Voortbrengselen van poolbeschaving Deze week Rijnmondband gekortwiekt in „Soldaat van Oranje" Aardgas duurder haklini STEMHQK Stemmen bij volmacht Eng 0.77 AUTOHUUR-TEL. 010-349082 Prijsverhoging Funktie Dollars ALLE TYPIN ledereen met het „bloempotmodel" Fancy fair op De Tierelier Camouflage Kokosmakaronen 2pakken3^€r 2,33 Voordeel: Kersenbonbons 150 gr. kwartje korting! G0 mmm Mmm. Oerdegelijk M onderhoud aan al uw gasapparaten M OflHi qasapparatGn C| servicGdienst ■P nederland VOOR STORINGEN 24 UUR PER DAG BEREIKBAAR VERKIEZINGSAVOND PARTIJ YAH DE ARBEID MINISTER DUISENBERG STAATSSEGRETARIS MEYER Schiedams Nieuwsblad POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 11 MEI1977 le JAARGANG NO. 19 O uw adres voor: gas - water - I ook voor camping - sanitair ~Zc. riolering dakbedekking <o m\ ,n Jo :::m\ speciale valiant speciaie vdiwiu "iff. service /A 6 SCHlEOt^x Eskimokunst te kijk in Stedelijk Museum Wie gashaarden heeft, krijgt een ste- vige prijsverhoging van de Nederland- se Gasunie aan zijn broek. Hoera, ein- delijk! Voortreffelijk beleid. Dat moeten ze vaker doen. Eindelijk gaat het dagen. Richt een standbeeld op voor die lui. Nog een paar jaar en de mensen zijn gedwongen om alleen de kamer te verwarmen, waar ze toeval- lig zitten. En 's morgens zijn ze in- eens klaar-wakker. Als ze hun voeten op het nu echt koude zeil hebben ge- zet. Want's nachts gaat de kachel op nut. Al nijdig, beste lezer? Dat was ook de bedoeling. Verwacht nu geen ironisch kommentaar op de prijsverhogers uit Den Haag die toch beweren zo de in- flatie te bestrijden. Want deze krant staat achter hoge aardgasprijzen. Niet uit pesterij, maar omdat Nederland wel moet. Verleden week schilderde de SF-schrijver Isaac Asimov in Time een huiveringwekkend beeld van de wereld zo rond 2000. Olie en aardgas zijn uitgeput. De mensen moeten weer lopend naar hun werk, ook al is dat kilometers verderop. In de sta tions wachten de stoomtreinen, ge- stookt met de kolen uit weer open- gestelde mijnen. Van de kernfusie, die de hoop op onuitputtelijke ener- gie uit de jaren zeventig, is niets te- rechtgekomen. Een paar huivering- wekkende rampen hebben de mens- heid ertoe gebracht de kerncentrales a la Dodewaard te sluiten. Voedsel is op de bon; er moet teveel worden uitgevoerd voor een beetje olie en een beetje gas om de maatschappij op de been te houden.... En de grote steden worden ontmanteld, want steeds meer industrieen moeten, ge dwongen door energiegebrek, slui ten. Dit is geen spookbeeld, opgeroepen door kapitalisten belust op winst. Dit zou kunnen gebeuren, als wij door- gaan onze energie te verkwisten. Vol- gens sommige geleerden wordt de brandstofsituatie zelfs al binnen tien jaar akuut. Natuurlijk zwijgen de heren Den Uyl, Wiegel en Van Agt over deze proble- men. Met het doen van ondergangs- voorspellingen win je geen verkie- zingen. Maar het probleem bestaat en op" de bureaus van de bewindslieden dwarrelen steeds meer onheilspellen- de rapporten. Niet voor niets stelt Jimmy Carter fikse belastingen op benzine voor. Ook hij ziet het onweer aankomen en probeert brand- stof te sparen voor de schaarste straks. Nederland verheugt zich in het bezit van een massa aardgas en de nodige olie in de Noordzee. Die voorraad hebben we voor onze overleving straks hard nodig. Dan moet het maar kwaadschiks. De voorgestelde prijsverhoging treft de grootste verbruikers dan ook het hardst. En daarmee is deze krant het eens. Vijftien jaar geleden voor het gas kwam brandde in de meeste hui- zen alleen maar een kolenkachel. Toch behoort kou niet tot de ken- merken van 1950. Kou kennen we wel... uit 1944 en '45. En.naar die situatie kunnen we niet terug. Wie eens echt prijsbewust zijn energie gaat gebruiken, helpt dat voorkomen. Hij zal trouwens ver- baasd staan over de laagte van de gas- rekening, als die komt. H.v.d.H. WWm mmmmrn Op de ijzige vlakten van Amerika's hoge noorden bloeit al zesduizend jaar de eskimobeschaving. Daar weet een dapper volkje van tachtigduizend mensen de heftige strijd tegen de pool tewinnen. Wij in het Jachtige Europa hebben nogal eens de neiging kultuur af te meten naar technische prestaties. Een beschaving is hoog, wanneer men reusachtige bouw werken neerzet, wanneer ingewikkelde machines het leven beheersen en machtige vorsten hele werelddelen veroveren. Ten- minste, dat denken wij. Die hoogmoed wordt deze maand in het Stedelijk Museum wel afgestraft! Vrijdagavond opende de Canadese ambassadeur een tentoonstelling van eskimo-kunst. Sindsdien drentelen velen tussen de magnifieke voort brengselen van deze poolbeschaving. De eskimo's kennen helemaal geen vorsten. Ze bouwden geen paleizen, maar kleine ijshutten. Ze vonden het geweer niet uit en gingen op jacht met een harpoen. Schrijven deden ze niet. Toch bezitten de eskimo's een bij- zonder hoogstaande kultuur. In hun ijshutten bewerkten zij stukken been en speksteen tot prachtige voorstel- lingen van hun wereld. We zien rob- ben, ijsberen, vogels, met engelenge- duld uitgesneden. En aan de wand hangen hier en daar prachtige ge- dichten, waarin het eskimovolk zijn nauwe verbondenheid met de ongast- vrije natuur schildert. Want kunst had daar in het noorden wel degelijk een funktie. Wie vis wilde vangen, robben doden of ijs- bergen jagen, die beelde ze in het klein af. Zo zou hun onderneming sukses hebben. Men toonde altijd eerbeid voor de ziel van het gedode dier. Dat schre- ven de wetten van de gemeenschap voor en een zondaar werd door de goden streng gestralt. De blaas van een zeehond - zetel van de ziel - werd altijd in het water teruggeworpen. De eskimokultuur is snel aan het ver- dwijnen. Missionarissen hebben de bevolking van het hoge noorden be- keerd en handelsposten brengen de produkten van de "beschaafde" we reld: geweren, windkleding, sneeuw- skooters, konserven, whiskey. De eskimo's beginnen hun overoude technieken langzaamaan te vergeten en worden daardoor steeds meer af- hankelijk van de handelspost. Wie geen rauw vices meer eet, krijgt slechtere tanden en dan kunnen de vrouwen een pels niet meer tot leer kauwen voor een warme jas. De groep moet de huiden dan wel inrui- len voor slechtere winterkleding uit de textielfabriek. Een sneeuwskooter is sneller dan de hondenslee. Panne of geen geld voor benzine betekent echter de ondergang. Een gestorven hond kun je altijd nog opeten.... Zo verliezen de eskimo's langzaam aan de mogelijkheid om op de ijs- koude poolvlaktes te overleven. Ze moeten wel wegtrekken naar de mijnen, naar de pijpleiding van Alas ka om daar de ineens onontbeerlijke dollars te verdienen.... De kunst echter blijft. Een groep eskimo-artisten werkt samen om die in ieder geval levend te houden. En uit hun werken blijkt heimwee naar de voorbije tijd. Nooit beelden ze de missionaris af, de pijpleiding of de handelspost. Altijd scheppen zij de magische afbeeldingen van het ver leden. En hun kunst bloeit. Dankzij de tech nieken van de blanke beschaving kun nen zij met ander materiaal werken. Omdat zij niet langer trekken, kun nen ze grotere vootwerpen maken (die hoeven niet te worden meege- sleept). En van die kunst biedt het Stedelijk museum nu een fascinerende selektie. Ga kijken. HAN VAN DER HORST *De lijstsluiters •Hitrubriek •Ron Griep wint wielerronde •Weer honkbalmatches afgelast. CORNELIS SPEELMANSTRAAT IB - VLAAROINGEN BOVAa door leden van de Rijnmondband, wordt onze vorstin onthaald, na vijf jaar bezetting. De Rijnmondband in Den Haag, net voor de kumst van Wilhelmina (Andrea Domburg). Foto: Herman Zwarts. SCHIEDAM Het is zondagochtend 6 uur. Een groot aantal figuranten verzamelden zich aan het Noordein- de in een stil en somber Den Haag. Zij zullen, gestoken in kleding uit het einde der oorlogsjarendeelnemen aan de filmopnamen van de intocht van Koningin Wilhelmina in 1945. De kapper zorgt ervoor, dat iedereen het toen populaire „bloempotmodel" krijgt aangeineten. Vrouwelijke deel- neemsters krijgen eveneens de haar- dracht uit die tijdSommigen weige- ren op bet laatste moment dit klas- sieke uiterlijk en zien van hun verde- re deelname af Veertien leden van de Schiedamse Rijnmondband behoren tot de deel- nemers aan filmfragmenten. Zij vormen de in gala-tenue gestoken Koninklijke Militaire kapel onder leiding van Kapitein C.L.Wqlther SCHIEDAM—Een voorstelletje krijgt de raad voor aanstaande maandag. De Gasunie wil de aardgasprijzen verho- gen. Wie er zijn huis mee verwarmt, ziet de kosten gemiddeld 11 pet. stij- gen. Mensen die alleen maar op aard gas koken merken weinig van de ver- hoging. Het anti-inflatiebeleid van de regering Den Uyl is voor de Schiedammers nog een meevallertje. Eigenlijk zou de prijsverhoging al op een januari zijn ingegaan, maar minister Duizen- burg heeft haar uit laten stellen tot juli. De precieze cijfers: Wie 0 tot 600 kubieke meter verbruikt ziet slechts zijn vastrecht met drie gulden ver- hoogd tot f 45.- Grote klanten gaan 23 cent per kubieke meter betalen in plaats van 20 cent. Hun vastrecht daalt van f 84.- naar f 69.- Steeds geldt: hoe minder gas er wordt ge- bruikt, des te lager het percentage prijsverhoging. Dit past in het regeringsbeleid, dat zuinigheid met energie wil bevorde- ren. Minister Lubbers zou graag twee dingen zien: dat aardgas en olie even duur worden, zodat de voorkeur voor het leegslurpen van onze voorraad verdwijnt en dat de huizen beter te gen kou worden gei'solegerd. Dat zal zeker gebeuren, als er voor aardgas een fiks bedrag moet worden neer- geteld. Deze prijsverhoging is dan ook nog maar een begin. B:1 W vrezen, dat ze nog heel wat van dergelijke, hoogst onaangename voorstellen in moe- ren dienen. Aardgasdienst Nederland B.V. Den Haag: 070-643939; Vlaardingen:010-741034;Gouda:01820-27210 L Waddinxveen: 01828-6896; Moerkapelle: 01793-2225. A TE KOOP GEVRAAGD EETHOEKEN, BANKSTELLEN, GASFORNUIZEN, INBOEDELS. TEL. 20.72.50. SLEUTELS SLIJPEN: GRAVEREN: Copieren MeJien Naamplaten Scharen Rotterdamsedijk 443 Centrum-Schiedam te Schiedam Vanavond 11 mei vindt er een grote verkiezingsavond plaats in gebouw Arcade, Lange Haven 71, Schiedam, Aanvang 8 uur. Sprekers: TOEGANG GRATIS Tot aan de verkiezingen is iedereen, die zijn politieke nieuws kwijt wil in onze rubriek Stemhok, van harte wel- kom. Het adres: Rijnmond West Combinatie, Postbus 306 in Vlaar- dingen. Uw bijdragen moeten 's maandags binnen zijn. De PSP afdeling Schiedam houdt vrijdag 13 mei in zaal Irene in Schie dam een verkiezingsavond. De spre- ker is nog niet bekend, wel zal tevens de film Mit uns nicht mehr (over multi-nationals) worden vertoond. Op 23 mei is Pol de Beer (WD) in de Hoogkamer van het NIVON in Vlaardingen. Aanvang 20 uur. Maandag 16 mei houden de Maas- sluisse VVD-vrouwen een bijeen- komst op het adres Merellaan 117, De laatste politieke avond van To- verbal is op 12 mei: dan wordt de PSP de gelegenheid geboden haar standpunt te verkondigen. Op 20 mei komt Kees van Kuy- ten van de PPR voor een werk- bezoek naar Maassluis. Tijd en plaats zijn nog niet bekend. In Hoek van Holland wordt op 11 mei een diskussie-avond gehouden, georganiseerd door PvdA, samen met de WD en CDA. len van den Heuvel is in ieder geval aanwezig, terwijl gehoopt wordt dat van andere partij- en Hannie van Leeuwen en Haya van Someren present zullen zijn. Plaats van handeling: De Hoekstee. Vanavond, woensdag 11 mei, is me- vrouw Van Heel-Kasteel (CDA) gaste in het Politiek Cafe van het CJV. Plaats van handeling: Triangel Vlaar dingen. Aanvang 19.30 uur. Onder- werp: Ontwikkelingssamenwerking. Piet Steenkamp (CDA) komt naar Schiedam: dinsdag 16 mei spreekt hij in Passage over „samen verantwoor- delijk". Aanvang 8 uur. 23 Mei belegt SGP een forumavond in Triangel, Vlaardingen, Aanvang 20 uur. Forumleden: C.N. van Dis, G. v.d. Berg, drs. M. Burggraaf, drs. P. van Ree en M. Lensveld. Het slot- woord wordt door ds. P. Vermaat ge- sproken. In De Boeg in Maassluis spreekt dr. L. van Klinken (RPF) op 13 mei. Hij begint om 20 uur. Ria Beckers en Wim Riedijk (PPR) zijn aanwezig op een voorlichtings- middag op 12 mei in Harrrionie in Vlaardingen. Aanvang 14 uur. Zaterdag 14 mei wordt door de Vlaardingse Jeugdgemeenteraad op het Veerplein een grote politieke markt gehouden, waar diverse poli tieke partijen vertegenwoordigd zul len zijn. PvdA is vanavond aktief: zowel in Vlaardingen (Stadsgehoorzaal) als Maassluis (Koningshof) als Schiedam zijn afgevaardigden van deze partij op een spreekbeurt aanwezig. Duisenberg doet Schiedam en Vlaardingen aan, Meier Schiedam en Maassluis en Van Thijn Vlaardingen en Maassluis. Aan vang 20 uur. Zaterdag 21 mei staat D'66 met een propaganda-marktkraam op de Schiedamse Hoogstraat, voor het Stedelijk Museum. Men kan er tussen 11 en 15 uur terecht. Zoals bekend zijn er verschillende mogelijkheden om, als men ver- hinderd is om op 25 mei aanstaan de zelf een bezoek aan het stem hok te brengen, bij volmacht een stem te laten uitbrengen. De eenvoudigste mogelijkheid is door het invullen van het onderste deel van de oproepingskaart, waar- door men iemand die bij hetzelfde stembureau zijn stem moet uit brengen kan machtigen. Wanneer men niemand weet die men op deze manier kan of w il machtigen. dan wil de partij die men uiteinde- lijk wil kiezen best helpen. Neem even kontakt op met iemand van de afdeling. Verder bestaat de mogelijkheid, om een willekeurig persoon te machtigen, maar daarvoor dient men zich uiterlijk vandaag te wen- den tot de gemeentesekretarie. SCHIEDAM - De kleuterschool De Tierelier aan de Dwarsstraat 1 houdt aanstaande zaterdag, 14 mei, een grote fancy fair met vele attrakties. De opbrengst is bedoeld voor een schooibibliotheek, terwijl er als er nog geld overblijft ook gefnvesteerd kan worden in grotere speelwerktui- gen voor op het schoolplein. Op de fancy fair, die van 11 tot 15 uur in de school wordt gehouden, is een kledingbeurs, een rommel- markt, een rad van avontuur, een ballenstand, grabbeltonnen en stand waar men kan trouwtje-trekken. Ook kan men zelf een schilderij maken bij de schilder-centrifuge. De kosten bedragen f 1.50. Er is ook genoeg om de inwendige mens te versterken: broodjes, worst, koffie, thee en limonade is volop verkrijgbaar. Boer, die in 1938 was gepromoveerd aan de Universiteit te Utrecht tot Doktor in de muziekwetenschappen. Deze rol wordt gespeeld door voor- zitter G.J. van Aalten van de Rijn mondband. Het is een magnifiek gezicht, al die gladgeschoren nekken onder die pet- ten vandaan. De muzikanten lager in rang met omzwachtelde onderbenen, de hogeren voorzien van beenkappen en boven de knie dan ineens die wijde broekspijpen. Opgesteld naast de ingang van paleis Noordeinde zul len zij „Wien neerlands bloed" en ;,Het Wilhelmus" ten gehore brengen. Het verkleden van de figuranten ver- loopt traag. Er volgen uren van on- rustig geloop, vragen, opdrachten, verwarring, opwinding en zelfs verve- ling. De regen valt geslaag naar bene- den en ontziet noch de figuranten noch de filmploejg. Een naburig cafe tracht vergeefs aan de grote vraag naar koffie te voldoen. Dekorbouwers werken langzaam aan de afwerking van de omgeving. Neon- reklames en lichtbakken worden ge- camoufleerd. Parkeermeters worden onzichtbaar gemaakt. Het stand beeld voor het paleis wordt rijkelijk met bloemen versierd. Een antieke wagen van „Profilti Nieuws" wordt in het dekor geplaatst en een zojuist opgemaakte plantenbank wordt door een filmlamp omgegooid. Dan opeens is er aktie. Proefopname met figuranten. De oude voertuigen worden gestart. Op aanwijzingen van regiseur Paul Verhoeven dromt de menigte samen. Langzaam baanl de stoet zich een weg langs het enthou- siaste publiek in een rijk met vlaggen versierde Paleisstraat. Weer valt er regen. Koud is het ook, de mensen lopen enkel in een jurk of kostuum. Tijdens de werkelijke in tocht op 7 juli 1945 was het stralehd weer. Toch klaagt men niet;iedereen doet gewoon wat verlangd wordt. De proefopnamen worden onderbro- ken voor een lunch in het paleis. Een prachtig, maar sterk verwaaxloosd ge bouw. Van de koffie en aangeboden koeken wordt dankbaar gebruik ge maakt, na al die uren van lopen en wachten. Het spreekwoord „geduld is een schone zaak' krijgt voor velen een diepere betekenis. En dan ineens gaat alles goed. De regen stopt en later komt zelfs de zon om het hoekje kijken. De werke lijke opnamen beginnen. Naast de fi guranten nemen nu ook de akteurs hun plaatsen in. Set klaar, kamera loopt! Dan gebeurt datgene, waarvoor iedereen vanaf die ochtend half zes in touw is geweest. Koningin Wilhelmina, in de persoon van Andrea Domburg en de Soldaat van Oranje alias Rutger Hauer stop- pen, toegejuicht door een duizend koppige menigte voor het paleis Noordeinde. Onder de tonen van de Koninklijke Militaire kapel, gespeeld Het is toch wel zalig, dat er soma dingen gebeuren, die de sleur een beetje doorbreken. Ik heb zelf geen last van werkzaamheden, die een sleur zijn geworden. Gelukkig niet. Maar dat kan niet iedereen zeggen. Je hoort het immers vaak: altijd maar weer dat werk, en. altijd maar weer diezelfde vervelende handelingen uit- voeren. Ik kan het me wel voorstellen. Het moet inderdaad afschuwelijk zijn, om steeds maar weer hetzelfde werk te doen, zonder al te veel afwisseling. En als er dan eens iets onverwachts gebeurt. dan is iedereen gelukkig. Neem bijvoorbeeld vorige week. Op een doordeweekse avond, toen ik voor dringende werkzaamheden in een bedrijf moest zijn, waar hard en tot zeer laat werd overgewerkt. Een afdeling vol mensen, die het op zich misschien best naar hun zin hebben, maar die er soms toch een beetje van balen. Het gebeurde, toen iemand plotseling uit het raam keek. ,,Kijk es, jongens: daar komt er een het raam uitl" zo riep hij over de af deling. Aan de over kan t van de straat was een heer in de vensterbank geklom- men. Hij had een spons bij zich en een ramenwisser en terwijl zijn vrouw hem bij een broekspijp vasthield, ba- lanceerde hij op de vensterbank, deed nog enkele pasjes in de richting van het versl verwijderde venster en begon zonder er nog langer over na te denken aan zijn reinigingswerkzaam- heden. De ratnenwasser komt per slot van rekening tegenwoordig ook niet 1 meer overal. Dat gebeuren bracht zo ongeveer het gehele bedrijf in beweging. Tien, vijf tien mensen verdrongen zich voor het raam, om maar niets van het schouw- spel te hoeven missen. „Kijk es, wat eng.'" zuchtte een jongedame, die al leen bij het kijken naar de geveltoe- rist de rillingen over de rug voeldc lopen. „Dat zou ik nou toch nooit durven, he?" Een ander, die blijk- baar beschikte over een makaber ge- voel voor humor, riep hard naar de overkant: „Laat 'm maar rustig los. mevrouw! Als-ie valt hollen we we! naar beneden om 'um op te vangen!" liei ninigen van de ruiten ging voor- treffclijk zo kon ik konstateren. De bovenzijae was al geheel schoon en droog, maar nu moest de onderkant nog. En daar is lastig bij te komen alf je op zo'n vensterbank staat. De amateur-glazenlapper beschikte over een ijzeren zenuwgestel. Re- soluut zette hij zijn linkervoet vijfen- zeventig centimeter lager, waar aan de gevel een ijzingwekkend smal richeltje bevestigd was. De andere voet volgde. En hij zeemde. Met ingehouden adem wachtten de toeschouwers op de dingen die ko men gingen. Want hoe moest de man nou straks weer naar binnen? „Ik vind het eng", zo deelde de eerste dame nog mede, maar er was nie mand die naar haar luisterde. Natuurlijk kwam hij weer binnen. Ongeschonden stapte hij enkele momenten later de huiskamer weer in, nog steeds geheel onwetend van het feit, dat hij heel wat opwinding had teweeggebracht. Het raam werd weer gesloten en er was dus niets meer te zien. Het is gek, maar ik meende op som mige gezichten wat teleurstelling te zien, toen men voorzichtig weer aan het werk ging. Maar dat zal dan vast wel teleurstelling zijn geweest, omdat de onverwachte onderbreking van het werk weer voorbij was. Daar hou ik het tenminste maar op. VOOR BIJ GANGER. Niet duur wel hmlijk

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1