Stad In defoat Goudleer van Lindenhof gered Schiedams Nieuwsblad TAVARES Weer zang en orgelspel in Schiedams Grote Kerk HOLLE PINKEL r Leen Brouwers werk nu in De Noordmolen BABBVHAV n.25 De avonturen van Bij socialisten en kommunisten: Bitterballen m 151 Schiedams Politienieuws Evita-toneel Songfestivai Concert Marley Vandalisme Leuke brief lie be I.' Hartstoclitelijk Gebrek E/TJ STEVENS Man onwel door Marten Toonder Getuigen gezocht lnbraakkroniek Overval Ongevallenkroniek Auto s vernield Rode Haan door Leo Knoops en Ietie ^lijinke (Novotel) WOENSDAG 4 MEI 1977 18-514 s HEEFT HE INTERVIEW HET KTEtlRENPOSTER: OVERAL VERKRIJGBAAR HDebuit is cms* [W?9 wezen.rr"1-1 WA V rHeerGraaf!Heer ^P'Huh ^Watte.m'nbeum9 FHetbpraditi9 geluktTNou!0ielooptnunaa6t rn Gr6af,Ubentberoofdj9eroofd..!9M,N EER? 0 ^[jotMerfrlWatzaloiaaF /5Cboenen vantrob!5ttak?>1 Jehebbentlwbeurs/rampspoed0peillozeellende*M&Alttaarbijzjn/komt-ieonsnogverteilen y^crooTdl'^^Alheer i^meontroofd! Qerooid pp5^5! hoeh'jonoopdevlucht ^en m sla^en lig ik indemo diet. 'r Jfc/ gejaagd heeft, hihihi ^felthazar bulldog de Eerloze ifSV ris/ we. a Als vandalisme, zoals vaak. voortkomt uil onkunde en onwetendheid, waarvan dit soort onverschilligheid 't resultaal is, Hjkt het mij nuttigcr dc handarbeidlessen eens aan glasblazen (voor ruiten) en WC-brillen schaven of schilderen tc beste- den, of een bczoek aan bedrijven waar gebruiksartikelen worden gemaakt, met kosten. Voorbeelden: In deze ccuw van weg- godien van slagroomtaart op de sjaslik tot de korstjes van het brood bij moeder thuis is het moeilijk een besef wat wel en niet weggegooid mag worden. Ook in bedrijven komt men dit. daar veelal niet herkendc. vandalisme tegen. Elke dag schone lakens thuis? Nee, zult u zeggen, maar in het ziekenhuis wel, of de bedprijs niet hoog genoeg is. En het onbenut of ten onrechte gebruikt pappier wat voorgedrukt is in grote bedrijven? En alles wat meegenomen wordt „want er is toch genoeg". We zijn er zelf misschien medeschuldig aan, alhoewel het een onple- zierig vcrschijnsel blijft. \'aam en adres ter rcdaklie bekend De seer, werkgroep proc. comp. bedoelt m.a.w. dit: Schiet eindelijk eens op met woning- bouw in het centrum en achter Woudhock tabbekakken! Hopend, dat U het met deze vertaling eens bent, verblijf ik, Schiedam. Arianna van Weezen Wij wel, maar de Pals-redaktie deelt de prijzen uil. Eerste mei werd in oude stijl gevierd SCHIEDAM - Zowel de socialisten als de kommunisten kunnen op een ge- slaagde 1 mei-viering terugzien. Voor de laatstgenoemden is dat niet zo bij- zonder. De aanhangers van Lenin en Marcus Bakker bezitten een rijke meitra- ditie. die zij tegen alle verdrukking in volhielden. Met de socialisten ligt het anders. De FvdA heeft de strijddag-idee aardig laten verwateren. Een diepte- punt werd vorig jaar bereikt. toen Schiedamse socialisten op een meifeest in Ahoy' met Hein Simons werden gekonfronteerd, die iets zong over aardige mensen. Nu de belangstelling voor oude tradi- ties van de beweging terugkeert, heeft het bestuur weer een ouderwet- se meidag georganiseerd. Met spre- kers, rode humor pn een socialistisch hoempaorkest. Een honderdtal socia listen woonde de middag bij, want massademonstraties, waarbij duizen- den arbeiders met fakkels door Schie dam trokken. behoren definitief tot het verleden. Ernst en luim hielden elkaar goed in evenwicht. Pijkel van de Merwe, voorzitster der rode vrouwen in de PvdA, sprak de aanwezigen over de huidige verkiezingsstrijd en dat in het licht van de vrouwenemancipatie. Van Agt kreeg er danig van langs en mevr. van de Merwe eiste, dat een nieuwe rooms-rode koalitie abortus „V k* *Lindenhof, dat van zijn goudleren behatlg wordt ontdaan, voor liet nog erger in verval zal raken. Onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maassluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgenomen. Verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vlaar- dingen. Telefoon: 010-34.67.11. Agentschap: Eurotyp, Rotter- damsedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schie dam. Hoofdredakteur: Bert Cartel. Redakteur: Paul Houkes. Sportmedewerker: Peter Spek, tel. 010-35.26.15. Medewerker: Han van der Horst, tel. 010-24.46.73. Klachten over de bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010-13.24.89 (van 8.30 tot 17.30 uur). Indien men donderdagochtend belt wordt de krant nabezorgd. De bladen van Rijnmond West Combinatie verschijnen in com binatie met de woensdag-uitgave van De Havenloods. Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewonead- vertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiter- lijk maandag 17 uur binnen te zijn. SCHIEDAM Eergisteren zijn des- kundigen begonnen in de regenten- kamer van de Linderhof het goud- leerbehang weg te nemen. Dat is nodig, want die kostbare wandbekle- ding verkeert in zeer slechte staat. Het goudleer gaat naar het centraal laboratorium Voor onderzoek van voorwerpen van kunst en wetenschap in Amsterdam. Daar heelt men de middelen om verder verval tegen te gaan. Dan wordt het goudleer voor een cventuele restauratie. Bij de aktiviteiten in de Lindenhof is ook een fdmcamera aanwezig. Er is nameliik een rolprent in de maak over de behandeling van goudleer. Onlangs liep ik over de Rotter- damse Maasbrug met een stel bitterballen. Heerlijke bitterbal len, maar mijn ogen waren weer groter dan mijn maag. „Neem ze maar", zei ik tot een passant, „lk kan ze niet meer op." Hij liep angstig door, met versnelde pas. Met buskaartjes gaat het net zo. Wie probeert een biljet met nog een half uur rijtijd erop weg te geven, wordt aangekeken, alsof hij een moord in de zin heeft. „De mensen sterven en zijn niet gelukkig staat er ergens op een Amsterdamse muur. H.v.d.H. wettig zou rnaken. Meini Epema. eveneens een vooraanstaande vrouw. gaf wethouder Posthoorn een rode roos, omdat hij in Schiedam een moeder Mavo gaat stichten. De linkse kabaretier Jaap van de Merwe had veel succes met zijn rebel- se liedjes, waarin hij konservatieve krachten op rauwe wijze aanpakt. Van de Merwe is geen onbekende in Schiedam, omdat hij een tijdlang de stadspagina van het Vrije Volk heeft verzorgd heeft verzorgd. Hij moest later de journalistiek verlaten, omdat de hoofdredaktie hem te links achtte. Tussen al die optredens door het I mei-orkest onder leiding van de Maas- sluizenaar Leen Lucardi. Het is een gelegenheidsformatie van muzikanten uit allerlei verenigingen die rond een mei bijeenkomen om het rijke rode muzikale erfgoed te spelen. De leden komen uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Met begeleiding van het 1 mei-orkest hebben de PvdA-ers een aantal oude socialistische strijdliede- ren gezongen, zoals de VARA die vroeger 's-morgens uitzond. De mid dag werd besloten met het aanstaan- de zingen der Inteijiationale. "s Avonds gebruikten de Schiedamse kommunisten dezelfde zaal in Irene voor hfin 1-mei-bijeenkomst. De zaal was met veel meer gedrapeerd dan bij de sPvdA en voor het begin der vergadering heerste er een gedragen stemming. Er was zoveel belangstel ling, dat er stoelen bijgehaald moes- ten worden. De kommunisten plegen van de eers te mei een eclite feestdag te maken. maar voordat de jolijt begint, houden partij-kopstukken stevige redevoerin- gen, waarin de politiek van de CPN op hartstochtelijke wijze wordt uit- eengezet. Zo ook in Irene. Meer dan een uur lang luisterden de zaal mge- spannen naar Wim Nieuwenhuijse. CPN-wethouder. in Zaanstad. De eer ste mei, zo betoogde hij, was een werelddag, die voor Nederland in het teken stond van de strijd tegen bewa- pening en voor de handhaving van de koopkracht. De CPN, zo zei Nieuwenhuijse verder, stelde ditmaal deelneming aan een progressieve regering centraal. Hij oefende scherpe kritiek op den Uijl die een nieuwe koalitie met het "CDA wil, terwijl de PvdA door de professionelen ..dnemaal was wegge gooid als een oud katoentje". Den Uijl was door van Agt gegijzeld, aldus de kommunistische wethouder en ..Van Agt is geen schutteraar". Hij is de reaktie die zo snel mogelijk moet verdwijnen. Desnoods naar een klooster; dan kan hij in alle rust de hele dag over het ethisch reveil na- denken. Ook Eef Colle, Schiedams wethouder van sociale zaken, voerde het woord. Hij klaagde over het weinige geld, dat Schiedam van CRM krijgt voor buurt- voorzieningen. Volgens Colle heerst in onze stad gebrek aan maatschap- pelijke werkers. Verder komt er geen geld los voor de bouw van een nieuw wijkcentruin in Oost. Colic hoopte ook, dat het komite scheepsbouw, waarin socialisten en kommunisten samenwerken, weer aktiever zou worden. Na de toespraak van Colle was het politieke gedeelte van de avond beeindigd. De aanwezigen konden dansen op de inuziek van het orkest Slavenburg jr. en luisteren naar de prestaties van De Onderste Steen boven, een kleine formatie uit Lei den die zich specialiseert op socialis tische strijdmuziek. 111II11111111111111II11 M 11IIIIII SCHIEDAM Vrijdagavond gaan de prachtige luchters in de Grote Kerk aan voor de tweede orgel- en zang- avond die dit jaar daar wordt gehou- den. Heel protestants Schiedam heeft zich ingespannen om de uit- voering tot een sukses te maken. Dat blijkt wel uit de lijst van deelnemers. Het grote Kerkkoor, het opstandings- koor, het Kethels Kerkkoor, het bejaardenkoor ..samen zingen" en The YoUng Voices tekenen voor het vokale gedeelte, Harpe Davids zorgt voor de muziek. Natuurlijk is voor het orgel een grote plaats ingeruimd. Het magnifieke in strument, in 1975 vernieuwd, zal wordtn bespeeld door de heer Bek- kers, vast organist in de Grote Kerk. En natuurlijk kan de gemeente volop meezingen. Alle teksten staan in het programmaboekje, dat aan de deur gratis wordt uitgereikt. De koora- vond begint om acht uur. SCHIEDAM De lieer J.W. van llees necmt maandag 9 mei aanstaande wegens het berciken van de 65-jarige leeftijd af- schcid als rayonleider van het levensmid- delenbcdrijf van de Co-op aan de Kethel- straat 10 in Schiedam. Klanten en andere relaties kunnen hem tussen 19.30 en 21 uur de hand drukken in gebouw Triangel, Eransenstraat in Vlaardingen. Om drie minuten over half een werd afgelopen zaterdag op het Rozenbur- gerplein een 69-jarige heer onwel. Hij werd met hartklachten naar de Nolet- stichting gebracht. 7^5 Wr7"TAi,s# /I IT ct<< Dc zaak tegen de twee mannen die woensdagavond rond kwart over negen een bestuurder van lijn acht in elkaar ramden, is nog niet helemaal rond. De bestuurder liep dat pak slaag op. toen hij de beide heren ver- bood met een zak patat in de hand de tram te betreden. want dat staat de RET niet toe. In het rijtuig zaten op dat moment ongeveer acht mensen, die de klop- partij met eigen ogen moeten hebben gezien. De Schiedamse politie zou erg dankbaar zijn voor him getuige- nis, want alleen wanneer alle feiten exakt bekend zijn, kan werkelijk recht worden gedaan. Willen cventue le getuigen zich in verbinding stellen met de recherche? Uit het benzinestation aan de Lange Nieuwstraat is drieenveertighonderd- vierentwintig gulden en veerlien cent gestolen. Dat was de inhoud van het geldkistje. Zondagavond werd eveneens inge- broken bij het Esso-servicestation aan de Rotterdamsedijk. De exploitant mist een onbekend aantal sigaretten. De 16-jarige scholier R.F.M.M. mist een digitaal komputerhorloge. Het werd gestolen uit de gynizaal van de Nieuwelantscholengemeenschap. De Engelse zeeman A.F.R. isvrijdag- nacht rond elf uur door drie perso- nen overvallen. Zij gingen er vandoor met zijn horloge, aansteker en een beurs bevattende zes gulden. De Rotterdammer v.d. B. was dron- ken en bovendien kortaangebonden. Toen in de Gorzen iemand naar zijn oordedl niet snel genoeg overstak, stapte hij uit zijn wagen en bedreigde de man met een wapenstok. De kor- date Gorzenaar deelde het kenteken op het politiebureau mee, juist toen er een melding kwam van een onge- luk op de Hoofdstraat. En ja hoor, het was v.d. B. Hij kreeg twee proces- sen-verbaal aan zijn broek: voor oronkenschap achter het stuiw en verboden wapenbezit, want op de achterbank lagen twee wapenstok- ken. Zaterdagmiddag om vijf over drie alarmeerde een wandelaar op de Hor- vathweg de politie. Hij had een kat gevonden. wiens achterlijf door een "passerende auto was verbrijzeld. Het dier was nog steeds bij bewustzijn. De politie heeft de kat met een wei- gemikt schot uit zijn lijden verlost. want geen enkele dierenarts had meer hulp kunnen bicden, terwijl het dier anders een wrede dood zou zijn gestorven. Zondagnacht reed een automobilist op het Lorentzplein een verkeers- zuiltje om. Ondanks zware beschadi- gingen aan zjjn wagen reed hij door. De auto is in Rotterdam teruggevon- den, maar de bestuurder is spoorloos. Op 28 of 29 april zijn vier auto's op het parkeerterrein tussen HooftstraaC en Havendijk zwaar beschadigd. Ze werden met stenen bekogeld en de eigenaar. de monteur F.M.. schat de herstelkosten op tweeduizend gul den. De vier wagens vormden zijn handelsvoonaad Met nevelstralen heeft de brandweer donderdagavond om kwart over ne gen de woning van de heer H.R.R. aan de Mariastraat geblust. Het be- nedengedeelte brandde geheel uit, boven is waterschade. Over de oor- zaak van de ramp bestaat geen zeker- heid. H.R.R. zegt zelf, dat hij mis schien een peuk in huis heeft achter- gelaten. De woning die reeds in staat van verval verkeerde - is onbewoonbaar verklaard. Omdat H.R.R. nergens heen kan, is hij er maar weer inge- trokken. Ook zijn talrijko honden zijn weer op het oude honk terug. Kort na de brand ging het gerucht. dat de beesten in de vlammen waren omgekomen. maar dat is niet waar. Zondagnacht brandde om kwart over drie een ijzercn hond beladen met tijdschriften uit. Het voertuig stond op de hoek van de Rotterdamsedijk en de van Marumstraat. De recherche vermoedt, dat hier sprake is van brandstichling. 1 2) Non stop dance/ Gibson Brothers/ CNR 2(3) Sound and vision/ David Bowie/ Inelco 3(6) You're my world/Guys and Dnlls/Negram 4 5) C'est la vte/Rmmyloii Har 5 4) My broken souvenirs/A'C en Sunshineband/Inclcn 7 (14) Oercnd h&rd/Norniaal/Tel- grant 8(9) Whodunit/Tacarcs/ Bove- ma 9 (1) Lay back in the arms of someone/ Smokie/Bovema 10 (12) On the border/ Al Ste wart/ Inelco 11 (11) Red light/ Billy Ocean/ Po ly dor 12 (13) Oh boy/ Brotherhood of Man/ VIP 13 (16) Solsbury hill/ Peter Ga briel/Phonogram 14 (26) Hotel California/ The Eagles/WEA 15 (20) Going in with my eyes open/ David Soul/ Bove- ma 16 8) Go your own way/ Fleet wood Mac/ WEA 17 (17) MammaAndre Hazes/ Phonogram 18 (23) Love in C-minor/ Cerro- ne/ WEA 19 (22) Sir duke/ Stevie Wonder/ Bovemq 20 (nw) Gypsy woman/ Breeze/ Negram 21 (nw) Goodmorning judge/ 10 cc Phonogran 22 <10) What can I say/ Boz Scaggs/ CBS 23 (nw) Oh me oh my goodbye/ Champagne/ Ariola 24 (28) Stargazer/ Neil Diamond/ CBS 25 (nw) Sta even stil/ Vader Abra ham/ Dureco 26 (nw) Miracles/ Anita Garbo/ Basari 27 (15) Save the last dance/ The Cats/Boverna 28 (24) Romeo/Mr. Big/ Bovema 29 (Nw) Love theme from a star is born/ Barhra Steisand/ CBS 30 (21) The shoot horses don't they/ Racing Cars/ Phono gram. Gepublicecrd met toestemming van Het instituut De Nationalc Hitpara de(C) Buma/Stcmru. Het kon natuurlijk niet uitblijven: na het sukses van de elpee „Evita" en de daarop voorkomende hits „Don't Cry For Me, Argentina" en Another Suitcase In Another Hall", lag het voor de hand dat de rock-opera nu ook het toneel opgaat. Dat gaat het volgend jaar gebeuren, in Londen. Wie de hoofdrol zal vervullen, is nu nog niet duidelijk. Actrice Faye Dunaway zou geihteresseerd zijn en oqk Julie Covington zelf staat op de lijst. Het lijkt aannemelijk dat ,,Evita" in vele landen zal worden gebracht, net zoals dat met Jesus Christ Superstar" het geval was. Hoe, waar en wanneer is nog onbekend. Aanstaande zaterdag zullen op- nieuw honderden miljoenen men- sen over heel d&wereld getuige zijn van het Eurovisie Songfestivai 1977. Ondanks alle problemen die er aanvankelijk waren, ziet het er dan toch naar uit dat het spekta- kel zal doorgaan. Dit jaar zullen achttien landen meedoen. Onder de vele kansheb- bers: Silver Convention voor Duits- land met ..Telegramm", de Engel se deelneemster, Lynsey de Paul met ,,Rock Bottoms" en misschien ook wel Dream Express, de van oorsprong Nederlandse groep die met Million In One Two Three" Belgie vertegenwoordjgt. Wat onze eigen Heddy Lester gaat doen is natuurlijk nog een vraag, maar (al dus Heddy) re zal al blij zijn als ze bij de eerste tien zou eindigen. Bob Marley zorgt er niet alleen voor dat hij de naam van zijn groep hoog, maar speelt in zijn vrije tijd ook vaak het spelletje „hoog hou den", alleen dan met een bal. Hij schijnt overigens bijzonder aardig te kunnen voetballen; vooral zijn effektvolle reggae-ballen zijn zeer gevreesd. Wie dezeswingendevoet- baller in levende lijve wil zien moet op 13 mei a.s. in de Houtrusthal- len in Den Haag zijn, waar hij met zijn Wallers een optreden zal ver- zorgen. SCHIEDAM Op koninginnedag is zonder enig ceremonieel in de Noord molen de eerste tentoonstelling van de Schiedamse kunstenaar leen Brou- wer geopend. De vele vrienden en familieleden van Leen waren in gro- ten getale opgekomen om zijn de- buut met hun aanwezigheid op te luisteren. En het gaat goed met Leen Kort nadat hij zijn baan opgaf om beroeps- schilder te worden, oordeelden des- kundigen zijn werk goed genoeg om hem in de rijksregeling op te nemen. Hij ontvangt nu een (klein) salaris van de overheid in ruil voor een deel van zijn werk. Die schilderijen wor den door CRM opgeslagen om te worden verdeeld onder overheidsin- stellingen, waar men iets aardigs aan de muur wil. Het was met recht een Schiedamse tentoonstelling. Leen Brouwer heeft verschillende stadsgezichten geexpo- seerd (Nieuwe Sluisstraat, Lange Haven tegenover de beurs, Lange Nieuwstraat, Tuinlaan en een reeks portretten), waaronder dat van het socialistische raadslid Nikolai Diele- mans opviel. Bovendien hangen er een stel stillevens. Wie Schiedam liefheeft, gaat daaT kijken. Laat uw familie deze keer eens de Franse keuken proeven. Deze maand eens iets typisch Frans en wel de over de hele wereld beroemde „FRANSE UIENSOEP". Hieronder is een re- cept van deze soep dat ik van egn van de beste chef koks van Parijs gekre- gen heb en dat ik zelf al jaren met zeer veel sukses gebruik. Benodigheden voor 4 personen 1 pond uien, 1 ltr. bouillon, 2 dl. wri te wijn, 50 gr. boter, 4 sneetjes brood, 100 gram geraspte kaas, scheutje Calvados. Mogelijk te gebrui- ken kruiden: (zelf keuze maken) ge- broken peperkorrels, zout, laurier. kruidnagel, thijm, St. Janskruid, ro- zemarijn, oregano, marjolijn. lavas, basilicuni. Bereiding: Maak de uien schijfjes. Doe als het bruin uien erbij en droog stoven vastzetten aan write wijn. schoon en snijd ze in de boter in de pan en begint te worden de het geheel goed laten Als de uien zich de pan, afblussen met Daarna bouillon en kruiden toevoegen. Flet geheel kan dan zachtjes ca. 1 uur doorkomen. Vervolgens de soep op smaak bren- gen; eventueel scheutje Calvados toevoegen (als u dit in huis heeft). Dan de soepkoppen vullen en brood er bovenop leggen. De geraspte kaas er overheen strooicn, zoveel er op kan. Gratineren in hete oven of grill. Ik wens u veel sukses en eet smake- lijk!! LEO KNOOPS Ui als groente is al zo lang bekend, dat het nooit meer uitgezocht kan worden, wie eigenlijk het eerst op het idee gekomen is ze te gaan verbou- wen. Misschien was het wel in Egyp- te, want Herodotus verteit. dat de slaven. die de grote piramide in Gaza bouwden zich in leven hielden met uien en radijs, twee van 's wereld oudste groenton. De uienfamilie heeft een zeer geva-. rieerd kroost ter wereld gebracht. Sommige uien zijn zo zacht van smaak, dat men ze rauw kan eten. In de Balkanlanden eet men ze zelfs in kombinatie met yoghurt. De zoetse van alle uiesoorten is bies- look, zeer dunne hardgroene steel- tjes, die in bosjes groeien. Men koop het ook als plantje in een bloempot- je, welke gemakkelijk in de tuin of op de vensterbank groeien. De meest geurige en eetlustopwekkende van de uienfamilie is knoflook. U ziet, dat de uien, die in maar wei- nig gerechten geheel gemist kunnen worden, een zo vanzelfsprekend on derdeel zijn van onze beschaving. Als u de uiensoep, als hier boven beschre- ven staat geproefd heeft, probeert u dan ook eens uien in tomatensaus te stoven. Ga hierbij als volgt te werk: ontdoe de uien van de schil en was ze in zout water. De tomatensaus in een pan te zamen met citroensap en wat water. Hierin de uien aan de kook brengen en op een zacht vuur gaar stoven. Wel een deksel op de pan. IETIE MIJINKE-BAKKER

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 3