Jonge mensen redden oude hokj Deze week Rust in de raad stemhOk ondanks verkiezingen Reklame Euro-autoservice voor Amerikaanse auto s Oude leden nemen afscheid van Harmonie AUTOHUUR-TEL 010- 349082 Waar bouwen? Modeshow in de 4 molens KANTTEKENINC ALLE TYPEN WOENSDAG 16 MAART 1977 le JAARGANG NO. 24 *Kommercieel direkteur voor FC Vlaardirigen *Beste prestaties van judoka Hans Hoogendijk *Sportspetters *Met Andere Woorden euro-autoservice 's-Gravelandseweg 408 - Schiedam Tien jaar geleden nog leek het, of de dagen van de Gorzen waren geteld. Hier en daar drong in dat afgelegen buurtje achterde Wes- terkade en Buitenhaven de verpaupering door en iedereen was het erover eens, dat zo'n ouderwets samenstel van straten en straatjes niet leefbaar was. Leefbaar waren enorme flatgebouwen met grote ramen ramen („licht en lucht") en grasvelden voor de deur, zodat de kindertjes konden spelen. Er bestonden dan ook min of meer serieuze plannen om een groot deel van de gesmade Gorzen maar tegen de grond te gooien. Het was deels onkunde over de buurt; de mentaliteit. De Gorze- naren hebben zich altijd een apart slag volk gevoeld. Als moeder op de IJssebnondesestraat of het Wilhelminaplein zich naar de Hoogstraat begaf, dan ging zij niet naar de stad, dan ging zij naar Schiedam. Machtsmiddel Jonge stellen POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP. ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vla.irdingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad De Gorzen: een buurt voor gezellige mensen S3 schoenreparat* klaar terwijl u wach t SLEUTELS Copieren >LIJPEN Ae Men »chiren GRAVEREN: Naamplaten Rotterdamsedijk 443 Centrum-Schiedam VERKOOP USA AUTOMOBIELEN SCHIEDAM 010-3784 4 4 Van diverse zijden hebben we inmid- dels inzendingen gehad voor deze ru- briek Stemhok, die tot aan de tweede kamerverkiezingen op 25 mei a.s. op regelmatige tijdstippen zal worden opgenomen en waarvoor ledereen die zijn informatie over politieke aktivi teiten kwijt wil, van harte welkom is Het adres: Rijnmond West Combina tie, Postbus 306, Vlaardingen. Was vorige week nog niet helemaal exact bekend, op welke data de poll tieke cafe's van het C.J.V. worden ge; houden in De Triangel: dat is nu wel het geval. De eerste avond is op 30 maart: Rijnmondvoorzitter Fibbe bijt dan de spits af. Op 5 april is mevrouw N. Smit-Kroese (VVD) aanwezig; op 20 april Klaas de Vries, tweedekamei lid voor de PvdA en met defensie als specialiteit, op 3 mei Susan Bis schof van Heemskerck van D'66, op 11 mei het CDA en op 17 mei, een week voor de verkie/ingen. Purge meestei Wim Kieboom SCHIEDAM Zaterdagmiddag ne men twee populaire Schiedamse mu- sici afscheid van hun vereniging. Het zijn de heren Alebregtse en van Bom- mel, die beiden al meer dan vijftig jaar bij Harpe Davids spelen. De heer Alebregtse is sinds 1923 lid van de' Christelijke harmonie en al die tijd heeft hii de Cornhoorn bespeeld. Daarnaast stond hii ook zijn man- netje in het bestuurswerk: de heer Alebregtse bracht het tot voorzittcr. Van Bommel heeft een tijd in het be- stuur gezeten, maar de fans van Har pe Davids kennen hem beter als Alt- saxspeler. Harpe Davids laat de beide veteranen niet zomaar vertrekken. Vanaf twee uur deze zaterdag vindt in de Christe lijke Sociale Belangen een afscheids- receptie plaats. SCHIEDAM Sinds op 11 oktober de eerste paal de grond in ging, is er hard gewerkt aan het nieuwe pand van Euro-autoservice. Natuurlijk heeft het weer behoorlijk meegewerkt. Verlet kwam dit jaar haast niet voor in Schiedam. Euro-autoservice is een dochteronderneming van Eurotax, een grote taxi-on- derneming die in Schiedam bijna het monopolie heeft. Direkteur van der Endt heeft met zijn nieuwe bedrijf een stukje van de automarkt weten te veroveren en wel met Amerikaanse wagens. Sinds 1972 onderhoudt hij zakelijke kontakten met de autofabrieken in Detroit: doel rechtstreekse import van auto's en onderdelen, dat lukte uitstekend, vooral bij Chevrolet. In 1973 betrok van der Endt de eerste modellen uit dat bedrijf. Hij impor- tcert nu op zo'n grote schaal, dat zijn klanten niet de last van een levertijd hoeven te ondergaan. Er zijn altijd ruim honderd modellen in voorraad. De Amerikaanse auto heeft in Neder- land een wat vreemde reputatie. Hij gaat door voor patserig en inderdaad wordt de Amerikaan voornamelijk gebruikt als direkteurwagen. Na enkele jaren gebruik vindt hij dan zijn weg naar iemand die best veel be- lasting en hoge benzinekosten over heeft voor het genot van een ruime wagen. CORNELIS SPEELMANSTRAAT IB VLAARDINGEN B0VA Door de oliekrisis is dat veranderd. De Amerikaanse auto-industrie werd zich er met een schok van bewust, dat zij aan de lopende band enorme verspillingsmachines atleverde, ter- wijl ook de konsument zich afvroeg, of zo'n enorme voertuig wel maat- schappelijk verantwoord was. Het antwoord van de Amerikaanse indus- trie: de compact, een kleiner model, dat minder ruimte innam en zuiniger heette in het gebruik. Nu is ook de compact naar Europese begrippen een fors model, maar het lijkt toch in weinig meer op de vervaarlijke slagschepen vol chroom en vinnen van weleer. Door diezelfde oliekrisis begon de waarde van de dollar scherp te da- len, zodat de Amerikaanse automo- bielindustrie goedkoper aan het bui- tenland kon leveren. Tegelijkertijd tegen de „duurdere" Europese mer- ken in prijs. De heer van der Endt kwam dus in een goede konkurrenticpositie te- recht: vandaar het nieuwe pand. Euro-autoservice, straks verkooppunt voor Amerikaanse auto's. Schiedam begon aan de andere kant van de drie bruggen, die de Grozen met de buitenwereld verbinden. De echte Gorze naar verschilde en 'verschilt in nog een ander opzicht van de gemiddelde Nieuwlander of Woudhoeker: hij kent zijn buurt en hij kent de mensen. ,,In de Gorzen was het veel leuker. Daar kon je altijd met de mensen overlt.j hebben", ver- telde een naar Groenoord verbannen bewoner van de Oude Maasstraat mij niet zo lang geleden: inderdaad: de Gorzenaren hadden nog kontakt met elkaar. Er bestaat veel burenhulp. Geen wonder: het is een ..armeluis- buurt" geweest en arme Schiedam- mers hadden vroeger elkaars hulp bitter hard nodig. Gewoon om de honger buiten de deur te houden en 's winters de kou. wans cokes en turf waren duur. De Gorzen is voor het eerst tot een zekere bloei gekomen, toen in de tweede helft van de negentiende eeuw de gemeenteraad besloot maar eens ernst te gaan maken met de havenuitbreiding. Vooruitziende ingenieurs hadden grootste plannen uitgedokterd, en waren die gereali- seerd, dan was Schiedam vandaag zeker even groot als Rotterdam en misschien hadden wij de buurstad wel naar het tweede plan kunnen ver- dringen. Maar de raad was zo moge- lijk nog voorzichtiger dan nu al en die uitbreidingsdrift draaide tenslotte uit op de Westerhaven, een leuk re- sultaat voor die tijd, dat zeker, maar bepaald niet groots. Bovendien konden de schepen de Wester- en Willemskade slechts berei- ken via een moeizame tocht over de Nieuwe Haven. Centrum van een stormachtige opbloei, motor van de welvaart is de Westerhaven dan ook nooit geworden, maar het viel niet moeilijk om langs de kades bedrijven te vestigen en die ondernemingen maakten woningbouw in de buurt noodzakelijk. De arbeiders moesten immers een huis hebben. Bij het Wilhelminaplein verrezen een paar blokken rug-aan-rug woninkjes, benauwd en goedkoop genoeg voor werkmensen. Toen later de kaarsen- fabriek Apollo erbij kwam, groeide de wijk verder uit. De buurt tussen de Hoofdstraat en de Groenelaan werd gebouwd. Het waren allemaal bescheiden woninkjes voor beschei- den mensen: de Gorzen werd een echte arbeiderswijk en veel opschep- perige Schiedamrrters ontzagen zich niet om voor de Gorzenees hun neus op te trekken. Die Gorzenees op zijn beurt verachttv al dat benepen volk aan de andere kant van de brug. Hij ontwikkelde zijn eigen buurttrots en daaruit vloeide weer een bloei- end verenigingsleven voort. tot de verenigingen. De Gorzen houdt er al een paar jaar een aktieve kritische bewonersvereniging op na die om de zoveel tijd in haar goed ge- schreven blad frisse geluiden laat horen. De Gorzenaren zelf vernieuwen dus hun buurt en tegelijkertijd laten ze de oude rnenselijkheid die in de flat- wijken zo gruwelijk ontbreekt, in voile glorie doorleven. Schiedam kan trots zijn op zo'n gemeenschap. HAN VAN DER HORST. HET wordt weer eens hoog tijd om ons te bezinnen op de vraag hoe de „stadsuitleg" van Schie dam moet plaatsvinden. De zaak is actueel omdat het college van B. en W. binnenkort het ontwerp- bestemmingsplan voor Schiedam- Noord in de gemeenteraad wil brengen en de raad daarover zijn mening moet geven. Dan zal op- nieuw blijken hoe moeilijk het be- sturen van een gemeente is. Aan de ene kant is er het on- lopchenbare feit dat Schiedam dringend behoefte heeft aan een groot aantal nieuwe Woningen de woningbehoeftecijfers spre- ken voor zichzelf. Daar komt bij dat het (alweer enkele jaren oude) streekplan-Rijnmond duidelijk aangeeft dat er aan de noordkant var. Schiedam ruimte is voor wo ningbouw op vrij grote schaal. Wat dat Ectreft zou je kunnen zeggen: hoe cerder die woningen er. staan, des te beter is het. Maar anderzijds zijn er toch ook overwegingen die tot voorzichtig- heid manen. Schiedam-Noord ligt aan de rand van het toekomstige Midden-Delfland, waarvan rijk en provincie in de toekomst een prachtig landschap willen maken. Dan is het ook verschrikkelijk be- langrijk hoe de randen van dat landschap eruit zullen zien. Naar onze mening zou Schiedam aan zijn noordgrens een overgangszone moeten scheppen, zoiets als Zoe- termeer doet aan zijn westgrens tussen de hoogbouw van de iwijk Meerzicht en het toekomsti ge recreatiegebied 's Gravenwou- de. Maar dat houdt in dat daar slechts een beperkt aantal wonin gen gebouwd kan worden. Vraag: Wat zal dan de prijs worden? Bovendien maken we ons zorgen over de toekomstige relatie tussen dat noordelijke nieuwe woonge- bied en het stadscentrum. Die ver- binding is, wat het openbaar ver- voer betreft. nu al niet optimaal en ze kan nog verslechteren als er straks mogelijk een sneltram komt die deze wijk in regelrechte verbinding brengt met het stads centrum van Rotterdam. En ten slotte betreuren we dat de kans op een spoorweghalte Kethel op de lijn Den Haag-Rotterdam voorlopig lijkt verkeken. Alles bijeengenomen is er dus aan- leiding genoeg voor een principiele discussie over Schiedams uitbrei- dingsplannen. Nader oveileg met Rijnmond en het provinciaal be- stuur lijkt op z'n plaats. Nog later - nade eerste wereldoor- log - hadden de gewone mensen een nieuw machtsmiddel gekregen: de woningbouwvereniging. Omdat de ge- voor goede en goedkope woningen te zorgen, gingen de mensen het zelf maar doen. Ze scheiepen verenigin gen als Volkshuisvesting, de Eendragt en dergelijke organisaties die voor de jaren 20 leefbare woningen neerzet- te. Omdat de werf Gusto wel duizen- den werknemers naar Schiedam trok, maar evenmin woningen bouwde (dat laatste werd toen door velen als een .morele plicht beschouwd) zochten de nieuwe Schiedammers een toe- vlucht bij zulke verenigingen. En zo was de Gorzen weldra in omvang ver- dubbeld: duizenden bewuste arbei ders vestigden zich in de nieuwe huizen en de Gorzen werd de rooie buurt van Schiedam, een bolwerk van SDAP en CPN. En die fantastische wijk leek dus in de jaren zestig onherroepelijk te ver- vallen. De Gorzenaren werden te oud, de huren waren zo laag, dat er voor de huiseigenaars geen eer meer aan te behalen viel, en veel inwoners begonnen het woord Gorzen vies te vinden. Ze bewoonden Schiedam- Zuid, zo verklaarden ze. Dat werd in eens anders. De Gorzen maakt vandaag de dag een krachtig vernieuwingsproces door. En dat heb ben de huisbazen gedaan: zij verko- pen hun onrendabele huurwoninkjes in hoog tempo. Klanten: jonge stel- len die op zoek zijn naar een eigen huis. Zij verbouwen het nieuw gekochte bezit tot een klein paleisje. Grauwe straatjes tintelen weer van het leven, nu de nieuwe bewoners hun gevels opschilderen en zomers bloembakken voor de deur zetten. De gemeente draagt zijn steentjes bij door de aanleg van woonerven en het nieuwe leven dringt ook door E.J.M. Het Roze iburgerplein, centraal punt van de orzen #SCH'EDAM Terwijl de politieke partijen zich wapenen voor de landelijke verkiezingsslag, heerst op het plaatselijke front rust. Er is gewoon weinig aan- leiding om in eigen stad eens een fiks robbertje te vechten. Dat blijkt ook uit de raadsager.da voor de vergadering van volgende week maandag. Het zijn bijna allemaal hamerstukken. Wat kan een raadslid inbrengen tegen de vernieuwing van een aantal veren in de Koemarktbrug, als B. en W. meedelen, dat de brug zonder die restauratie binnen het jaar gevaar- lijk wordt. Wie kan er iets hebben tegen meer telefoons in de bibliotheek of de verdere huur van een stuk Maaswater. waar de gemeente een zootje meer- palen heeft staan? SCHIEDAM - Morgenavond verzorgt het NIVON weer een van zijn traditionclc dia- avonden. Ditmaal gaat het over Oosten- rijk en de presentatie is in handcn van Simon de Waard. Het programnia licet „Gruss Gott". De avond vindt plaats in zaal Irene. Aanvang 8 uur. Tocgang f. I,-. want dat was de beste manier om de gewone man (die immers niet van de wind kon leven) uit het bestuur te houden. De echo van dit stukje schijnheiligheid klinkt nog steeds door. Gemeenteraadswerk kost een macht tijd. Een raadslid is er niet mee klaar, als hij elke veertien dagen eens de raadsvergadering uitzit. Hij maakt al tijd deel uit van een aantal raads- kommissies en is dus gegarandeerd een aantal avonden van huis (ook als de vrouw jarig is bijvoorbeeld, want met zulke dingen houden ze op het stadskantoor geen rekening). Daar komen dan nog de fraktieverga- deringen, de partijbijeenkomsten en bepaalde studicavondjes bij. Tenslot te ontvangt het raadslid massa's offi- ciele stukken die hij allemaal op zijn eentje moet doorwerken, want hjj dient beslagen ten ijs te komen. De konkurrentie in eigen of andermans partij ligt immers konstant op de loer. En officiele stukken zijn vaak verdraaid ingewikkeld. Vinden ze op' de fraktievergadering ook nog, dat het raadslid de zaak dan maar naar voren moet brengen, dan kan hjj nog een speech gaan voorbereiden ook, en terwijl zijn pen over het papier krast, weet hij, dat iedereen met ge- spitste oren zal gaan luisteren, vooral de tegenpartij, want die wil zoals ge- zegd hem vangen. Lid zijn van de gemeenteraad is dan ook geen leuke hobby. Het is een veeleisende parttime-baan, waarvoor je een groot uithoudingsvermogen, een dikke huid en een massa werk- kracht moet bezitten. En daar mogen best een paar centjes tegenover staan. Tenslotte verricht het raadslid arbeid voor de gemeen schap net als een ambtenaar op het Stadskantoor en die zit er ook niet gratis. HAN VAN DER HORST. Vorige week las ik een artikel overare- klame. Nu moet me eerst even van 't hart dat die soms inderdaad grote irritatie bij mij opwekt. Niet direkt de reklame zelf, maar de reaktie daarop. Wanneer je met een grote boodschappenlijst in de supermarkt loopt, niets vermoedend een tube tandpasta in de wagen deponeert, en dan een van je kinderen hoort zeg gen: „Waarom neem jij die niet want op de t.v. zeggen ze dat die veel beter is", lach je even en verteldat je nu eenmaal niet zomaar alles moet geloven wat ze op die kiekkast ver- tellen. En dat die andere tube toeval- lig ook nog duurder is. Die vraag komt echter terug bij de beschuit, de koffie, de boter, de pin- dakaas en de jam. Dan denk ik inder daad: die rot reklame, maar mede door die reklame bepaal ik toch wel weer waar ik mijn benodigde spullen haal en wanneer er iets wordt ge- kocht. Het is immers wel zo gemak- kelijk als je even in een blad kunt kijken waar je waarschijnlijk 't voor- deligst uit ben. Verder is er toch ook een heleboel reklame die het leef-milieu bevordert. Ook bij mij was er eerst een olie krisis en een steeds terugkerende op- roep om zuinig te zijn met energie nodig, voor 's avonds de gordijnen dichtgingen en die eerste stap is immers het belangrijkste. En wat is eigenlijk precies reklameHet openen van een tentoonstelling door de wethouder is dat geen reklame? Zelfs het betreffende artikel is dat eigenlijk, want ergens heb ik gelezen dat het niet geeft hoe er over film- sterren, politiek geschreven wordt, als hun naam maar vaak genoeg in het nieuws komt. En dat noem ik dan ook pure reklame. Het kopen van luxe artikelen of het vernieuwen van oudere typen gaat inderdaad vaak met een bespottelijk gemak, maar om daar nu alleen de reklame de schuld van te geven. Wat daar wel de oorzaak van is, weet ilc ook niet, maar het zal wel weer overgaan, want idereeen komt er zo langzamerhand achter dat die oude koelkast het eigenlijk net zo goed deed als dat nieuwe type. En dat noemen we nu met „schade en schande wijs wor den. RITA SCHIEDAM Op 29 maart, 's middags om twee uur, begint in het dienstencentrum de 4 molens een grote modeshow. Alles wordt ditmaal verzorgd door de firma Clausan die in Schiedam een zaak in dameskleding heeft. Er zal tijdens of na de show niets worden verkocht. Op donderdag 7 april wordt een paas- klaverjaskonkoers georganiseerd door de heren Suisse en Steenhorst. Het inleggeld bedraagt f.2,50, waarvoor de deelnemer niet alleen een toe- gangskaart ontvangt, maar ook nog /es eieren. De prijzen bestaan even- eens uit eieren. Zo zag de Zuidlandsestraal er een tijdje geleden uit Nu is hij al behoorlijk opgeknapt en het werk gaat door. Nee, het zijn dit keer allemaal voor- stellen, waaraan geen politieke eer valt te behalen. En bovendien zijn het er weinig. De agenda telt slechts tien punten en dat mag een wonder heten, want meestal zijn het er een kleine veertig. Een voorstel slechts zou aanleiding kunnen geven tot echte diskussie. En dat gaat over de vergoeding die de raadsleden voor hun werk en hun on- kosten krijgen. Het is nogal in de mode om schamper te doen over de salarissen van volksvertegenwoordi- gers. ,,Zie je wel", pleegt men te zeg gen. ,,Ze doen het alleen maar voor de centen. En anders is het voor eigen eer en glorie." Er zit jog veel negentiende eeuws in ons denken. Arbeid voor de gemeen schap zou je gratis moeten verrich- ten, zo riep men vroeger om strijd. SCHIEDAM Vanavond houden de le den van de Nederlands Christonvrouwen- bond een vergadering in de Chr. Soi Belangen. Aanvang om aehl uur Dominee Spaling behandelt het tlienia ..samen op weg". Liedboek meebrengen en gasten /iin hartelijk welkom.

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1