Indische markt vol Hollanders Zwerfkatten vormen nog steeds probleem hakiini Deze week Politieke Cafe's slaan goed aan Auto te water tijdens brandweerdemonstratie STEMHOK Rechts of links D"66 herrijst Schoonmaak KANT I KK KM Goktent Kombinatiekrant te vrouwelijke discjockeywedstrijd in Nederland Disco-Bar-Dancing ^MISSISSIPPI'^ Reddingsaktie SCHIEDAM— Duizenden Schiedammers hebben dit paasweekeind de Pasar Dalam bezocht. In lange rijen stonden ze voor het loket van Sporthal Margriet om hun vier gulden entree te storten en steeds zag men zo'n mensenslang staan, ook al werkte de cassiere bijzonder vlot. Schiedams Nieuw POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK. 238. Schiedam amuseerde zich op Pasar Dalam Margriet De Pasar Dalam is een Indische Markt, waarop nog iets van de Gordel van Smaragd heet te herleven. Wie meende iets terug te vinden van het oude Batavia, van de Vaderland- sche Club, van de gedienstige Javanen wie de taal wilde horen van de Indo's kwam bedrogen uit. Aan het oude Indie herinnerde alleen een stand van een voormalige KNIL- Wethouders Chris Zijdeveld heeft verleden week een wat boosaardige toespraak gehouden. Ter gelegenheid van het slaan van de eerste paal voor een kom- plex koopwoningen in Groen- oord sprak hij harde woorden tot zijn partijgenoten, die niet voor veel woningbouw in Kethels hoge Noorden voelen. Hij zei: .wilde ik mij aan het slot van mijn verhaal nog richten tot de konservatieven in de zaal (ik ben tenslotte een politiek fi- guur) en wil daarbij het begrip konservatief definieren als de wens, alles onveranderd te laten. Ik geef u ten overweging mee, dat u, als u in deze gemeente deze wens koestert ten aanzien van de opgespoten gronden, zich i vofgens sommigen progressiet radikaal mag noemen. Waarmee de betrekkelijkheid van de din- gen weer is aangetoond." Zijdeveld's sarcasme is begrijpe- lijk. Al jaren voert hij strijd te- gen een kritische minderheid binnen de PvdA-gemeenteraads- fraktie, die niet zomaar heel Woudhoek met woningen vol wil zetten. Ze hecht sterk aan natuurschoon en is bang, dat Schiedam het mooie Midden- Delfland definitief om zeep zal helpen. Maar dat is niet het enige argu ment van die minderheid. Ze vreest, dat de nieuw te bouwen woningen veel te duur worden voor de meeste Schiedammers, zodat kapitaalkrachtigen van buiten met de woningen gaan strijken. Dan is er voor de klein- behuisde in - pakweg - de Kort- landstraat niets verbeterd, terwijl er ook nog.rekreatieterrein naar de filistijnen gaat. De socialisten die er zo over den- ken, staan politiek behoorlijk links. Vandaar Zijdeveld's op- merking over konservatief en progressief. Hij noemde de min derheid in feite „rechts". Is dat ook zo? Willen de opstan- dige PvdA-raadsleden niets ver- anderen? Dat is allerminst het geval. Ze willen zeker bouwen en veel ook, maar dan ergens an- ders. In de binnenstad ligt nog veel gebied braak, waar - zo zeg- gen ze - uitstekend woningen kunnen komen. Het is echter de vraag, of die wel betaalbaar zou- den zijn. In alle Nederlandse ste- den zie je, hoe de gewone man steeds verder van zijn eigen bin nenstad moet gaan wonen, om- dat de huizen( in het centrum steeds hogere huren gaan doen. In „de stad" wonen wordt het voorrecht van de rijken, zo lijkt het soms. Bovendien mag er in de binnen stad van Schiedam niet zomaar worden gebouwd. Tegen het bestemmingsplan lopen twee be- zwaarschriften en de wet schrijft voor, dat er niets, maar dan ook niets mag veranderen, zolang de kroon daarover niet heeft beslist. Wie snel woningen wil bouwen, moet dus wel in Kethel terecht. Wethouder Zijdeveld hoopt, dat de nieuwe noordelingen elders in de stad goedkopere huizen ach- ter zullen laten voor de minder riant gesalarieerde Schiedam mers. Krijgt hij gelijk, dan is de minderheid van de PvdA inder- daad rechts gebleken. Want dan streden zij tegen de belangen van de gewone man. Maar krijgt Zij develd ongelijk, dan De toekomst zal pas leren wie er nu in de Schiedamse PvdA een rechts en wie een links beleid heeft voorgestaan. H.v.d.H. militair. Hij verzamelt insignes en andere herinneringen aan deze roem- ruchte krijgsmacht en hoopte op de Pasar Dalam zijn verzameling nog wat uit te breiden. Het is ook allemaal zo lang, zo vreselijk lang geleden. Vijfendertig jaar terug al vernietigden de Japan- ners in een paar maanden het oude Indie voorgoed. Twaalfbaanswegen doorsnijden Djakarta. De jongeren spreken geen woord Nederlands meer en heel wat Indiers op de Pasar Da lam waren het Maleis niet meer machtig. *Ook een bijzondere kreatie! De Pasar Dalam vertoonde veel Ne derlandse insluipsels. Verscheidene kermisexploitanten hadden hun gok- tenten in Sporthal Margriet opge- slagen en achterin de enorme zaal stond een rij flippermachines. De Oosthoek- en de Spectrumencyclope- die probeerden klanten te werven en eigenlijk ontbrak alleen de patattent. Toch waren er een massa Indische attracties. In vele stands werden Oosterse spijzen aan de man gebracht en menigeen wandelde rond met een gebakken banaan in de hand. Het aar- digste produkt van de hele Pasar Dalam: mode uit Indonesie. De boutique Rosa had een stand, waar de produkten van de Indonesche tex- tielindustrie te koop stonden en een aantal malen tooiden mannequins de bevallige leden met dit textiel voor een modeshow op het podium. Een Indische ladyspeaker stelde meisjes en kleding voor, noemde verlokkelijk de prijzen- en inderdaad, die vielen mee Uit de modeshow bleken twee dingen: de Indonesische ontwerpers hebben goede smaak en het is daar erg warm. De mannequins toonden allemaal kreaties voor de zomer. En wie in de zomer niet wil stikken van de hitte, moet echt niet „blote" jurkjes gaan dragen. Men is het best gediend met een dun ruimzit- tend en lang gewaad. Die Ievert der Indonesche mode overvloe- dig. De mannequins toonden lekker wijde maxi-jurken met alleraardigste motieven. Ook showden zij charmante omslagrokken. Leuk toch, om, daar een kleine garderobe van in huis te halen als de vakantie aan de Middellandse Zee wordt doorge- bracht. Overigens bleek dat de Indonesische mode zich niet op de jongere vrouw koncentreert. Er waren genoeg mo- dellen die dames een jaar of veertig vvjftig zeker niet zouden misstaan en SCHIEDAM— Al jaren lang kampt Schiedam met een zwerfkattenpro- bleem. Tussen de huizen van de stad en in de parken scharrelt een nog nimmer getelde nakomelingschap van op straat gezette huisdieren. Want het menselijk egoisme tegenover dieren kent nog steeds geen grenzen. Veel Schiedammers ontdoen zich Ook in deze omgeving is D'66 druk aan zijn herrijzenis bezig. De drie Schiedammers die een paar maanden geleden terug een lokale werkgroep van die partij oprichtten, konden een twintigtal nieuwe leden inschrijven. In Vlaardingen en Maassluis bleek eveneens belangstelling voor de ge- dachtenwereld der demokraten. Zo- veel nieuwe leden zijn er, dat het ex- perimentele stadium nu wel voorbij is. De demokraten gaan voor het hele Waterweggebied een echte partijaf- deling oprichten. Donderdagavond wordt daarover ver- gaderd in het zaaltje van cafe De Unie op de hoek van de Gerrit Ver- boomstraat en de Lange Haven in Schiedam. Alle belangstellenden zijn van harte welkom. Na de oprichtings- vergadering is er gelegenheid te over om onder het genot van een glaasje onderling wat van gedachten te wis- selen. schoenreparatm klaar tecwijl u vwacht SLEUTELS SLIJPEN GRAVEREN: Copioren Meuen Naamplaten Scharen Rotterdamsedijk 443 Centrum-Schiedam ■WSi. zonder meer van de vertroetelde huisgenoot, als het beest gaat verve- len. Poes wordt gewoon op straat gezet en moet verder maar zien. Nu kunnen katten zich in de stad wel een beetje redden. Ze slagen erin hun kostje op te scharrelen, dat wil zeggen, ze vangen zelden genoeg. Een zwerfkat heeft meestal honger en zelden kan hij bescher- ming vinden tegen de elementen. Vaak lopen de dieren een ziekte op en sterven na ellendig lijden. De zwerfkatten planten zich voort en dat is nog een reden van deze miauwende schooiertjes. De ,,in vrijheid" geboren katten zijn bovendien niet gewend aan omgang met de mens en kunnen zeer fel uithalen als een kleuter, denkend aan de lieve poes van oma, ze onbewust in het nauw drijft. Die katten hebben dus geen deel van leven en daarom doet de Schie damse dierenbescherming aan zwerf- kattenbestrijding. Wat nu komt, lijkt zeer wreed, maar is het niet. Wan- neer een dierenbeschermer een nest pasgeboren zwerfkatjes vindt, brengt hij de diertjes zonder aarzelen naar het asyl waar ze onmiddellijk in de gasklok worden afgemaakt. Deze heel jonge katjes slapen dan pijnloos in, zonder te merken wat ze overkomt. De dierenbescherming heett vastge- steld dat voor hegl jonge dieren deze dood de meest humane is. Overigens wordt voor oudere exemplaren de gasklok niet gebruikt. Wie een nest pasgeboren katjes vindt verricht dan ook een daad van dieren- liefde, als hij onmiddellijk het asyl in- schakelt. Hoe vreemd dat ook moge klinken. HOEk VAN HOLLAND - Op vrijdag 15 april a.s. /al om 20.00 uur in De Hoekstee het "Way Down Yonder in New Orleans" klinken. Dit is namelijk al ruim dertig jaar de herkenningsmelodie van de Dutch Swing College Band, die daar in het kader van het wijkcircuit "In de wijk gespeeld" optreedt. een mannequin van die leeftijd bewees dat keer op keer. Aardig was ook de stand van de ABAL. De ABAL is een stichtingdie in Nederland zonder winstoogmerk produkten Uit de derde wereld verkoopt. Daarbij letten de impor- teurs erop, dat de winsten niet in de zakken. van weinige rijken vloeien, maar dat de makers zelf een redelijk deel van de opbrengst krij- gen. Ondanks dit voorbehoud slaagt de ABAL er toch in, een ruim assorti- ment kunstnijverheid tegen konkur- rerende prijzen op de markt te brengen. Opvallende onyxbeeldjes uit Mexico stonden daar, pijpen uit Tanzania, heel revolutionair van vormgeving, maar ze roken lekker, erg aparte keramiek uit andere lan- den. De ABAL mensen hadden over belangstelling van het publiek niet te klagen, maar toch zagen ze met zorg uit naar het opmaken van de kas. Hun stand moest tweeduizend gulden omzet per dag draaien om precies uit de kosten te komen en dat bedrag was bij lange na niet gehaald. Agente vo5r ABAL-pro- dukten in Schiedam is mevrouw Honicle. Warande 75. Ook voor de redaktie van deze krant was het afgelopen maandag tweede Paasdag. Dat betekende echter wel, dat er een volledige voorbereidingsdag voor deze editie wegviel en dat er dus noodge- dwongen een keuze moest wor den gemaakt uit het aangeboden nieuws. Ook de zetterij heeft haar werk in aanzienlijk kortere tijd moeten doen dan gebruikelijk is. Dit heeft geleid tot het feit, dat met name de voorpagina's van de drie kran- ten, die samen de Rijnmond West. Combinatie vormen (Schiedams Nieuwsblad, Nieuwe Vlaardingse Courant en Maassluis Nieuwsblad) zoveel mogelijk zijn gecombi- neerd. Ziet bijvoorbeeld de lezer in Vlaardingen onder normale om- standigheden uitsluitend Vlaar- dings nieuws: nu zal hij in deze krant ook zaken kunnen tegen- komen, die op Schiedam en Maas sluis betrekking hebben. Nog niet eens zo erg onplezierig: ook bui ten uw woonplaats gebeuren din gen, die best interessant zijn! Toch zullen we volgende week, wanneer de omstandigheden weer „normaal" zijn, weer een krant uitbrengen zoals u hem gewend bent. Wie een bepaald bericht mist, dat hij graag in deze krant had gezien, weet dus waar het aan ligt! *Mode uit Indonesie: het is daar warm.... VLAARDINGEN De serie politie ke cafe's, die op initiatief van C.J.V. Liefde en Vrede wordt georganiseerd in Triangel aan de Fransenstraat, slaan aan! Dit blijkt al na twee avon- den uit het aantal bezoekers. De voorlopige konklusie kan zijn, dat het cafe in een behoefte voorziet. Op de startavond heeft de heer Fibbe, voorzitter van de Rijnmondraad en lid van het C.D.A., in een ontspannen sfeer met de aanwezigen gediscussi- eerd over problemen die te maken hebben met Rijnmond en de gewest- vorming. Uit de diskussie met de heer Fibbe kwam naar voren, dat hij voor- stander is van een kleiner aantal pro- vincies dan de 24 mini-provincies. O uw adres voor: gas - water ook voor camping - sanitar ia noienng dakbedekking V. SPECI ALE VALIA v t SERVICE V' 6 SCHlEQb Wie is die vrouwelijke discjocky??? Wie duffl???* met vele bekende juryleden en leuke prijzen!!! Min. leeftijd 14 jaarGeen inschrijfgeld Voor inlichtingen of aanmeldingen: TEL. 26.97.97. Julianalaan 122, hoek B.K.-laan - Schiedam. die nu in het kader van de wet reor- ganisatie binnenlands bestuur worden voorgesteld. Bovendien was hij van mening, dat men niet het hele bin nenlands bestuur in een klap moet re- organiseren. Hij pleitte voor experi- menten met gewestvorming. Deze ge- westen moeten dan wel financieel zelfstandig worden. Op de 2e. avond heeft mevrouw Smit- Kroes, lid van de Tweede Kamer voor de V.V.D;. het onderwijs aangesne- den. Uit het betoog van mevrouw Smit-Kroes bleek, dat zij het niet eens was met de onderwijsplannen van minister Van Kemenade. Zij was van mening, dat men een eigen (so- cialistische) maatschappij-visie niet via het onderwijs mag opdringen aan kincjeren, die op school zitten. De volgende avond, dat er politiek cafe zal zijn is woensdag 20 april. Op deze avond 'zal Klaas de Vries, lid Tweede Kamer voor de P.v.d.A. aan- wezig zijn. Omdat hij gespecialiseerd is op defensiegebied, zal dit het hoofdthema zijn van deze avond. Het spreekt echter voor zich, dat ook an dere politieke hangijzers aan de orde zullen komen. De werkgroep politiek cafe van het C.J.V. rekent er op, dat zoveel mo gelijk belangstellenden aanwezig zul len zijn. Aanvang van de diskussie is half negen. Het "cafe" is echter al eerder open. MAASSLUIS De feestelijkheden ter gelegenheid van het 50-jarig be- staan van de Maassluise Vrijwillige Brandweervereniging worden zoals wij eerder meldden, zaterdag 16 april voortgezet met een „open huis" en een spektakulair demon- stratieprogramma. De dag begint met het „open huis" in de brandweerkazerne aan de Fena- coliuslaan. Er is dan van 9.30 uur tot 12.00 uur voor ieder gelegenheid het wagenpark te bezichtigen. Onderwijl worden in de kantine aan de lopende band brandweerfilmpjes vertoond. Van 14.00 tot 15.00 uur zal de brandweer zich met een rondrit door de gemeente aan de bevolking presen- teren. De route is als volgt: Johan Evertsenlaan - Fenacoliu slaan - Laan 1940-1945 - Mesdaglaan - Rem- brandtlaan - Bilderdijklaan - Mgr. Bekkerslaan - P.C.Hooftlaan - Lange Boonestraat - Wagenstraat - Rozen- laan - Kastanjedal - Iependal - Olmen- dal - Berkendal - Dennendal - Rozen- laan - Westlandseweg - Uiverlaan - Lijsterlaan - Burg, van Reesstraat - Merellaan - Haydnlaan - P.J. Troel- straweg - Keucheniusstraat - Govert van Wijnkade. De rondrit wordt afge- sloten met een demonstratie van ongeveer 15.00-16.00 uur aan de Govert van Wijnkade (tussen Keu cheniusstraat en de inrit van scheeps- werf De Haas). Aan de rondrit en de demonstratie nemen alle korpsleden deel met het volgende materieel: de Magirus Deutz automotorspuit. de Daf automotorspuit; de Magirus Deutz autoladder; de International automotorspuit; de Hanomag ma- terialenwagen en de z.g. „gouden koets", een uit 1923 daterende mo- torspuit, die tijdens de rondrit op een aanhangwagen wordt vervoerd. Bij de demonstratie zullen auto- spuiten water geven met lage druk, met hoge druk met schuim en met waterkanon. Bij gunstig weer (weinig wind) zal ook het waterka non van de ladderwagen vanaf 30 meter hoogte worden ingezet. Ook de „gouden koets" zal water geven. Een spektakulair hoogtepunt wordt de operatie „auto-met-inzittende- te-water", waarbjj een personen- auto met pop in de Haven wordt gereden, waarna brandweerduikers de pop gaan redden en met behulp van de EHBO op een brancard zullen afvoeren. Vervolgens takelt de fa. Boekestijn uit Maasland dc auto op de kant, waarna deze met hydrau- lisch gereedschap en een motorslijp- schijf vakkundig wordt opengesneden, Tijdens de demonstratie wordt via de geluidsinstallatie van de materi- alenwagen een toelichtende repor- •tage gegeven. De demonstratie wordt opgeluisterd met een aangepast pro- gramma van het wekelijks koncert op het carillon in de Grote Kerktoren, dat stadsbeiaardier Gerard de Waardt ten gehore zal brengen. „Aan de schoonmaak? Welnee meid, voor dePasen moet dat af zijn bij mij, hoor!" Een vluchtig opgevangen op- merking, zomaar op straat of in een winkel, maar bij mij brengt dat een hele stroom gedachten los. Om te beginnen: wat is eigenlijk schoonmaken? Soppen, zemen, poet- sen en zo: dat gaat toch wel zo'n beetje het hele jaar door? Tenminste, wanneer ik een paar keergedacht heb: oei, wat zien die ramen eruit of die trap schreeuwt om een opknapbeurt, dan zit er wel een kans in dat er eens een paar emmers of andere benodigd- heden tevoorschijn komen. Maar een heel huis schoon van voor tot achter. va" boven naar beneden: dat. is in mijn ogen zoiets als een fata morgana Of zou die mevrouw ook eventueel witten, verven, behangen en wat al niet meer bedoeld hebben? Dan moet ze volgens mij toch wel over een to verstaf beschikken. Want eerlijk: in febman begonner. wij al vol goede moed. In ieder ver trek moest er wel iets gebeuren dU jaar. Nu zijn we al zo'n beetje op d< helft en dat vind ik al heel wai Nou zal ook wel niet direkt alle mee. In de kamer van mijn dochte was 't zelfs driemaal-is-scheepsrecht Een slecht plafond; dat gingen du tempex tegels tegenaan, want in di andere kamer bevalt dat prima. Bi 't inplakken van de laatste hoord>. m'n man echter een raar geritse achter zich en 't plafond was vloet bedekking geworden. Nog maar eens dikker insmeren, en ja hoor: 't hield. Maar na twee dagen zag het er wel een beetje raar uit. Net berg en dal. Dan weet je dus dat je het beter niet tegen een zachtboard- plafond kunt plakken. En 't gevolg? Alles eruit slopen en een heel nieuw erin. Maar nu is't dan ook goed, mede dankzij deskundige hulp. Terwijl er dus op een andere kamer wordt gewerkt, doet onze slaapkamer dienst als opslagmimte, want die is zo groot dat 't daar eigenlijk niet in de weg staat. Maar gek is't wel, als je 's avonds onder de wol kfuipt en je kijkt in 't rond. Vandaar ook het hopelijk wijze be- sluit, dit vertrek maar als laatste onderhanden te nemen. En als we zover zijn voel ik me een hele Piet. Misschien wordt dat voor Pinksteren. RITA Tot aan de verkiezingen is iedereen, die zijn politieke nieuws kwijt wil in onze rubriek Stemhok, van har te welkom. Het adres: Rijnmond West Combinatie, Postbus 306 in Vlaardingen. Uw bijdragen moe ten 's maandags binnen zijn. 26 april komt Max van der Stoel voor de PvdA naar Vlaardingen. Hij spreekt in zaal Harmonia. Men begint om 20 uur> Begin mei zal dr. L. van Klinken, wetenschappelijk medewerker van de RU in Leiden, op een bijeen- komst van de kiesvereniging van de Reformatische Politieke Fede rate spreken over „Waarom RPF". Tijd en plaats worden nog bekend- gemaakt. De RKPN houdt op 3 mei in zaal Irene in Schiedam een open- bare vergadering. Klaas Beuker zal het spreekgestoelte bemannen. 18 april om 20 uur spreekt me vrouw Nel Ginjaar-Maas in Euro- poort in Schiedam tijdens een avond die wordt georganiseerd door de WD. De Toverbal Maassluis houdt op 14 april een avond die in het kader van het CDA zal staan. Men begint om 8 uur. Volgende week woensdag, 20 april, houdt CJV Liefde en Vrede haar eerstvolgende politieke cafe in de reeks tot aan de tweede ka- merverkiezingen. Klaas de Vries, 2e kamerlid voor de PvdA met de- fensie als specialisme, zal -de aan- zet tot de diskussie leveren. Plaats van hindeling: Triangel, Vlaardin gen. Dinsdag 3 mei is Susan Bisschof- van Heemskerk van D'66 als gaste in CJV's Politiek Cafe aanwezig. Ook dit wordt gehouden in De Triangel in Vlaardingen. De PSP afdelingSchiedam houdt vrijdag 13 mei in zaal Irene in Schiedam een verkiezingsavond. De spreker is nog niet bekend, wel zal tevens de film Mit uns nicht mehr (over multi-nationals) wor den vertoond. Op 9 mei is mevrouw Erica Ver- kerk-Terpstra voor de WD in De Ark in Maassluis. Men begint om 20.15 uur. Op 23 mei is Pol de Beer (WD) in De Hoogkamer van het NIVON in Vlaardingen. Aanvang 20 uur. Maandag 16 mei houden de Maassluisse VVD-vrouwen een bij- eenkomst op het adres Merellaan 117. b mei wordt in De Toverbal in Maassluis een PPR-presentatie ge houden. Hans van de Wilk van de ze partij is aanwezig. 12 mei is Ria Beckers van de PPR in Schiedam. Exacte plaats nog niet bekend. Morgen, 14 april, staat het CDA centraal in een avond bij Maassluis' Toverbal. In De Toverbal is 21 april de PvdA aan de beurt. Nog steeds Toverbal Maassluis: 5 mei een PPR-avond. De laatste politieke avond van Tovefbal is op 12 mei: dan wordt de PSP de gelegenheid geboden haar standpunten te verkondigen.

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1