gehouden, waarop experts uit Europa, Azie, Noord Amerika en het Midden Oosten, onder voor- zitterschap van de Rotterdamse havenwethouder H. van der Pols, inleidingen houden welke worden ge- volgd door discussies met panels en congresdeelnemers. De lezingen hebben tot onderwerp: - Havens van Gotenburg, een pro ject voor stukgoedbehandeling in de toekomst (Mr. S. Ullman, General Manager, Port of Gothenburg Authority). Havenparticipatie in de evolutie (Prof. ir. G.C. Meeuwse, hoogleraar transportkunde TH-Delftj. Ontwikkelingslanden en hun bena- dering tot modern goederenvervoer (Ir. J. Sisselaar, Regional Port Advi sor van de Verenigde Naties in Bang kok) Intermodale verkeersfuncties van havens (Mr. E.P.J. Smulders, vice- president van Incotrans). De NS verwacht dat er binnen enkele jaren een belangrijke verschuiving zal plaatsvinden in het goederen vervoer van en naar de Rotterdamse haven. Steeds meer bedrijven kiezen het vervoer per rail in plaats van over de weg. Vooral het aantal per wagon vervoerde containers en complete opleggers (huckepack) is in 1976 met sprongen omhoog gegaan, een tendens die on danks de stakingen in de Rotterdamse haven, de eerste twee maanden van dit jaar doorzette. De Maasstad is thans verantwoorde- goederen pakket dat de NS jaarlijks lijk voor een derde van het totale verwerkt, hetgeen neerkomt op ruim 6 De NS ziet de containermarkt helemaal zitten. 4

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 7