Taalarmoede of verstuikte tongen Schiedams Nieuwsblad Schravelantspelers goed op dreef 1 E azalea& dracaena Sterrenhemel van maart-april Gemini: de twee ling HOLLE PINKEL Een echteigen boekwinkeltje: Jules Croiset in Teerstoof Henk van Montfoort in Passage Schiedams Politienieuivs geminl De avonturen van 1 Predikbeurten Eigen keus Film Klappen voor verkeersbrigadier Inbraakkroniek Kind te water Auto in brand De planeten De Maan door Marten Toonder WOENSDAG 23 MA ART 1977 12-512 Hoera l0,gezegend ogenblikHefc avontuur begirt1 ton,mijn goed xwaard eindelijk n er werk voor je HEUUP! GRAAFBULLP06! Rovers ,'i Een hele bende. rovers'.1 HUH? W.-waaal? halt}, ^eejjecver !Hier ^taaLRmaldinode rover hoojd metzyn ZM b.v.bloemsierkunst staan broederlijk naast elkaar in de grote plantenkas van Iris. Dat is niet zo verwonderlijk, want Iris is zeer ruim gesorteerd als het gaat om planten plantenbakken encacteen. Jboekhoutj Kom gauw eens kijken Rotterdamsedijk 423 Schiedam Tel: 260155* oS ur i Wensdroom Gerard en Wil in vervulling ,,En toen heb ik vrouw de stoute SCHIEDAM ineens met mijn schoenen aangetrokken", zegt Gerard de Ruiter en hij kijkt trots naar de boeken om hem heen. Sinds een paar maanden drijft zijn echtgenote Wil de Ruiter, haar eigen boekwinkeltje op de Dam en daarmee is ook voor Gerard een oude wens in vervulling gegaan. Hij heeft altijd in het boekenvak ge- wild, maar nu zijn vrouw die grote stap heeft gewaagd, is hij even geluk- kig. „lk was van die boekenbusiness wild enthousiast. Maar met dat werk van mij kwam het er nooit van. 22 jaar ben ik op de distelleerderij ge- weest, maar nu moet ik kalm aan doen." Dat stelt Gerard in staat om lekker met zijn vrouw mee te gaan HERVORMDE GEMEENTE: Grote Kcrk 10.30 uur ds. D.J. Spaling Dzn., 17.00 uur ds. C.J. v.d. Broek, Vinkevecn; Opstan- dingskerk 10.00 uur ds. J.D. Smits Amers- foort kinderncvendicnst; Bethclkapel 9.15 uur ds. S. Thijnstra; Aula Pinasplein 10.00 uurds. M.C. Baart. HERVORMDE GEMEENTE KETHEL: St. Martinuskerk 9.30 ds. Lukito van Maassluis. Dorpskerk 10.00 uur ds. P. Ma- gre bevest. nieuwe lidmaten, 19.00 uur ds. P. Vermaat, Vlaardingen. :t Schcpp- liuis 10.00 uur jongercndienst o.l.v. mevr. Pliaff. JOHAN MAASBACI1 WERELDZEND1NG Havenkcrk, Lange Haven 70, 25 maart 20.00 uur C. van Delft, zaterdag 26 maart 20.00 uur jeugddienst voor alle mensen v.a. 14 jr. OUD-KATHOLIEKE KERK: Dam 30, pastoor P. van Tilburg, zondag 10.00 uur passiezondag. Tijdens de viering worden door de kindcrcn de palmpascnstokkcn versierd. RAAD VAN KERKEN: Dondcrdag 31 maart, 20.15 uur vierdc bijccnkomst ter overdcnking van bet lijden cn stcrven van de Hecr, waarbij het bock Habakuk als uitgangspunt zal dienen. Predikant ds. B. van Blanken (Ned. Prot. Bond). Deze dienst wordt gchouden Oud Katholicke Kcrk, Dam 30. EVANGI LISCH LUTHERSE GEMEEN TE: Lange Nicuwstraat 10.00 uur ds. A. Steinhart, zondagslicd 178, jeugdkerk. NED. PROTESTANTENBOND: Westvest 90, aanvang 10.30 uur dr. J.A. Hcbly van Zeist. PINKSTERGEMEENTE MORGEN- STOND: samenkomstcn zondag 10.00 uur in Dicnstcncentrum de 4-Molcns, voor- ganger J. Koch. Seer. Molcnsingcl 131, Schidam. naar de zaak en vanuit de kamer achter de winkel het reilen en zeilen van de boekhandel te volgen. Gerard de Ruiter: „Het is liefde. Ik heb zelf altijd ontzettend veel gelezen. Als ik een oud boek heb met illustraties van Anton Pieck erin of van Rie Kramer en ik zie zo die zachte platen, dan zit ik daar rustig uren in te kijken. En dan kan ik het niet hebben, dat ze het verkoopt. Maar dat mag natuur- lijk niet. Dan verdien je niks." En het boekwinkeltje van Wil bevat veel van die prachtige oude delen. Want er worden geen nieuwe, maar tweedehandsbocken verkocht en daarnaast een rijk assortiment strips en bladen. Gerard: „Wij hebben hier pocketboekjes voor een gulden en soms van die besehadigde exeniplaren voor een paar kwartjes. Nou, daar is vraag naar, lioor! Er komen hier een hoop scholieren die van alles nodig hebben voor een uittreksel of een skriptie en die hebben dat dan goed- koop. We krijgen hier ook veel men- sen van vijftig of zestig en die zien dan de oude kinderboeken daar. „Sjongejonge," hoor je ze dan zeg- gen, „Dat heb ik vroeger ook gehad," en dan nemen ze er een mee." tetnidden van lutn in vervulling gegane wensdroom „De klanten die wij hier krijgen, zijn gelijk „eigen'\ Die mensen kunnen gelijk met je praten over zo'n boek. leder die binnenkomt, heeft zijn eigen keus. De een zit achter Konsalik aan, de ander wil Jan Mens. Wij moeten onze tong verstuiken van Noorder Akkoorden. Noorder Akkoorden verschijnt elke veertien dagen in Groen- oord. EN WIJ MOETEN ONZE TONG VERSTUIKEN VAN NOOR DER AKKOORDEN. Wat schrijft het bladgestreng? „Want het is ons meerdere malen opgevallen dat er, laten we maar zeggen, „zeer slecht" gesproken wordt. Kinderen gillen 'ooven: wanneer de ijsboer zich op het plein laat zien." En over vier kolommen staat daar: „Armoede in de Nederlandse Taal? (Of spreken we Schie dams??)" Schiedams spreken we natuurlijk niet meer. Die prachtige tongval is bijna uitgestorven. De echte Schiedammers zijn overspoeld door een golf import uit de omgeving en zelfs ik, die hier toch geboren (Liduwinastraat 100b) en getogen ben; zelfs ik kan hoogstens een Rotterdamse ou-k!ank voortbrengen. Mijn oma sprak het nog prachtig, dat Schiedams. Ze Met de H's weg, waar de spelling dat voorschreef en voegde er een toe, als het (onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maas sluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opge- nomen) verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi- i.atie: Hoogstraat 122 in Vlaar dingen. Telefoon: 010-34.67.11 Agentschap: Eurotyp, Rotterdam- sedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schiedam. Hoofdredakteur: E.J. Mathies. Redakteur: Paul Houkes, tel. prive 01804-19405. Sportmedewerker: Peter Spek, tel. 010-35.26.15. Medewerker: Han van der Horst. tel. 010- 26.46.73. Klachten bezorging kan men uit- sluitend doorgeven via het num- mer 010-13.24.89 (van 8.30 tot 17.30 uur). Indien men donder- dagochtend belt wordt de krant nabezorad. De bladen van Rijnmond West Combinatie verschijnen in combi natie met de woensdag-uitgave van De Wavenloods. Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone ad- vertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiterlijk maandag 17 uur binnen te zijn. woord met 'n klinker begon. En zo bevatte haar taal nog een aantal merkwaardigheden. Prachtig, ik hoop, dat het archief Schiedams eigen tongval op de band heeft staan. Schiedams spreken we dus niet meer. In deze kontreien is gangbaar het Hollandse dialekt, dat zeer lijkt op het Algemeen Beschaafd Nederlands uit de boekjes. Alleen zeggen wij „Hij heb" in plaats van „Hij heeft". Het lukt ons ook maar moeilijk om „kennen" en „kunnen" uit elkaar te houden; wij weten niet, wanneer je „hen" moet zeggen en wanneer „hun", behalve een enkele docent Nederlands mis- schien, maar die is dan ook gediplomeerd in dat soort zaken. Het zijn allemaal Sint Jorissen in de slag tegen de draak, die zij „slordig taalgebruik" noemen. Maar daartegen verzet Noorder Akkoorden zich niet. De redakteur van het Groenoordse wijkblad vindt, dat je ongeveer alle letters van een woord luid en duidelijk uit moet spreken. Het meisje mag niet zeggen: „Moemakeenijssie." Haar ijle stemmetje dient anders op te klinken tussen de grauwe betonkolossen van de Chinese muur. Noorder Akkoorden wil horen: „Moe, mag ik een ijsje", niet meer, maar vooral niet minder. En dat is onzin. Mensen hebben stembanden, een klankbord (de mondholte) en een nogal beweeglijke tong. Hiermee stoten zij geluiden uit in een bepaalde volgorde en die volgorde heeft een betekenis. Als u iets smerig vindt, verza- melt u wat lucht in de mondhol te, u brengt de lippen rond op elkaar, u laat de stembanden trillen, opent dan de mond- lippen breed. Probeer het eens en luister naar het resultaat. Dit was nu vrij eenvoudig maar de krant voorlezen bijvoor- beeld vergt een massa spier- arbeid. U gebruikt lippen en tong die razendsnel moeten be- wegen. Gevolg: bepaalde klanken komen er niet geheel duidelijk uit, of u voegt er voor het gemak eentje toe (geef tern maar hier, in plaats van geef em maar hier). Ook zegt u niet: „laat ons zingen een vies lied," maar ,,laat ons zinge een vies lied". Buitenlanders die onze taal willen leren, hebben met dat soort dingen dan ook grote moeite. Maar zo zijn we nu een- maal. We weigeren onze tong te verstuiken, zoals de Groenoordse kollega wil. Tot nog toe lijkt de draak aan de winnende hand. „Goed", zegt de redakteur van Groenoord Akkoorden", deze zin in het Schiedams Nieuwsblad even aanstrepend." Maar dat staat er toch niet". Inderdaad: het staat er niet. Mensen vinden het soms nodig taaluitingen voor anderen vast te leggen. Dat kan per bandrekorder, maar steeds terugspoelen en zo is een heel getob. Daarom gebruiken wij voor het vastleggen van de taal - van de mondklanken dus- be paalde tekens. Ze stammen uit het Romeinse rijk en we noemen ze ..letters". Er bestaan regels voor het gebruik van deze zogenaamde letters" en die bij elkaar noemen wij ..spelling". De Nederlanders zijn al een eeuw over hun spelling aan het bakke- leien en zoals altijd werden zij het eens over een kompromis. Heel ruw gesteld leert de Nederlandse spelling ons twee dingen. Een: hoe klinkt het woord; twee wat doet het woord in de zin? Dus schrijven we de eerste persoon enkelvoud van de klankcnreeks „wort" als word, maar de derde persoon enkel voud als „wordt". Ik word, hij wordt. Verder beveelt de spelling ons woorden helemaal uit te schrijven. Zij houdt geen rekening met gebreken van onze tong. Extra klanken worden nooit opgeschreven, weggelaten klanken blijven gewoon staan. We spellen „Kepputal" dus gewoon als „ik heb het al". Kwestie van afspraak." Nu nemen letters veel ruimte in. Wie met een snelheid van tachtig kilometer over de weg stuift, heeft geen tijd om een bord met ,,verboden in te rijden voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen" te lezen. Inplaats daar- van zet men dus een plaatje neer van een auto met een rode cirkel er omheen. Dit zegt evenveel als een hele zin. Noorder Akkoor den gelooft, dat zulke symbolen de taalverarming in de hand werken. Ook dat is onzin. Plaatjes zijn gewoon een andere manier om iets op te schrijven en vaak nog een betere ook. Het Groenoordse blad haalt twee dingen door elkaar: de taal zowalstiejis en de manieren die wij gebruiken om taal vast te leggen. Noorder Akkoorden vecht dan ook tegen de verkeerde bierkaai. HAN VAN DER HORST. SCHIEDAM Met een stenen kat in jute zak verpakt werden de spelers en medewerkers van het jaarlijkse to- neelstuk der Scholengemeenschap Schravelant zaterdagavond beloond. Een toepasselijk geschenk, want zojuist was de laatste voorstelling van Feydeau's klucht „Kat in de Zak" voltooid. Terwijl de spelers het aar- dewerk vasthielden, verliet het talrij- ke publiek moe en warmgeklapt de zaal. Men had heel wat afgelachen. Wie zich waagt aan een schooltoneel- stuk doet er goed aan een klucht te kiezen. De spelers kunnen zich dan storten in het maken van mannetjes, het uitbuiten van komische situatics, het geven van goedmoedige steekjes onder water aan bekenden. Boven- dien: je kunt zeggen wat je wilt, maar de meeste mensen gaan naar het toneel om eens lekkef te lachen. Met de klucht „Kat in de zak" van Georges Feydeau hebben de Schrave lantspelers dan ook een prima keus gedaan. Fedeau leverde zo rond de eeuwwisseling reeksen repertoire- stukken af. Hij was een routinier, die wist wat zijn publiek van hem verlangde: domme idioten, wat gooi- en smijtwerk, misverstanden, humor op het kantje af. In ,,Kat in de Zak" wordt de student Dufalset (gespeeld door leraar Duits Arno Klerk) aangezien voor groot tenor, maar zingen kan hij niet. Hij gaat bovendien achter de echtgenote van de gastheer aan, hierbij de dito van een huisvriend de indruk gevend, dat het hem om haar te doen is. De beide heren maken zich daarover vrolijk, want zij menen dat hij zijn hoge stem dankt aan een zekere chirurgische ingreep. Lachen, gieren brullen dus, en dat is het ook geworden. Jac. Bink speelde met veel verve de patserige parvenu Pacavel en dat bleek hij heel goed te kunnen. Lerarcs frans Clara Anthonissc zette zijn veel jongere vrouw Marthe op de planken en die moet van Feydeau blase zijn en vernietigend kijken. Hierin slaagde zij uitstekend. Ondanks de kwaliteiten van de hoofdrolspelers heeft het publiek toch het hardst gelachen om bijrol- speler Gerard van der Haagen, zoon van Schiedams kommissaris. Hij had zich volkomen ingeleefd in de onnozele h::!s die hij moest spelen en wanneer hij alleen al op het toneel verscheen, begonnen de toe- schouwers al te lachen. Grote komplimenten verdient ten- slotte concierge Joop Carree, want zonder zijn uitputtende werkzaam- heden achter de schermen, hadden de Schravelantspelers zeker niet zo'n goed figuur gemaakt. in zijn vrije tijd schilderde en timmerde hij het bij- zonder fraaie dekor en tijdens de op- voeringen offerde hij nog meer vrije avonden op om het verstrekken der konsumpties tijdens de pauze veilig te stellcn. Bovendien gaf hij dansad- viezen, zo vermeldt het programma. De scholengemeenschap Schravelant heeft haar grote toneeltraditie weer eens waargemaakt. En alle betrok- kenen werden beloond met drie avonden lang een voile zaal. Kenne- lijk wect het Schiedamse publiek, dat de Schravelantspelers altijd garant staan voor een avondje prima amuse ment. HAN VAN DER HORST. coz. icwim siuoio s Ze zitten soms wel een half uur tussen de boeken te snuffelen en gaan dan zonder iets te kopen weg. Maar dat is niet erg. Boekensnuffe- laars komen altijd terug. We hebben hier iedere maand mensen uit Zeeland. Dan zeg je: ,,Wat ben je nou, met zo'n klein zakie? Maar die mensen gaan eehs in de maand in Rotterdam winkelen en dan komen ze hier altijd even snuffelen." De droomwens van een eigen zaak vervullen, kost een massa geld. Staat Wil de Ruiter nu voor een kapitaal in de schuld bij het bankwezen? Niets is minder waar. Haar boekwinkel is van de grond gekomen dankzij een hoop doe-het-zelf-werk en hulp van vrienden. En natuurlijk ook dankzij de gemeente, die het winkelpandje op de Dam grif verhuurde. Gerard: „Toen wij hier kwamen, zou je gezegd hebben: het lijkt wel of ze er een paar handgranaten ingegooid hebben. Mijn vrouw is eerst gaan boenen en schrobben, want ik kon niks doen. Ik was helemaal overspan- nen en dolgedraaid. Ze heeft het eigenlijk gedaan om mij er boven op te helpen. Ik zat helemaal in de ver- nieling. Zij liep hier te boenen cn te schrobben, terwijl jij de hele morgen stijf op bed ligt van de middelen van de dokter en dan kom je's middags binnen en dan is zo'n muur helemaal met het handje gewit". „En we hebben fantastische hulp gehad van buren en vrienden, omdat ze het zo leuk vonden, dat wij in deze slechte tijd het lef hadden om een zaakje te beginnen. Het was net een film. Je kon zien, hoe vracht- wagenchauffeurs langs kwamen met hele pakken pockets. ledereen zeulde boeken aan. Je zag een buurvrouw wiebelend aankomen op de fiets met een boterdoos met een kop erop van de boeken. Dat heeft mij er weer een beetje bovenop geholpen". Er komen drie scholieren binnen. „Aha," zegt Wil, „daar hebben we de Abbafans. De nieuwe Hitkrant ligt daar. Kijk maar even of er wat over ze instaat, want we hebben er zelf nog geen tijd voor gehad". HAN VAN DER HORST. SCHIEDAM- Vrijdag en zaterdag avond brengt Jules Croiset in het zol- der theater de Teerstoof zijn programma ,,Over Tsjechow gespro ken". Jules Croiset heeft daarin een beeld van het leven van de grote Russosche auteur Tsjechow, wiens van leven ttintelende toncelstukken meer dan zestig jaar na zijn dood over de hele wereld nog voile zalen trekken. En het publiek bezoekt de schouwburgen niet uit traditie, zoals het doet, wanneer men Vondels ver- zen weer eens over het voetlicht laat galmen. Croiset zelf speelt op het moment een van de hoofdrollen in Tsjechow's meesterwerk De Kersen- tuin, dat dit seizoen met veel sscces door het Publiekstheater op de panken wordt gebracht. Jules Croiset laat heel Tsjcchows leven de revu passeren: zijn studen- tentijd, toen hij na kollege homu- ristische schetsen schreef om de dure studie te kunnen betalen, de moei- lijkheden die hij had om zijn func- ties als arts en schrijver te kombi- neren, zijn eerste fiasco's als auteur van toneelstukken, zijn sociale bewo- genheid, de tuberculose die hem lang- zaam sloopte. De toneelkritici van de landelijke bleden reageerden enthousiast op „Over Tsjechow gesproken". De voorstelling begint om negen uur. Zaterdag brengt het poppentheater de Kleinste Komedie van Bart Corduwener voor de kinderen de produktie Ridders.. Aanvang half drie. Toegangeen rijksdaalder. SCHIEDAM Henk van Montfoort is al weer een tijdje van het Vara-pro- gramma verdwenen, maar daarom rust hij nog niet op zijn welverdiende lauweren. Nu de last van de maande- lijkse TV-show niet meer op hem drukt, heeft hij tijd gevonden om met een eigen show-programma door het land te trekken. Volgende week donderdag, 31 maart dus, is Schiedam aan de beurt. Dan doet Henk van Montfoort's showpa- rade „Met de Muziek Mee" het Passagetheater aan. Henk zal niet alleen presenteren. Hij zingt en bcspeelt vijf instrumenten, maar het is vanzelfsprekend geen one-manshow. In het programma zingen Conny Miller die een zeer gevaricerd repertoire beheerst en de Italiaanse belcanto-zanger Tonny Gamo. Tonny Gamo is bovendien begaafd imitator van kollega- arties- tien, wat hij volgende week ook in Schiedam zal bewijzen; Het schijnt, dat hij met name Adamo perfekt weet na te doen. En dan is er natuurlijk het showor- kest. Het weekend is voor de Schiedamse politie op spektakulaire wijze begon nen. Inbraken onder welke die bij Coebergh: zie elders in de krant - en een messteek. Maar zaterdagochtend keerde het tij. In geen tijden hebben de agenten zo'n rustig weekend ge had. Vrijdagmiddag gaf een vrouw op de Lorentzlaan geen gevolg aan het stop- teken van de 30-jarige verkeersbriga dier R.C.B. Ze fietste rustig door, waarop R.C.B. haar bij de arm greep. Met gierende remmen stopte een auto. De chauffeur sprong uit de wa- gen en gaf de overijverige verkeers brigadier een stevige opdoffer, want men diende van zijn zus - en dat was de fietster - af te blijven. R.C.B. loopt nu rond met een bloeduitstor- ting in het gezicht. Een bediende van de benzinepomp op de 's Gravelandseweg kreeg vrij- dagavond de schrik van zijn leven, t toen hij in een zojuist gestopte taxi keek. Uit de rug van de chauffeur druppelde bloed! Gelukkig was de man niet stervende. Hij vroeg de pompbediende snel de politie te bel- len en reed toen door naar de Nolet- stichting, waar hij is behandeld. De dader was inmiddels angstig ge worden. Had hij een moord begaan? Hij meldde zich bij de Rotterdamse politie, die hem naar Schiedam reed, want het misdrijf was op de Strickle- deweg gepleegd en dat is net binnen onze gemeente. De dader zit ingeslo- ten op de Lange Nieuwstraat. Hij wordt voorgeleid voor de officier van justitie. Bij Unigros is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken. De daders vernielden een draadglasruit en door- zochten het gebouw grondig. De in- houd van laden en kasten smeten ze over de vloer. Ze vertrokken met me- deneming van een telmachine ter waarde van f 575,-. De schade be- draagt een meier. Zondagmiddag om tien voor half vier raakte de driejarige Marco van Loe- nen spelend voor het theehuis in het Beatrixpark te water. Een onbekende redde de peuter van een wisse dood. Marco werd in het theehuis warmge- w.cven en kreeg kans om droog te worden. De politie heeft hem naar huis teruggebracht. Zaterdagochtend rond zes uur vloog op de 's-Gravenlandseweg een taxi in brand. De brand weer heeft de wagen geblust. eoliptica orion Ook de Tweeling is een van de sterrenbcelden die I'tole- meus in aloude tijden reeds vermcldde en een van de sterrenbcelden van de die- renriem.Het heeft z'n naam te danken aan Castor en Pollux, twee mythologische hclden, tweelingbroers, zo- nen van de Spartaanse ko- ning Tyndarus en koningin Leda. Pollux was onstcrfe- lijk, Castor niet. Toen Castor gedood werd was Pollux daar zo over ontdaan dat hij smcektc om zijn on- sterfelijkheid met z'n broer te mogen delen. Daarop plaatste oppergod Jupiter beide broers aan de hemel. Tweeling is een van de prachtigste sterrenbcelden zichtbaar op het noordelijk halfrond, in het bijzonder omdat de Melkweg „erdoor- heen" loopt. Twee sterrcn van Orion (Rigel en Betel- geuse) kunnen dienst doen als wegwijzcr naar de Twee ling. Pollux is duidelijk helderder dan Castor, hoewel dit in vroegere tijden niet het geval was. Het tweetal ver- schijnt in het noordoosten van tie hemel, waarbij Castor voorgaat en Pollux ongeveer 30 minulen na hem komt. Iloewel deze twee sterren aan de hemel dicht bij elkaar lijken te staan, verschilt hun onder- linge afstand tot de aarde toch lOlichtjaar. Bovendien is de een veel oudcr dan de ander. Pollux is een geel- oranje ster in ongeveer het- zelfdc cvolutiestadium als onze zon, terwijl Castor als jongste van de twee een witte ster is. Dit vcrschil in kleur is door een verrekijker reeds goed te zien. De rest van dit sterrenbeeld breidt zich uit van de tweelingstcr- ren in de richting van Orion. Alhena (c in tek.), die hel- der genoeg is om met het blote oog te zien, ligt onge veer halverwege de afstand Pollux-Betelgeuse. Castor is een prachtige dubbelster, die jammer ge noeg slechts met een behoorlijke teleskoop te scheidcn is. De/e twee sterren draaien om hun gemeenschappelijk zwaartepunt in een periode van 350 jaar. F.r zijn twee interessante variabele sterren in de Twee ling: f, die in een periode van 10 dagen in hclderheid vcrandert van magnitude 3.7 naar 4.3 en g, die in een periode van 231 dagen van magnitude 3.3 naar 4.2 loopt. G is een rode ster en ligt dichtbij Tejat, een ster van de derde magnitude, die ook rood is. Dichtbij Tejat ligt een mooie open sterrenhoop M35 (oc 2168), die bij goed zicht met het blote oog zichtbaar is. U moet dan wel proberen „pcrifeer" te kij ken, d.w.z. niet precies naar het objekt maar vlak daar naast, waardoor het licht op een gevoeliger deel van het netvlies valt. De ecliptica (de schijnbare weg die de zon langs de hemel aflegt en welke ook min of meer door de planeten gevolgd wordt) loopt dwars door dit ster renbeeld. Castor en Pollux krijgen dus op gezette tijden bezoek van een (of meerde re tegelijk) van onze plane- ten, iets wat zeer de moeite waard is om gade te slaan. Twee van onze planeten, Uranus en Pluto, zijn ont- dekt toen ze in de Tweeling stonden. Hoofdsterren a. Castor b. Pollux c. Alhena e. Mebsuta m. Tejat Vis.Magn. 1.62 1.16 1.93 3.00 2.92(v) Abs.Magn. Afstand(lichtj.) 1.3 en 2.3 1.0 -0.6 -4.6 -0.6 45 35 105 1080 160 SATURNUS is nog steeds het grootste deel van de nacht zichtbaar tussen de sterrenbeelden Tweeling cn Leeuw. JUPITER staat nog steeds in de stier. Op 24 maart 15 hr. vindt een samenstand met de maan plaats, waarbij de ondcrlinge afstand slechts 2 graden bedraagt. MERCURIUS wordt eind deze maand kort na zons- ondergang zichtbaar aan de westelijke horizon. Venus kan dienst doen als wegwij zcr naar de kleine planeet. MARS is nog steeds niet zichtbaar. VENUS is nog steeds erg hclder aan de westelijke horizon te zien. Op 21 maart om 13 hr. gaat de jonge maansikkel op 8 gra den afstand Venus voorbij. NM 19-3 18h33 EK 27-3 22h27 VM 4-4 4h09 LK 10-4 19h 15 NM 18-4 10h35 DE TIJDEN Alle tijden in deze rubriek gegeven zijn uitgedrukt in UT is Universal Time (wereldtijd). Voor Neder- land geldt nu het volgende: voor de periode 25 sept.-2 april: Ned. tijd is UT plus 1 voor de periode 3 april-25 sept.' Ned. tijd is UT plus 2 MAANSVERDUISTERING In de nacht van 3 op 4 april vindt een gedeeltelijke maansverduistering plaats. De intrede in de bijschaduw begint om 5 over 4 (Ned. tijd). Het maximum vindt plaats om 6h 18 (Ned.tijd). De bedekkingsgraad bij het maximum is 0.198 dus een vijfde deel van de Maan zal verduisterd worden. (JttRNScHADuw) 3.3© UT 632UT <5C>(,UT M iSnT y

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 3