,Arbeidsbureau en SD te ,Fijn dat ik fiets zegt Zijdeveld ■V" Deze week D'66-boot Estrella werd van versiering ontdaan ■P ■pi WBmm ilip Moet parttimer Ukkenput weg? 1 Willem Ruis in aktie voor zieken hypocyrta& gatenplant Gijzelingen <7/ Damespasje is diskriminatie Volgende week geen RWC Met uw blad naar dolfijnen AUTOHUUR-TEL. 010 - 349082 T riest Lems: Schiedam toch kleine gemeente 111# ZELF VERHUIZING Papieren kaartjes II KANTTEKENING Stuklopen Snelheidskontrole mmrnk Gezellig WOENSDAG 25 MEI 1977 le JAARGANG NO. 21 SCHIEDAM John, Peter, Ferry en Hans willen niet met hun achternamen in de krant. Als het Schiedams Nieuwsblad op hun kantoortje aan de Boersvest langsstapt, zijn zif er net. En het Schiedamse publiek mag niet denken, dat de Trechter alleen door hen bemand wordt. Het is een samenwerkingsprodukt van vele jongeren. Voorlopig bestaat het van een CRM-subsidie. G0 <S° 1 <v. fill -1 b.v.bloemsierkunst boekhout staan broederlijk naast elkaar in de grote plantenkas van Iris. Dat is niet zo verwonderlijk, want Iris is zeer ruim gesorteerd als het gaat om planten en cacteen; Kom gauw eens kijken! POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP, ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad 'De Trechter' helpt werkende jongeren De Trechter weet de weg in het dool- hof van arbeid, arbeidsrecht en socia- le voorzieningen. Talloze jongeren kennen die weg niet en dan kunnen de Trechtermensen helpen. Terwijl in de achterkamer de koffie bruin wordt, sjouwt Ferry met wetboeken. ,,In drie weken hebben we hier een kleine vijftig problemen gehad van allerlei aard." vertelt Hans, „Moei- lijkheden met een uitkering vormen de hoofdmoot, dan zijn er huisves- stingsproblemen en ontslagkwesties. En natuurlijk geven we een hoop informatie en we verwijzen door. „Er zijn een aantal instanties, zoals maatschappelijk werk en de sociale raadsman, daar verwijzen het arbeids- bureau en de sociale dienst te weinig naar door." weet John. „Ze verwer- ken de klienten daar te administra tief, als papieren kaartjes, niet als Het kantoortje van De Trechter aan de Broersvest. SCHIEDAM „Blij, dat ik rij" staat er achterop duizenden auto's in de stad. „Fijn, dat ik fiets" antwoordt de Tilburgse aktiegroep de Fijne Fiet- ser daarop en zij brengt nevenstaande sticker overal in omloop. Wethouder Zijdeveld staat er helemaal achter. Hij stuurt de stickers met een bege- leidend schrijven aan allerlei instan ties rond. In die brief bekijkt de wethouder het fletsen vanuit zijn eigen vakgebied, stadsontwikkeling en milieuzaken. „Zonder in te gaan op de verdiensten of nadelen van andere vervoermidde- Niemand zal het mij kwalijk nemen, dat ik een paar woorden aan de gijzeling wijd. Een oordeel kan niet worden uitgesproken. Een konklusie wel. Men streeft naar een republiek der Zuid-Molukken. Men doet dat door het gijzelen van onschuldige kinderen. Het argument van de treinkaping - de slachtoffers hebben de Molukse bevrijdingsstrijd niet gesteund - gaat nauwelijks op. Of moeten zesjarigen het regime van Soeharto al haten? Als de republiek der Zuid-Moluk ken er op deze manier komt, dan is zijn gebaseerd op het bloed van onschuldige kinderen. Zij zal weinig vrienden vinden in de wereld. H.V.D.H. len kan worden opgemerkt, dat fiet- sen eigenlijk weinig voorzieningen behoeven om tot een goede verkeers- afwikkeling te komen" meldt de wet houder plechtstatig. Een fiets kost de gemeenschap wei nig geld. Ze vereist gpen vierbaans- wegen of parkeergarages. Ze neemt weinig ruimte in. Je kunt er slechts met moeite ernstige ongelukken mee veroorzaken en de berijder verbetert zijn konditie. Wethouder Zijdeveld konkludeert, dat meer fietsen voor de gemeente „een gunstige ontwikkeling zou zijn". Vandaar, dat wethouder Zijde veld aan de aktie meedoet. De sticker kan worden aangevraagd op Kwen- delhof 198, Tilburg. lets voor op de jasbeschermer? mensen van vlees en bloed. Wij zijn geen revolutionairen, maar we wil len helpen met alle mogelijkheden, juist voor mensen die naast de pot piesen." ,,Wij proberen naast de klient te gaan staan." stelt Hans vast. Ferry weer: „Niet de klient is schuldig aan zijn problemen, maar de maatschappij. Onze winkel is voortgekomen uit ge- brek aan informatiemateriaal elders. We krijgen sterk de indruk biivoor- beeld, dat men de sociale raadsman niet voldoende bcnut, terwijl die man toch zijn beste krachten geeft. Een jaar geleden hebben zij hem een ex tra kracht toegezegd voor het op- stellen van bezwaarschriften. Dat is nu nog steeds niet rond." De Trechter is dag'elijks open van twee tot vier en geeft hulp op het gebied van werk, ontslag, huisvesting, belasting, sociale uitkeringen en alle andere zaken, waarin een jongere stuk kan lopen op de tandraderen van de vaderlandse ambtenarij. Als het erom gaat de mensen hun rechten te tonen, dan doet het Schie dams Nieuwsblad mee. De kolommen van onze krant staan dan ook open voor informatie van de Trechter. De ze week een stuk van groot belang voor schoolverlaters. Hebben zij recht op een uitkering en wanneer gaat die dan in? De eerste aflevering van ..Informatie voor jongeren" vindt men op een van de binnenpagina's. HAN VAN DER HORST. k AOO o uw adres voor: gas - water - ook voor camping - sanitair riolering dakbedekking <b speciale valiant ifv service ^•SCHIEOb^- SCHIEDAM - Dames die in Schiedam achter de tap staan of anderszins in de horeka werken. nioeten daarvoor een vergunning hebben, het zogenaanide serveer- pasje. Deze regel wordt streng toegepast. Zelfs de vele jeugd- societeiten, die met vrijwillers en vrijwilligsters werken, moeten een reeks van die pasjes aanschaf- fen. Heren kunnen ten alien tijde bier tappen. De regeling zal ooit wel zijn ingevoerd om prostitutie tegen te gaan. PvdA-raadslid Yvonne Siljee heeft nu aan burgemeester en wethou- ders gevraagd, of die verouderde regeling geen vorm van vrouwen- diskriminatie inhoudt. „Inderdaad" antwoordt het gemeentebestuur ,,Te zijner tijd!" komt er een voorstel om het serveerpasje af te schaffen. Een rijke oogst haalde de Schiedamse politie binnen, toen zij vrijdagmiddag tussen drie en vijf uur op de Vlaar- dingerdijk snelheidskontrole hield. Niet minder dan 24 automobilisten werden van een verbaal voorzien. De snelste reed 87 kilometer per uur. •Hitrubriek *Celeritas verliest *Cees den Hoedt doet 't goed. In verband met verschuivingen van de werkzaamheden op detech- nische afdeling, die verband hou- den met de Pinkster-dienstrege- ling, zullen de kranten van de Rijnmond West Combinatie, de Nieuwe Vlaardingse Courant, het Schiedams Nieuwsblad en het Maassluis Nieuwsblad, volgende week woensdag niet verschijnen. De eerstvolgende uitgave zal dus op woensdag 8 juni in de bus rollen. REDAKTIE. Voor de lezers van onze krant rijdt er z.aterdagniorgen 28 mei een speciale trein naar het Dolfinarium in Harder- wijk. De reis kost f. 14,- (kinderen f. 11,4 en daar z'* dan in- De treinreis heen en terug. Busretour Harderwijk station-Dolfinarium. Toe- gangsbewijs voor het Dolfinarium, de speeltuin, het strand en het Lunakon. Plus een boottocht langs de Flevo- polders. De Rijnmond West Combinatie-trein vertrekt zaterdag om zes Minuten over acht (8.06) uit Schiedam en om 8.16 uur uit Rotterdam. Kaartjes voor dit onvergetelijke dagje uit zijn zolang de voorraad strekt vanaf heden verkrijgbaar op het kantoor van dit blad: Hoogstraat 122, Vlaar- dingen. Het is zaak er snel bij te zijn, want het aantal plaatsen is beperkt. SCHIEDAM - Als een zwarte vogel hing het Drentse gijzeldrama maandag- ochtend boven de Estrela. Het D'66-veerschip was rond half twaalf vol affiches en leuzen op het Hooft aangekomen, maar de opvarenden wisten toen al niet zeker, of de kampagne wel door zou gaan. Drente beheerste aller hart. Men besloot voorlopig de gebeurtenissen af te wachten. Professor Glastra van Loon, informeel leider van de campagne zou later bellen met Jan Terlouw. Inmiddels kondigde Hans Wiegel aan zijn verkiezingsakties stop te zetten, omdat zowel den Uijl als Van Agt zich naar het krisiscentrum hadden bege- ven. Ook D'66-staatssekretaris Zeevalking voegde zich bij hen. Hij had die morgen onmiddellijk zijn funktie als centraal kampagneleider neergelegd. Rond een uur werd Glastra van Loon per politieauto opgehaald om met zijn fraktievoorzitter te bellen. Een kwartier later was hij terug om dq kampagne te stoppen. „Alle gesprek- ken die we nog zouden voeren, gaan gewoon door", verklaarde hij door de mikrofoon, „maar alle versierin- gen van het schip moeten verdwijnen. De Estrella is verder gewoon een transportmiddel". Binnen een minuut waren alle affiches verwijderd en de opvarenden verwisselden hun D'66 T-shirt voor een overhemd. Dat was het trieste einde van de D'66-vaart langs de Rijn. De tocht op de Estrela had twee doelen: de D'66-voorlieden aan boord hadden een unieke gelegen- heid om propaganda te maken voor hun partij. Bovcndien was het nu mogelijk om de mening te peilen van allerlei groepen langs de route, die werden uitgenodigd om op het schip te verschijnen. D'66 is vast van plan aan een volgende kabinet Den Uijl deel te nemen en kandidaat kamerlid Ineke Lamers was erg blij met de kontakten die zij in elke aanloophave maakte. „Je krijgt zo een veel betere kijk op de problemen", vond de milieu- specialiste van D'66. „Misschien ging het op andere dagen wel mooier dan nu, helaas, maar dat komt door die tragische situatie. Meestal konden we zeer gestruktureerd diskussies voeren. Vanochtend ontbrak de rust". Voordat de kampagne gestopt was, brachten D'66-voormannen Glastra van Loon en Harry Geelen een bezock aan B W van Schiedam. Ook Anne Marijke Steen, voorzit- ster van de afdeling Schiedam- Vlaardingen, woonde dat gesprek bij. De hoge heren keuvelden gezellig met elkaar. Op tafel lagen drie mo- lenbroden die samen de letters D'66 vormden, met komma en al. „We wilden het gemeentebestuur graag een milieuvriendelijk produkt aanbieden", legde Anne Marijke Steen uit. Arie Lems vertelde Glastra van Loon, wat hem in Schiedam hoog zit. „De *Toen het allemaal nog gezellig was: de onU'angst bij burgemeester Lems. woningbouw is hier wel een pro- bleem. Mijn spreekuur zit er vol door en het zijn vaak schrijnende gevallen. En Schiedam is een arme stad. Van de hele Rijnmond hebben wij gemid- deld het laagste inkomen. 82 tot 83 procent van de mensen zijn hier ver- plicht verzekerd. Die zitten. dus beneden de welstandsgrens". Op een vraag van Glastra vat) Loon, hoe het beviel, nu Schiedam be- paalde milieubevoegdheden had overgedragen aan Rijnmond, ant- woordde de burgemeester, dat het wel ging. Onze stad moet namelijk meebetalen aan de centrale vuil- verbrandingsinstallatie van de Rijn mond, terwijl het Schiedamse vuil in Drente tot kompost wordt verwerkt. Aan die regeling zit de stad nog twintig jaar vast. Toch heeft de Rijnmond een rekening van vier miljoen gepresen- teerd. „En dat is voor een betrekke- lijk kleine gemeente toch wat veel", zei Lems. ..Anders zeggen we altijd, dat we zo verschrikkelijk groot zijn, maar in dit geval niet". GORZEN Joke Akkerman alja- ren gewaardeerd medewerkster van peuterspeelzaal de Ukkenput ver- keer in een weinig benijdenswaardige positie. Ze weet niet, of er in augus- tus nog wel geld is om haar salaris te betalen. Het ontslag is Joke al aange- zegd. Hoe kan dat? Joeke zelt is een paar daagjes de stad uit en voor kOmmen- taar onbereikbaar, zodat het Schie dams Nieuwsblad zijn licht opstak bij kollegapeuterleidster Anke Hoes. „Ze moet weg, omdat er geen geld meer is om een tweede kracht te betalen". zegt Anke. „We krijgen maar subsidie voor een full-time kracht en dat ben ik. Joke Akkerman wordt betaald uit de fondsen van de KSCA, waar de Ukkeput valt en die fondsen zijn nu uitgeput". Anke Hoes:Geen geld meer De KSCA heelt in maart al bij de ge- met nte aan de bel getrokken. In een brief werd uiteengezet, dat Joke - broodnodig om de peuters in de ga- ten te houden, na augustus zou moe ten verdwijnen, als er geen extra sub sidie kwam. Maar nu eind mei - is er nog steeds geen reaktie van het Stadskantoor binnen. Daarom pakken de mensen van de Ukkeput het iets steviger aan. Een handtekeningenlijst cirkuleert in de Gorzen onder ouders en onderwjj- zend personeel van de scholen. Er zijn al zo'n honderd handtekeningen binnen. Ook de kruisverenigingen staat achter het aanblijven van Joke. Morgen heeft Herman Posthoorn een gesprek met de mensen van de Uk kenput over deze kwestie. BREDA. Vier echtparen van wie bij twee echtparen een der partners gehandikapt is, zijn de hoofdperso- nen in de Willem Ruis-show van za terdag 4 juni a.s. Deze show wordt dit maal niet uitgezonden vanuit de studio, maar vanuit de Rijnhal in Arnhem. Het publiek wordt gevormd door circa achthonderd zieken, ge- handikapten en hulpbehoevende be jaarden. Voorts zijn aanwezig rond driehonderd verzorgsters, begeleid (st)ers en mensen die de medische staf vormen. Met deze t.v.-uitzending (Neder- land 1, K.R.O., 19.05 uur) vindt de afsluiting plaats van de vijftiende Harten 5-aktie, die door De Zonne- bloem in samenwerking met de K.R.O. wordt georganiseerd. De Harten 5-aktie doet een beroep op gezonde Nederlanders om vijf piek (of meer) af te staan van het ontvan- gen vakantiegeld voor een piekfijne vakantie van zieken. Dat kan door storting op gironummer 1 1.55.555 (dubbel e6n, vijf maal vijf) t.n.v. Va- kantiefonds Breda. Tijdens de Willem Ruis-show zal ge- regeld gevraagd worden aan de kijk- lustigen om geld over te maken. Ook heeft men de gelegenheid om op een van de ngder bekend te maken tele- foon-nummers giften te melden. Di verse grote, exclusieve en originele aanbiedingen zullen door Willem Ruis genoemd worden. Via een skore-bord zal het verloop van de aktie gevolgd kunnen worden. OOK NU AL Trouwens: vanaf medio mei wordt al aandachl gevraagd voor deze Har ten 5-aktie. Zowel radio als t.v. zul len regelmatig aandacht vragen voor deze vakantieaktie. Buitendien zal De Zonnebloem haar leden, dona teurs en sympathisanten oproepen om geld te geven. Vorig jaar konden 1.300 zieken van alle gezindten deelnemqn aan een groeps- of individuele vakantie of een vakantie in familieverband. Voorts namen meer dan 12.000 zieken deel aan een regionale ontspannings-bij- eenkomst, verzorgd door bekende radio- en t.v.-artiesten. Tenslotte konden plusminus 30.000 zieken, gehandikapten en bejaarden genieten van een eendags-trip met een van de vier boten, die regelmatig voor De Zonnebloem op Neerlands binnenwa- teren varen. *De nare berichten zijn binnengekomen. Eigenhandjg verwijdert J. Glastra van Loon de politieke affiches van de boot. ^WWAWVWWWAVMVWW/AWAWWWrtWW/VWWVVWVWAWVWl CORNELIS SPEELMANSTRAAT 1B VLAARDINGEN I OVA Rotterdamsedijk 423 Schiedam. Tel.: 260155* Gek, he, maar ik zou eigenlijk hele maal niet weten, welke aardige bele- venis ik ditmaal op papier zou moe ten zetten. Natuurlijk: je maakt al tijd wel weer wat leuke dingen mee. die het vertellen waard zijn. Dingen. van aardige mannetjes in leuke kroeg- jes, of zaken die je op straat kunt be- leven. Onderwerpen genoeg. Maar toch: ik zie het op het ogenblik helemaal niet zitten. M'n hoofd is er niet bij. Zo 'n gijzelingsaffaire: het is ver van je bed, maar je blijft er toch niet koud onder. En vandaar: eigenlijk weinig leuks te vertellen. Want moet je nu nog grap- pen maken over de verkiezingen? Of over dingen die je bij zo'n gijzelings- zaak zelf ineemaaktIk zou kunnen vertellen, hoe ik maandagavond in de auto sprong, nadal op het journaal verteld werd dat ook Vlaardingen ge- troffen was door de terreur en hoe ik toen ik de wagen had gestart, vrien- delijk op m 71 schouder werd geklopt met de mededeling, dat ik weer bo ven kon komen, 't was loos alarm. Ik kan vertellen, hoe grappig het in wezen was: dat mannetje daar in het veld, dat maandagavond voor de kamera het een en under wilde ver tellen, maar eerst vroeg of het licht aan mocht. In eerste instantie ge- beurde dat niet, en toen lict uitcin- delijk wel gebeurde kwam de brave verslaggever niet meer in beeld. Onder normale omstandigheden kun je daar hartelijk om lachcn. Nu niet. Daar is de zaak unit eenmaal te ellen- dig voor. TOORIIIJGAXGI'R

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1