1 leach Arcade breekt kon met op zaterdag... 'De samenleving is kwetsbaar geworden' Informatie voor jongeren Deze week J hak B&W naar Esslingen I Terug naar tijd van Ot en Sien De bel hypocyrtcs& gatenplant Zondag orgelkoncert in Passage Nat weer ^1.59 ct. 150 S 2.09 -oor WndSSSirt 1 h r BBC-TV KANTTEKEMNG Burgemeester Lems op gemeentenkotygres (IIS! I Herbs ven Boerinnekesdrop Hotelcake Kersenbonbons ..m W& s 1 iti# J b.v. bloemsierkunst Lboekhout staan broederlijk naast elkaar in de grote plantenkas van Iris. Dat is niet zo verwonderlijk, want Iris is zeer ruim gesorteerd als het gaat om planten en cacteen; Kom gauw eens kijken! Schiedams Nieu POSTADRES: POSTBUS 195, SCHIEDAM. AGENTSCHAP: EUROTYP. ROTTERDAMSEDIJK 238. In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 8 JUNI 1977 !e JAAKGANG NO. 22 met lange traditie SCHIEDAM - Voor het eerst in zijn bestaan bijna houdt societeit de Instuif zijn slotavond van het seizoen op zondag. Reden: het bestuur heeft alles op alles gezet om Teach In naar Schiedam te krijgen, maar die was zaterdag bezet. Op zondag kon Teach In wel komen. Vandaar dat de honderden leden van de Instuif op 12 juni naar Ar cade moeten komen en niet op de elfde, om de befaamde formatie te zien. Het Teach In van nu is eigenlijk een direkte dochter van de formatie, die in 1975 het Eurovisiesongfestival won. De Enschedese muziekmakers kwamen plotseling ip een draaikolk van kontrakten, optredens, inter views; publiciteit en zaken terecht en dan moet een artiest van wanten we- ten, wil hij niet ten onder gaan. In februari 1976 spatte Teach In uiteen. Zangeres Getty ging haar eigen weg er passant Verloofde John Gaasbeek, bassist meenemend. een uitgebreide selektie bleven ten- slotte twee meisjes over: Marianne Wolsink uit Enschede en Betty Ver- meulen uit het Belgische Mol. Drummer Ruud Nijhuis, gitarist Chris de Wolde en tyrganist Koos Versteegh lieten zich ni#t zomaar van het ar- tiestenpad afslaan. Ze besloten Teach In te laten herlpven met nieuwe le den. Hans Nyland, een tukker voor wie de bas geen g^heimen meer heeft, werd in de groep gehaald en Hilver- sum III riep gaarne om, dat een nieuw Teach-In zangers nodig had. 't Werd een drukke tijd, want 240 personen me'dden zii;h aan, dorstend naar roem en het grote sukses. Na Het Sukses is overweldigend. In ok- tober verleden jaar bracht Negram de nieuwe Teach-in single "Upside Down" uit en de BBC achtte de kwa- liteit van de vernieuwde groep zo hoog, dat een TV-opname mag wor- den gemaakt. De grote Engelse om- roep heeft in de jaren zestig het puik- je van het personeel der piratenzen- ders ingehuurd en dat heeft de BBC berucht gemaakt om zijn hoge kwali- teitseisen. Dat Teach In nu optreedt zondag- avond in Arcade. Het belooft een grootse avond te worden. Zegt Frans Naterop, manager van vele/popgroe- pen en diskoshows in de Rijnmond: "Ik heb ze bezig gezien en het is heel goed. Beter eigenlijk dan de oude formatie." ""Teach-In - nieuwe - stijl: zondag in arcade. SCHIEDAM - Zondagochtend 12 juni sluit de Nederlandse Orgelfede- ratie haar koncertenreeks ip het Pas- sagetheater op wel zeer bijzondere wijze af. Niemand minder dan de we- reldberoemde organist Lyn Larsen uit Arizona komt het befaamde bios- GROENOORD De kleuterschool de Biblebontseberg en de Willem Gehrelschool vieren vrijdag zeventien juni allebei hun tienjarig bestaan. kooporgel bespelen. Lyn Larsen maakt op het ogenblik een tournee door Europa. Na sukses- volle konserten voor het fijnproevers- publiek van Londen en Blackpool doet hij nu Schiedam aan. Het konsert begint om half elf. Kaar- ten aan de kassa. Priis f. 3,50. Ander- halve gulden reduktie voor leden van de Nederlandse orgelfederatie, 65- plussers, kinderen tot en met twaalf jaar en CJP-ers. KETHEL - De honkbalvereniging „Sporthuis Kethel-Groenoord" laat zich met graagte in de pan hakken. Ook dit jaar organiseert ze tijdens de- zomermaanden weer een nederlaag- serie. Morgenavond gnjpt het eerste treffen plaats. Sporthuis Kethel-Groenoord zal zich doen slachtofferen door V.U.C. Den Haag. lerwiji aeze regels geschreven worden, is het buiten weer gaan regenen. Het is een valse, verrader- lijke bui. Minuskule druppels ko men haast onzichtbaar naar bene- den, en dat het water valt blijkt alleen uit de ruiten, waarop het zich verzamelt. 't Lijkt wel of het weer zich schaamt over wat het de Schie- dammers na twee prachtige zo- mers aandoet. Veel mensen mer- ken pas op straat, dat de regen in hun open kraag waait en men komt veel kuchers, hoesters en niezers tegen. Deze regen heeft de neiging de pantalon konstant vochtig te maken. Rillerig lopen de mensen door de stad en het vi rus grijpt zijn kans. Een verradersregen, dat is het. In feite zijn we natuurlijk de laat- ste twee jaar verwend. Het geheu- gen van de mensen is kort en we vergaten de gewone regenachtige, echt Hollandse zomers. We zijn hovaardig geworden en eisen nu mooi weer. Maar dat is Nederland nu eenmaal niet beschoren, drie mooie zomers achter elkaar. De hemel zendt ons de warme dagen als geschenk. We mogen daaraan geen rechten ont- lenen, want dan verschijnen grijze wolken aan het zwerk, dan daalt de temperatuur, dan herinneren wij ons met schrik, dat die paraplu inderdaad in de tram ligt. Dit blad bekijkt de zaak van de zonnig kant, als de zon zelf niet wil komen. Wat voor aardigs is er nu aan om de hele dag in lange rijen aan het strand te liggen bak- ken. En weet u nog, vorig jaar, die kokendhete nachten? Alle dekens had u weggetrapt, het laken plakte op het blote lijf, want ook de pya- ma was tijdelijk afgeschaft. U transpireerde als een werkpaard en dat ene laken ook wegdoen, dat ging niet. U kon niet slapen zonder iets over uw lichaam en de hitte hield u toch wakker. Boven- dien zoemde er een mug en u was toch te belazerd om die even te exekuteren. Is dat nou leuk? Vanavond slaapt u in ieder geval lekker onder twee dekens. En wij van de krant, platgeslagen door de nakende komkommertijd. Wij weten weer een suf onderwerp voor een suf seizoen: Een ffegen- dag behoeft niet vervelend te zijn. H.v.d.H. r EINDHOVEN - "In bestuurhjk op- zicht is de samenleving bijzonder kwetsbaar geworden. Als het be stuur niet passend reageert op de be- hoefte van de burgers om mee te denken, mee te spreken, mee te we ten en eventueel mee te beslissen, dan ontstaat er een spanningsveld dat het grote gevaar in zich draagt dat het tot een uitbarsting komt, of dat de burgerij zich helemaal van het be stuur afwendt. Dat laatste is ernstiger dan de uitbarsting, want het heeft de dood in de pot van de lokale demo- kratie tot gevolg" Dit zei burgemeester drs.A.J.Lems van Schiedam aan het begin van het tweedaagse kongres van de Vereni- ging van Nederlandse Gemeenten, dat dit jaar in Eindhoven gehouden wordt. Aan dit kongres nemen ruim 1.900 mensen deel, ondr wie vele honderden burgemeesters, wet- houders, sekretarissen en raadsleden. Het thema van het kongres en de in- leiding van burgemeester Lems luidt: "Besturen en meebesturen in de ge- meente". Volgens de heeTTems worden pro- gramma's, planning en prioriteiten doorkruist, als een gemeentebestuur niet of onvoldoende rekening houdt met de behoeften van burgers en een massale aktie daarvan het gevolg is. De aktievoerenden maken dan de dienst uit en het bestuur is het roer uit handen geslagen. van een proces telkens het waarom verklaren. Daardoor onstaat de min- ste kans dat betrokkenen zich bedro- gen volen". Het gemeentebestuur moet zich vol gens burgemeester Lems ervan be- wust zijn dat het voor de burgers 't eerst en meest aanspreekbare kol- lege is, "Velen verwachten dat het gemeentebestuur wat aan hun noden kan doen en dat het daartoe de macht heeft". Het gezag van een ge meentebestuur wordt positief be- i'nvioed als het zijn macht (de gekre- gen zeggenschap) op rechtvaardige wijze gebruikt. Dat geldt eveneens voor ieder lid van het bestuur "Burgemeester A.Lems: bij plannen betrekken 'Inwoners De beste remedie tegen zo'n onge- wenste aandacht ontwikkeling is, aldus de burgemeester van Schiedam, dat de gemeentelijke overheid maxi- male aandacht moet schenken aan het betrekken van de inwoners bij de plannen. "De gemeentelijke over- ^heid moet in een zo vroeg mogelijk 'stadium inspelen op de behoefte aan deelneming van betrokkenen, en dat zijn belanghebbenden en belangstel- lenden. Bovendien moet het gemeen tebestuur van het begin tot het eind miiMumfi iiMiimiilTiiiittiSitiiti"-n -- -f- - De bijstandswet helpt Nederlanders in nood. Het daarvoor benodigde geld komt uit de algemene middelen, dat wil zeggen uit de belas- tingopbrengst en niet uit de premiepot. Een medewerker van De Trechter gaat deze week op die Algemene Bij standswet in. Het doel van de Algemene Bijstandswet (A.B.W.) is om iedere Neder- lander die niet over middelen van bestaan beschikt, of die dreigt kwijt te raken, financiele hulp te geven. Ook vreemdelingen die rechtmatig in Nederland verblijven komen in aanmerking voor een ABW-uitke- ring, maar dan moeten ze wel onderdaan zijn van een land, waarmee een verdrag inzake sociale bijstand is gesloten. De wet probeert iedere Nederlander een bestaansminimum te garande- ren, als hij daar zelf niet in kan voorzien. Maar aan de bijstand kunnen voorwaarden worden verbonden die leiden tot inschakeling in het ar- beidsproces. In normaal Nederlands gesteld: ze kunnen je wel eens passend werk bezorgen. Dit gebeurt niet, wanneer zich problemen van sociale, medische of andere aard voordoen. De bijstand wordt afgestemd op afzonderlijke gevallen, die de norrna- le, noodzakelijke kosten van het bestaan gegarandeerd krijgen. In principe kan iedereen een beroep doen op de A.B.W., zij het dat iemUnd met een hoog inkomen zichzelf vaak van de nodige middelen van bestaan kan voorzien^ De A.B.W. heeft een aanvullend karakter. Als men via uitkeringen op grond van andere wetten of kontrakten inkomsten geniet of zou kun nen genieten, dan wordt hiermee rekening gehouden bij het vaststellen van de bijstandsnorm. Voor het bepalen van de uitkeringen voor de noodzakelijke kosten van bestaan gelden landelijke regels. Men onderscheidt twee soorten uitkeringen: die voor thuiswonenden en die voor personen in een inrichting. De normen daarvan zijn op te vragen bij de gemeentelijke sociale dienst, De Trechter en nog wat an dere instellingen. Het ministerie van CRM geeft elk half jaar een folder met deze normen uit, want elk half jaar (op 1 januari en 1 juli) wor den de uitkeringen herzien. Ze is verkrijgbaar bij De Trechter. In Schiedam hebben burgemeester en wethouders de sociale dienst be- last met het uitvoeren van de bijstandswet. De verantwoordelijkheid blijft echter bij B. en W. Wie ontevreden is met een beslissing op een bijstandsaanvrage - be- schikking heet die - kan dan ook bij burgemeester en wethouders een bezwaarschrift indienen. Wordt dat afgewezen, dan kan men in beroep gaan bij Gedeputeerde Staten van de provincie, waarin de ge- meente ligt die de beschikking heeft afgegeven. Voor Schiedam is dat dus Zuid-Holland. Beslissen Gedeputeerde Staten ook negatief, dan kan men tenslotte in beroep gaan bij de Kroon. De termijn, binnen welke men bezwaar kan maken of beroep aanteke- nen tegen een beschikking van B. en W. is binnen een maand na ken- nisname van deze beschikking. Meer informatie: gemeentelijke sociale dienst: elke ochtend behalve dinsdag, De Trechter, rechtswinkel De Kreek, donderdag van zes tot negen en het bureau rechtshulp op maandag-, dinsdag en donderdag- middag van twee tot vier. De zomer van 1907. VSH en Schiedam lijken niet te verslaan. Moeilijke tijden voor Fortuna. Hitrubriek. \oo ogiete^ uw adres voor: gas - water ook voor camping - sanitair riolering - dakbedekking Q5 TjV speciale valiant .-v 5-schieo^> In* tWVJ jmtnr' schoenreparatie klaar terwijl u wacht sleutels-scharen slijpen e.d. naamplaten ROTTERDAM. OTTO HAHNSTRAAT 23 ..DE BINNENHOF" OMMOORD BEIJERLANDSELAAN 101 ZUID HQOGSTRAAT 197: CENTRUM SCHIEDAM ROTTERDAMSEDIJK 443, CENTRUM SP?ciaa/voorvader Gratis kleurenfilm Jaankoop van een fles hacienda Sherry. £56-1.98 voordeel \onW?Sentotl5jaar.: ontwerpwedsu f een \.p\ Niet duur wel heerlijk. indeJamin-^f..-• Aanbiedingen geldig van 9t/ml5 juni Niet duur wel heerlijk SCHIEDAM - Vrijdag en zaterdag zit burgemeester Lems samen met wet- houder Scheeres en gemeentesekreta- ris Blok in onze partnerstad Esslin- gen, om daar het twaalfhonderdjarig bestaan te vieren. Hun vrouwen gaan mee. Toen Schiedam zevenhonderd jaar bestond, is het gemeentebestuur van Esslingen ook een paar dagen hier te gast geweest. De stad Esslingen ligt aan de rivier de Neckar een kilometer of twintig ten zuiden van Stuttgart. Honderden Schiedamse jongeren kennen het goed, want jarenlang organiseerde de SG jeugduitwisselingen samen met de Esslingse Kreisjugendring. De Duitseis maakten altijd meer van die evenementen dan de Schiedam- mers en de omgeving leent zich uit- stekend tot het maken van uitstap- jes. Het schilderachtige Esslingen ligt in heuvelachtig terrein, is omge- ven door fraaie dorpjes en bezit een vyakke tramlijn, een vervoermiddel, tegenwoordige bij Nederlanders zeer in trek. Over een tijdje komt het Schiedams Nieuwsblad met een groot portret van Esslingen. v.x-: .v. m Gesjoeld kon er ook worden en met-abbelen was het altijd prijs. - Mevrouw Kalsbeek-Jetses heeft model gestaan voor Sien. Hier opent zij de jaarmarkt en misschien is ze zaterdagmiddag deze Sien van 1977 wel tegen- gekomen. SCHIEDAM - Soms was het net, of je in de tijd van Ot en Sien rondliep. Middenop het parkeerterrein van Schiedams Stadskantoor snorde het grote wiel van een kleine touwslage- rij. Elders stonden ze hoepels,te ma ken en rond de heer Minderop lieten groepjes mensen zich de geheimen van het koffiebranden uitleggen. Er- gens achter op het terrein, vlak bij de oude brandweerkazerne, draaide een heuse zweefmolen. De jaarmarkt van de zeeverkenners werd zaterdagmiddag weer gehouden. Men poogt altijd zoveel mogelijk oude ambachten naar Schiedam te trekken en wat ligt dan inderdaad meer voor de hand dan de zaak eens in het teken te stellen van Ot en Sien? Wie weet, dat een der organisa- toren, Dick van der Lugt, onderwij- zer is, staat helemaal niet meer ver- baasd over die keus. De jaarmarkt werd s ochtends ge- opend door mevrouw Kalsbeek-Jetses k,-» iv». ft-— -'•*& de dochter van Jetses, die rond de eeuwwisseling Ot en Sien geschreven heeft. Maar ach, laten de foto's toch voor zichzelf spreken.... Winkeldiefstal, een plaag voor de middenstand. Steeds betere en waar- schijnlijk ook duurdere beveiliging zie je opduiken. Zoals een van de bekende kledingmagazijnen, die heeft van die poortjes waardoor je de win- kel in- en uitloopt. Zit er iets in je tas wat niet bij de kassa is getoond en dus automatisch- niet is betaald, dan begint er heel hard een bel te rinkelen. Je schrikt je rot. Dat weet ik uit ondervinding. 's Morgens was ik in Schiedam in een zelfde zaak en las daar op een kaart, dat de installatie nog niet helemaal vol- maakt was. Bij voorbaat exku- ses. s Middags filiaal Vlaardingen Vrolijk pratend liep ik samen met mijn dochter onder de poort door en plots.hevig verschrikt keek ik naar de mevrouw, die naast ons gelijktijdig door de andere doorgang liep. Daarnaa begonnen we te grin- nikken, want van alle kanten schoten er verkoopsters op ons af, intussen loerend naar een chef ofzo, die ze de vervelende klus konden laten op- knappen. Maar nee, hoor. Wat aarzelend begon er een: .Ja, dat is de bel". Nog na- lachend keek ik haar aan en zei „Dan zouden we iets gepikt moe ten hebben". Tegelijkertijd liet ik haar mijn handen zien, die op een handtas na leeg waren, want ik had juist niets naar mijn zin kunnen vinden. De andere mevrouw begon direkt haar tas uit te pakken en liet alles aan de verkoopster vinden Ook niks, wat nu? Opeens kwam ik op de gedachte nog maar eens onder de boog door te gaan en nu bleef alles stil. Na wat heen en weer gepraat en exkuses van de verkoopsters vervolgden we onze weg. Toen vond ik het een leuke mop. Maar het gekke is dat ik tegen- woordig voor ik de deur daar uitstap eerst eens heel diep ademhaal en moed verzamel. Want pas naderhand ging ik me realiseren dat, als je daar met een voile tas staat en een chef je zou vragen even mee naar het kantoor te gaan, je voor de rest van de winkelende mensen toch als die te boek staat. Het enige zou zijn, je tas in die voile zaak temidden van alle klanten te laten kontroleren J Maar denk je daar op zo'n moment aan? Overigens, je kan ook wel eens stelen zonder het te weten. Dat over- kwam tenminste een heel goede bekende van me. Al winkelende zag ze een kinderparaplu op de grond lig gen. Ze raapte hem op en daar er geen kind in de buurt was stak ze 'm in haar tas. De tcrugweg naar huis voerde lands het politiebureau. Ze staple naar binnen en vertelde het de dienstdoende agent. Maar wie schetst haar verbazing toen ze een week later wederom in dezelfde winkel pal boven de plaats waar ze dat parapluutje had opge- raapt er een hcleboel in een vak zag liggen. Waarschijnlijk was 't door haar gevonden voorwerp dus uit het rek gevallen en uiteindelijk door haar gepikt. We hebben ons tranen gelachen om 't verhaal maar stel je nu eens voor dat ze met die paraplu was aan- gehouden bij het verlaten van de winkel! Zou er een mens rond- lopen die het dan zou geloven? Maar de waarheid is nu eenmaal vaak ongeloofwaardig. RITA Rotterdamsedijk 423-§i TeU.260155

Schiedams Nieuwsblad | 1977 | | pagina 1