Voor 1200 man een jaar werk Nieuwe kansen door samenwerking INationaal zeeha hrijgt langzaam Ondememers zien onze positie niet Wie ivordt kampioen vorkheffen? WETHOEDER VAJ% DER POLS ^WOENSDAG 16 MAART 1977 Piii® 'iSmmmmM. Hechte keten Hoog paard In de knel Hartelkanaal Maasvlakte Wegvervoer Toekomstvisie Onvoorspelbaar Sateliet Hiarisat 11-514 ||1|||| w-wassftwssjaso; Ruim 10.000 gulden aan prijzen, waaronder een kleurentelevisie en een vakantiereis voor twee perso- nen naar Benidorm, wacht in Ahoy' de beste bestuurders van vorkheftrucks. Tijdens de Total Transport Ten- toonstelling zullen zo'n 200 ,,vork- heffers" hun krachten me ten in behendigheidswedstrijden. Dat ge- beurt op drie banen tegelijk. De voorrondes worden donderdag- avond 17 en vrijdagavond 18 maart gehouden. De finale is vast- gesteld op zaterdag 19 maart. De deelnemers vertegenwoordigen alle transportsehakels, waaronder bet weg-. water-, lucht- en railver- voer. Inschrijving is nog mogelijk bij Europort Ten toonstelling, tele- foon 29.96.55. 9 Alle verandering is geen verbetering, moetcn de grote mannen van het transportvvereldje hebben gedacht, toen de revolutie in het internationale ex- peditiebedrijf hen voor steeds nieuwe problemen stelde. Planning en overleg vvaren rne'er dan ooit nood/.akelijk, want de klant stelde steeds hogere eisen: transport „van huis tot huis", snel maar goed en tegelijkertijd zo voordelig mogelijk. De verladers hebben op hun beurt uitgerekend dat tijd geld is. Daaram gaat de h?le reutemeteut over computers, werden containers en wis- sellaadbakken uitgevonden. De tijd staat niet stil en in de maal- stroom van de ontwikkeling is veel van wat vroeger machtig was vermor- zeld. Andere, veel grotere krachten kwamen er voor in de plaats. Ook in het wegvervoer veranderde veel. Wat gelijk bleef, is de noodzaak om sa- men te werken. Wat eens een ,,een- voudige" verlader was, is nu deel van een multifunktionele onderneming. Bedrijven met verschillende kwali- teiten werden in de markt opgesteld als een team, waarvan alle spelers in goede konditie dienen te zijn om met een op goed samenspel gerichte lei- ding zijn plaats te kunnen waarma- ken in de eredivisie van de wereld- kompetitie van de internationale ex- peditie-organisatie Over dat internationale transport, maar vooral over het vervoer over de weg, praten we met de heer B. Klaasman, algemeen direkteur van Damco International Transport BV, een nieuwe naam die staat voor een twintigtal bedrijven, samen een hechte transportketen vormend. Met de oprichting van Damco aan de Albert Plesmanweg vond in feite een hergroepering plaats van 10 procent van de strijdkrachten van de (N)eder- landsche (S)cheepvaart (U)nie. Van die vervoersvloot onder nieuwe vlag noemen we Goedkoop De Geus/ SBS, Damco-Van Swieten en Ruys Aeronaut, bedrijven die werkzaam zijn in het internationale vrachtver- voer, zowel over de weg, het water als door de lucht. Ondememingen die zich bezighouden met transport, opslag, distributie, groupage en over- slag. „Gevaar is dat de'klanten je gaan zien als een kolos waar geen ruimte is voor het uiterst belangrijke persoon- lijke kontakt. Dat willen we perse voorkomen door ieder bedrijf z'n eigen verantwoordelijkheid te laten behouden. Het wordt een filiaalbe- drijf, zeker geen transportsuper- markt. De voordelen om de over vele landen verspreide aktiviteiten onder een naam te brengen en vooral onder een identiteit zijn groot. Er kan een duidelijker gericht groepsbeleid wor den gevormd met eigen verantwoor delijkheid", aldus topregisseur Klaasman over de dit jaar grotendeels te realiseren nieuwe huisstijl. De kracht van de drie Damcodivisies iiiternationaal transport, expeditie en luchtvracht (totaal 2268 mede- werkers) ligt in West-Europa, maar we vinden de groep eveneens in Saoudi Arabie, VS, Japan, Hong Kong en Singapore. Het accent ligt op de transportschakel tussen zee- schip en bestemming vice-versa. „We zitten in de Rotterdamse haven hoog te paard. Het brood moet wel langs de weg worden verdiend, zeker in het Rijnmondgebied, waar de teneur van ,,dat mag niet en dat kan niet" ondememers parten speelt. De wegvervoerder staat bekend om z'n Deze week wordt tussen Incotrans en Rijn-Schelde-Verolme de definitieve opdracht getekend voor de bouw van twee containerschepen met een lengte van 203 meter. De schepen met een capaciteit van 1450 containers elk, worden gebouwd op de tot het RSV-concern behorende werf van de NDSM in Amsterdam. Er is een totale investering van 200 miljoen gulden mee gemoeid, een ten opzichte van Japan concurrerende prijs, maar wat mogelijk meer mensen interesseert: met de opdracht zijn ongeveer 1200 manjaren gemoeid. De sche pen moeten in September en december 1978 worden opgeleverd en gaan on der Nederlandse vlag varen op het traject naar de Amerikaanse Golf-havens (Combi-Line). 9Dameo ziet brood in de offshore-industrie. Hier de bevoorradingsbasis in Den lielder. Wegtransport kent veel problemen maar durft.. Tekst: MARCO VAN MILAAN Foto's: DICK HOGERWERF e.a. Lay-out: GERARD KUYTEN inventiviteit, maar we moeten in Rotterdam oppassen dat we onze troeven niet uit handen geven. Wij zijn niet somber maar toch ook niet overdreven optimistisch", aldus de heer Klaasman waarschuwend. „De ontwikkeling van de infrastruktuur in andere westeuropese havens (Zee- brugge, Marseille, Le Havre, Hamburg bijvoorbeeld) gaat snel. Rotterdam mag en kan niet achterblijven." Zorgen maakt de Damco-direkteur zich over de konkurrentiepositie van het Nederlandse wegvervoer. Door de geleidelijke devaluatie van de Franse franc zijn de Franse verladers even geleidelijk op de ,,polderwegen" ver- schenen. Door het opschroeven van de belastingen benadert ons vader- lands wegvervoer het Duitse kosten- niveau, waardoor ook de oosterburen de kans krijgen van de Rijnmond- koek te snoepen. Nederlanders zijn de vrachtvaarders van Westeuropa en duizenden verdie- nen hun brood in het transport over de weg. Damco-direkteur Klaasman: „Onze mensen, maar dat geldt de hele bedrijfstak, hebben recht op een goed salaris, de sociale voorzieningen moeten optimaal zijn en ze verdienen een goede stoel achter het stuur. Dat kan allemaal', maar we moeten ons- zelf niet uit de markt prijzen, er moet wat te verdelen blijven." Uitbreiding van wegvervoersactivitei- ten is in Duitsland niet gemakkelijk in verband met het vergunningenbe- leid dat daar wordt gevoerd, het- geen betekent dat vergunningen ge- kocht moeten worden. Maar ook in Nederland zelf komen de vervoerders in de knel, hetgeen de heer Klaasman illustreert met: „Wat we hier doen is met enorme snelheid van de ene bottleneck naar de volgende rijden." Dat de NS het wegvervoer zal over- vleugelen wijst hij als een fabel van de hand. De mogelijkheid deelladin- gen te vervoeren en de grotere mobi- liteit van de vrachtwagen staan daar- voor garant. Een uitgesproken me- Vraelitv aarl Europa-Amerika won het van tante Pos Het regelmatige overleg tussen de Nederlandse zeehavens (Rotterdam, Amsterdam, Delfzijl en de Zeeuwse havens) probeert vorm te geven aan een nationaal zeehavenbeleid. Vol- gens de Rotterdamse havenwethou- der H. van der Pols kost het evenwel moeite alles onder een noemer te brengen, hetgeen met name geldt voor .de harmonisatie van de tarie- ven. v „Als gemeentelijke overheid vangen wij Amsterdam natuurlijk geen vlie- gen af, maar wij hebben te maken met de ondememers die zelf hoogst konkurrerend opereren. Een zaak die naar mijn mening in de Scheepvaart- verenigingen Noord en Zuid moet worden uitgevochten. Specialisatie zou voor Amsterdam eeh oplossing kunnen zijn om tot meer aktiviteiten te komen, maar als grote broer" is dat makkelijk praten. De overheid kan de goederenstromen nagenoeg niet bei'nvloeden, want dat doen de bedrijven zelf", aldus de heer Van der Pols. In het buitenland presenteren de Ne derlandse havens /ich dus nog niet als een geheel. ,,Dit betekent nadrukke- lijk niet", aldus de Rotterdamse wet- houder, ,,dat wij elkaar bekonkurre- ren, hoewel kranteberichten dat wel eens doen geloven. Wel is het /o'dat veel Amsterdamse bedrijven /ijn op- gegaan in grotere eenheden die (toe- vallig?) in Rotterdam zetelen. Dat veroor/aakt wel eens spanning omdat de Amsterdammers het gevoel heb ben betutteld te worden," Meer konkurrentie danNvan Amster dam vreest Van der Pols van Ant- werpen, Le Havre en Hamburg. ,,Le Havre is helemaal een overheids/auk en in l-'rankrijk voeren ze een natio- nalistiseh gerichte havenpolitiek." In het kader van het kongres Havens van Morgen", wordt 15 en 16 maart in Ahoy' ook gesproken over de verdere ontwikkeling van de wereldhavens van vandaag. Aan havenwethouder Van der Pols vroegen we zijn visie ten aanzien van de toekomst van Rotterdam op een aantal punten te verduide- lijken. Dit mede naar aanleiding van het plan van de gemeente om de kosten voor verbeteringen van de infrastruktuur door te berekenen aan de gebrui- kers. Door het bedrijfsleven wordt gevreesd dat deze maatregel gevolgen zal hebben voor de konkurrentiepositie van de Rotterdamse haven ten opzichte van de overige Westeuropese havens. De visie van de wethouder geven we puntsgewijs weer: „Binnen mijn politieke verantwoor delijkheid konstateer ik dat de groei tot het verleden behoort. Daarom kunnen wij ons als kollege vinden in de geografische beperkingen die de Rotterdamse haven nu oplegt. Dit sluit niet uit dat er voldoende andere mogelijkheden overblijven. Voor mij staat vast dat we moeten doorgaan met het verbeteren van de infrastruktuur zoals het verdiepen van de vaargeul van 68 naar 72 voet en het verbeteren van de transport- mogelijkheden van het Hartelkanaal, waarbij ik denk aan een open verbin- ding met de Oude Maas. (De Hartel- sluizen net buiten Rotterdams grond- gebied dreigen de scheepvaart af te remmen door hun capaciteit van 90 miljoen ton laadvermogen per jaar.) Rotterdam heeft drie miljard gul den in de havens gei'nvesteerd, waar- op inmiddels een miljard is afgeschre- ven. De kosten van deze infrastruk tuur (havens, kaden etc.) moeten wel door de bedrijven worden opgebracht en als zij het niet kunnen betalen moeten ze maar aankloppen bij de Rijksoverheid. Rotterdam kan het zich als stad niet permitteren om mil- joenen in die havens te blijven pom- pen. Aan het havenbedrijf moeten we kunnen vragen: ,,Waar zijn de op- brengsten?" Met dat geld moeten we wat in de stad gaan doen. Ik zie het in ruimer verband, want nu gaan de baten in de vorm van belastingen naar de schatkist van het Rijk. Dat betekent dat er aan Rotterdam facili- teiten worden onttrokken, zoals zwembaden, goede woningen, sport- hallen en ga maar door. Naast dat werken is er meer... Er is geen bedrijf dat met een nulopbrengst genoegen neemt, ook de gemeente niet. Nu leg- gen we erop toe! Ik heb begrip voor de ondememers, maar zij begrijpen onze positie niet. Alle uitgaven moeten gedekt worden in het totaal van de Verwachtingen. Op bepaalde ontwikkelingen zou ik wel meer vat willen hebben, want het lijkt wel of sommige zaken volledig autonoom plaatsvinden. Sealand be- gon met een containertjc, nu lijkt het wel of we niets anders meer kun nen. Of die containervaart werkeltjk zo profijtelijk is, kunnen we pas op lange termijn bekijken. Ik weet het nog niet zo net. De ruimte op de Maasvlakte heb ben we hard nodig en misschien ko men we wel tekort. De olieterminal is nog niet volledig, maar het zijn dan ook wel tanks: 120.000 ton inhoud per stuk. De GEB-centrale hadden we nodig om de industrie voldoende mo gelijkheden te bieden. Dan hebben we de EKOM, waar de grootste erts- en kolencarriers kunnen worden ge- lost en de Nederlandse Gas Unie met voorraadtanks die zijn afgestemd op de strengste winters. Verder komt er nog de door gemeenteraad en GS goedgekeurde containerterminal van enkele honderden hectaren, met de bouw waarvan nog even wordt ge- wacht op het resultaat van de laatste studies. Voorts zijn er onderhande- lingen gaande met Shell en SHV voor een grote kolenterminal, want nu wij vaststellen dat wij tegen kernenergie zijn, worden de kolen verrekte be- langrijk. Tot slot moeten we in op dracht van de Rijksoverheid ruimte blijven reserveren voor een ijzer- en staalbedrijf, hoewel er momenteel nog geen nieuwe aanvraag ligt. De problemen van het wegvervoer zijn mij bekend, maar een oplossing voor de verstikkende situatie op do wegen zie ik op korte termijn niet. Ik konstateer wel dat het een over- bemapde bedrijfstak is en als je het afstandelijk bekijkt - dat wil zeggen met de politieke bril - dan moet je zeggen: alleen binnenvaart en rail- transport. Voor dat laatste is een har monisatie van de tarieven in EEG- verband dringend gewenst, want- Duitsland is aanmerkelijk duurder dan de NS. Er mag evenwel geen cfis- kriminatie plaatsvinden zodat het wegvervoer het loodje moet leggen", aldus wethouder Van der Pols. 9 De Nederlandse wegvervoerders plaveiden de weg naar het nabi'je oosten. ning ook over het vliegv^ld Zestien- hoven: „Voor het Rijnmondgebied gewoon een „must". Tijd is echt geld en willen we Rotterdam belangrijk houden dan moeten we daar gaan uit- breiden. Met sluiting van Zestienho- ven zouden we de poten onder onze eigen stoel wegzagen." Ten aanzien van het vrachtvervoer over de weg verwacht Damco-direk teur Klaasman de komende jaren geen schokkende veranderingen. De zogenaamde wissellaadbakken zullen steeds meer worden ingevoerd, om dat het duurste gedeelte van de kom- binatie de motortrekker dan tij dens het laden en lossen voor andere doeleinden kan worden gebruikt. Het kangeroe- of huckepackverkeer (op- legger op spoorwegwagon) zal voor sommige ladingen bruikblaar blijken, terwijl ook de vloot rij op/rij af schepen zal worden vergroot. Dat is de grootste ontwikkeling die de transportbedrijven doormaken: meer zijn dan boodschappenjongen, meer doen dan het pakje van meneer A naar meneer B brengen. De funktie van konsulent, van raadgever, daar gaat het vandaagdedag om: een op maat gesneden kostuum in transport- service. Grote mogelijkheden ziet Damco in de ,,projektexpeditie" en de bevoor- rading van de offshore-industrie Voor dit laatste zijn in Den Helder en in Aberdeen bevoorradingsbases inge- richt, waar pijpen en dergelijke wor den opgeslagen, hetgeen aktueel is ge- worden nu op het Noordzeeplat na de onderzoekfase wordt overgegaan tot produktie en exploitatie van de diepverborgen rijkdommen. Onder projektexpeditie verstaat Damco het transport van buitensporige colli. Buitensporig wat betreft gewicht of formaat: enorme ketels, een kraan of... een hele fabriek. Transporten waaraan veel regiewerk voorafgaat en waarbij verschillende transport- middelen moeten worden ingezef. diepladers, schepen en mogelijk vhegtuigen. Ongetwijfeld een van de sterkste kanten van een groep waarin bedrijven van velerlei kunnen hecht samenwerken. Het bedrijf noemt zich liever een supermarkt in transportmogelijkhe- den dan scheepvaartmaatschappij, hoewel het de vrachtvaart van de Holland Amerika Lijn middels de Zweedse moedermaatschappij Brostrom geheel overnam. De groep verwacht dat het container- vervoer zeker tot het jaar 2000 zal groeien. Vooruitlopend op deze nauwelijks voorspelbare ontwikke ling, wordt deze week het definitieve contract getekend voor de bouw van twee schepen die geschikt zijn voor het vervoer van 1400 containers ie der. Geen uitbreidingsmogelijkheden ziet Incotrans de komende jaren opdagen in het vervoer met lichterschepen. Het Lash-vervoer (drijvende bakken voor 384 ton vracht, die in z'n geheel aan boord worden gehesen) is vooral gericht op de staten rond de Golf van' Mexico, een taak van de Combi-Line, een joint venture met Hapag Lloyd. Het vervoer naar de olie-staten met de in 1976 gestarte Recon-Line (Red Sea Container Line) zit wel in de lift en daarover is wat aardigs te vertel- len. In Jeddah, de havenstad van Saoudi Arabie aan de Rode Zee, doen zich de omstandigheden voor die kenmerkend zijn voor tal van ont- wikkelingslanden: enorme opstop- pingen door het ontbreken van vol doende havenfaciliteiten. De in de regel snel te lossen rij op/rij if-sche- pen hebben ten gevoige van de con- gestie te kampen met een wachttijd van een week of meer, terwijl de con- ventionete schepen zelfs maanden noodgedwongen voor anker liggen. De problemen zijn er zelfs zo hoog opgelopen dat goederen die men heel snel nodig heeft (cement bijvoor beeld) met helicopters van boord worden gehaald. Incotrjps (2000 medewerkers waar van 700 in Rotterdam) past in Jeddah vermoedelijk als eerste in de wereld een vorm van de „instant- haven" toe om haar schepen sneller van lading te ontdoen. De heer R. van Doom van Incotrans: „Enorme pontons (90x24 meter) werden naar de Rode Zee versleept en zodra een van de Recon-schepeh daar aankomt wordt het ponton in open zee langs- zij gemanouvreerd en met kranen op het schip gaat de lading (veelal con tainers) over bccrd". Op het ponton zorgen vorkheftrucks er voar dat alles zo effic ent mogelijk wordt neergezet. Deze drijvende noodhaven heeft inmiddels bewezen een enorm succes te zijn. Met een soort duw- boot gaat het ponton naar de vaste wal, waar het ballastsysteem ervoor zorgt dat het gevaarte op gelijke hoogte met de kade komt te liggen zodat de containers van het pon ton kunnen worden gereden. Het landinwaartse transport gebeurt verder per oplegger. Markante voordelen van dit systeem zijn: bij het lossen in de haven wordt slechts 25 meter kademuur in beslag genomen en de diepgang van het Jaarlijks worden er door de Incotranslijnen (o.a. ACL, Combi- en Reconline) zo'n 100.000 containers over de oceanen vervoerd, waarmee dit bedrijf tot een van de grootste ,,huis tot huis"-verladers ter wereld behoort. Naast scheepvaartlijnen tussen Europa en Noord-Amerika, de Zuid-Atlantische Golt- staten en het Midden Oosten, zorgt de in Rotterdam aan de Wilhelminakade gevestigde lncotransgroep (Intercontinental Transport) ook voor het landin waartse vrachtverkeer, zowel per oplegger. binnenvaartschip als per vliegiuig. Zelfs vliegtuigen maken een veilige overtocht per Lash-bak. ponton bedraagt slechts 4 tot 6 meter. Dat de techniek ook op ander terrein steeds verder gaat, bewijst de ontwik keling van communicatiesystemen per sateliet ,,Marisat", waarmee sedert enkele maanden verbindingen worden onderhouden met de schepen op de Recon-lijn. Incotrans noemt de eerste resultaten een groot succes. De tijd die men nodig heeft om met het schip in contact te treden is on geveer gelijk aan het tot stand bren gen van een telefoonverbinding met de V.S., circa 1 minuut. Voor de scheepvaart is overigens een inter- nationaal communicatiesysteem per sateliet in ontwikkeling -,,Inmarsat" genaamd- dat volgens verwachting in 1983 operationeel zal zijn. ACL heeft onlangs in het vrachtver keer van Europa naar het binnenland van Amerika een aanzienlijke versnel- ling aangebracht, door de vracht direct uit het schip over te laden in vliegtuigen, waarvoor een nauw samenwerkingsverband is aangegaan met American Airlines. Deze dit jaar gestartte uitbreiding van het dienstenpakket kreeg de naam ,,Sea Jet One". De combinatie Deze nieuwe ontwikkeling veroor- zaakte wel de nodige problemen ten aanzien van de noodzakelijke docu mented want de vracht bleek sneller dan het internationale postverkeer. Ook daarvoor werd een oplossing gevonden: alle documenten worden per „telexcopier" overgeseind, het geen illustreert welke enorme tech;, nische ontwikkelingen vooral het in- tercontinentale vrachtverkeer van daag de dag doormaakt. 9De machtige kraan op het schip laat het Lash-vervoer. de lichter zakken. Toch zit er de klad in zeeschip-vliegtuig zorgt ervoor dat ile afstand van de Europese havens tot de westkust van Amerika (10.000 km) in minder dan tien dagen wordt overbrugd. Voor vracht-luchtbrug in Amerika zijn 747's, 707's en DC l(Ts ingezet.

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 7