Verrassing schoolkinderen te vroeg bekend Oranje heeft Schiedam nooit gemeden stemhQk Deze week Voorjaars- bijlage Leuke brief... Bewoners Groenoord kunnen gaan praten hak Punk-groep zoekt goede oefenruimte Win Moeders mooiste neem vaker een bloemetje mee ook na zessen Ondanks schot op Willern III: Uw nieuws in onze krant Geen kursief Uniform KAMTKkK.NING iiliPtssa Geen verrassing Monger 75 ct vootdeel op250gr bonbons Huur u w nieuwe Skala kleuren-TV voor extra lage lente-prijs. 1 SCHIEDAM Gisteren bracht koningin Juliana een uitgebreid werkbezoek aan onze stad. Technisch is het voor het Schiedams Nieuwsblad helaas onmogelijk om een uitgebreid verslag te geven, al hadden we het graag gedaan, zo vlak voor Konjnginnedag. Gelukkig zijn er meer bladen in Schiedam, en als wij de auteurs daarvan kennen, dan zult U geen snippertje nieuws missen. - x: Door bijzondere omstandighe- den kan het wekelijkse kursief je dat de lezer telkens op deze plaats aantreft, niet worden op genomen. Volgende week zal deze rubriek weer zoals het hoort worden geplaatst. REDAKTIE Bel(010) 651277/730733 365dagen service per jaar. POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP. ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 27 APRIL 1977 le JAARGANG NO. 30 Koningin Juliana bracht werkbezoek aan Schiedam Het koninklijk bezoek heeft de plaat- selijke autoriteiten wel de nodige hoofdbrek'ens bezorgd. Er moest ste- vig gekonfereerd worden tussen amb- tenaren van de gemeente en leden van de Rijksvoorlichtingsdienst, op- dat de informatie zou worden ver- strekt op de manier, die men te Soestdijk gewend is. De politie had haar handen vol aan het afzetten van de wegen en het garanderen van Hare Majesteits veiligheid, een verantwoor- delijkheid die zy samen met een spe- ciale rechercheurs droeg die voor hun brood de koninklijke familie be- schermen. Komissaris van der Haagen en zijn hoofdinspekteur tenslotte moesten Grauw en somber beheerst het weeshuis de Lindenhof nog steeds de Lange Achterweg. Jan en Kaat, de eerste twee wees- kinderen, in hout op het dak aangebracht, kijken parmantig het straatje in, want ze staan zo hoog dat niemand er bij kan. Verder is het treurig gesteld met het unieke achttiende-eeuwse bouwwerk. Vernielzuchtige men- sen —en antiekdieven— kunnen zonder moeite binnendringen en om de zoveel weken figureert het gebouw dan ook in het Schiedams Politienieuws. Zo ook deze keer. Het lijkt wel of de gemeente een hekel aan het bouwwerk heeft. Boze tongen beweren zelfs dat men het hele geval op het Stadskantoor liever vandaag dan morgen ziet instorten. Het Schiedams Nieuwsblad heeft niet de neiging om aan zulke ge- ruchten geloof te hechten, maar soms zou je denken, dat er veel waars in stak. Het is veel te gemakkelijk om binnen te ko- men. En toch valt er heel eenvoudig wat aan te doen. Zie het schok- kende avontuur dat Johan de Block (Lange Achterweg 2a) verleden week overkwam.. Johan woont in bij een vriend die ooit eens dat huis kraakte. De ge meente is niet zo dol op krakers maar omdat ontruiming van het krakerswijkje aan de Laan op een drama uit zou lopen, mogen alle bewoners daar blijven. Zodra ze verdwijnen, maakt de ge meente hun pandje onverwijld dicht. Verleden week nu verhuis- He de vriend van Johan en tnen hij thuiskwam, vond hij tot zijn verbijstering het hele huis dicht- getimmerd. Zorgvuldig waren planken voor de ramen aange bracht, de deur bleef herme- tisch geslotenWeer zo'n last- pak weg. Dat het halve huis nog vol meubeltjes stond, dat hadden de wakkere timmerlieden der ge meente over het hoofd ge- zien. Johan is nu op het Stads kantoor bezig om het pand Lan ge Achterweg 2 weer open te krijgen. Het verschil met de Lindehof is frappant. Daar wordt nooit een raam dichtgespijkerd. Daar wordt niets drastisch met de deur gedaan. Daar kun je bijkans vrij in en uit gaan. En dat ter- wijl overal in diezelfde buurt de zorgvuldig dichtgespijkerde krotten staan: dat er maar geen krakers in komen. De Lindenhof staat leeg. Al ja ren'. Toch is niemand van de ge meente op het idee gekomen dit waardevolle en historische bouw werk ook eens hermetisch af te sluiten. Tot er een goede be- stemming voor gevonden is. Dat dichtspijkeren levert inderdaad geen fraai gezicht op, maar de zoveelste lege plek in de binnen- stad is nog lelijker. Daar zouden ze nou eens vragen over moeten stellen in de ge- meenteraad. H.v.d.H. hun uniformen tevoorschijn halen. Zij doen hun werk bijna altijd in het burgerkloffie, maar hoog bezoek eist dat zij ceremonieel verschijnen, zeker als koningin Juliana op het politiebu- reau komt - en dat heeft zij gisteren gedaan. Delen van het gebouw kregen speciaal voor haar een nieuwe lik verf. Schiedam had iets aardigs voor Hare Majesteit georganiseerd. Zij mocht op het politiebureau een verkeersles bij- wonen van de zesde klas der Dr. Gunningschool. Fotografen en jour- nalisten mochten daar niet bij zijn, want de koningin wilde na afloop van de les eens ongedwongen met een stel Schiedamse lievertjes praten. Het had voor de leerlingen van de Gunning- School een grote verassing moeten worden. Gisterochtend, zo schreef het pro- gramma voor - zou de ouders worden verteld, dat zoon of dochterlief tus sen de middag niet thuis kwam, want de les zou doorgaan. En dan verscheen om twaalf uur precies de bus naar het politiebureau. Dat had men zo gepland om de kinderen niet zenuwachtig te maken. Het is tenslot te niet niks als je met je twaalf jaren aan niemand minder dan koningin Juliana wordt voorgesteld. Helaas maakte de Rijksvoorlichtingsdienst alles een week van te voren bekend, zodat het verassingselement er een beetje af was. Jammer voor de kinderen en vooral jammer voor de koningin. Tenslotte heeft Hare Majeteit gister- middag in het Stedelijk Museum een aantal kunstprijzen uitgereikt. SCHIEDAM Schiedam is een oran- jegezinde stad. T6ch is het gerucht niet weg te branden, dat leden van het koningshuis onze stad mijden, omdat zij daar niet veilig zouden zijn. „Eigenlijk wil ze niet komen", zo wordt er nu weer in de cafe's verteld, „want ze hebbert wel eens in Schiedam op koning Willem III geschoten Ze hebben in Schiedam nooit op koning Willem III geschoten. Hij is er zelfs nimmer geweest. Dat wil zeggen een keer zou hij met zijn jacht bp het Hoofd aanleggen. Maar de hotemeto- ten, verkeerd voorgelicht, wachtten in vol ornaat op het station. Koning Willem III, gehecht als hij was aan be- tuigingen van eerbied tot zijn door- luchtige persoon gericht, werd zo woedend toen hij de lege kade zag, dat het schip meteen opdracht kreeg door te stomen richting Delfs- haven. Er( zo verliep zijn enige ken- nismaking met onze stad. Hoe komt zo'n gerucht dan in de we- reld? Een bepaalde tak van de ge- schiedeniswetenschap houdt zich be zig met mondelinge overlevering. Nu neigen mensen tot overdrijvin en de deskundigen op dat gebied proberen dan ook de geruchten tot hun ware proporties terug te brengen. Schie dam is een mooi voorbeeld van zo'n uit de hand gelopen verhaal. Tot aan de verkiezingen is iedereen, die zijn politieke nieuws kwijt wil in onze rubriek Stemhok, van har- te welkom. Het adres: Rijnmond West Combinatie, Postbus 306 in Vlaardingen. Uw bijdragen moe ten 's maandags binnen zijn. Begin mei zal dr. L. van Klinken, wetenschappelijk medewerker van de RU in Leiden, op een bijeen- komst van de kiesvereniging van de Reformatische Politieke Fede rate sprekenover„Waarom RPF". Tijd en plaats worden nog bekend- gemaakt. Dinsdag 3 mei is Susan Bisschof- van Heemskerk van D'66 als gaste in CJV's Politiek Cafe aanwezig. Ook dit wordt gehouden in De Triangel in Vlaardingen. De PSP afdelingSchiedam houdt vrijdag 13 mei in zaal Irene in Schiedam een verkiezingsavond. De spreker is nog niet bekend, wel zal tevens de film Mit uns nicht mehr (over multi-nationals) wor den vertoond. Op S mei is mevrouw Erica Ver- kerk-Terpstra voor de WD in De Ark in Maassluis. Men begint om 20.15 uur." Op 23 mei is Pol de Beer (WD) in De Hoogkamer van het NIVON in Vlaardingen. Aanvang 20 uur. Maandag 16 mei houden de Maassluisse WD-vrouwen een bij- eenkomst op het adres Merellaan 117. 5 mei wordt in De Toverbai in Maassluis een PPR-presentatie ge houden. Hans van de Wilk van de ze partij is aanwezig. Nog steeds Toverbai Maassluis: 5 mei een PPR-avond. De laatste politieke avond van Tovefbal is op 12 mei: dan wordt de PSP de gelegenheid geboden haar standpunten te verkondigen. 12 mei is Ria Beckers van de PPR in Schiedam. Exacte plaats >og niet bekend. Op 29 april zal Dilia van de Heem, 2e kamerlid van de PPR, een bezoek brengen aan Maassluis. Zij spreekt vanaf 20 uur in Ko- ningshof. *Op 20 mei komt Kees van Kuy- ten van de PPR voor een werkbe zoek naar Maassluis. Tijd en plaats zijn nog niet bekend. "Klaas Beuker, fraktievoorzitter van de RKPN, spreekt dinsdag 3 mei om 20 uur in zaal Irene in Schiedam. *ln Hoek van Holland wordt op 11 mei een diskussie-avond ge houden, georganiseerd door PvdA, samen met de WD en CDA. len van den Heuvel is in ieder geval aanwezig, terwijl gehoopt wordt dan van andere partijen Hannie van Leeuwen en Haya van Some- ren present zullen zijn. Plaats van handelinq: De Hoekstee. In de jaren vijfig van de vorige eeuw heerste er honger binnen de stad. De brand ersknechts konden maar nauwelijks aan hun maaltje aard- appelen komen en brood was hele- maal onbetaalbaar, want daar lag behalve een rijksbelasting ook stedelijke accijns op. Weliswaar kon je op Singel - toen gemeente Oud-Mathenesse, brood krijgen zonder Schiedams Accijns, maar dat moest de stad in worden gesmokkeld en speciaal aangestelde kommiezen probeerden de smokke- laars te onderscheppen. De stemming raakte op een kookpunt en toen streng protestantse evangelisten probeerden hun geloof aan de katho- lieke brandersknechts te slijten, brak de hel los. Eerst kregen de brengers der blijde boodschap een pak slaag, daarna was de beurt aan de politie. Schiedam werd een kokende hel van amok makende hongerlijers. De regering had daarop in die dagen een antwoord: de koninklijke huza- ren met hun paarden, hun sabels, hun genadeloosheid tegen een ongewa- pende vijand. Ze veegden zonder moeite de straten schoon. Maar een opstandeling bezat een pistool - je had in die dagen geen vergunning no- dig en kruit was te koop bij de dro- gist - en met dat pistool loste hij een schot op zo'n koninklijke huzaar,... En al gauw was die huzaar koning Willem III van Oranje Nassau gewor- den, hertog van Luxemburg, graaf van Buren enz. enz. Niks van aan dus, van die aanslag op des konings onschendbaar persoon... Het Oranjehuis heeft Schiedam dan ook nooit gemeden. Het bezoek van koningin Juliana was het zoveelste in een hele reeks. HAN VAN DER HORST. *Een pagina vol autonieuws, met als testwagende Datsun Fll coupe. 'Honkbalseizoen gaat dit week- einde van start. •Herman Smit (58) doet weer mee aan Havenloop. Vandaag rolt, tegelijkertijd met deze krant, de Voorjaarskrant bij u in de bus, een bijzondere bijlage van de Rijnmond West Combina tie, waar dit blad onderdeel van uitmaakt. In deze voorjaarskrant zal de lezer tal van onderwerpen tegenkomen, die hem zeker zal interesseren. Een van die onderwerpen zou bij- voorbeeld de prijsvraag kunnen. zijn, die in die krant is opgenomen en waaraan iedereen die daar zin in heeft kan meedoen. O uw adres voor: gas - water - ook voor camping - sanitair riolering - dakbedekking gz speciale valiant service 6 SCHIEO^ GEMEENTEE3ESTUUR VAN SCHIEDAM Aan belanffhehbende. «tii bOl a Ondarw.rp aan2et tot integratie van prioritei ten- programma in meerJarenplanning 107/11 lc-aruari 1977 Ten vervolge op de door ons gelnitieerde multi-dirciplinaire koBrd^natie van het veraaderingsprocea dat te gelegener ti.:d als een tranaaktionele exponent de eocldogische optiek in de organisatievorm zal moeten konkre ti- seren aullen nog eqige, binnen de matrix van inter-organisationele ver- houdingen en institutionele processor! convenife'rende attltudealternatieven volgen, die een diveraificatie beogen van diagnoatiache en therapeutische speciallamen, vaardoor voornoemde expanaietypen een zodanlge schaalver- groting ondergaan dat een andere dichotomisering ala basisvoorvaarde voor verdere interne differentiatie naar het atrategische en operatio nal stratum van aktie en decisles alieen ala een typologie van oagevinga- kondities kan worden gesteld binnen het normatleve edukatieaysteem dat ala grensatruktuur in relatieve zin wordt afgeachermd van de substruktuur van een voor deze conatellatie illustratieve modelontwikkellng van de voorgeetane geTntegreerde re-aktivatie van de relevante conceptuallee ring. Vrij vertrouwen op uw medewerklng in deze. hoogachtend, aecr. werkgroep Proc. Comp. Taiafjon 0I&J6Q6 00 SCHIEDAM - Het is altijd leuk om post te krijgen, vocral als het zulke brieven zijn. De meeste lezers van het Schiedams Nieuwsblad zuuen wel geen belanghebbenden zijn, maar toch vonden wij het een goed idee bovenstaan epistel over te nemen uit Pats, het aardige personeelsblad van de gemeente. De Pats-redaktie staat ook verbaasd. Ze nodigt haar lezers uit in maximaal vijftien woorden op te schrijven, wat de seer, werkgroep proc. comp. nou eigenlijk bedoelt en een deskundige jury zal aan de beste inzender toekennen „een prijs, bestaande uit een mooie gevulde sjokoladereep in schitterende zilverfolie verpakt. omgev'en door een kleurigc wikkel". GROENOORD De werkgroep wijkontmoetingscentrum Schiedam- Noord schiet al lekker op. De plan- nen voor het door die werkgroep be- vorderde centrum zijn (pt in de fines ses bekend. Daarom is opnieuw het woord aan de bewoners. Op vijf mei is er in gebouw de Ark, Hargplein, om acht uur een informa- tie-avond. Dan zal de werkgroep sa men met Dik Vrielink van de'stich- ting Ruimte een voorlopig program- ma van eisen bekend maken. De vol- gende vragen komen aan de orde: hoe moet het vrijetijdscentrum eruit zien? Welke verschillende ruimtes ko men er en hoe verhouden ze zich tot elkaar? Hoe groot zijn die ruimtes en wat komt er in? Het volledige eisenprogramma wordt op vijf mei aan de bezoekers uitge reikt. schoenreparatie Maar lerwtjl u veactrt SLEUTELS SLIJPEN: GRAVEREN: Copieren Me«en Naamplaten Spharen Rotterdamsedijk 443 Centrum-Schiedam SCHIEDAM Punk, de nieuwe Amerikaanse trend in de popmuziek, Maak met deze supervoordelige moederdag aanbieding van de week uw wedstrijdkaart vol en maak kans op reischeques dinercheques v Aanbiedingen geldig 28-4 t/m 4-5 U weet het: bij de redaktie van dit blad bent u altijd van harte welkom met nieuws over uw ver- eniging, uw buurt, uw bedrijf of noem maar op. We stellen het altijd zeer op prijs op de hoogte gehouden te worden van de diverse gebeurtenissen, hoe beperkt in omvang misschien ook, die in de stad plaatsvinden. Neem even kontakt op. Telefo- nisch (010-346711) of schrifte- lijk (Rijnmond West Combinatie, Postbus 306 in Vlaardingen) Zorgt u wel dat uw nieuws uiter- lijk maandag 17 uur binnen is? REDAKTIE jbtogmagrVunst bvj L. BOEKHOUT Iris stationsbioemenxiosKen. Elke dag geopend tot 9.00 uur en zondags tot 8.00 uur 's avonds. SCHIEDAM - Wie voor het weekend boeken in huis wil halen, moet eruiterlijk vrijdag bij zijn. Op Koninginncdag is de bibliothcek met al haar filialen gesloten. is ook opgedoken in Schiedam, Peter Bijloo, Ben Lanser, Hans den Hou- ting en Erik Verwaayen hebben de groep The End opgericht om dit genre te beoefenen. Punk-rock is eigenlijk een terugkeer naar de goede oude beatmuziek van de jaren zestig. De Amerikaanse pop- groepen nieuwe stijl hebben de pe- perdure installaties vol bijzondere ge- luidseffekten van de gevestigde for- maties krachtig vervloekt en treden met zo weinig mogelijk materieel. Daarmee maken zij eenvoudige, rit- mische muziek met vaak rauwe teksten. Virtu osigheid, waarin bij- voorbeeld Pink Floyd uitblinkt, ach- ten deze muzikanten uit den boze. Zij hebben dan ook weldra afkeer ge- wekt van de gevestigde popgroepen, want punk blijkt aan te slaan. In het muziekblad Rolling Stone klaagden de andere stijl popmusici een aantal maanden geleden bitter hun nood. Om hun geluidsinstallaties te kunnen bekostigen staan ze meestal diep in de schu'.d en het grootste deel van hun inkomsten gaat onmiddellijk naar de banken, die dat materieel hebben bekostigd. The End werkt net als de grote Ame rikaanse voorbeelden met weinig materiaal. Op het moment hebben de vier Schiedamse punk-vrienden voor f. 1000,- aan spullen in huis en daar moet alieen nog maar een zanginstal- latie bij, om Erik Verwaayen kans te geven het vokale gedeelte te vertol- ken. Een probleem is het gebrek aan een goede oefenruimte. De groep wil namelijk intensief gaan repeteren om over een maand of twee voor het eerst te kunnen optreden. Hans den Houting, basgitaar, gelooft dat zoiets best kan. Behalve zanger Erik hebben de andere bandleden al eerder in pop groepen gespeeld.

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1