Geld en sleun hard nodig hak (in) Plakkers neem vaker een bloemetje mee ook na zessen STEMH O K Deze week Musical kan van start Moderne Caesars... "S§«r Plan biedt oplossing voor parkeerperikelen Lions voeren aktie voor gehandikapten Toch redding voor t oude weeshuis? AUTOHUUR-TEL. 010- 349082 Volopvrolijk Pasen bij Jamin. L\]°ot Paaltje lr. B.Wilton neemt afscheid ALLE TYPEN KANTTEKENING 2Va a p.e\ WOENSDAG 6 APRIL 1977 le JAARGANG NO. 27 Sl|| Ook dit jaar zal er weer bloed vloeien op de ijsvelden van Canada en Noorwegen. Ook dit jaar weer worden honderdduizenden jonge zeehondjes door beestachtige jagers afgeslacht. En allemaal om aan de weeldezucht der hedendaagse mode te voldoen. Nog steeds, zijn er genoeg vrouwen die duizenden guldens willen neertellen voor een jas van zeehondenbont; van baby-zeehonden- bont om precies te zijn. En dus trekken de jagers er weer met bun knuppels op uit. Ze slaan de weerloze diertjes met een nekslag dood - dood, zeggen ze zelf, maar vaak leven de diertjes nog, als de jager ze met zijn vlijmscherpe mes vilt. De bloederige massa, waar men vaak nog spierbewegingen in waarneemt, blijft achter op het strand. Aklie Slemmen-kweslie Ons kantoor in Vlaardingen is Goede Vrijdag vanaf 15.00 uur gesloten. '""epaasefe,^ J^3.50 paas^anden !!^2.75 paasnetten edams Nieuw; POSTADRES: POSTBUS 195,SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Schiedam voert aktie tegen zeehondjesmoord schoenreparatie klaar terwijl u wacht SLEUTELS SLIJPENGRAVEREN: Copieren We»»en Naamplaten Scharen Rotterdamsedijk 443 Centrum-Schiedam SCHIEDAM - De plakkers die twee weken terug zomaar met een pistool werden bedreigd, is snel recht ge- daan. De politie geeft toe, dat het wat overdreven is de blaffer te trek ken tegen mensen, die slechts met de lijmkwast zijn gewapend. Althans, dat gaf dburgemeester Lems toe uit hoofde van zijn funktie, want hij is hoofd van de politie toen raads- leden vragen stelden. Ongelooflijk, al die deining om zo'n klein zaakje. Toegegeven: het Schie dams Nieuwsblad heeft zelf zijn best gedaan om de revolverkwestie voor het voetlicht te krijgen, hierin nagevolgd door de hele Schiedamse pers. En de volksvertegenwoordigers sprongen er akuut op als een bok op de haverkist. Wei een verschil n et de Turkenrellen, waarover en dat weten alle getuigen zeer veel te vragen is, maar waarover de invloed- rijke Schiedammers meestal angstvai- lig zwijgen Hoe komt dat? Ook in een demokratie hebben betrekkelijk weinig mensen de macht in handen. Dat zijn de raadsleden, de aktivisten binnen de politieke partij- en en iedereen die om wat voor reden dan ook vaak met ze in kontakt treedt. Zij hebben invloed, want zij weten de weg. Amerikaanse politiko- logen hebben dit verschijnsel diep- gaand en van alle kanten bestudeerd. Zij kwamen tot de konklusie, dat overal zo'n elite de gang van zaken bepaalt. De twee plakkers, Han van der Lin den en Hans ten Houting, zijn lid van de PSP, geen partij die in Schiedam veel in de melk te brokkelen heeft. Maar zij weten wel, bij wie zij na aan- gedaan onrecht te rade moeten gaan. Han en Hans namen meteen kontakt op met de pers en met een bevriend bestuurslid van de PvdA. De laatste speelde de zaak door naar de gemeen- teraad. Han en Hans volgende punt - beheersen het jargon van de elite uitstekend. Zij weten hun woor- den zo te kiezen, dat er ook naar hen geluisterd wordt. Slachtoffers en daders tijdens de Tur kenrellen kennen die weg niet of nau- welijks. De elite hebben ze nimmer ontmoet, hoogstens de hardhandige ordebewaarders. Ze wantrouwen autoriteiten, want ,,die lui bovenaan weten de kleine man toch wel te pak- ken." Ze klagen niet en als ze het wel doen op de verkeerde plaats en op de verkeerde manier. De elite van haar kant heeft er geen flauw idee van, hoe of die mensen leven. Ze heeft een afkeer van licha- melijk geweld (logisch: ze is handig genoeg om mensen met woorden kapot te maken,' alshet moet. Ze beheerst de taal van de straat niet. De elite mist dus een hoop brood- noodzakelijke informatie, net als de tsaar aller Russen, die ook nooit kans kreeg om te kijken, wat er buiten de residentie Tsarskoje Zjelo plaats- greep. En zo is de kommunitecatiestoornis kompleet. ,,Het volk" weet de weg niet naar de invloedrijken; de in- vloedrijken missen het kontakt met het volk. Vandaar dat er zo snel gewerkt werd in de plakaffaire en zo hemeltergend traag bij de Turkenrellen. Toch verdient in dezen niemand enig verwijt. Er is immers geen kwade wil in het spel. Ondanks onze demokra tie schijnt de kloof tussen elite en massa niet te dempen. Maar wie hoog gezeten is, moet zijn handicap wel beseffen. Alleen dan kan hij pogingen doen die te over- winnen. HAN VAN DER HORST. Waarom zeehondenbabies? De draag- sters van het op bloederige wijze ver- kregen bont willen een witgekleurde jas. Na een paar weken al verschijnt er op de rug van het jonge zeehondje een zwarte vlek en dat is zijn redding, want de pels wordt daarmee waarde- loos. Het moorden dient dus te gebeuren, als de dieren nog maar net geboren zijn. Gelukkig rijst overal ter wereld, en niet in het minst onder de Canadezen en Noren zelf, protest tegen deze barbaarse praktijken. Onder hen heeft de heer Brian Davis, groot voor- vechter van de zeehond, talrijke aan- hangers. Zij dienen ons aller krach- tige steun. Vandaar dat de afdeling Schiedam van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren stevig mee- helpt aan de wereldwijde aktie tegen de jaarlijkse zeehondenmoord. En die aktie is nodig. Het is de bedoeling om de kanselarijen van Noorwegen en Canada onder te laten sneeuwen met protestbrieven. Het geeft niet in welke taal dat ge- beurt. Het gaat om het gebaar. Als U zorgt, dat Uw protest terecht komt in Dieren tehuis Hargahoeve, Sport- laan 2, Schiedam, dan regelen Schie dams dierenbeschermers de verderc verzending. En zo'n brief is nodig. Dit jaar zullen zeker honderdzeventigduizend zee hondje" een afschruwelijke dood ster- ven, want dat maximum mag volgens de wet worden afgeslacht. Maar wie handhaaft die wet? Wie is er te vin- den die wel honderdzeventigduizend diertjes wil laten villen, maar niet meer? Wie garandeert dus, dat slechts honderdzeventigduizend zeehonden de marteldood zullen sterven? (Alsof dat trouwens niet er genoeg is.) Waarom grijpt de Canadese regering van premier Trudeau, een humaan mens, dan niet in? Het liberale kabi- net dat al jaren in Ottawa aan de macht is, ziet zijn aanhang bij iedere verkiezing slinken. Ze kan het zich niet veroorloven om de stemmen van de zeehondenmoordenaars te verlie- zen. Daarom ook is het zaak de aktie van Brian Jones te steunen. Uw brief is niet alleen een protest aan de rege ring Trudeau, maar - en dat is even belangrijk - een oproep aan de gewone Canadese burger om druk uit te oefenen op de eigen volksvertegen- woordiging. Omdat hij het niet langer dulct, dat de naam van zijn prachtige land door het slijk wordt gehaald vanwege beulswerk op de ijsvlakten van het Hoge Noorden. Een Neder- lands protest zal zeker inwerken op de publieke opinie aan de overzijde van de oceaan. We hebben speciale banden met Canada. Tienduizenden landgenoten vonden er een nieuwe toekomst en het waren de Canadezen samen met de Polen, die ons in 1945 hebben bevrijdOudere lezers hebben ongetwijfeld juichend aan de Koe- markt gestaan, toen het jeepje met die twee Canadese soldaten de dijk af kwam zetten. Men moet in Mon treal, in Quebec, in Winnipeg of waar dan ook, dat wij Schiedammers on danks onze dankbaarheid de zeehon denmoord niet wensen te aksepteren. Voor de aktie van Brian Jones is ook geld nodig, veel geld. Ook daarvoor ^JWiVWWVVWWW^WMWWUWWAWWWWVWWWVWWVWVWVW) CORNELIS SPEELMANSTRAAT IB VLAARDINGEN 3 OVA" 1 biogrrwgrkunsl bv I L. BOEKHOUT Iris stationsbloemenkiosken. Elke dag geopend tot 9.00 uur en zondags tot 8.00 uur 's avonds. Tot aan de verkiezingen is ieder een, die zijn politieke nieuws kwijt wil in onze rubriek Stemhok, van harte welkom. Het adres: Rijnmond West Combinatie, Post- bus 306 in Vlaardingen. Uw bij- dragen moeten 's maandags bin nen zijn. *26 april komt Max van der Stoel voor de PvdA naar Vlaardingen. Hij spreekt in zaal Harmonia. Men hegint om 20 uu: *7 april wordt ifi- De.Toverbal in Maassluis een bijeenkomst gehou den van de PPR met alsonderwerp „Kernenergie en zijn alternatie- ven". Voor de WD zal hieraan deelnemen drs. H.H. Poortman, lid van de Rijnmondraad. Men L<;- gint om 20 uur. *ln De Hoekstee in Hoek van Hcl land wordt 7 april om 20 uur staatssekretaris Kooimans (buiten- landse Zaken) verwacht die tijdens een bijeenkomst van het CDA in zal gaan op algemene politieke za ken van het CDA verkiezingspro- gramma. *Begin rnei zal dr. L. van Klinken, wetenschappelijk medewerker van de RU in Leiden, op een bijeen komst van de kiesvereniging van de Reformatische Politieke Fede- ratie sprekenover „Waarom RPF". Tijd en plaats worden nog bekend- gemaakt. *De RKPN houdt op 3 mei in zaal Irene in Schiedam een openbare vergadering. Klaas Beuker zal het spreekgestoelte bemannen. "Donderdag 7 april houdt de CPN afdeling Schiedam een verkie- zingsavond in zaal De Wilgenburg, achter de Singelkerk, ingang Lau rens Costerstraat. Caret van Dillen, lid van het partijbestuur, zal spre- ken over het motto 'Voor een andere regeringspolitiek'. *18 April om 20 uur spreekt me- vrouw Nel Ginjaar-Maas in Euro- poort in Schiedam tijdens een avond die wordt georganiseerd door de WD. *De PSP afdeling Vlaardingen ..eeft weer een derde muurkrant opgehangen op het raam van haar pandje in de Schoolstraat. De kop: "De WD als karikatuur van haar eigen idealen". *De Toverbal Maassluis houdt op 14 april een avond die in het ka- der van het CDA zal staan. Men begint om 8 uur. *Op 7 april wordt in Maassluis een Forumdiskussie van de PPR ge- houden. Jos v.s. Einde spreekt in De Toverbal. vragen Schiedam's dierenbeschermers Uw steun. Maak een bijdrage over op gironummer 2116407 ten name van de penningmeester van de Nederland se Vereniging tot Bescherming van Dieren afdeling Schiedam onder ver- melding van „Zeehondenaktie". En als U toch bezig bent, meldt U dan meteen even als lid van die vereniging aan. Dat kan bij de heer Drenkelford, Eduard van Beinumlaan 41, tel. 70.08.50. Het kost f15,- per jaar (een sigaret per dag roken is dubbel zo duur, zeggen de dierenbescher mers zelf) en voor dat geld ontvangt U nog een boeiend maandblad ook. *Ab Bruinekool terug bij VSH *Wim Heuvelman werd damkam- pioen. *Volley '68 mist kampioenschap *Schiedam zoals Opa haar zag. BIJ DORP Op vijftien april is het- zover. Dan presenteert de Bijdorpse jeugd aan de trotse ouders en hope- lijk veel belangstellenden de eigen musical „De tijdmachine, belevenis- sen van professor Knap." De voorstelling begint rond acht uur in Trefpunt Blijdorp. De premiere is dat niet. Die blijft na- tuurlijk voorbehouden aan de kinde- ren van Bijdorp. Zij zijn op woensdag 13 april om half zeven welkom in hetzelfde Trefpunt. SCHIEDAM - We schrijvcn voor een nedeirig blad, laten we dat toegeven. De persen razen maar irie kwartier en dan liggen alle Schiedamse Nieuwsbladen netjes jevouwen klaar om te worden aezorgd. Wij wandelen wel eens /ol heimwee over de Witte de Vithstraat en daar brandt in de >rote krantengebouwen dag en aacht het licht. Je hoort het ge- tik van de telexen en zachtc dreun van de reuzendrukmachi- nes, die bijna 24 uur achter el- kaar hun kranten uitspuwen. Dan is het toch leuk, als Schie dammers hun plaatselijke bewo- nersvereniging Schiedam Zuid een prachtig stuk over ons jour- nalistjes geschreven! Want wat zijn wij; gewoon mensen die trouwhartig opschrijven, wat ons wordt verteld; die al gauw blij zijn, als onze krant inderdaad een prikbord wordt, waarin alle aktiviteiten van Schiedams or- ganisaties staan. Maar de bewonersvereniging Schiedam Zuid dicht ons meer toe. Ze acht ons geen dienst- knechten van het publick, maar machtige, een tikje wrede heer- sers. Daarom lazen wij in het blad van opgemelde organisatie met zo- veel genoegen en dankbaarheid de volgende regels: „Het platmaken van deze idealis- ten (maatschappijhervormers - red.) ziet men dan ook regclma- tig terugkeren in de pers. Schrij- vers van dergelijke artikelen hakken dan ook doorgaans met de botte bijl, die zij vaardig weten te hanteren, want zij zoe- ken de zwakke plek en beroe- ren het gcmoed van de lezer. De gcschiedenis heeft ons geleerd, dat de mensheid altijd bckwaam is gebleken om lieden te vinden, die we aan de schandpaal kon- den zetten of op de brandstapel konden deponeren. Afgezien van het immorele van dit handelen waren de niotieven ook aller- minst gerechtvaardigd. De grote Romeinse Caesars hadden zich er in bekwaamd om idealisten te knechten en voor de leeuwen te werpen, want zij moesten zwij gen. De moderne Caesar heeft een vlijmscherp wapen; de schrijfmachine. Al schrijvend vanachter zijn tafel weet hij met elke druk op de toets, stukje bij beetje, de kroon van iemands hoofd te lichten, maar.... nog steeds zoals door de eeuwen hcen - om er zelfs beter van te worden. Om zijn bijbedoelingen te verdoczelen". Ai! We zetten de quadrafonische grammofoonkombinatie aan. We nemen een glas met bloedgeld gekochte Cointreau. We leunen achterover in onze lederen club- fauteuil. Caesars zijn we, die an- dermans kronen laten rollen. Wat klappert daar? De krant is bezorgd. Ojee, ze zullen ons... ons toch niet... ons zelf...! HAN VAN DER HORST. I vjY-'tjTvJ f.-j - - Niet duur wel heeriiik. Spoorbaanstraat parkeerprobleem BIJDORP - De kampt met een Voor de auto's van de bewoners is eigenlijk geen plaats en bezoekers kunnen hun wagen al helemaal niet kwijt. Bewoner B. van Leeuwen is aan het passen en meten geslagen om een bevredigende oplossing te vinden. Zijn plan: de grote wagens moeten aan het begin van de straat parkeren, waar een stukje tuin langs de stoep ligt van de huizen op de Schiedamse- weg. Dan is er voor de bewoners met kleinere auto's ruimschoots plaats, als ze tenminste niet slordig parkeren en achter voor- en achterbumper een ruimte van twee meter laten. Het bezoek moet de auto dan maar op de Schiedamseweg laten staan, vindt de heer Van Leeuwen. Het is zeker een praktisch voorstel, want de Spoorbaanstraat is slechts honderd meter lang. SCHIEDAM Ook de Schiedamse leden van de Lions Club doen mee Ilet lijkt wel, of het outle weeshuis aan de Lange Achterweg door het ongehtk wordt aehtcrvolgd. Onlangs is er door vandalen weer zwarc sehade aangericht en het is een publick geheirn, dat sommigen op het Stadskantoor redding van van het bouwwerk geldyerspilling vinden. Gelukkig heeft de Historische Vereniging zich nu over het unieke bouwwerk ontfermd. Men is naarstig op zoek naar een goede bestenimuig, want in dat geval wil de gemeente bij de restauratie alle steun geven die maar mogelijk is. aan de aktie voor gehandikapten, die deze organisatie ter gelegenheid van het zilveren jubileum der Nederland se afdeling organiseert. Het gaat erom zich inzetten voor de ontwikkeling van een soort schrijfraam voor blin- den, zodat zij zelf bijvoorbeeld een cheque uit kunnen schrijven. De Lions is een internationale organi satie van mensen die proberen goed te doen. Nederland kent honderdvijf- tig afdelingen met bij elkaar vierdui- zend leden. Men geeft zich niet op als lid van zo'n afdeling: men wordt aangezoch't, want de Lions proberen een zo breed mogelijk skala aan be- roepen binnen de plaatselijke organi satie te krijgen. Reden: wie goed wil doen, moet mensen met allersoorten vakkennis aantrekken. De Lions hebben in hun jubileumjaar nog meer pijlen op hun boog. Het blijkt, dat de Koninklijke Hollandse Reddingmaatschappij in Den Helder hard een motorvlet nodig heeft; Daarvoor moet geld worden ingeza- meld. Verder willen de Lions samen met het Leger des Heils een opvang- centrum voor alkoholisten van de grond te krijgon. Tenslotte gaat men propaganda maken voor de afstaan van weefsels en organen na iemands overlijden. Die kunnen vaak door andere mensen nog worden gebruikt. SCHIEDAM - De heer B. Wilton legt op 1 mei zijn funktie als direkteur van Wilton-Fcijenoord neer. De heer Wilton is 35 jaar bij de Dok-en Werf- .naatschappij werk/.aam geweest. Ter gelegenheid van zijn afscheid wordt er op donderdag 21 april van 15.30 tot 18.00 uur een afscheidsre- ceptie gegeven in de kantine van het hoofdkantoor op de werf te Schie dam. „Schenk nog maar 's in prak de man naast me aan de «.u. ietwat onze- ker. „En geef die meneer ook nog maar wat". De waard knikte zwijgzaam, schonk een dubbel glas cognac in en zette mij een verse pils voor de neus. Bedankten gezondheid", zei ik tegen de man, terwijl ik de eerste slok nam. „Nou, die gezondheid, dat gaat hard achteruit", zei hij moede- loos. Vroger was ik zo sterk als een beer, maar tegenwoordig..... Hij zuchtte en strekte zijn rug. Toen nam hij bedachtzaam het glas in de linkerhand, keek er naar met een ge- zicht alsof het onwelriekende, gif- tige vloeistof bevatte en dronk het toch maar leeg. „Het gaat niet goed met me", zei hij toen. Eigenlijk hou ik helemaal niet van dat soort gesprekken. Ik ben altijd best begaan met de nare situatie van een ander, maar in het aanhoren van klaagzangen ben ik minder sterk. Maar goed: zeg nou 's tegen zo'n rtan dat het je geen barst interes- seert, terwijl je wel zijn bier op- drinkt. „Kijk", sprak hij na enige stilte, „het begon allemaal met dat paal tje. Een doodgewoon paaltje; hele maal niks bijzonders. Het stond langs de kant van de weg, bij een straat die ik niet inmocht". Hij wenkte de waard, die op een af- standje stond te luisteren met een wat droefgeestig gezicht. Zonder twijfel had de man dat verhaal alze- ven keer gehoord. Hij zei niets, be- greep het gebaar van de man ogen- blikkelijk en zette een nieuw glas cognac en een schuimend glas bier voor ons neer. Ik poogde haastig het eerste glas te ledigen, maar dat lukte niet in een keer. „Nou, dat paaltje heb ik omverge- reden. Ik stak achteruit en zag het helemaal niet staan. Een ellende, met dat rotpaaltje! Op de hoek stond namelijk een agent. Tja, en dat werd dus betalen Hij zweeg weer even, cn dronk be- droefd zijn glas leeg. Toen sprak hij fel, alsof ik de rekening had verzon- den: „En wat denk jij nou dat zo'n paaltje kost? Een doodgewoon paal tje. Groen. Bij de ijzerwinkel koop ik het voor vijftien gulden. Nou?" Ik wist het niet. Ik heb nou een- maal een houten hek om mijn tuin ?n daar ben ik best tevreden mee. „Honderd vijfenzeventig gulden, me neer. Honderd-vijf-en-zeventig harde guldens. Plus een boete van tweehon- derd voor rijden met'zo'n klein beet je alkohol". Hij stapte van de barkruk en trok met een berustend gezicht zijn jas aan. De man zag er slecht uit. „Daar maak ik ze zelf voor", zei hij nog. „En nog van goud ook. En sindsdien heb ik hoofdpijn. Vandaar". Hij betaalde en slofte de bar uit. Ik keek hem wat meewarig na. Toen ik een kwartier later ook de zaak verliet en naar de bushalte wan- delde, zag ik hem op de hoek naast zijn auto staan. De voorkant was in aanraking gekomen met een verkeers- bord. Twee agenten liepen er speu- rend omheen, het notitieboekje in de aanslag. Ik denk dat zijn hoofdpijn nog wel even duren zal. VOORBIJG ANGER

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1