AUTO TEST Datsun Cherry FII Coupe voor sportieve stadsmensen EN NU: DIE VAN U! Wie rijdt de oudste Kadett Van 'Jacob' tot 244 DL in jubileum-uitvoering 1111 Fijn, maar met beperkingen TECHNISCHE GEGEVENS Zoekaktie General Motors: f #- ymmzr m m.,,. 50 jaar Volvo-automobieleri: 11111 ■H IBB 1T-SU piiiiiiiiii door PAUL HOUKES Nagenoeg een jaar geleden. in mei 1976. werd de Datsun Cherry FII geintroduceerd: een nieuw type, dat in eerste instantie niet bedoelde de ,,oude Cherry te vervangen, maar er eerder een iets grotere aanvulling op wilde wezen. De wagen werd leverbaar in vier verschillende carrosserieuitvoeringen: 2-deurs, 4-deurs, coupe en stationwagen. Ook wat de motorinhoud betreft zijn er keuze- mogelijkheden: de 2-deurs is als ,,luxe" naar keuze verkrijgbaar als lOOOcc-er of met een 1200-motor. Datzelfde geldt voor de 4-deurs, terwijl de stationwagen uitsluitend met 1000 cc-motor te koop is en het coupe-model standaard is uitgerust met de 1 200- motor. Het is dat laatste mode) van de F II. de coupe, dat we een week je te logeren had den. In het hoekje Stadsverkeer Konklusie HRRHH m mmm mm Bijnaam Toch doorgaan ■K ipl wwvvvwvsivwwvvvvwvswwwvwvwvwvwwyvww Volvo Car BV WAWAV.VVAVWMWJVV.\ V.W.V.V.WAV.V.VAV. Om maar meteen met de deur in huis te vallen: die F II is een aller- vriendelijkste autootje met een zeer aardig uiterlijk en een sportief karaktertje, maar hij heeft wel duide- lijk zijn beperkingen. Er zijn bij de- ze wagen eigenlijk maar twee moge- lijkheden: of je vindt 'm fiin en dan is het ook liefde bij de eerste proef- rit, of je vindt het een vervoermid- del, dat toch niet zo nodig hoeft. Als deze auto in zijn totaliteit be- oordeeld moet worden (zo dat met een pluriform ding als een auto al mogelijk is), dan zal de uitslag van die beoordeling voor een groot deel afhangen van de instelling van de bestuurder en zijn passagiers. Het is een logische zaak: een zee van ruimte kun je in dit model niet verwachten. Voorin kan het alleinaal nog net, hoewel al te langbenigen het hier ook wat moeilijk zullen krij- gen. Ik heb tenminste nog nooit ie- mand zulke merkwaardige kapriolen uit zien halen om er in- en er uit te komen. Als de voorstoelen wat meer naar voren worden geschoven gaat het allemaal wel wat beter maar dan wordt het daar weer duidelijk te krap. Passen en meten dus, en niet te grote mensen meenemen. Nou zijn er hele volksstainmen die daar to- taal ongevoelig voor zijn, zeker als het om een sportief autootje gaat. Die krap bemeten ruimte hoef je dus niet noodzakelijkerwijs negatief te beoordelen. Voor de zitpositie achter het stuur geldt in feite hetzelfde. Wie uit is op groot komfort en een ruime mate van luxe zal zich wel tweemaal be- denken, voor hij deze auto aanschaft. Maar daarmee is nog niet gezegd dat het slechte stoelen zijn. Wel geven ze zeker in zijdelingse lighting wat weinig steun. N Wat de overzichtelijkheid van het dashboard betreft: dat is helemaal niet zo slecht. De belangrijkste ele- menten zitten rondom de bestuur der gegroepeerd, met recht voor hem twee ronde klokken in een vier- kant kader waarin snelheidsmeter/ kilometerfreller en temperatuur- en brandstofmeter zijn opgenomen. Rechts daarvan zit een zelfde klokje maar dan wat kleiner. waarin waar- schuwingslampjes voor onder andere achterruitverwarming en noodknip- perlichten zijn ondergebracht. Aan de linkerkant zit tenslotte een toe- renteller. Juist dat nuttige instrument is slecht geplaatst: het zit helemaal in het hoekje en valt voor een fiks deel achter het stuurwiel. Waarom dat ding nou niet recht voor de bestuur der, in plaats van die twee meters, zo heb ik me een week lang afge- vraagd. Nuttige accessoires zijn er voldoende: de uitrusting is behoorlijk kompleet: ruimte voor wat kleine spulletjes is niet al te dik gezaaid. Er is een dashboardkastje, maar gek veel kun je er niet in kwijt. Er zit een verende klep voor, waardoor een slot- je kon vervallen. Onder dit kastje bevindt zich nog een pakjesplank. Wat de bagageruimte betreft: die mag er wel zijn. Hoewel het statjonwa- gen-model zonder twijfel nog aan- zienlijk meer laadruimte te bieden heeft kun je toch wel behoorlijk wat spullen meenemen, zeker als de ach- terbank is weggeklapt. Vooropgesteld tenminste dat de bagage niet te hoog is. Een hoedenplank of iets van dien aard ontbreekt. En dan: de sleutel in het kontakt- slot, starten (kost geen enkele moeite overigens) en... rijden maar! Een algemene indruk: plezierig-wendbaar, met zeker voor het stadsverkeer voor- treffelijke eigenschappen. Het enige punt van kritiek dat je binnen de be- bouwde kom kunthebben is dat de vloerpook een beetje ,,vaag" aandoet zeker in het begin is wat zoekwerk niet te voorkomen. Uiteindelijk vind je de juiste posities voor de diverse versnellingen natuurlijk wel. Op de buitenweg doen de al eerder genoemde beperkingen zich weer een beetje gelden. De wagen is niet zo fel als het uiterlijk doet vermoeden, (van 100 tot 120 duurt 130 sekonden), terwijl ook de motor haar werk niet geheel geruisloos doet. Echt pro- blematisch is het allemaal overigens niet: de problemen blijven zonder meer binnen het redelijke. Maar in anderhalve dag met deze wagen naar Joegoslavie rijden: dat zou ik eigen lijk toch niet graag doen! De besturing daar valt valt weinig op aan te merken. Het gaat zonder pro blemen, niet te licht en niet al te zwaar. Ook de remmen geven geen reden tot klagen. Het uitzicht naar schuiri-achter: daar valt best een hartig woordje over te zeggen. Door de bijzonder fors uitgevallen achterstijlen is het vooral bij een bocht naar rechts goed oppassen om geen fietsers omver te rijdefi. Ik weet het: die nare eigenschap is bij dit uiterlijk nou eenmaal niet of nau- welijks te voorkomen, maar verve- lend is het, ook het oogpunt van de eigen of andermans veiligheid, wel. Watcrgekoelde benzinemotor; kop- kleppen 4 cilinder in lijn. boring x slag 73x70 mm. cilinderinhoud 1171 cc. Kompressieverhouding 9.0:1. Ver- mogen 62 DIN-pk bij 5600 omw min. Max. koppel. 8.0 kgm bij 3600 inq,/min. (DIN). HITACHI tweetraps valstroomcarbu- rateur. Mechanische brandstofpomp inhoud brandstoftank 40 liter. Transmissie Alle 4 versnellingen vooruit gesyn- chronisccrd; bediend door pook op de vloer. Overbrengverhoudingen: le 3.673; 2c 2.217; 3e 1.448; 4e 1.000 achteruit 4.093. Fnkelvoudige droge plaatkoppeling, met diafragmatype drukgroep. Remmen Hydraulisch kruiseling gescheiden remsysteem met remdrukbegrenzer voor de achterremmen. Rembekrach- tiging. Voor: scliijfremmen. achter: trommelrenimen. Handrem: werkt op de achterwielen. Wielophanging Voor: onafhankelijke vering Mac- Pherson systeem. draagarmen en een stabilisatiestang. Achter: onafhanke lijke vering d.m.v. geleide-armen met schroefveren en gasgevulde schok- dempers. Wjelen en banden 4 1/2 J geperste stalen velgen Ban- denmaat f55SR-12. Stuurinrichting Tandheugel. Overbrengingsverhou- ding 18:1. Vcilighcidsstuurkolom. Elektrisch systeem 12 volt 45 AH-batterij, dynamo 35 Amp. Carrosserie Zelfdragende carrosserie met veilig- heidskooi. Maten en gewichten Lengte 3.825 m. breedte 1,5 m. hoogte 1.31 m. W'ielbasis 2.395 m. spoorbreedte voor 1.275 m. achter 1.24 m. gewicht: 760 kg. Max. toe- laatbaar gewicht: 1170 kg. Draai- cirkel 10.4 m. Uitrusting Ruitenwisser 2 snelheden. elektri- sche ruitensproeier. alarminstalltie, zonwerend glas. hoofdsteunen, stuur- slot. tocrenteller. verstelbare rugleu- ning. aansteker. radio, achterruitver warming, handremverklikkerlicht. af- sluitbare tankdop. Prijs f 13.420.- inklusief BTW. Importeur: Datsun Nederland BV. Lisse. De algemene konklusie heeft de le- zer eigenlijk al aan het begin van dit verslag kunnen lezen. Een auto, die je fijn vindt of die je niet zo aanstaat. Het sportieve uiterlijk heeft zeker zijn bekoringen. maar er zijn zo hier en daar wel wat beperkingen. Toch bestaat voor deze coup6 een duide- lijke markt. Dat hebben de verkoop- cijfers trouwens wel uitgewezen. Je moet er alleen wel inpassen. En die laatste opmerking is voor tweeerlei uitleg vatbaar. „Wat \indt u van uw eigen auto?" Dat was de oproep die we op de autOpagina van vorige rnaand plaatsten. Een oproep aan al die lezers, die best hun ervaringen kwijtwilden over het merk en type waarin ze -al dan niet naar voile tevredenheid- in rondrijden. Uit de binnengekomen brieven kozen we de volgende reakties. ,,Mijn man en ik rijden al jaren Skoda en het valt ons op dat daar hetrekkelijk weinig over geschre- i'en wordt. Zelfs in tests kotut in het rijtje automerken Skoda niet voor. Onze ervaring is namelijk zeer goed. Niet duur in aanschaf. Rijdt ca. 1 op 14. Onderdelen ook rcdelijk in prijs. Op vakantie in de bergen primaHier dus enige van onze ervaringen". Mevr. A. Ras, Hoogvliet. We doen ons best mevrouw: wel- liGht binnenkort irtderdaad een Skoda als onderwerp van onze rij- impressie! Niet minder tevreden is de heer M. ben Ahmed, maar dan wel over een ander automerk. ,,Blij dat ik rij. Dit gezegdc is erg populair in deze tijd en ik moet zeggen dat ik ook blij ben dat ik rij. We zijn met zijn tweetjes, mijn vrouw en ik en rijden ajaren Austin Mini. Het bevalt ons uitstekend. Ren prima wagentjc. Sportief ran uiterlijk en zuinig in het gebruik. Debt, ik rij er met plezier in en kan het iedereen aanbevelen. Voldoende kofferruimte en van binnen is .de Mini heel ruirn. Met parkeren hebben we nooit problemen. want al gauw past de Mini ergens tussen. Zelfs ben ik er mee naar Marokko geweest, zonder troubles Heen en terug zonder pech. Trou wens overat zijn dealers, ook in 't huitenland, en bij de firma British Ley land in Gouda. waar de Mini vandaan komt, kun je een boekje krijgen met alle namen en adres- sen van die dealers in binnen- en buiteland. Je zit dus altijd goed. ledere dag rijd ik ik mijn Mini naar mijn werk en dat is ca. 60 km. heen en terug. AI jaren. Wel moet je een auto goed ver- zorgen natuurlijk. Op tijd na laten kijken en bijhouden. Dat moet je bij iedere wagen. Niet blijven rijden tot hij van ellende uit elkaar valt. Mijn Mini heeft me nog nooit in de steek gelaten en ik ben niet de enige die dat vindt. Want kijk maar eens naar de weg hoeveel er rijden. A llemaal mensen die er net zo over depken. Sportief, zuinig en sterk, het aan kijken waard. Daarom kan ik hierbij dan ook enthousiast eindigen met te zeggen: toch maar' mooi van British Ley land". M ben Ahmed, Rotterdam Ook uw reaktie is welkom. Zorg dat uw brief over twee weken binnen is bij de redaktie van dit blad t.a.v. Paul lloukes. F.nne: houdt uw brieven zo kor.t moge lijk: dat vergroot de kans op plaatsing' De eerste Opel Kadett Op 24 maart van dit jaar liep in de General Motors assemblagefabriek in Antwerpen de miljoenste Opel Kadett van het huidige type van de band. Deze wagen was bestemd voor export naar Nederland. General Motors heeft sinds de introduktie in September 1973 ruirn 10 pet. van de totale produktie van dit model afgenomen. In februari 1977 werd namelijk de lOO.OOOste Kadett van dit type aan de klant afgeleverd. Om deze mijlpaa) te vieren heeft General Motors in samenwerking met de Nederlandse Opel dealer organisa- tie een zoekaktie opgezct naar de oudste nog in ons land tijdende Kadett. De eigenaar zal de jubileum auto, een Kadett Grandluxe, aange- boden krijgen. Als men meent de oudste Kadett te bezitten kan de eigenaar dit bij de Opel dealer in ziin woonplaats melden. De aanmel- ding sluit op 15 mei 1977, waarna aan de hand van de wagengegevens wordt bepaald wie de winnaar van deze zoekaktie is. De eerste Kadett verliet in december 1936 de fabriek in Russelsheim. Het was een tweedeurs, 4-persoons sedan en had een voor die tijd uiterst moderne zelfdragende carosserie. De motor had een inhoud van 1046 cc die 23 pk leverde en voor een voor die klasse zeer hoge snelheid van 96 km /uur zorgde. Omd3t de kapaciteit van de fabriek in Russelsheim volledig benut werd voor de produktie van de andere Opel modellen, werd in 1960 een aanvang gemaakt met de bouw van een fabriekskomplex te Rochum, speciaal bestemd voor de produktie van een nieuwe Kadett. In oktober verliet de eerste na-oorlogse Kadett de fabriek, een tweedeurs sedan met een 40-pk motor. In januari 1965 rolde de 500.000ste Kadett van dit type van de band. In totaal werden 522.896 exemplaren van dit type gebouwd, waarvan er 36.000 stuks naar ons land werden geSxporteerd. In September 1965 werd een nieuwe Kadett geintroduceerd, groter, krachtiger en met meer binnenruimte Dit model was leverbaar met een 1 100 cc motor van 45 of 55 DIN pk als 2- of 4-deurs sedan en als coupe en koinbinatiewagen. Van deze ,,B" Kadett werden 2.649.501 stuks ge bouwd, waarvan 218.000 bestemd voor Nederland. De huidige Kadett werd in September 1973 op de markt gebracht. e f 7ft V\ en de 1.000.000ste, voor het gehouw van General Motors Xederland op de Rotterdamse Wualhaven. 5AV«VVVVtAWAVAAVAV.VA5AVAViAVAVAVAVA,AVVW. Anderhalve week geleden, op 14 april 1977. vierde het Zweedse automo- hielpiyrk Volvo haar vijftigsle veijaardag. Een jubileum, dat uiteraard niet voorbijging zonder de nodige terugblikken ea verwachtingen voor de toe- komst. En dat mag ook best: wat eens begon als een kleine werkplaats in Gotenburg groeide uit tot wat het nu is: een onderneming die meer dan honderd verschillende produkten maakt. met 62.500 werknemers en een om'zet van zo'n 10 miljard gulden per jaar. De auto's vormen het bekendste onderdeel van Volvo's aktiviteiten. En dat begon allemaal bij dat legemdarische model, de Jacob De twee grondleggers van het Volvo- concern waren Assar Gabrielsson en Gustaf Larson. Het was 1924 toen deze twee mannen aan een tafeltje in een Stockholms restaurant beslo- ten om een Zweedse auto-:ndustrie van de grond te helpen. Zij waren het er over eens dat daar een toe- komst voor was. Larson, die enige tijd in Engeland in de auto-industrie had gewerkt. begon direct een ontwerp op het tekenbord te zetten. Hij werd daar- bij geholpen door een staf van ingenieurs, die hem in hun vrije tijd steun verleenden. Ongeveer midden 1925 waren de tekeningen voor de eerste Volvo klaar. Daamce kwamen ook direkt de financiele problemen om de hoek kijken. Omdat zij zelf heilig in het plan geloofden. legde de initia- tiefnemers botje bij botie om het plan niet te laten verzanden. In juni 1926 stond dan eindelijk de eerste Volvo op zijn wielen en maakte een geslaagde rit van Stockholm naar Gotenburg. Begin 1927 werd de eerste in serie gebouwde Volvo gefabriceerd. Het was een open auto met een vier- cilinder zijklepmotor van 28 pk. Deze wagen kreeg later de bijnaam ..Jacob". De topsnelheid bedroeg 60 km per uur. De wagen werd tot 1929 gebouwd. Er werden er 205 van gemaakt. De eersteling verliet in de nacht van 1 3 op 14 april 1928 de fabriek. Dat moment wordt beschouwd als de geboortedatum van Volvo. Toen Volvo voor het eerst op de Zweedse markt verscheen, kon men slechts enkele van de werkelijke autodealers overhalen om het merk Volvo te gaan voeren. In het begin waren er 34 dealers voor heel Zweden. Vanaf 1929 (tot 1934) werd Volvo's eerste zescilinder gebouwd. Bij een cilinder inhoud van ruirn 3, liter kreeg men een ver- mogen van 5 5 pk, wat bij deze wagen van zo'n 1500 kg resulteerde in een top van 1 10 km per uur. In de zomer van 1935 was het vcr- kochte aantal auto's de 3.000 gepas- seerd. Ze vertegenwoordigden een omzet van 18 miljpen Zweedse kronen: de netto-winst daarop was 800.000 kronen. SKF, die tot dan toq alleenheerser was bii Volvo, achtte de tiid rijp om Volvo een eigen leven te laten leiden. De Volvo- aandelen werden op de beurs ge introduceerd en tevens werd het kapitaa! belangrijk uitgebreid. De (weede helfl van de taren dertig gaf een krachtige ontu ikkeling te zien. In '39 was de verkoop het dubbele van de ciders in '35. De omzet was gestegen naar 44 miljoen. lerwiil de winst 1.7 miljoen Zweedse kronen was. In die jaren was het type PV 3b in produktie. Het was de eerste Volvo met onafhankelijke veorwielophanging. een zescilinder- motqr van 3670 cc en-ongeveer 80 pk. Er werden van dit model, de arioca, 500 stuks gebouwd. Ook aan Volvo ging de tweede wereldoorlog niet ongeinerkt voorbij, ondanks de neutraliteit van Zweden in het geschil. De verkopen zakten gerantsoeneerd en er was een tekort aan rubber. Na de oorlog volgde direkt een grootse inspanning: de jaren van bloei en uitbreiding van voor de oor log zo snel mogelijk evenaren en overtreffen. Al in de oorlog was in alle stilte gewerkt aan een auto, die aan de verwachtingen van het koperspubliek kon beant'woorden. Dit resulteerde in September 1944 in de lancering van het type 444, de beroemde .Jvatterug" de onbetwiste topper uit de geschiedenis van Volvo. Gedurende 21 jaar inaakte dit type deel uit van het produktieprogramma vhnaf 1958 onder de type-aandui- ding 544. Van dit model werden er totaal 440.000 gemaakt. In 1956 werd een nieuw type gelan- ceerd naast de 444. Het is onder de officieuze naam Amazone in Neder land een bekend type geworden. De fabrieksaanduiding voor deze serie wagens was P 120. later P 130. Hier- van werden er globaal 700.000 gemaakt (van 1956 tot 1970). Nog steeds rijden grote aantallen van dit type op de weg. Vijftig jaar Volvo in beeld. Auto's van jaren her en een splintemieuwede speciaal in verband met dit jubileum uitgcbrachte Silver Metallic 244 DL die te herkennen is aan zijn zilveren metaallak. aan de streep in zwart en goud aan de zijkant en Volvo s jubileumembleem. Ook het intcricur wijkt af van de nortnale uitvoering: de bekleding is van blauwe pluche. Op het dash boardkastje is een zilveren plaat gernonteerd met de inskriptie: Volvo 1927 - 19~>7 Anniversary Car" met daaronder de handtekening van Volvo's president directeur, de heer Pehr G. Gyllenhammer. In Nederland zullen er slechts 150 verkrijgbaar zijn. in 1958 werd door de aankoop van een terrein van 4 miljoen vier- kante meter in de omgeving van Torslanda de mogelijkheid ge- schapen nieuwe fabrieksruimte te creeren. Dat was nodig omdat de produktie de vraag niet langer kon bijbenen. In 1964 liepen de eerste auto's in de fabrieken in Torslanda van de band. Voor het eerst sinds jaren was er op de Zweedse markt een inzinking in de vraag naar auto's. Daarom werd de export sterk bevorderd. Het was eveneens in 1966 dat de 140- serie werd geintroduceerd: deze bestond eerst uit de 144 (vierdeurs) AWAWAVW/AVAVAVWVW/AVWAVAVVVAWAVWA STADHUIS IIIIIIIIIIIIIIIQ 37I5H75 We zullen nog een rondje njden en als we dan nog geen parkeerplaats hebben gevonden dan begfnnen we direct aan onze huwelijksreis en werd in 1967 aangevuld met de 142 (tweedeurs) en de 145 (combi- natiewagen) In 1968 werd de serie afgerond met de zescilinder 164. Midden '74 bracht Volvo de240/ 260 serie uit en deed hiermee de grootste investering sinds jaren. Het ontwerp van de 1975 generatie is gebaseerd op enkele jaren eerder ontwikkelde veiligheidsauto (VESC) Nadat Volvo al enige tijd samen- werkte met DAI Car BV sloten beiden in januari 1975 een hechte samenwerkingsovereenkomst waar- bij AB Volvo voor 75 pet. deelnam in het aandelenkapitaal van deze Neder landse onderneming, die werd omge- doopt in Volvo Car BV. Later in dat jaar kwam Volvo op de markt met de 66 serie, een kieinere midden- klasser. Enkele maanden later, begin '76 introduceerde men de Volvo 343, de kompakte driedeursauto met een automatische transmissie (CVT) die de ruimte overbrugt tussen de Volvo 66 en de 240 serie. Deze nieuwe Volvo wordt evenals de 66-serie in het Limburgse Born ge- produceerd. In 1927 werden in totaal 297 auto's gebouwd in een kleine fabriek Momenteel worden door de Volvo- groep meer dan honderd verschil lende produkten gebouwd, die alle maal met transport te maken hebben. Ze varieren van motorvoertuigen en landbouwmachines tot scheeps- mojoren en vliegstraalmotoren. In het begin bestond Volvo slechts uit ,.lwee mannen en een idee". Thans in 1977 is Volvo het grootste industriele concern van Scandinavie. Het resultaat van 50 jaar hard werken A J

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 6