Belangstelling herdenking wordt minder Deze week Voor Moederdag even naar Jamin! Voile maantjeSjv Literpak roomijs 25ct voordeel Goede vangst voor politie Mooi weer begunstigt 30 april hak stemhDk I Betty Baxter in Schiedam Vrijheid draait op voile toeren Paard-probleem AUTOHUUR-TEL. 010-349082 Moederdag KANTTEKENING I Afval 2 pakken ffX)2,40 voordeel 80ct B.V. ZEIMMZIKG1 WOENSDAG 4 MEI 1977 1e J AARGANG NO. 18 SCHIEDAM - Het is een slinkend groepje, dat nog steeds jaarlijks de dodenherdenking op de Gerrit Verboonstraat bijvvoont. Jonge- ren zijn er steeds minder bij, als de stoet in de vroege avond van vier mei door de stad trekt, voorafgegaan door een muziekkorps met omfloerste trommen. Gelukkig wordt met kracht weerstand geboden tegen de neiging, om die herdenking maar op te doeken. Ook vanavond komt men weer bijeen rond het oorlogsmonument. Oud-B.S.-ers zullen er staan in hun overals met het machinegeweer aan een riem om de schouder en Harpe Davids zorgt voor de muzi- kale omlijsting. Iedereen is welkom op die korte plechtigheid, het- zij als aanwezige, hetzij om een stille bloemenhulde te brengen. De organisatie verzoekt ieder wel op tijd aanwezig te zijn, dat wil zeg- gen om tien voor acht. Machteloos - f - ilillSi f t POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Vanavond hoort Plantage weer stampvol te staan Maar tijdens de twee minuten stilte zullen w6er meer auto's dan vorig jaar doorrazen, zullen m6er brom- mers blijven knetteren. Het verkeer rept zich voort en hier en daar staat alleen maar een RET-bus stil met de motor af... De teleurgang van de dodenherden king is een veeg teken. De oorlog ver- vaagt in de herinnering van de men- sen. Het is alweer zo lang geleden en de vijfjarige verschrikking die als een wig gedreven zit in de harten van de ouderen, is voor mensen van een jaar of dertig - en jongeren - niet meer dan een rij jaartallen of het dekor van spannende verhalen. Spanning? Heel Europa in de macht van een bende geboefte. Een welover- wogen aanval op alles wat in de we- „De Veenweg" noemen wij de verbindingsweg tussen Zouteveen en Abtswoude. Heel arrogant eigenlijk, want het grootste deel van deze schilderachtige landweg ligt op het terrein van de gemeen- te Schipluiden en die heeft hem de naam „Oostveenseweg" gegeven. Het is hartje Midden- -Delfland en wie strak voor zich uit kijkt, waant zich een ogenblik in het Hollandse polderlandschap van weleer. Opzij getuigen de betonnen kolossen van een heel andere tijd. Het gebied rond de Veenweg staat al een tijd ter discussie. De ge- meente Schiedam wil er massa- recreatie, allerlei milieugroepen zagen het weidegebied daar het liefst behouden. Ze zijn niet tegen recreatie voor de massa maar, zo stellen zij, daarvoor is een beter gebied: meer naar het westen, waar rijksweg 19 komt. Wethou- der Zijdeveld wil daar wel over praten. Hollands groen wordt de laatste tijd in brede kring bewonderd. Men laat zich dichterlijk uit over de eindeloze weiden, de smalle wegen, zich verliezend in de hori zon, de stilte en het gekrijs van vogels die de stedeling nog maar uit biologieboekjes kent. Dat groen, zo wordt gesteld, dient bewaard te blijven. De laatste tijd hoort men ook andere geluiden. Verscheidene planologen -en niet de minsten- noemen het weidegebied saai, koud en ongastvrij. Je kunt er weinig mee doen, betogen ze en veel ruinate voor de bewoner van een honingraat in de betonnen nieuwbouwwijken is er ook niet. Kortom: de massa heeft er geen bliksem aan Alleen hij die tegen waanzinnige prijzen een landarbeiders- huisje voor het weekeinde kan bekostigen, mag profiteren van het Hollandse landschap. De stelletjes uit het dorp zijn ge- dwongen een flat te huren want voor weinig geld een oud huisje kopen en dat prachtig opknap- pen is er niet langer bij. Die argumenten zijn geldig. Maar de prachtige Veenweg -smal en ontoegankelijk, goed- met zijn bomerijen is een geweldig argu ment tot behoud op zichzelf. „Verparking" van het land daar -want alleen zo maak je de boel voor de massa toegankelijk- zou een verarming zijn die even erg is als de afbraak van het Stad- huis op de Grote Markt. De kwestie Midden Delfland laat zich dus niet zomaar oplossen. Beide partijen brengen goede op- lossingen ter tafel. Daarom is het goed, dat wethouder Zijdeveld wil gaan diskussieren. Wie de leefbaarheid ter harte gaat kan alleen maar hopen dat de gesprekken zakelijk zullen blij ven; dat emoties en persoonlijke rankunes niet gaan overheersen; dat tenslotte de gedachtenwisse- ling verschoond mag blijven van politieke intrige. H.v.d. H. reld als behoorlljk geldt. Het had wei nig gescheeld, of aan de beschaving van West-Europa, aan de demokratie, aan onze traditionele verdraagzaam- heid was voorgoed een einde ge- maakt. Vanavond worden de machteloze slachtoffers van die terreur geeerd, zij vooral, m2ar ook de dapperen die het niet namen, die hun leven in de waag- schaal stelden v66r die beschaving, die aan de overwinning daarvan met- terdaad hebben bijgedragen. Het is tragisch, dat de dodenherden- Beelden uit 1944/1945. Best waard am nog even te herdenken, at is het maar een minuut per jaar *Ronde van Vlaardingen in het centrum. *Steef Kijne wint de Havenloop. "Voor 't laatst: Sportspetters. SCHIEDAM De Amerikaanse evan- geliste Betty Baxter zal op zaterdag 14 mei om 19.30 uur en op zondag 15 mei om 15 uur, spreken in de Havenkerk, Lange Haven 70 te Schie dam. Tijdens deze bijeenkomsten, die onder leiding staan van de Stichting Johan Maasbach Wereldzending, in Den Haag, is er gelegenheid voor per- soonlijk gebed met een ieder die in een geestelijke, lichamelijke of andere nood vefkeert. De toegang is geheel vrij en iedereen is hartelijk welkom. SCHIEDAM Natturlijk draait de Vrijheid met Molendag a.s. zaterdag op voile toeren. Wie het eeuwenoude monument in vol bedrijf wil zien, kan van half tien tot half vier binnen terecht. Omdat het feest is, krijgt iedere bezoeker een pannekoek, ge- bakken uit het echte Vrijheidsmeel. king steeds meer een aangelegenheid wordt van hun familie, hun vrienden en tijdgenoten. Want de demokratie is in gevaar. Steeds meer landen zuchten onder de willekeur van een kleine kliek profi- teurs en al die landen slagen erin, binnen onze grenzen een fanclub op te richten. Zuid-Afrika met zijn ras- cisme en zijn koncentratiekampen heeft hier vrienden. Brazilie, het land met de modernste martelmethoden, kan rekenen op de sympathie van velen en uitgebreide Nederlandse in- vesteringen. Rood-China, het land met de volmaakste totalitaire -machi ne ter wereld, wordt in ruime kring beschouwd als een staat waar de gewone man het voor't zeggen heeft. Cuba, waarvan de leiders zich ver- heugen in het bezit van Ferrari's, priv6stranden en het grootste percen tage politieke gevangenen van Lat- tijns-Amerika - ik kan het ook niet helpen, het is wdar - gaat door voor de revolutionaire modelstaat. En in de Sovjet-Unie, waar een kleine kliek machthebbers zich verrijkt ten koste van de bevolking, heet de uit- buiting van de ene mens door de ander te zijn afgeschaft, maar worden dissidenten die gewoon het recht eisen hun eigen mening te zeggen, in sommige kringen uitgemaakt voor afval. De terreur is in opmarssoms on- gesluierd, zoals in Chili, maar al te vaak onder het mom van menslie- vendheid. Tegen die bedreiging dient de demokratie zich te wapenen en dat niet met tanks, maar veeleer met een hernieuwde geestelijke weerbaar: heid. En dat is het grote belang van de vierde mei. Die weerbaarheid En dat is het grote belang van de vierde mei. Die weerbaarheid. Met de Nederlandse gevallenen worden daar ook de dappere mannen en vrouwen herdacht, die overal terwereld voor de vrijheid vechten. Daarom hoort de Plantage vanavond stampvol te staan. HAN VAN DER HORST. ..Breng Uw paard maar mee; een smid is er ookzo schreven we enthousiast op de pagina in onze voorjaarskrant, die gewijd was aan de braderie, die vorige week donderdag, vrijdag en zaterdag op de Schiedamse Groenelaan werd gehouden. Een opmerking, die we eigenlijk helemaal niet zo letterlijk be- doelden, maar die -helaas- wel zo werd opgevat door een aantal bezoekers van de braderie. organisator Frits Bijtel: „We hebben daar wel wat problemen door gehad, omdat er inderdaad mensen met paarden en pony's naar de braderie kwamen. Na- tuurlijk konden wij ze verteilen, dat die opmerking in de krant niet serieus bedoeld was geweest en dat-ie ook niet van de organi- satoren afkomstig was, maar leuk was dat natuurlijk toch niet" We kunnen ons de gevoelens van de Schiedam-Zuidse winkeliers, die de braderie hebben georga- niseerd, levendig voorstellen. Vandaar: onze verontschuldigin- gen aan hen, en aan de vergeefs gekomen paardeliefliebbers. De volgende keer zullen we er voor waken, geen ..grappige" op- merkingen meer te maken, die ook wel eens serieus opgevat zouden kunnen worden! Overigens: de braderie is zeker een sukses geworden. Frits Bij tel: „Het was erg druk, en de standhouders waren voor zover ik ze na afloop heb gesproken best tevreden". Volgend jaar dus weer zo'n gebeuren op de Groe nelaan? „Ik denk wel dat dat er in zit, ja!" HKS. Dit weekeinde kon de Schiedamse politie tientallen inbraken en auto- diefstallen oplossen. Een deel van de buit is gevonden en inmiddels aan de eigenaars teruggegeven. Al die misdrijven zijn afgelopen maanden bedreven door de 16-jarige B.K. en zijn 15-jarige makker A.P. de K. Ze zijn in het Betuwse Lienden ge- vat, waar zij in een gestolen auto heen waren gereden. Te Lienden ver- oorzaakten de beide jeugdige auto- mobilisten een ongeluk, gingen er met de wagen vandoor, maar beslo- ten snel een nieuwe te stelen, omdat het oorspronkelijke voertuig te zwaar was beschadigd. Zo gezegd, zo ge daan Alleen xeerden ze nog even te- rug naar het wrak, en die vergissing werd hen noodlottig, want daar wachtte de Rijkspolitie. Inmiddels bad de vader van een der twee coureurs de politie gemeld, dat zijn zoon was weggelopen. De Schie damse recherche lichtte de kollega's door het hele land in en toen was de kombinatie snel gemaakt. In de ach- terbak van de vernielde wagen lag na- melijk een deel van de buit. Op de Lange Nieuwstraat gaven B.K. en A.P. de K. steeds meer toe. Hun werkterrein bleek zich uit te strek- ken over Schiedam-Noord en Holy waar zij talrijke kelderinbraken pleeg- den, auto's stalen en benzine overhe- velden uit bromfietsen. WMIWVVVWVWW^VWVWWWWWWVWWVWVVVVVWWWWWIW) CORNE LIS SPEElMANSTRAAT IB VLAAROINGEM B0VA schoenreparatie klaar terwijl u wacht SLEUTELS SLIJPEN: GRAVEREN: Copieren Weisen Naamplaten Scharen Rotterdamsedijk 443 Centrum-Schiedam ^yXvvX-HXvXyXv Tot aande verkiezingen is iedereen, die zijn politieke nieuws kwijt wil in onze rubriek Stemhok, van har te welkom. Het adres: Rijnmond West Combinatie, Postbus 306 in Vlaardingen. Uw bijdragen moe- ten 's maandegs binnen zijn. De PSP afdelingSchiedam houdt vrijdag 13 mei in zaal Irene in Schiedam een verkiezingsavond. De spreker is nog niet bekend, wel zal tevens de film Mit uns nicht mehr (over multi-nationals) wor den vertoond. Op 9 mei is mevrouw Erica Ver- kerk-Terpstra voor de WD in De Ark in Maassluis. Men begint om 20.15 uur. Op 23 mei is Pol de Beer (WD) in De Hoogkamer van het NIVON in Vlaardingen. Aanvang 20 uur. Maandag 16 mei houden de Maassluisse WD-vrouwen een bij- eenkomst op het adres Merellaan 117. 5 mei wordt in De Toverba! in Maassluis een PPR-presentatie ge houden. Hans van de Wilk van de ze partij is aanwezig. De laatste politieke avond van Toverbal is op 12 mei: dan wordt de PSP de gelegenheid geboden haar standpunten te verkondigen. 12 mei is Ria Beckers van de PPR in Schiedam. Exacte plaats ■»og niet bekend. *Op 20 mei komt Kees van Kuy- ten van de PPR voor een werkbe- zoek naar Maassluis. Tijd en plaats zijn nog niet bekend. *ln Hoek van Holland wordt op 11 mei een diskussie-avond ge houden, georganiseerd door PvdA, samen met de WD en CDA. len van den Heuvel is in ieder geval aanwezig, terwijl gehoopt wordt dan van andere partijen Hannie van Leeuwen en Haya van Some- ren present zullen zijn. Plaats van handelina: De Hoekstee. SCHIEDAM Koninnedag is dit jaar w61 begunstigd door het mooie weer. Voor het eerst liepen de Schiedam- mers in groten getale zonder jas op straat en de terrassen - al enige weken terug uit de opslag gehaald - trokken veel belangstelling. Het was een beetje zomer in de stad, - even maar, want op de Dag van de Arbeid viel de regen alweer met bakken uit de hemel. Veel Schiedammprs steken nog steeds op Koninginnedag de vlag uit, maar het aantal was zaterdag duidelijk minder dan enkele jaren geleden. Wij kregen de indruk, dat vooral jongeren met die oude oranjegezinde traditie breken. Was vroeger het oranje-blan- je-blue vast onderdeel van de huwe- lijksuitzet; nu is dat veel minder van- zelfsprekend. En wie mocht denken, dat de jeugd liever de rode vaan uit- steekt: ook die heeft het mis. Op de eerste mei. schijnt er slechts £6n van een partikulier huis te hebben gewap- perd en dat was aan de uiterst deftige Warande. De wijkverenigingen deden zaterdag hun best om wat van het feest te maken. Overal buiten het centrum was van alles georganiseerd. Veel suk ses hadden de winkeliers van de Groenelaan met hun braderie, die veel publiek trok uit de hele stad. Maar Koninginnedag is in Schiedam als vanouds een groot popfestijn geweest. In groten getale hadden de jongeren zich naar de Plantage bege- ven. waar societeit de Tempel een klein popfestival hield. Naar schat- ting drieduizend mensen hebben kor- tere of langere tijd naar de daar ten gehore gebrachte muziek geluisterd. Ze laafden zich met door diezelfde societeit verhandelr? bier en stilden de honger met broodjes. Dat was nodig, want er werd van twee uur 's middags tot 's avonds elven ge- speeld, met een kleine pauze voor het avondeten Schiedam leverde Iron Earth en de gevierde Flails voor het popfestival. Amsterdam zond Massaba, terwijl de Engelsen zich lieten vertegenwoordi- gen door de groep Biggies Wartime band, die door het publiek gedwon- gen werd een toegift te geven. Peter Vrings van de Flails had veel sukses met zijn imitaties van bekende vader- landse muziekgrootheden. Zelfs de Zangeres Zonder Naam bleek zijn geoefende stembanden geen proble men op te Ieveren. In de pauzes zorgde'de disko van Piet Nettebreiers voor passende muziek, die welhaast tot op de Koemarkt hoorbaar was. ..Is dit goed besteed gemeenschaps- geld of niet?" vroeg Leo van der Hoe- ven, tol voor kort Tempelmedewer- ker. na afloop trots Het popfestival heeft een vijlendertighonderd a vier- duizend gulden gekost en dat is net iets meer dan een gulden per bezoe ker. Niet tegenwoordig op de Plantage was de Schiedamse groep Second- Hand. Deze vierkoppige formatie had een hoeveelheid elektronika voor het Trouw-kantoortje aan de Lange Kerkstraat opgestold. Zi.i begonnen op te treden rond half acht en speel- den, wat ze zelf noemden „vrije blues met een beetje rock-achtig snufje". Second Hand speelt n^ar eigen zeg gen ,,meer om de lol dan om het suk ses". De installatie is met tijdens de vakantie verdiend geld betaald. En dan was er tenslotte een beschei- den Koninginnekermis op het Erama- plein; ook ai weer een Schiedamse traditie, zij het een jonge. Het was er vrij rustig 's avonds en niet zo heel veel stadgenoten hebben zich in de daar opgestelde hotsmachines ge- waagd Goede zaken deed de man met de bulldozertent. Men moest proberen door het inwerpen van blikken munten een goudkleurige naar buiten te krijgen waarop een prijs wordt uitgereikt. De auteur van dit blad won een enorine lepel met afbeeldingen. Hij weet beslist niet. wat er mee te doen. Misschien pinda's in kleine schaaltjes scheppen, maar daif moet onze auteur eerst kleine schaaltjes kopen. Moederdag. Hven nog, en we staan weer een day in l zonnetje. Tegen- slanders (want die zijn er ookzeg gen i(at 7 een dag is die door de mid- denstanders is uitgevonden. Maar 't gekke is dat ik me niet een moeder- dagkadootjc kan herinneren Althans: niet met geld gekoeht Mil eerste moederdag kwam zo'n maand na de gehoortc van mijn zoon Die ochtend deed mijn man voor t eerst z 'n kind in het bad. De Jlcs geven vertrouwde ik hem al t ing toe maar baden: nee, dat zag ik niet zo zitten. Achtcraf een vreselijk domme instclling, want 7 ging prima. Pa en zoon hadden er zo'n lot in dat het een vast zoridagmorgcn-ritueel werd zodat ma dus een uitslaapdag kreeg Hen jaar later lag ik in het ziekenhuis De dug ervoor was m 'n dochler ge- boren. 's Mdrgens werden alle baby s binnengebracht met een hioem op hun truitje gespeld. Hen ontzcttend Icuke attentie van 7 vcrplcgend per- soneel. Dan komen er een paar lege jaren Temninste: in mijn herinnering. Maar dan de kieutcrleeftijd. Hen paar weken vantevoren hour je al: ,,Als 7 moederdag is mag jij niks doen dun doen wij alles voor je en je krijgt elen op bedMet een stralcnil ge- zielit staan ze daar dan, 's morgens, met ii wiebetend dienblad. Hn even later zit je daar in je centje met een aj'gekocld ei en brood dat geweekt is dour de gemorstc thee. Hn ik hdu helemaal niet van in bed eten. Juist dat hcerlijk met z Vi alien op jc gemak onlbijtcn vindt ik het fijnste van de zondag. Toch ben ik blij dat ik't een paar jaar gedaan heb, want anders mis je toch die glundcrende snuitjes Hn dan dc verdcre dag. b'igenlijk durf je amper op te staan, want als je maar aanstalten maakt om uit je stoel te komen wordt er at geroepen: ,,Wat ga ie doen Jij mag niet werkent" Breng ze dan maar eens aan hun verstand dat je planten vcrzorgen geen wcrken is, maar een hobby. Toen ze wilden afwassen was 't echt geen opzet dat dc kcuken op een snort speelvijver ging li/ken. Hn dat glas linwnade wilde ze je echt alleen maar aangeven. Dat t toevallig net in ie school bclandde: daar moet je niet over treurcn 's A vonds ben je dan doodmoe, maar 7 idiote is dat je 7 nog leuk vindt ook. Nu zim ze dan zo groot dat ze weten dat ma 7 liefst gezellig aan tajel ontbijl. Hn de helpcndc hand is nu beter gerieht. Wet is er nog ge- heimzinnig gesmoes over wat ze op school aan het maken zijn. Maar ook dat gaat met 't groter warden door de jaren wel slijten. Het gekke is dat je met het ouder worden pas een klein beetje begrljpt. wat je moeder vroeger voor jou heeft gedaan. Toch vraag ik me wel een beetje af of 7 in deze ti/d van eman eipatie eigenlijk nog wel kan: een aparte vader- en moederdag. I turners: opvoedeh doe je gezamenlijk en ook de rolverdelmg in huis wordt steeds anders. Maar /a, laten we dat muai aan de Dolle Minn's overlaten. /.on- dug een fijnv moederdag altemaal! lilTA

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1