Je zou kunnen zeggen dat ik christensocialist ben" Schiedams Nieuwsblad De lijstsluiters SCYEDAM: als altijd de moeite waard neem vaker een bloemetje mee ook na zessen HOLLE y c imm Kernpunt: toepassing e tien geboden" van c Stormloop op tuinmeubilair Ze zijn er weer...! Zei/ maken van kaas en boter Koos Kortland, PSP: Schiedams Poliiienieuivs De avonturen van Martien van der Goes en Jur Meijer. RKPPS: door Nanette Mertens Grote klus Niet slecht Inbraak opgelost Rode Haan Kruidentuin vernield Glorie Ongelukken april Drie stromingen Respekt Transparant en glanzend A Goud- en silverfles 19-515 f^oedtnavond.Molle en7T0oWer- 5pikkel! Mebt u hier^ [hebben jullie jefatsoenl'jkyoprny zitten wachten?Nou het I gedragenbjjhet \|Sj\it>allemaalprachtlggegaary door Marten Toonder had toch zeker niet gedacht dat wede raaf acht wilden beroven01 Zodra hjj koete uitkwam z'jn we sthreeuwend van angst op de vlucht geslagenQraaf Mee, zo laat NogTEen arme, van eer en geld bezoek?'Wie tei berooPde klopt aan uw deur daar9 metroem en eereeladen weg naarzyrma steel V*ue.iSj>L»AL> 11 ML! 1977 SCHIEDAM - Koos Kortland draagt een baard en vaalblauw spijkergoed. De woning Oostsingel 27 is ech- ter prima in orde. We zijn dus bij een linkse intellektueel over de vloer. En dat klopt, want natuurkundeleraar Koos (27) besteedt zijn vrije tijd gro- tendeels aan de Pacifistisch Socialis- tische Partij. Hij zi! in de redaktie van Radikaal, het veertiendaagse opi- nieblad van de pacifisten. Voornaam- ste interesse: derde-wereld-problema- tiek. En nu staat hij dan kandidaat voor de tweede kamer, ergens onder- aan. Koos Kortland vertelt: .diet is voor mij zo'n zeven, acht jaar geleden ge- weest, dat ik voor de PSP heb g.eko- zen. Dat komt op het moment, dat je zo'n beetje na gaat denken. Ik zal toen zo rond de twintig geweest zijn. Ik ging nadenken over een aantal elementen van het Christendom, die ik in het gezin had meegekregen, hoe je die in de praktijk zou moeten uit- werken. En toen ben ik uiteindelijk bij de PSP uitgekomen. Dat Christen dom is in de loop der jaren een beet je op de achtergrond geraakt, maar je zou toch wel kunnen schrijven, dat ik een christensocialist ben". „Wat me in die tijd erg aantrok, is het volgende. De PSP was een van de weinige partijen, die behalve zuiver politieke, ook buiten-parlementaire aktiviteiten ontplooide. Ik ben een half jaar lid geweest van de afdeling Rijswijk. Daarna kwam ik naar Rot terdam. Daar heb ik me vrij intensief bezig gehouden met akties op derde- wereld-gebied, zaken rond Zuid-Afri- ka, de koffieboycot, en andere boy- cotakties, het laatst tegen Albert Heyn. De laatste tijd begin ik me wat meer te interesseren voor ekonomi- sche toestanden en zaken als energie- voorzieningen". Koos Kortland woont nu anderhaif jaar in Schiedam. Toch heeft hij zich hi de stad nauwelijks bekendheid ver- worven. Daarvoor ontbreekt hem eenvoudig de tijd. „Je moet zoveel dingen bijhouden. Ik heb binnen de partij een vrij grote klus te doen". ,,In de PSP staan voor mij een aantal zaken op ekonomisch gebied cen- traal. De demokratisering van de sa- menleving is een van de belangrijkste programmapunten. Ik ben een voor- stander van de direkte demokratie. Dat de mensen op de plaats waar ze wonen of werken zeggenschap heb- ben over de manier, waarop geleefd, gewerkt en beloond wordt. Dat is een van de kernpunten uit het PSP pro- grimma. De zin van het werken in een kleine partij: Als je binnen een grote partij moet werken en een stel PSP-ers zijn een tijd geleden overgestapt naar de PvdA, maar daarvan zie je er steeds meer terugkomen, als je bin nen een grote partij moet werken, dan is het heel moeilijk je ideeen te laten doorklinken, omdat zo'n grote partij gauw in de regering komt. Dan wordt het een kwestie van regeren om te regeren en dan blijven radi- kalere denkbeelden achterwege, om- Onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maassiuis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Couraijt zijn opgenomen. Verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vtaar- dingen. Telefoon: 010-34.67.11. Agentschap: Eurotyp, Rotter- damsedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schie dam. Hoofdredakteur: Bert Cartel. Redakteur: Paul Houkes. Sportmedewerker: Peter Spek, tel. 010-35.26.15. Medewerker: Han van der Horst, tel. 010-24.46.73. Klachten over de bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010-13.24.89 (van 8.30 tot 17.30 uur). Indien men donderdagochtend belt wordt de krant nabezorgd. De bladen van Rijnmond West Combinatie verschijnen in com binatie met de woensdag-uitgave van De Havenloods. Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone ad- vertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiter- lijk maandag 17 uur binnen te zijn. Koos Kortland. dat de koalitie in stand gehouden moet worden. Een kleine partij wil zijn geluiden zo duidelijk mogelijk naar buiten brengen". „Ik weet niet. of het een partijstand- punt is, maar een koalitie van de WD met het CDA zou volgens mij niet zo slecht zijn, omdat dan de mo- gelijkheid er weer in zit om de krach- ten links van het midden wat duide- lijker te binden. Ik geef toe: in een koalitie WD/ CDA zitten ontzettend veel gevaren voor de laagstbetaalde mensen. De huidige regering heeft inderdaad veel aandacht voor mensen in een moeilij- ke positie. Maar aan mensen die in een hoge positie zitten wordt niets gedaan. Kijk maar naar de inkomens- nivellering. Buiten de CAO's is daar niets aan gebeurd en juist daar zitten de superinkomens. Wij vinden, dat die mensen best een beetje minder mogen binnenhalen ten bate van het algemeen welzijn". ,,lk heb niet het idee, dat de PSP de laatste jaren minder pacifistisch is geworden. Je ziet wel een aksent- verschuiving. De nadruk ligt meer op anti-militarisme en andersoortig ge- weld, zoals dat van bureaukraten. Te gen een groot overheidslichaam heeft de burger toch weinig verweer en dat noem ik ook geweld. Laatst hebben inderdaad e§n stel mensen de partij verlaten. omdat de PSP heeft vast- gelegd. dat je bewegingen die geweld gebruiken tegen onderdrukking en terreur, dat je die kunt steunnen. missehien wel moet steunen. En bedenk daarbij, dat zulke bewe gingen het vaak jaren lang met vreed- zame middelen hebben geprobeerd. Kijk maar naar Zuidelijk-Afrika. Die bevrijdingsbewegingen vechten echt niet omdat het zo leuk is. Ze staan gewoon met hun rug tegen de muur. Ik vind, dat je dan als Nederlander niet aan kunt komen met zo'n ver- haal van: jullie mogen geen geweld gebruiken. Jullie moeten het geweld- loos doen". Martien van der Goes. Op de kandidatenlijst voor de tweedekamerverkiezingen figure- ren maar liefst zes Schiedammers. Erg hoog staan ze niet. Geen van hen heeft kans het pluche der sta- ten-generaal te bereiken, of u moest bijvoorbeeld ineens massaal op de Kommunistische Eenheids- beweging Nederland gaan stem- men. Toch stelt het Schiedams Nieuws blad ze vandaag en de volgende weken graag aan u voor. En bij het begin van deze serie zijn we zelfs extra royaal: U krijgt er drie; twee van de RKPN en e£n van de PSP. 1.V- V \4fc;1 Telefoonnummers: Jur Meijer 26.54.53; Martien van der Goes 26.26.57. Telefoonnummer Koos Kortland: 26.40.75. Wederom heeft de Schiedamse recherche een aardig sukses geboekt. De inbraak op 17 oktober bij garage Unique aan de Horvathweg is opge lost. Na de inbraak brak een heftige brand uit, die voor tonnen schade aanrichtte. In hoeverre de daders daarvoor ook verantwoordelijk zijn, is nog niet duidelijk. Maar ze zijn wel gepakt. Op 22 april arresteerde de politie de 27- jarige Sc'hiedammer C.J.A.A. en een dag daarna de 26-jarige Rotter- dammer M.J.V. Ze hebben allebei bekend. I Zaterdagmiddag heeft de brandweer met een nevelstraal de keetwagen op het oude Kerkhof geblust. De vloer brandde helemaal door. Volgens de politie kan er opzet in het spel zijn. In de kruidentuin van de Harga- hof zijn vernielingen aangericht. Men rukte het hek en een deel van de afrastering weg. Vervolgens wefd door de pas ingezaaide bedden ge- lopen. Dit staaltie van vandalisme vond vriidagnacht plaats. SCHIEDAM— Het tweede nummer van de derde jaargang alweer. Schie dams eigen Historische Tijdschrift, Scyedam, heeft zich een vaste plaats veroverd, dat is duidelijk Ook het maart-aprilnummer bevat weer veel verrassende kijkjes op het verleden van onze stad. De heer Pluijm besluit zijn serie over het Schiedamse telefoonnet. De heer Gordijn van het Rotter- damse archief gunt ons een blik op het Schiedam, zoals dat geschilderd wordt in een toeristen- gids uit 1858. II.A.B. van Soest tensloite gaat in op goud- leerbehang en hoe die prachtige wandversiering te bewaren. Wel aktueel, nu net gepoogd wordt zulk behang in de Lindenhof te redden. Het onderhoudende stuk van C. Pluijm bevat een fraai voorbeeld van oudetijdse inspraak. In 1922 bestond de mogelijkheid om het Schiedamse net met dat van Rotter dam te integreren. Dat maakte het toen nog niet automatische opbel- len gemakkelijker en bovendien niet zo duur. anderszijds was de abonnementspriis op het grote net van Rotterdam een stuk hoger Anders dan nu ging de zaak met medezeggenschap gepaard. De tele- foondirektie wilde meewerken, graag zelfs, maar alleen als de abon- nees er mee akkoord gingen. Zij kregen allemaal een soort stembiljet, en zie: de uitslag was half om half, want heel wat Schiedamse abonnees belden haast nooit met Rotterdam. Hoe het verder allemaal ifliep leest u zelf maar in Scyedam. Iris stationsbloemenkiosken. Elke dag geopend tot 9.00 uur en zondags tot 8.00 uur 's avonds. l&ogrrwgrVunst bvj L. BOEKHOUT Het aantal ongelukken over de maand april van dit jaa1* is bekend. Totaal: 148 tegen 138 vorig jaar. f.r viel een dode, twee mensen werden zwaar gewond en honderd- tien licht. Voor verleden .iaar waren die cfjfers. een. een en 96. Oorzaken top-vijf: geen voorrang. te dicht volgen, onoplettendheid, on- voorzichtig achteruit en slippen I SCHIEDAM JSee". zegt Martien \an der Goes peinzend aan zijn pijp trekkend, ,,'t Is geen dwang van mijn ouders of zo. Ze zijn wel voor de RKPN, maar mijn tweelingzus stemt D'66. Ik herinner me nog wel, dat ik een jaar of vijf terug heel progressief over de kerk dacht. Toen ik zo zes- tien-zeventien was, heb ik eens rond- gekeken, maar dat ging heel weinig onder invloed van pa en dan ga je fil- treren. Ik heb veel kritiek gehoord op de paus, en dat men zijn naaste lief moet hebben. Maar in de bijbel staat ook: gij zijt Petrus en op deze steen- rots zal ik mijn kerk bouwen. En zo vond ik veel tegenstrijdigheden in het moderne geloof. Natuurlijk zijn er wel onwaardige pausen geweest, maar die hebben nooit uitspraken gedaan over zeden en geloof. En een echt ka- tholiek houdt zich daaraan". En dus staat de twintigjarige rechten- student Martien van der Goes nu kan didaat voor Klaas Beukers Rooms- Katholieke Partij Nederland. Hij is niet de enige Schiedammer op de lijst. Ook timmerman Jur Meijer (27) strijdt onder het RKPN-banier. Waar- om? Jur: ,,Dat heeft met de KVP van hier te maken. Een jaar of tien gele den ging het om de sluiting van de Haven kerk en de afbraak van de I rankelandsekerk. Ik heb toen aan iemand van de KVP ik nieen van Kinderen - gevraagd: "t gaat hier niet om de godsdienst, 't gaat om't stads- gezicht. Zijn die kerken niet te red den? Hij gaf toen zo'n indruk van „ik vind het ook jammer, maar ik kan't niet helpen". Daar was ik het niet mee eens. Je zit in de raad voor de hele bevolking, maar als katholiek toch speciaal voor de katholieken'". ..Wat de landelijke politiek betreft: voor mij bestaat er geen middenpar- tij. In Nederland zijn drie stromin gen: liberaal, socialistisch en christe- lijk. Wat is er nu gebeurd in Brabant en Limburg? Heel wat rode KVP-ers zijn socialistisch gaan stemmen en de meer liberalen WD. Daardoor is de KVP zo klein geworden, omdat ze zo vaag was en niet meer echt katho liek". „In het kabinet Biesheuvel met de VVD deden ze altijd mee met de li beralen, waar het ook om ging. 't Was ieder moment de VVD kansen geven. Zo is Beuker niet. Als de CPN een goed voorstel heeft, dan stemt hij met de CPN mee". Vijf iaar terug zat ik te denken: zal ik nou toch lid worden van de KVP? Toen hebben ze me meegenomen naar een grote bijeenkomst in Den Haag. En daar zei iemand: ,,'t Kindje huilt, wanneer het wordt geabor- teerd". En dat deed de deur dicht. En toen ben ik gauw lid geworden van de RKPN". ,,Het kernpunt van onze partij" gaat Martien verder, ,,is de toepassing van d£ tien geboden. Die heeft de KVP losgelatcn, of beter gezegd, het CDA kiest willekeurig een paar geboden uit en presenteert die als ethisch be- leid. Verleden week, met die lezing van Beuker in Irene, zei Janse van het CDA: „De RKPN bestaat alleen bij gratie van de abortus". Dat is niet waar. Nederland is op het moment moreel diep gezonken. Kijk maar eens naar de Kruiskade. Daarom zijn we ohtstaan. We houden ons niet pri- mair met de ekonomische kant van het bestaan bezig. Respekt van de menspn voor elkaar weegt voor ons zwaarder dan het nationaal inko- men". „Ik krijg de indruk, dat het met het CDA niet zo is. Als de mensen res pekt voor elkaar hadden, dan zou een knul van achttien jaar geen tas uit de handen van een oud dametje rukken. Als mensen nu al voor het geweld en de misdadigheid wegvluchten, dan is dat voor mij een teken aan de wand. En dan moet ik weer de abortus erbij halenr Als eenmansfraktie kun je daarover toch geweldig tckeer gaan, dat de mensen opveren. Wat het ver- val van zeden aangaat; die kun je ge woon verbieden, maar dat helpt niet, als men er toch niet op reageert. En dat is dan de andere kant van onze partij: de individuele hulp. Wij heb ben een maatschappelijk werkster en een priester in vaste dienst plus veel vrijwilligers. Het is een pracht stel mensen. Al heel veel gevallen hebben ze opgelost. Gezinnen herenigd, drugsverslaafden geholpen, weggelo- pen kinderen teruggebracht. Dat van die gezinnen is belangrijk. De RKPN is een echte gezinspartij. Het gezin is volgens ons de hoeksteen van de sa- menleving. Het gezin is voor mij wat het kleinbedrijf voor de industrie is". Moeder Meijer komt boven met de koffie. „Stemt u ook RKPN?"vraagt het Schiedams Nieuwsblad. Ze schudt van nee. „Meneer. ik stem CDA. Vroeger natuurlijk RKSP. Die traditie wil ik handhaven. Kardinaal de Jong heeft toen gezegd: „Blijft een, blijft e£n". En zo denk ik er nog over". De voorpagina van het blad wordt gesierd met een afbeelding van het aude stadhuis voor de verbouwing. Dnze barbaarse voorouders hebben .oorgevel namelijk in 1872 verknoeid In zijn voile glorie vinden wij het dechts op afbeeldingen en een van lie afbeeldingen is te vinden op ;en fraai delftsblauw bord. dat de Vereniging Vrienden van het Stede- ijk Museum aan dat museum heeft ^eschonken. De schildering ziet er een beetje vreemd uit. Het lijkt wel of de dingen op de verkeerde plek staan en dat is ook zo, want de kunstenaar heeft een opticaplaatje gekopieerd. Deze opti ca's zijn een grapje uit de acht- tiende eeuw. Wie deze tekeningen door een speciaal soort spiegeldoosje bekijkt, krijgt een kiikdooseffekt, waarin alles ineens wel op zijn plaatst staat. De kunsthistorika Doris Wintgens tot verleden week vrijdag werkzaam op het Museum heeft een en ander helder beschreven. Jammer voor Schiedam, dat zij met ingang deze week een nieuwe baan heeft aangenomen in Rome, waar ze mee gaat werken aan een onderzoek naar de daden van Nederlandse zeventien- de eeuwse schilders in die stad. Het artikel over Goudleerbehang geeft een goed overzicht van de geschiedenis, de techniek en de restau ratie daarvan. Scyedam wordt gratis toegezonden aan alle leden van de Schiedamse Historische Vereniging (f.20.- p.p.. f.30.- per echtpaar O P en bejaarden- pas f. 10.- storten op giro 3533203) Losse nummers kosten twee gulden. HAN VAN DER HORST Als u een nieuw tuinameublement wilt aanschaffen, zult u er deze zomer vroeg bij moeten zijn. Want, zoals het er nu naar uitziet, zal vooral in de betere kwaliteiten de vraag het aanbod royaal gaan overtreffen. De oorzaak ligt in de stra- lende zomers, die ons land de laatste twee jaren heeft ge- kend. Door het mooie weer zijn de buitenmeubelen zeer inten sief gebruikt. Heel wat men- sen hebben ontdekt hoe prettig het is, om ook in de tuin lekker komfortabel te kunnen zitten. Midden vori- ge zomer waren er dan ook in veel zaken nauwelijks meer kwaliteitsmeubelen te krijgen. En ook de voorraad bij de groothandel was uit- geput. Er wordt al enkeie maanden op voile toeren gewerkt om aan de verwachte vraag te Omdat de vraag naar een goede, stevige kunststof brood- trommel bleef aanhouden is hij weer terug in het curver- assortiment. Opvallend door zijn vierkante vorm, zo dat alle ruimte optimaal benut kan worden. Een test onder huis- vrouwen heeft namelijk uitgewezen dat zij de voorkeur geven aan een niet te dure broodtrommel met een aantal funktionele voordelen, zoals gpmakkelijk schoon te houden, zoveel mogelijk ruimte bieden en stevige konstruktie. Voor nog geen vijftien gulden heeft it ook ecu gcweldige opberg- box voor brpodjes en andere lekkernijen voor het ,,dagje buiten voldoen. Ook bij de Neder landse fabrikant Egalite, die een assortiment houten tuin- meubelen brengt, geken- merkt door een tijdloze lijn. Het uiterlijk van de meube- len wordt bepaald door een licht gewelfde lijn in rug en zitlatten. Nieuw op parasolgebied is ook de vierkante vorm, die dezelfde fabrikant op de markt brengt. Zo'n praktisch model is namelijk voor heel wat meer dingen geschikt dan het overbekende ronde model. Vooral in ons onbe- rekenbare klimaat is een vier- kant type werkelijk ideaal, want als de zon niet schijnt, kan de parasol uitstekend dienst doen als weer* en windscherm (voor henge- laars b.v.). Ook thuis heeft het vierkante model zijn voordelen. De rechte zijkant sluit b.v. beter aan tegen de gevel, waardoor een effek- tievere bescherming ontstaat tegen het zonlicht. De para sol heeft een doek van kleurvaste katoen, dat wordt bevestigd op de pun- ten van vier draagarmen. Het is makkelijk afneembaar, waterafstotend en wasbaar. Er kan worden gekozen uit bruin of oranje, twee kleu- ren die goed passen bij elk tuinmeubilair. De uiterst solide steel in twee delen wordt opgezet met een klik* konstruktie. Bij lichte kleuren als kaki, ekru, wit en pasteltinten horen geen donkergekleur- de kousen. In de modezaken vindt u dan ook nieuwe ten- denzen voor wat betreft de kousen. Hudson, een bekend merk uit Duistland, dat ook steeds meer in Nederland verkocht wordt, voorspelt vooral vraag naar zachte beige tinten, die transparant aan het been iijken en ook enigszins glanzende materialen. Dat glans-effekt verkrijgt men door speciale behandelingen van de garens, waaruit de panties worden gebreid. Juist met een mode die veel wijdval- lende rokken laat zien staat een mooie zijdeglanzende panty in een lichte tint, bijzonder elegant. Er worden veel open schoenen bij gedragen, vooral met hoge slanke hakken. Die modelltjes in de sandalet- stijl maken een luchtige en chique indruk. Er zijn voor draagsters die open schoe nen hebben, speciale panties „ls het de hang naar nostal- gie, het kreatief bezig willen zijn, dat in toenemende mate de vraag naar stremstel voor het zelf maken van kaas bevodert? Ik kan U daar geen antwoord op geven, maar het feit blijft dat steeds meer mensen wil len proberen hun eigen zui- velprodukten te maken. Maar hoe doe je het en wat heb je er voor nodig?" Zo begint Joop Rademaker (fabrikant van o.a. kaas- stremsel) het voorwoord van het boekje ,,Zelf kaas en boter maken". Dit boekje is tezamen met stremsel en speciale thermometer ver krijgbaar. Naast verse melk heeft men eenvoudige attributen nodig, die iede- reen in de keuken voor handen heeft. Het produkt op zich is niet nieuw. Sinds jaar en dag wordt het het al in de zuivelindustrie en op de kaasboederij gebruikt om de melk te laten stemmen (samenklonteren) en er kaas van te maken. Ook door de particulier werd er op kleine schaal kaas e.d. gemaakt, al liet het resultaat vaak te wensen over. Naar aanlei- ding van enkeie publicaties en radiopraatjes nam de vraag naar stremsel zo toe dat de Gebr. Rademaker be- sloten om een aangepaste hoeveelheid stremsel te gaan verpakken voor keukenge- bruik. Het boekje geeft jnformatie over het maken van diverse soorten kaas, kwark en boter. Ook voor het afval- produkt ,,wei" is een tiental recepten opgenomen, die beschikbaar zijn gesteld door het Nederlands zuivel- buro. Met de leuze ,,Weet wat u eet, maak zelf uw zuivel- produkten, gezond, lekker en voordelig" verzorgt VNR in Ede sinds kort, via de bij haar aangesloten 2000 reformwinkels, de distribu te zonder ingebreide hiel en teen, zodat het been er toch gekleed uitziet, zonder storende effekten aan de voet. Overigens mag ook wel eens gewezen worden op de speciale massagepanties van Hudson. Meer vrouwen dan men denkt zouden eigenlijk deze massagepanties moeten dragen want hoeveel huis- vrouwen, verkoopsters kapsters, onderwijzeressen e.d. zijn er niet die's avonds pijnlijke beenspieren hebben van het vele staan? De massagepanty van Hudson zorgt voor tegendruk op die pijnlijke spieren en voor- komt klachten die later echt hinderlijk kunnen worden. Ze zijn er ook in heel modische kleuren en maken geen „ouwelijke" indruk. Schaap Citroen van Gelder juweliers en diamantairs met 15 vestigingen door geheel Nederland, hebben een nieuwe rage in Nederland gelanceerd: flesjes aan een collier, gevuld met goud- of zilvervijlsel. Alle flesjes zijn handgeblazen en dus ver- schillend van vorm. De met goudvijlsel (veertien karaat) gevulde exemplaren hebben een gouden dopje, de met zilvervijlsel (925) gevulde een zilveren. Schaap Citroen van Gelder haakt met deze introduktie in -op de rage die deze fles jes hebben veroorzaakt in ianden als Italie en Frank- rijk. De met goud gevulde fles jes gaan in een bruin lede- ren zakje in de winkel f 95,- kosten. De met zilvervijlsel gevulde flesjes kosten f 35,- De grootte van de flesjes bedraagt ongeveer 25 mm

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 3